Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
41 minut temu, Primula94 napisał:

Ale pośrednik, czy przedstawiciel?

Jak wie jaką masz wydajnosc to dla nich reklama by była jakbys bral😉

Był pośrednik z przedstawicielem, trochę ich przemaglowalem i pojechali 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszzz123    0

Witam ,czy jest tu ktoś kto ma wydajność po wyżej 10 tys i bazuje na dodatkach drożdże, premiks, soja ,rzepak ,i wyslodki melasowane, sruta zbozowa i mógł się podzielić czego ile i jak daje bo nie mogę się przebić po wyżej 8500 tys wydajność ,oczywiście posiadam paszowoz do ktorego idzie kiszonka z kukurydzy i trawy 

Edytowano przez lukaszzz123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho3333    37

Żeby osiągnąć 10 tys. wydajności musisz mieć dobrą genetykę bardzo dobre kiszonki krótki okres miedzwycieleniowy i oborę o wysokim komforcie dla zwierząt. Zacząłbym od małych kroków a nie napalal się na 10 tys , dobra odmiana kukurydzy zadbać o trawy zbiór przyczepą dla jednolitej paszy i pilnować rozrodu eliminować najsłabsze sztuki i powoli do przodu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszzz123    0

Genetyka nie jest najgorsza większość stada  to Czeszki ,kukurydzę sieje z Mesiadura Hulk, Madalen,Dynamite,i Baobi, z Casude ,kiszonke z traw zbieram wcześnie 9,10 maja ,jak mówili doradcy z DSV ,tylko chciał  bym zobaczyć jak inni mają dawki .

 

Edytowano przez lukaszzz123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43
3 godziny temu, lukaszzz123 napisał:

Witam ,czy jest tu ktoś kto ma wydajność po wyżej 10 tys i bazuje na dodatkach drożdże, premiks, soja ,rzepak ,i wyslodki melasowane, sruta zbozowa i mógł się podzielić czego ile i jak daje bo nie mogę się przebić po wyżej 8500 tys wydajność ,oczywiście posiadam paszowoz do ktorego idzie kiszonka z kukurydzy i trawy 

Witaj.

Ja bazuje na takich składnikach TMR.

Moja dawka to 16 kg sianokiszonki,30 kg kukurydzy,1,5 kg soi,2,5 śruty rzepakowej w tym część ekstrudowanej,1 kg wysłodek melasowanych,5 kg gniecionego pszenżyta. 100 g drożdży,150g premiksu,150 g buforu.wydajnośc ok 11 tys.

Genetyka i Krowy na luzie to podstawa


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
13 minut temu, tomekskw napisał:

Witaj.

Ja bazuje na takich składnikach TMR.

Moja dawka to 16 kg sianokiszonki,30 kg kukurydzy,1,5 kg soi,2,5 śruty rzepakowej w tym część ekstrudowanej,1 kg wysłodek melasowanych,5 kg gniecionego pszenżyta. 100 g drożdży,150g premiksu,150 g buforu.wydajnośc ok 11 tys.

Genetyka i Krowy na luzie to podstawa

To jest podstawa TMR ? Na ile litrow ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10 kg sianokiszonki

7 kg wysłodki

1 kg słomy

5 kg treściwej

30 kg kukurydzy

tresciwa 1.3t 

200 soja 300 rzepak 10 kg mocznik 200 kukurydza 200 jęczmień 200 pszenżyto 100 żyto 50 bufor 10 drożdże 40 witaminy 15 kreda 5 kg na toksyny 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520
19 godzin temu, Takisobierolnik napisał:

10 kg sianokiszonki

7 kg wysłodki

1 kg słomy

5 kg treściwej

30 kg kukurydzy

tresciwa 1.3t 

200 soja 300 rzepak 10 kg mocznik 200 kukurydza 200 jęczmień 200 pszenżyto 100 żyto 50 bufor 10 drożdże 40 witaminy 15 kreda 5 kg na toksyny 

 

Co to za witaminy? Chce wywalic koncentrat i porównuje rozwiązania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43
Dnia 10.02.2020 o 19:48, asus921 napisał:

To jest podstawa TMR ? Na ile litrow ?

Powinieneś z tego wydoić ok 34 l jeżeli masz krowy w średnio w około 200 dniu laktacji.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
Dnia 10.02.2020 o 16:26, lukaszzz123 napisał:

Witam ,czy jest tu ktoś kto ma wydajność po wyżej 10 tys i bazuje na dodatkach drożdże, premiks, soja ,rzepak ,i wyslodki melasowane, sruta zbozowa i mógł się podzielić czego ile i jak daje bo nie mogę się przebić po wyżej 8500 tys wydajność ,oczywiście posiadam paszowoz do ktorego idzie kiszonka z kukurydzy i trawy 

Bez dobrego odchowu, przygotowania w zasuszeniu, żywieniowca, dobrych pasz objętościowych(badania lab) i dodatków chronionych nie przeskoczysz. Trzeba się dużo uczyć i pilnować każdego szczegółu. Przeskoczyłam 10 tys 2 lata temu. Teraz miał być kolejny tysiąc i nawalił trochę rozród. Zeszliśmy z zacielaniem poniżej 60 dni i łapią za pierwszym razem. Zabawy z tym sporo😉

Co do genetyki, to ważne aby to były krowy, które długo i równo trzymają mleko. Warto na takich budować stado(zacielać seksowanym), bo mniej się otłuszczają i póżniej lepiej zacielają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87

Mogła byś powiedzieć coś więcej w jaki sposób zeszliscie z zacielaniem poniżej 60 dni? Jak sobie poradzić bez paszowozu na czym skupić się najbardziej żeby krowy pokazywały wcześniej ruje,bo rozród u mnie kuleje. Są sztuki które pokazują wcześnie, i więcej jest takich co po 90 dniu nieraz później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

To przez rozród nie możesz ruszyć. Coś o tym wiem. Rozród jest wskażnikiem, czy ogarniasz krowy żywieniowo.

Bez paszowozu już sobie nie wyobrażam karmienia krów 10tys+ Takie krowy dostają 50% treściwych w dziennej dawce przeliczając to na suchą masę.

Żeby szybko zaczęły dobrze jeść po wycieleniu, nie można pozwolić im na rzadne niedobory i stany zapalne macicy. Najdrobniejsze podniesienie temperatury powoduje słabsze jedzenie i ketozę. Potem już lawina.

Żeby zapobiec zapaleniu macicy, trzeba zapobiec zatrzymaniu łożyska. Zatrzymanie łożyska i zaleganie poporodowe jest objawem złej gospodarki wapniowej w organiżmie. U mnie od dwóch lat podawane są gorzkie sole od 3 tyg do porodu i problem znikł.

Wcześniej stosowałam bolusy wapniowe, wlewy dożylnie i wapno pod skórę. Pomagało to na zalegania, ale łożyska dalej zostawały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Nie przesadzaj😒 To zaje*iście mądry facet. Gadałam z nim o kextonach. U mnie pasja objawia się wręcz obsesyjnym drążeniem tematu.😂

Wracając do sedna. Podawanie gorzkich jest proste, jeśli miesza się je w wozie z TMRem dla zasuszonych. Ja mam zazwyczaj 2-3 sztuki takich i radzę sobie z ręki. Mieszam 1kg treściwej z 150-200g premiksu Alltech dla zasuszonych i podaję w dwóch rozdaniach posypując troszkę mieszanką energetycznąm(premią z tłuszczem i białkiem chronionym). U mnie działa genialnie, jeśli jedzą😉. Potwierdzałam badaniem ph moczu. 

Wywoływania moczu też mnie prof Kowalski uczył, ale 1 na 10 zareagowała😂

Edytowano przez przezuwaczka
nazwa premiksu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabrowskit    228
przezuwaczka napisał:

Nie przesadzaj😒 To zaje*iście mądry facet. Gadałam z nim o kextonach. U mnie pasja objawia się wręcz obsesyjnym drążeniem tematu.😂

Wracając do sedna. Podawanie gorzkich jest proste, jeśli miesza się je w wozie z TMRem dla zasuszonych. Ja mam zazwyczaj 2-3 sztuki takich i radzę sobie z ręki. Mieszam 1kg treściwej z 150-200g Alltech Dry Cow Close Up i podaję w dwóch rozdaniach posypując troszkę mieszanką energetycznąm(premią z tłuszczem i białkiem chronionym). U mnie działa genialnie, jeśli jedzą😉. Potwierdzałam badaniem ph moczu. 

Wywoływania moczu też mnie prof Kowalski uczył, ale 1 na 10 zareagowała😂

pasze tresciwe sama robisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520
5 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Mój mąż miesza wg przepisu żywieniowca.

Co to za przepis? Chyba że gdzieś już pisałaś go w temacie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
8 godzin temu, przezuwaczka napisał:

To przez rozród nie możesz ruszyć. Coś o tym wiem. Rozród jest wskażnikiem, czy ogarniasz krowy żywieniowo.

Bez paszowozu już sobie nie wyobrażam karmienia krów 10tys+ Takie krowy dostają 50% treściwych w dziennej dawce przeliczając to na suchą masę.

Żeby szybko zaczęły dobrze jeść po wycieleniu, nie można pozwolić im na rzadne niedobory i stany zapalne macicy. Najdrobniejsze podniesienie temperatury powoduje słabsze jedzenie i ketozę. Potem już lawina.

Żeby zapobiec zapaleniu macicy, trzeba zapobiec zatrzymaniu łożyska. Zatrzymanie łożyska i zaleganie poporodowe jest objawem złej gospodarki wapniowej w organiżmie. U mnie od dwóch lat podawane są gorzkie sole od 3 tyg do porodu i problem znikł.

Wcześniej stosowałam bolusy wapniowe, wlewy dożylnie i wapno pod skórę. Pomagało to na zalegania, ale łożyska dalej zostawały.

Hejka

Z tego co się wczytuję w Twoje posty to chyba mamy podobne stado(mam 22- 25krów). Od kilku lat rośnie mi wydajność lecz szału nie ma. Nie mam oceny więc nie wiem jak to liczyć. Z tego co sprzedałem to wychodzi ponad 7tys ale przynajmniej miesiąc cielak pije mleko od matki, jest karencja po lekach na zasuszenie oraz karencja na leczenie(choć ostatnio bardzo dawno nie było).

Oprócz tego że mam słabą genetykę to dwa problemy najbardziej mi dokuczają. Wszystko co się wycieli traci apetyt i słabo pobiera paszę(memla). I rozród. W tym roku większość krów załapało w 4 - 6 miesiącu(może 25% do 3go). Rozród to pewnie braki energetyczne i byle jakie warunki bytowe(uwięziówka, niska kondygnacja, słaba wentylacja i ciemno przez to że mało okien).

Kuku mam dobrą sinokiszonkę przeważnie średnią a w tym roku tragiczną. Koszona po 26 maja, krowy nie chcą jeść.

W fazie zasuszenia nie zmieniam pasz i witamin tylko ich ilości. Treściwa do minimum do 2-3 tygodni przed wycieleniem(później do wycielenia sukcesywnie+++). Czy podawanie witamin z solami na te 3 tygodnie przed wycieleniem zrobi różnicę?Zalegań nie mam i zatrzymań łożysk także. W laktacji stosuję witaminy z deheusa z karotenem. Mają też na cały czas zasuszenia i na okres 2-3 tyg przed porodem. Nie podoba mi się że mają chlorek sodu(wszystkie mają?)

i druga sprawa rozród. Dobrostanu nie przeskoczę więc w warunkach zimowych zawsze będzie problem z rujami. Co Sądzisz o ustawianiu krycia w ciemno krów na hormonach które do 60tego dnia nie zabydłowały. Sąsiad tak robi i to jest więcej jak 50%sztuk a wydajnością bije mnie na głowę i też karmi wszystko z ręki.

Z góry dzięki za pochylenie się nad moimi problemami i

pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
24 minuty temu, damianzetor9540 napisał:

Sole gorzkie fajne jak chcą je zjeść

Trzeba sposób sobie opatentować i pójdzie. Pomaga stopniowe wprowadzanie i wymieszanie z treściwą.

36 minut temu, Troker1979 napisał:

Co Sądzisz o ustawianiu krycia w ciemno

Jestem za.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

jeśli mówimy o solach gorzkich to chodzi o dodatek do witamin dla zasuszonych czy też czysty składnik? Jak o witaminy to ile powinno ich w nich być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj