Polecane posty

slawek74    12189

Brak wyników somatyki mocznika białka tłuszczy to można gdybać 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja ważyłam pierwszy raz po miesiącu, kolejny raz na ostatni dzień odpajania. Na koniec miałam przyrost trzykrotny, czyli waga urodzeniowa np.35, koncowa powyżej 100kg po 100dniach odpajania. Dalej już nie ważyłam, tylko patrzylam czy nie widać spadku wagi.

Dawno juz tego nie robilam szczerze mowiac 🤔 muszę się skontrolować 😁 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@danielhaker oczywiscie od rasy też coś tam zależy, półkrwi SM wagi uzyskają większe i większe przyrosty, moja jedna na koniec odpajania miała 142kg, wlaśnie kryłam ją w wieku 12miesiecy taka była wyrośnięta i we wtorek bedzie sprawdzana na cielność. Powodzenia :) daj znać jakie wyniki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

:) potrojenie wagi to chyba standard, ale na pelnym mleku może i są lepsze przyrosty :) tego niestety nie sprawdzę 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Jak najlepiej podawać glicerynę 94 czy tam 96%? Chodzi o sztuki takie ok 40l mleka, mam często tłuszcze 4.5-4.7 i niskie białko. Wyjechało ziarno kukurydzy ale chciałbym na szybko je czymś dopalic zamiast glikolu bo jest drogi i chyba średnio zdrowy na dłuższą metę. Można normalnie wlewac jak glikol? Powiedzmy 0.4l zmieszane z wodą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slodki66    884

Takie co dają pow 40 na dobę to do 0,5 l rano i wieczorem wlewam do miesiąca po wycieleniu nawet(80% leje a parę lat temu lałem farmaceutyczną 99% to mniejsze ilości tak do 200gram dwa razy dziennie). Glikol po 5-6 dniach powinno się odstawiac że względu na wątrobę. Im więcej tłuszczu na sobie przed wycieleniem to większe problemy po wycieleniu jak zacznie korzystać z zapasu szczególnie przy dużych wydajnosciach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Naprawdę tyle teg gliceloru lecie. Takich pozyzej 40 mam teraz koło 40 sztuk żadna nie dostaje nic do pyska. Tylko PMR na 30litrow i reszta stacja 18bialka 84mj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Pamiętajcie że w pierwszej kolejnosci dawka musi być zbilansowana. Może być na tak jak u mnie na 30 litrów ale z białka i Energi się pokrywa. Wtedy takie 40l mogą jej zjeść 110 do 120% i mają już na produkcję nie 30 a 35kg. I to jest zdrowe dla zwacza. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
11 godzin temu, tumiwisizm napisał:

Jak najlepiej podawać glicerynę 94 czy tam 96%? 

3/4 wiadra wysłodek, i w drugim wiadrze glicerynę w wodzie rozpuścić , wlać ten roztwór  w wysłodki, po 24 h dać tym w szczycie, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kocmen24    48
1 godzinę temu, rolstudent napisał:

Naprawdę tyle teg gliceloru lecie. Takich pozyzej 40 mam teraz koło 40 sztuk żadna nie dostaje nic do pyska. Tylko PMR na 30litrow i reszta stacja 18bialka 84mj

Z wchodzeniem do stacji sa jakies problemy?? Np pierwiastki??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Pierwiastki uczą się bardzo szybko. I są bystre. Jeśli są dobrze przygotowane do laktacji czyli przed wcieleniem dostały już ziarna qq i paszy białkowej to po porodzie dobrze sobie radzą. Mam za to problem z tym szukami które głównie przez moje zaniedbanie nie zostały przygotowane bo np brak czasu by im zrobić wóz i dostają wtedy kiszonke z wycinak. Dawka na 30 litrów to w sam raz na początek dla pierwiastki. I niech powoli się uczy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

B. 3.53 Tł. 4.24 mocznik 323, srednia ze zbiornika na szt 26-27l. Mimo tego , ze tak wysoki mocznik somatyka sporo w dół i kał u 95% krów jest ok. 1-2 krowy troche laksuje, ale one maxa nie dostaja.

Co sadzicie o parametrach i reszcie . (Nie jestem pod ocena, staram sie regularnie monitorowac parametry, mocznik).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Mam zamiar przez tydzień/2 tygodnie żywic krowy świeża zielonka zamiast sianokiszonki... Mam co prawda jeszcze zeszłoroczne baloty ale trawa zaczyna już się klosowac a prognozy są takie że praktycznie do końca maja ma padac więc w takich warunkach wolę skosic i zebrać raz na dwa dni jednego balota zwłaszcza że mam sporo malych działek dosłownie koło domu... Na co zwrócić uwagę w tym wypadku? Rozumiem że białka będzie więcej niż w zeszłorocznych belach więc soja rzepak w dół ale co jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Ja ten sypie od miesiąca VILOFARM MAX , 250-260 zł 25 kg, ziołowy  4-5 nitek pleśni na wzdłuż pryzmy się ukazało i zacząłem stosować, zapaleń brak ale 3 sztuki z gronkowcem miały somatyke i mają, szczepionki idą dla nich. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Panowie zaczynam powoli wypadać krowy. Dostawały treściwą tj. 3kg gotowej paszy 22% 7,2mj + 0,3 kg kukurydzy gniecionej +1,2 żyto +pszenżyto (50:50) do tego jeszcze 1,8kg soja rzepak (50:50) i te po wycieleniu jako premię to wysłodki melasowane tofi około 2kg. Moje pytanie brzmi czy jeżeli wypuszczę krowy na łąkę to mogę uciąć im 0.5kg śruty rzepakowej a w zamian za to dać im te 0.5kg kukurydzy gniecionej i 0.5kg wysłodek tofi ? Dobrze zrobię jeżeli utne białka a zastapie je energia ? Oczywiście dostaja tą treściwą na kiszonkę z kukurydzy w dwóch odpasach. Ewentualnie jak to można jakoś inaczej zmienić aby było lepiej ? Słucham waszych rad panowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

@rolnik115 tak dobrze kombinujesz. Jeśli nic nie zmienisz i po powrocie z pastwiska dasz im 22% białka to mocznik będzie ponad 300-350, 

u mnie jedzą cały czas TMR zimowy , po powrocie z pastwiska mają też tmr zimowy ale odrazu po powrocie idzie 1 kg zboża + 1 kg wysłodek / sztukę . Mocznik po tym przyszedł 200-230 i mleko nic nie spadło a koszty mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Akurat to mocznik to mam poniżej 300 zazwyczaj to był 260 +/-10 w dół lub w górę. Czyli powinien być skok mleka w górę ? Oczywiście jeszcze jak wychodzą na pastwisko to automatycznie pasze gotową daje nie 22% tylko 20 lub 18 bo białka mają dużo w młodej trawie. A między tymi paszami jest około 70zl różnicy na tonie więc na 3 tonach to się uzbiera coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

tak 18 % + pastwisko powinno być ok, ale gdy pada deszcz i stoją w oborze to 21-22%, tyle w teorii , obserwuj stado i parametry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

Jak to możliwe, ze średni mocznik ponad 300, a somatyka caly czas  spada???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj