Polecane posty

przezuwaczka    446

Jak dla mnie to zapasy oddaje i pewnie przed zasuszeniem miała podobne. Dbaj o nią i nie żałuj energii, bo apetyt spadnie.

To mój spasiony półsimental😉

Screenshot_2019-09-30-16-10-24.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

Jak dla mnie to zapasy oddaje i pewnie przed zasuszeniem miała podobne. Dbaj o nią i nie żałuj energii, bo apetyt spadnie.

To mój spasiony półsimental😉

Screenshot_2019-09-30-16-10-24.png

Dąbrowski dalej układa dawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

@przezuwaczka 4kg energetycznej 7.6 mj  + pod mordę 500 g kuku ziarna + 200 g gliceryny jeszcze także nie jest mało zobaczymy jak będzie kolejny wynik 

Czyli że jak ma zapas tłuszczu z poprzedniej laktacji to wykorzystuje to na początku kolejnej ?

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
Dnia 28.09.2019 o 22:01, poziomka napisał:

@marcinffff na ile masz L ustawiony wóz i ile tresciwej do niego idzie i jaka średnia kg mleka z doju według pfhb 

pryzma kukrydzy z końca sierpnia przejściowa, ustawiona dawka na 26 l ,  ponad 6 kg treściwej blisko 23 % białka , brak oceny , doradca Sano ,mocznik og 240 , + premia do 3 kg 22 % ok 9 MJ, ruje widoczne, somatyka b. niska, nie ma oceny brak czasu, słabi doradcy z pfhb w naszym regionie

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
5 godzin temu, norbert098 napisał:

Dąbrowski dalej układa dawki?

Już 8 lat. Nie ma ode mnie lepszego wyznawcy😂

@poziomka w pierwszych tygodniach branie z siebie jest całkiem naturalne. Nasze zadanie, to zrównoważyć to w żywieniu, by krowa nie "wypłukała" się za mocno. Jeżeli zapas jest za duży, spada apety i robią się problemy typu ketoza. Schudnąć i tak schudnie, jeśli daje dobrze mleko. Jeśli nie uda się zaspokoić jej potrzeb, zobaczysz to w gorszym rozrodzie. Ja mojej już nie zacielam, tylko opasam. 5 lak już się u mnie doi. Zazwyczaj zasusza się sama szybko po 5-6 mies cwaniara nieodpuszczając rano mleka. Odstaje wtedy za mocno od reszty. Narazie trzyma mleko, bo niecielna. Otłuszcza zad i działa mi na nerwy😜

 

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

5 godzin temu, norbert098 napisał:

Dąbrowski dalej układa dawki?

Już 8 lat. Nie ma ode mnie lepszego wyznawcy😂

@poziomka w pierwszych tygodniach branie z siebie jest całkiem naturalne. Nasze zadanie, to zrównoważyć to w żywieniu, by krowa nie "wypłukała" się za mocno. Jeżeli zapas jest za duży, spada apety i robią się problemy typu ketoza. Schudnąć i tak schudnie, jeśli daje dobrze mleko. Jeśli nie uda się zaspokoić jej potrzeb, zobaczysz to w gorszym rozrodzie. Ja mojej już nie zacielam, tylko opasam. 5 lak już się u mnie doi. Zazwyczaj zasusza się sama szybko po 5-6 mies cwaniara nieodpuszczając rano mleka. Odstaje wtedy za mocno od reszty. Narazie trzyma mleko, bo niecielna. Otłuszcza zad i działa mi na nerwy😜

 

Ale chyba ma dużo pracy teraz bo do mnie jedzie 2 miesiąc 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jak zawsze zalatany. Ze mną ma dobrze, bo często korekty konsultuje z nim tylko i przyjeżdża na gotowe wyniki przy dużych zmianach😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

Jak zawsze zalatany. Ze mną ma dobrze, bo często korekty konsultuje z nim tylko i przyjeżdża na gotowe wyniki przy dużych zmianach😉

Będę musiał chyba innego poszukać jak tak 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Dla mnie nie ma lepszego żywieniowca. To kontakt z nim oszlfował moją całą samodzielnie zdobytą wiedzę. Kontakt żywieniowiec-hodowca, to musi być zgrana i szczera współpraca bez kombinacji na boku. I trzeba cierpliwości w czekaniu na efekty zmiany dawki. Ja bym na twoim miejscu czekała. Jeśli cię doceni za sumienność wdrażania jego rad, to będziesz zadowolony z efektów jego dawki😉

Wiem, że przy niektórych to cienki wynik, ale 8 lat temu miałam 5 tys wydajności, więc dla mnie świetny efekt współpracy😂

Screenshot_2019-10-01-13-03-31.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

@norbert098 tylko że w pfhb się nie wybiera chyba bo zywieniowcy są podzieleni regionami ( wojewodztwami) a Dąbrowski ma podlaskie

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
poziomka napisał:

@norbert098 tylko że w pfhb się nie wybiera chyba bo zywieniowcy są podzieleni regionami ( wojewodztwami) a Dąbrowski ma podlaskie

Wiem, ale podlaskie akurat ma 3 żywieniowców

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
24 minuty temu, leszek1000 napisał:

Przezuwaczka premiksy też ci wybierał żywieniowiec ?? 

Sama sobie wybieram. Jak coś zasugeruje i jest to ekonomicznie sensowne, to testuje. Premiksy i dodatki mam z trzech różnych firm.

 

1 godzinę temu, leszek1000 napisał:

A jak słuchać żywieniowca. Jak zbraknie mi kiszonki z kukurydzy to żywieniowców nie ma. 

Bo taka dawka jest mocno nieekonomiczna. Nie jedną testowałam i od kilku lat siejemy więcej qq, cały rok dodajemy wysłodki, bo w lecie są najdroższe, a jeśli i tak nie starczy, robimy przejściówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

24 minuty temu, leszek1000 napisał:

Przezuwaczka premiksy też ci wybierał żywieniowiec ?? 

Sama sobie wybieram. Jak coś zasugeruje i jest to ekonomicznie sensowne, to testuje. Premiksy i dodatki mam z trzech różnych firm.

 

Z jakiej firmy premiksy? Ja znowu powrocilem do blattina jak dla mnie jest lepszy od dolfosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12079
leszek1000 napisał:

A jak słuchać żywieniowca. Jak zbraknie mi kiszonki z kukurydzy to żywieniowców nie ma. 

Bo jak się hoduje krowy to trzeba zadbać o pasze dla nich i nie rozumię że przy takim areale jak u ciebie może zabraknąć paszy dla takiego stada jak nie starcza zwiększyć zasiewy lub zmniejszyć stado lub zrezygnować/ograniczyć opasa sianokiszonka i kiszonka z qq to podstawowa pasza dla krów

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

No jak jest susza to co ja zrobię. NIc na to nie poradzę 15ha kukurydzy na 25 krów i nie starczy to ile mam tych hektarów siać. Ludzie zastanówcie się nad ekonomią. No za 1,14 zł a koszt zbioru też trzeba liczyc .

Kukurydza siana w kwietniu i nie miała 1,5m. Trawy tylko pierwszy pokos się udał drugiego to nie ma co mówić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

każdy ma suszę i powódź ale jakoś robi się. w gorszym roku wiesz ile paszy zbierasz ile musisz mieć. jeżeli kuku brakuje teraz masz szansę na wysłodki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Wysłodki co roku biorę za swoje buraki plus od znajomego. W tym roku będzie 6 tirów. 

Damian ale zrozum nie zasieję 25ha za 25 krów bo to nie ekonomiczne jest. 

1,14 zł za litr nic z tego nie zostanie. Lepiej zmniejszyć trochę produkcje i zobaczymy może kolejny rok będzie lepszy. 

Rok temu 11ha kukurydzy  starczyło . Bo wtedy przyszedł opad w lipcu i kukurydza urosła. W tym już nie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

ja tam żywię na samych objętościowych z bardzo małym udziałem rzepaku może 0.3kg. wydajności nie ciągnę ale zamyka się ekonomicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

U mnie krowa zjada około 50kg tmr plus pasza. I tak do 10 mają puste koryta. Pójdą na łąkę trochę pojedzą bo wreście coś popadało. 

To ile siejesz kukurydzy na ile szt od tego zacznijmy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

No To o czym chcesz rozmawiać. Ja zebrałem 15 kukurydzy na 25 krów i mi nie starczy. No i jeszcze trawy mam ty pewnie też. 

Mój znajomy też mam około 70 krów mlecznych w tym roku 40ha kukurydzy zbierał gdzie 8ha kupił od rolnika i tez narzeka że mu nie starczy. 

No i z 25ha traw i lucerny ma 

Teraz rozumiesz czemu paszy u mnie brakuje ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

na 40ha mogę żywic z 300 sztuk :) u nas ziemię to same piachy. nawożenie to praktycznie sam obornik w dobrych dawkach :) a co do łąk to dopiero na następny rok będziemy próbować dopiero lucernę a podobno daje ogromny plon i kosisz co 21 dni to będzie zapas paszy dopiero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj