Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ppp    319

ciezko powiedziec, robi sie caly wóz i dorzuca krowom jak zjedzą. Objetosciowo sloma to na oko z 70% miksu. Wagowo ze 30%. Mysle ze krowa zje 4-5kg slomy (mamy duze krowy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

aha. Bo u mnie słabo jedzą 3 pokos i muszę trochę więcej słomy albo siana dołożyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

nie wiem, czy dodaniem słomy cos poprawisz, jesli nie chcą pobierać tej kiszonki. U nas był taki problem,ze na samej sianokiszonce jałowki sie zapasały. Po wymieszaniu ze słomą mamy idealna dawkę, ktora smakuje bydlakom i je nieźle wypelnia (duzo włokna) a nie powoduje nadpodazy skladnikow pokarmowych. Pozwala tez niezle zaoszczedzic na kiszonkach, co prawda praktycznie całą słome kupujemy, ale nadl jest to mniejsza kasa za objetośc jak za np sianokiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Nie mogę jej tyle dać i muszę włókna dodać bo kuku i wysłodki idą do oporu 

I za luźny kał robią. Chciałem dać siana ale żywieniowiec twierdzi że do paszowozu się nie nadaje 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Jezeli chcesz poprawic strukturę tmr to dodaj slome pszenna, a kal musi buc luźny oby nie byl spieniony i wodnisty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dajecie jeszcze kredę pastewną, czy już od tego odeszliście😉. Kiedyś twierdzono, że kreda zagęszcza kał gdy jest zbyt luźny.

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
7 godzin temu, ksiezopolanin napisał:

Super to wygląda . Dużo ton na rok zużyjesz ? Z treściwych co dodatkowo dajesz ?

Na ten rok z 50-60 ton się zrobi. 2 lata temu zaczynałem na próbę z wypożyczonym śrutownikiem z 8 ton. Także tendencja wzrostowa.  ;)

5 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Pryzemki jak marzenie. Zawijasz to w folię tak poprostu? Czy w rękaw jakoś zapakowaliście?

Folia z zapasem pod spodem i potem reszta nawijam na wierzch. Pod spodem i na wierzchu to jeden fragment folii. Bez żadnych zakiszaczy ani nic. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50
4 godziny temu, ppp napisał:

@danielhaker- tak, koszą cała pszenice jak juz sie troche zaczyna klosic i schnie na pokosach. Tam w czerwcu temp.do 50st potrafi dojechac wiec schnie w miare szybko. @przezuwaczka-nasze jalowki i zasuszone zyja na slomie-150kg slomy, 500 kiszonka z trawy/lucerny, 150 kukurydzy. Wyglada jakby to byla sama słoma (150kg wypelnoa prawie caly woz 10m3) nie grzeje sie i nie plesnieje, poki co taki miks styka na 4-5dni. Jakowki do roku dostaja tmr laktacyjny+troche rzepaku.

Śiejesz coś po tej pszenicy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

pisałem o tym jak to robią w Izraelu, nie u nas. Z tego co wiem, pszenicę sieją tam w polowie listopada, koszą w maju i sieją kukurydzę (musi byc nawadniana) albo np pomidory, lub inne uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ja zbieram żyto i potem kukurydza i się sprawdza. Tylko Rok temu jakby nie popadało w lipcu to by kolb nie było 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcino84    4

Dlaczego siano sie do paszowozu nie nadaje? Jak byla mokra kiszonka z kuku to sie ladnie sianem osuszal tmr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449
4 godziny temu, Adrian_K_90 napisał:

Dajecie jeszcze kredę pastewną, czy już od tego odeszliście😉. Kiedyś twierdzono, że kreda zagęszcza kał gdy jest zbyt luźny.

Tak kal zagęszczanie to prawda ale po kradzieży dużo cyst jajników 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, kr9292 napisał:

Zagęszczać gówno kreda... O Boże....

Nic o tym nie wiem, ale weterynarz starej daty tak mówił, i kiedyś w szkole ktoś taką informacje podał.(dwa źródła).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, marcino84 napisał:

Dlaczego siano sie do paszowozu nie nadaje? Jak byla mokra kiszonka z kuku to sie ladnie sianem osuszal tmr

Nadaje się. Trzeba tylko wody dolać. TMR osusza treściwa i aby miał 40-45 %sm potrzebna mokra sianokiszonka lub dodatek wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, marcino84 napisał:

Dlaczego siano sie do paszowozu nie nadaje? Jak byla mokra kiszonka z kuku to sie ladnie sianem osuszal tmr

Może chodzi o to, że w TMR najlepiej jak pasze treściwe czyli śruty, są dobrze oblepione na paszach objętościowych.  W suchym wszelkie drobinki idą na dno, a i krowa potrafi sobie przebierać, a nam zależy aby jadła w całości to co jej zaserwujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

jeszcze 12 lat temu w Technikum na lekcjach mieliśmy o budowie i eksploatacji pługa konnego 😠 niektóre lekcje i te opowiazdki nauczycieli można by dawno zakopać i zapomnieć. Do dziś pamiętam jak nauczyciel kłócił się ze mną że trawę sieję się wyłącznie rzutowo. Gdzie każdy uczeń widział już siewniki Vredo i stopkowe do traw a tam rzędowo są wysiewane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440

Wiem że temat niestrawionych ziaren qq w kale był poruszany z pierdylion razy... ale ile tak realnie, bezpiecznie można dorzucić białka pod pysk żeby poprawić sytuację? Do dyspozycji mam śrutę sojową i rzepakową, nie chcę kupować mocniejszej pełnoporcjówki bo i tak połowa wypłaty idzie na treściwe... Wszystko zadawane ręcznie, bez wozu w kolejności:

-przed dojeniem z 2-3 kg kiszonki z qq i 1,5 kg wysłodek tofi

-po dojeniu 2-2,5 kg pełonoporcjówki 20%białka i 7mj energii i na nią sianokiszonka ok 4-5kg

-17:00 jakieś 15-18 kg kiszonki z kukurydzy+jakieś pierdoły widaminowo karotenowe +1,5 wysłodek toffi

-19:00 2-2,5 kg pełnoporcji ww

-20:00 jakieś 4-5 kg sianokiszonki

Poniżej wyniki z ostatnich udojów(na górze luty na dole marzec). Na poczatu marca zacząłem dawać bele z 3 pokosu i mimo że i tak było bez rewelacji to w ogóle się spiep*... Krowy z 3 grupy prawdopobobnie sam przykwasiłem, zdjąłem połowę wysłodek i posypywałem "na oko" pełnoporcję śrutowanym zbożem,nie pytajcie dlaczego :d Na dzien dzisiejszy kał jest w miarę normalny, ani rzadki ani gęsty, jest sporo niestrawionych ziaren. 

Niedługo będą mi się wycielać te wszystkie sztuki z "NLAK" z OMW>500 i kilka jałówek, fajnie by było coś poprawić bo jest marnie.

aasdcc.png

Edytowano przez tumiwisizm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440

QQ w sensie kiszonka z kukurydzy? A gdybym chciał powiedzmy dorzucać z ręki sam rzepak np. posypując kiszonkę z kukurydzy to jaka konkretnie ilość mogła by to być? Rano 0,3 kg i wieczorem 0,3kg? Nie dawałem jeszcze samego rzepaku a nie chcę jeszcze bardziej namieszać...

Nie daję żadnych drożdzy, myślisz ze to by pomogło z tymi zakwaszeniami?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

A kto Ci powiedział ze one sa zakwaszone? Drozdze to podstawa w zywieniu poprawi ci sie trawienie i pobranie paszy. 

Co do rzepaku to mozesz zrobic tak jak napisales zaczac od małych dawek po tygodniu daj na dobe 1kg i czekaj na próbny. Tak mówiąc qq mam na myśli kiszonke z kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440

Wydaje mi się że 3-4 szt. są podkwaszone bo z ostatniego doju stosunek tł/bia mają 0,8-0.9 tł. ok 3% i w stosunku do poprzedniego udoju somatyka poleciała w górę... Kał jest nie za rzadki ale może to nie jest aż tak ostry przypadek i tylko po parametrach widać? 

Polecisz jakieś dobre drożdże "nie za miliony monet"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj