Polecane posty

przezuwaczka    446
47 minut temu, kr9292 napisał:

Zawsze jak mam jakiś problem siadam i "odrabiam lekcje". Wydaje mi się że ten brak siary to nie przez sole. Na 90% jestem przekonany że to zbyt niski poziom białka w dawce ale... u mnie cielęta rodziły się małe🙄 nie robiliście żadnych zmian w dawce?

Też tak robię😉 W sumie tylko premix zasuszeniowy zmieniłam. Sianokiszonka jest nowa, ale 3 dni dopiero i badać będę we wtorek. Krowa teraz w II lak świetnie je, ciele bardzo żwawe. Zjadło już 4 litry od południa. Wymię dalej małe i mleka znów szklanka. Sąsiadka jałówka ma 3 dni do terminu i wymię jak bania. Są na tej samej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

U mnie też wymienia zaraz przybywają przed porodem kilka dni. Mało kiedy jest małe. Zazwyczaj weterynarz podaje oksytocyne jak nie moze się rozdoić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Pomoże ktoś z interpretacją wyników kiszonki z kukurydzy? Podrzuciłem dzisiaj do badania, na moje oko jest jako-tako, mało skrobi ale chyba nie jest źle, coś przeoczyłem?

Nigdy wcześniej nie badałem swoich pasz. 

Sucha masa:36,2%, parametry w sm:

popiół surowy:4,1

NDF: 39,2

ADF:21,5

BO:9,4

Włókno surowe:18,8

Skrobia: 29,6

Tłuszcz surowy:3,9

Jpm 0,97

BTJE 69, BTJN61, BTJP 19

sMO:75%

parametry w paszy:

pH 3,8

Kwas mlekowy 2,44, octowy 0,87 azot amoniakalny 9,46, alkohol 0,71

adin:0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podejscie do wyboru odmiany masz takie jak nick? Też mam takie same ziemie, ale tych staroci nie sieję kilka lat. Staram się zawsze coś nowego przetestować i mieć kilka odmian.

@zetorr6441 dalej podtrzymujesz zdanie o subito? Robiłeś ostatnio badania z kiszonki z nią? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

A Subito to chyba jest typowa masówka na słabsze ziemię.

W tym  roku miałem Hulka po łące zasianego, który jak mówili kosnicy najlepiej sypał masą, mimo tego , że było posiane niecałe 80 tys na ha. Kolby miał wielkie, nawet na wysokości 2 m, długo zielony pomimo mozajkowatej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolega zetorr ma inne doświadczenia z subito. Miałem hulka i miał najmniejszą kolbę z 4 odmian w 2017. Nie na moją pustynię. W 2015 miałem po łące subito i się obroniło. Po łące zawsze dobrze rodzi, nawet jak ledwie co nawozu sypniesz. Wysypałem wtedy na nowo kupioną działkę połowę nawozu co pod swoje stare i obornika też mniej a wyrosło najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

ja np. mieszam 3-4 odmiany, bo każdego roku inna zawodzi na mozaikach, subito dosypuje 30% nigdy nie zawodzi na słabszych, to już las , skrobi daje w czystym siewie 31-32 % taka wada , ale na ten rok nie miało sobie równych, sterczała 0,5 metra nad innymi odmianami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

W takim razie Subito to taki Ułan albo Popis ze Smolic. Tyle że Subito droższe.

U mnie w tym roku najlepiej wyszedł Rosomak i Kadryl. A Vitras, Koneser, Popis i mas19H to typowo rośliny na ilość, małe kolby, słabo ulistnione, dobre tylko żeby sasiada podkurwić bo wysokie. A ja wysokich odmian wolę nie siać bo widać efekt na załączonym obrazku 

20180624_141843.jpg

Edytowano przez damianzetor9540
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

tak dokładnie, na sąsiada rosomak i subito konkretnie działa, ja co roku słyszę że "zienia u was lepsza" , ale już  za miedzą ???/!!!😆 

miałem trochę Danubio wychwalana na wszystkie strony, ziarna rzeczywiscie  tyle było że bite przekroczyło by 41% skrobi, niestety masy mało ogółem, łodyga 2 -2,3 metra ale mlekopędna by była, jest na dnie w silosie, żółto aż od ziarna dolna część silosu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie u mnie subito nie wyrosło jak las. Takie 2,7 i kolba dużo lepsza od ułana czy vitrasa. Zasiałem tylko raz i chcę wrócić do niego. Wracając do tematu czekam na to aż kolega przypomni swoje wyniki. W tamacie wyboru odmian to znajdę, ale dużo szukania a szukajka af średnio działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

U nas Subito rosnie wysoka ale Kolba to ma moze 10 cm wysokosci.. My siejemy Tekni. U kolegi bardzo dobrze wypadła Suzana i raczej bedziemy sie na nia przesiadac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

@Thomas2135 w żadnym wypadku, jeśli chodzi o wszystkie uprawy to poleciałem w tym roku "z rozbiegu" tym co siał zawsze ojciec bo jako-tako wychodziło(gospodarstwem zacząlem się zajmować w sumie od listopada zeszłego roku) ale wiadomo że samodoskonalenie musi być ;) Poczytałem, popytałem i wygląda na to że ta kukurydza jest taka o, mocno średnia. Mało skrobi, dużo włókna, zakiszona poprawnie(bez pleśni, jak do tej pory 0 odpadu nawet po bokach) ale też bez rewelacji(stosunek kwasów nieprawidłowy). Mieści się w widełkach "typowe wartości" ale w niższych wartościach. 

Ciężko powiedzieć dlaczego wyszła taka a nie inna, kolby były ale raczej małe/średnie i nie wszędzie wykształcała się cała obsada ziaren. Spróbuję w następnym sezonie posiać jakieś nowsze odmiany, może coś z syngenty może coś innego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

A co powiecie na Bogorie? Babka z agroloku wydzwania i chwali, trzeba juz kupowac, bo zaraz cala wykupia :)

Jakas zlota odmiana na 4-ta klase? Cena/jakosc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Strasznie podatna na głownię. Dobra, ale skończmy to bo nie o tym temat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222
4 godziny temu, tumiwisizm napisał:

Mam gleby 5 i 6 klasy więc tutaj nie szalalem, glejt i nimba

 

4 godziny temu, Thomas2135 napisał:

Podejscie do wyboru odmiany masz takie jak nick? Też mam takie same ziemie, ale tych staroci nie sieję kilka lat. Staram się zawsze coś nowego przetestować i mieć kilka odmian.

@zetorr6441 dalej podtrzymujesz zdanie o subito? Robiłeś ostatnio badania z kiszonki z nią? 

Ja miałem w tym roku pól na pół Fabell i Nimbe i skrobia wyszła 36.1%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
Dnia 9.12.2018 o 13:06, leszek1000 napisał:

Czyli  wady tych gorzkich soli są 

Wygląda na to, że to indywidualna reakcja tej krowy, że siary brak. Dzisiaj następna ok. Kolejna jałoszka po CYRANO 45 kg od jałówki i siary akurat.

U mnie od lat SMOLITOP górą na piachu. Suszę też przetrwał ładnie. Skrobia super 36-37 % jak dobrze pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysieek    337

Ja właśnie Tobą zasugerowałem się i posiałem w tym roku Smolitopa. Kiszonka wyszła rewelacyjna.Badań jeszcze nie robiłem, ale po parematrach mleka i jego ilości widać, że jest "mocna".

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj