Polecane posty

Gość   
Gość

Według mi znanych metod i wielu opini zywieniowca mają dostawać to samo co w laktacji tylko proporcjonalnie ujęte składniki mleko pedne a zastąpione sianem słoma.  U mnie w zaszuszeniu krowy cały czas dostają nawet teściowa przed ocieleniem staram się by było to już w granicy 4 Kg i od niedawna daje też wyslodki z dobry tydzień przed planowanym porodem by podnieść ilość energi. Jedyne co wrzuciłem to witaminy i zamiast tych 200 gram daje max 50 u mnie się sprawdza ale nie mam wydajności takiej jak tu słychać. ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja mam wiekszosc mieszane motylkowych z trawa. I ciezko jest oddzielac trawe od motylkowych wiec dostaja mix. I troche kukurydzy. Do tego witaminy dla zasuszonych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

A czemu wysłotek nie polecasz przed wycieleniem. U mnie dostają już 3 tygodnie przed wycieleniem tmr w którym są wysłodki,ale stopniowo i nic po wycieleniu się nie dzieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mają dużo potastu, wapnia chyba też może to powodować zalegania ketozy słabe odklejanie łożysk itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Możliwe,ale przed porodem nie ma to takiego znaczenia. Jak ktoś by podawał wysłodki przez cały okres zasuszenia to wtedy mogą być takie problemy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tak nas sttasza tym potasem i wapnem a każą nam supac po 200gtam witami gdzie zwykle kreda jest nosnikiem. Trzeba obserwowac krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

A ile kredy pastewnej dajecie na tonę paszy. Bo dawałem 30kg i żywieniowiec kazał zmniejszyć do 10kg i pojawiły się ciche ruję ma to jakiś związek ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

ja kredy 3-4 kg na 40 sztuk,  stosuje ktoś Vilocynk z FARMWET ? zastępuje sodę i drożdźe i troche na toksyny proszki. 

ja 7 dni przed porodem 100% TMR laktacyjny, łożyska w końcu odchodzą i porażenia odpukać 2 miesiące brak. Na zasuszenie kreda witaminy , sianokiszonka słoma 2kg, kukurydza raz w tygodniu "po łopacie" . Nie ma idealnego sposobu kazdy naukowiec chyba inaczej opowie jak żywic w zasuszeniu. Niektórzy do lasu wypuszczają :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Wszystkim, którym metoda karmienia w zasuszeniu się sprawdza lecz mają jakieś wątpliwości, polecam zbadanie kilku wieloródek 2-3 tyg przed wycieleniem. Należe sprawdzić, czy ph moczu jest kwaśne ok 6. Jeśli wyjdzie więcej niż 6,5, to potrzebne gorzkie sole lub mineralna zmiana dawki. Konsekwencje to odwapnienie po porodzie czyli zatrzymanie łożyska, zaleganie, wypychanie macicy itp. Przerobiłam to wszystko przez koniczynę i nadmiar kredy w dawce. Lepiej dmuchać na zimne, a badanie z cewnikowaniem 10 zł/szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

I tu ie sprawdza moje powiedzenie ze kazdy chodowca mogl by ze swojej obory napisac encyklopedie i u kazdego bedzie inaczej. Ja dawalem 90 kg kredy na stado 70 sztuk na tydzien. I bylo ok ale zywieniowiec mowi za duzo wiec zmniejszalem do 30 kilo i zaczely sie odwapnienia i nieodklejanie sie lozysk. Ale ja mam 60% na torfach trawy wiec moze temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

Tak ale na efekty bedzie trzeba jeszcze poczekac bo dopiero 2 tygodnie a nastepbe wycielenia koniec lipca dopiero.

Edytowano przez wojtazz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Jedna sztuka nie jest wyznacznikiem czy dawka pokarmowa jest w pożądku,to jeśli 2 sztuki łapią za pierwszym razem a 10 za 3 razem to co nie ma problemu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mało tego. Nie jest to dowodem, że coś nie tak z żywieniem. Poza tym dawka może być ok, a składowa niedobra itd. Z resztą 3 słomki na wieloródkę to dobry wynik. Na jałówkę to za wiele i świadczy o problemie.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Jakie mogą być przyczyny poronień ok 2giego miesiąca ciąży u krów. Mam z tym duży problem. Krew badana, wyszła 1 bvd i 1 neospora na 7 próbek ale dwie które zrzuciły są zdrowe. Podejrzewam, że jest to problem z żywieniem. Dostają 27 kg kiszonki z kukurydzy, ok 13-15 sianokiszonki. Te do 3 miesiąca laktacji 1,7 kg soji, 1,7 rzepak, 1,5 wysłodki melasowane suche, 2,2 kg pszenicy, 2kg jęczmienia, wit. platinium i bufor z soymaxa, drożdze ankor one. Wydajność 24-25l dziennie od sztuki. Ostatnio usłyszałem, że przyczyną może być zbyt duża ilość w dawce kiszonki z kukurydzy.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pp1208    706
@up mi żywieniowiec ostatnio zalecił aby kukurydze i kiszonkę podawać w proporcji pół na pół. tym bardziej że u mnie są mokre bele. 120x120 ważą przeważnie 850-1000kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Czy kiszonkę z kuku dostawały cały czas nie było przerw ?. Też mam  z tym problem,ale trochę mniejszy. Odrobaczasz krowy ? Masz wyniki z federacji to wyśli ile białka, tłuszczu i mocznika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
1 godzinę temu, royal261 napisał:

Jakie mogą być przyczyny poronień ok 2giego miesiąca ciąży u krów. Mam z tym duży problem. Krew badana, wyszła 1 bvd i 1 neospora na 7 próbek ale dwie które zrzuciły są zdrowe. Podejrzewam, że jest to problem z żywieniem. Dostają 27 kg kiszonki z kukurydzy, ok 13-15 sianokiszonki. Te do 3 miesiąca laktacji 1,7 kg soji, 1,7 rzepak, 1,5 wysłodki melasowane suche, 2,2 kg pszenicy, 2kg jęczmienia, wit. platinium i bufor z soymaxa, drożdze ankor one. Wydajność 24-25l dziennie od sztuki. Ostatnio usłyszałem, że przyczyną może być zbyt duża ilość w dawce kiszonki z kukurydzy.  

Na co jeszcze badałes ta krew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
9 godzin temu, royal261 napisał:

Jakie mogą być przyczyny poronień ok 2giego miesiąca ciąży u krów. Mam z tym duży problem. Krew badana, wyszła 1 bvd i 1 neospora na 7 próbek ale dwie które zrzuciły są zdrowe. 

Neospora atakuje płód i krowa jest zdrowa, gdy wydali go i zainfekowane łożysko. Te zjada pies i zaraża kolejne krowy swoim kałem. To jest zamknięty cykl. Jeśli wyszło w badaniach(nie ważne u jakich krów), zrób z tym porządek. Utylizuj łożyska, izoluj od krów i lecz psy. Co do Bvd, to radzę szczepić, bo gorszy problem jest z żywym i zakażonym cielakiem(zaraża wszystkimi wydzielinami) niż martwym płodem. Zakażenie dostałeś pewnie przez insyminację po odebraniu porodu od chorej krowy. To najczęstsza droga, bo weterynarze nie używają fartuchów jednorazowych.

Poza tym każde odwiedzone po tobie gospodarstwo też dostaje bonusik.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Jakiej firmy paszę pełnoporcjową polecacie? Obecnie stosuję De Heusa, ale oni zmieniają skład. Czy znacie takie co nie kombinują ze składem w zależności od cen rynkowych. Moje krowy dostają paszę z automatu i niestety dzisiaj zorientowałam się, że im przewalałam, bo żaden żywieniowiec nie skalibrował mi paszomatu.  Powinnam mieć 1,5 tony jeszcze według komputera, a tu niestety koniec się zrobił i jest pusto. :(

Ktoś tu pytał o witaminy ja stosuję Josery i się ich nie puszczę. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

@Krowiarka jest taka firma agromin, mieści się w nowych proboszczewicach. Ja mam od nich od 2,5 roku i na prawdę polecam. Dobry skład, zgadza się z ulotka. Tylko nie mają granulatu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12192
wczoraj rozmawiałem z przedstawicielem Bio-Fidu całkowicie polski producent ostro atakują rynek pasz ma może ktoś jakieś doświadczenie z ich produktami ?
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj