Polecane posty

Michrolnik    0

Posiadam 21 krow wydajnosc to 4,5tys dostaja rano po dojeniu pasze blattiny ok 12 kg na 10 sztuk w tym 12 kg sruty ( przenica 75% owies 15% zyto 35% )kreda pastewna ok 200 g  i witaminy ok250 g i gliceryna ok 1,5 l na 10 sztuk no i siano kiszonka z koniczyny i siano to dawka rano i wieczor trykko ze to wszystko przed dojeniem co robic pomocy bo narazie to albo na zero albo pod kreska jestem 

Edytowano przez Michrolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Drugi raz widzę taką analizę , i nie wiem jak tam obliczyć energię. Kiedys próbowałem wrzucić ją do amerykanskiego programu do układania dawek ale  w ogóle  mi nie wyszłoO.oych 

 

Ale inaczej, zrobiłem właśnie obliczenia, na przyjetych przez siebie pewnych założeniach wynikających z analizy którą udostępniłeś i wyszło mniej więcej jak wcześniej mówiłem. 29-30 litrów max Najekonomiczniejszy wariant to 33 kg z kukurydzy i 10 sianokiszonki 3 kg sr rzep i 0,8 kg sr sojowej. Co ciekawe wszystko wyszło w normie,  cukrów na żwaczu może brakować. Trochę melasy do tego i myślę, że pewnie by to działało. Aż sam się zdziwiłem 

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cycek333111    4

Paszę treściwą , Repro na rozród i teraz dla zasuszonych krów. No 3 kg rzepaku to on odradzał i tak samo wet . Na wóz to daje 2 kg rzepak , 70 g mocznik, 0,5, własne zboże , kreda 100g, witamin 150g, i troche soli :) a soja, granulat i starter własnej produkcji wycielonym do 3 msc( 

mieszanka swoja (1).rtf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

czy może mi ktoś doradzić co zmienić w żywieniu, ponieważ mam problemy z rozrodem.Moja pasza treściwa: śruta qq100kg, pszenżyto 253kg, jęczmień 100kg, soja 150kg, rzepak 300kg, drożdże 20kg, witaminy homin ca provit max z159 37kg(teraz zmienię je na josera betaLac), mpu na młode zboże 25kg(daje ponieważ żywieniowiec powiedział że spada po nich somatyka, ale też chyba już z tego zrezygnuje), mocznik 6kg. Dostaja kukurydzę i wysłodki mokre ponieważ dużo qq nie udało sie zebrać i uzupełniam jakoś braki do tego sianokiszonka.wyniki z federacji podam średnią pierwszych 100dni po wycieleniu: kg mleka 31; tłuszcz 3,7; Białko3,33, mocznik 180. lekarz mówi że warto dorzucić makuch rzepakowy co o tym sądzicie i co jeszcze można zmienić? i jeszcze pytanie co do treściwej zawsze dawałem kwaśny węglan sodu a żywieniowiec mówi że nie potrzeba u mnie dawac a wy jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Śr tł 3,7 to raczej nic dobrego nie wróży, chyba ze prdukują ci powyzej 50 l. Wydaje mi się, że Mogą być zakwaszone, duzo białka przechodzi niestrawione i wypada w kanale, dlatego mocznik jest niski, przy dość dużej zawartości białka w dawce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Jak zakwaszone? Przy białku 3.3 i tłuszczu 3.7? Białko jest ok, tłuszcz mógłby być wyższy. Mało włókna w paszy i dlatego tłuszcz taki, może ciut zwiększyć sianokiszonki? Soją nie podbijesz tak mocznika jak rzepakiem. A co do kwaśnego węglanu to w zależności od kupy :) Ale tu nie widać kwasicy. A ogólne wyniki w poszczególnych grupach jak?


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Wróżbitą jesteś? A nie pomyślałeś ze mogą mieć włókno tylko przez nie przelatuje i bo nie jest trawione? Przyczyn niskiego tł jest kilka.

17 minut temu, krystek1992 napisał:

 Soją nie podbijesz tak mocznika jak rzepakiem. 

A tu już dowaliłeś całkowicie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

 stosunek do tłuszczu jest raczej ok, ale może faktycznie trochę zwiększę im sianokiszonki. W innych grupach białko i tłuszcz jest na minimalnie wyższym poziomie.Mówisz że co do kwaśnego węglanu to w zależności od kupy, właśnie kał jest rzadki to kwaśny węglan coś pomoże? 

Edytowano przez piteroo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@piteroo a ile tej treściwej dajesz na sztukę i reszty mniejwięcej. Żywieniowiec co za jeden? Mocznik dla mnie mógłby być wyższy tak jak mleko. Tłuszcz akceptowalny, bo podejrzewam spory procent szybko strawnej skrobi. Gdzieś tu jelitowych brakuje moim zdaniem. To by mleka było więcej i rozród się poprawił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

te po wycieleniu dostają około 7kg treściwej w 3odpasach,qq mam braki i dostają tylko 15kg do tego mokre wysłodki tak 20kg i sianokiszonkę z koniczyny15kg(trochę późno zebrana bo deszcze były, ale nie ma tragedii). No właśnie przy takiej ilości treściwej mocznik powinien być wyższy.żywieniowiec z agrominu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

też mi się wydaje, że masz dużo łatwo strawnej skrobi, wysłodki nie służą dobrej strukturze dawki. Jeśli do tego dostaną za mało włókna to mogą być problemy. Dajesz dużo pszenżyto do treściwej- wielu żywieniowców nie jest zwolennikami tego zboża, (choć kuzyn często opiera treściwą właśnie na pszenżycie i ma świetne wyniki). Jeśli chodzi o bufory to ja daję do paszy podstawowej 2,5% kwaśnego węglanu sodu, 2,5% kredy pastewnej i 1,5% tlenku magnezu, a do korektora z tłuszczem chronionym 2.5% kwaśnego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

tak wiem że wysłodki nie są najlepsze ale ponad połowa kukurydzy została na polu.to może ująć ze 100kg pszenżyta a w zamian dać po 50kg jęczmienia i ziarna qq? choć nie wydaje mi się że to coś pomoże.śrutę robi mi mieszalnia i połowę śrutuje a połowę gniecie może niech wszystko gniecie czy zostawić tak jak jest teraz? wprowadzę teraz kwaśny węglan. Do kredy nie jestem przekonany, bo zdarzały mi się odwapnienia pewnie przez to że przed porodem nie powinny dostawać kredy. Co proponujecie jeszcze zmienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ile mniej wiecej zjadają sianokiszonki i czy jest ona wilgotna czy suchsza? 

A więc tak spierał się nie bede bo przez internet to żadne doradztwo... zbyt mało danych

@Przezuwaczka Skąd tam nadmiar skrobi? Bez treściwych jakieś 10-11% skrobi w dawce,  a przy 7 kg jak kolega pisał jakieś 16-17% natomiast przy produkcji 35l powinno być ok 20% + 6% cukrów

Wysłodka to dobra pasza, działa fajnie na żwacz, ale jeżeli nie pobierają ci zbyt wiele sianokiszonki to zrobi się w srodku wielka zlepa i bedą same porblemy, stąd też może być niski tł. Białka raczej bym nie dorzucał bo w tresciwej masz 22-23% I przy 7 kg ewidentnie brakuje enerigii. Jak jest z przezuwaniem u krów i apetytem? Mają stały dostęp do sianokiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

U mnie zaczął sie problem z pobieraniem sianokiszonki i. Nie wiem o  co chodzi niby w dawce zmienilem tylko drożdże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

tak jak pisałem wyżej sianokiszonki pobierają około 15kg, sucha masa ok.40%. qq i wysłodki dobrze jedzą a sianokiszonki ostatnio więcej zostawiają. rano dostają qq i wysłodki około godz 11 sianokiszonkę i wieczorem tak o 16znowu qq i wysłodki a o 18 sianokiszonkę. ostanio zacząłem dawać tym po wycieleniu glicerynę tak 300ml.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie zauważyłem, ale juz wszystko rozumiem. Dajesz rano kukurydze i wysłodki i jak się domyslam tresciwe, wtedy krowom brakuje białka w zwaczu aby namnazaly się bakterie stąd niski tł i coraz  słabszy apetyt. Natomiast te co jeszą 6 i 7 kg tresciwej mają już nadmiar białka. Tresciwa jest niedopasowana do dawki.  A czy nie jest tak, że te co dostają ok 3-4kg tresciwej jedzą trochę lepiej?

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20
18 godzin temu, kr9292 napisał:

Wróżbitą jesteś? A nie pomyślałeś ze mogą mieć włókno tylko przez nie przelatuje i bo nie jest trawione? Przyczyn niskiego tł jest kilka.

A tu już dowaliłeś całkowicie. 

To słucham jakie mogą być przyczyny niskiego tłuszczu w mleku?

Po pierwsze krowa to nie jakiś lejek przez który coś "ma przelatywać". Po drugie rozkład białka rzepakowego w żwaczu wynosi koło 70%. Im wyższy rozkład białka w żwaczu tym większy będzie mocznik w mleku. To powinieneś wiedzieć. Tak samo jak nadmiar skrobi, szczególnie tej szybko rozkładającej się w żwaczu tj ziarna zbóż (ok 90% w żwaczu), które zakwasza żwacz przez co obniża się jego pH i następuje ograniczenie wykorzystania amoniaku przez bakterie. Przez to amoniak dostaję się do krwi a w wątrobie zamieniany jest na mocznik który trafia do mleka (wątroba dostaję w kość). Także proponuję zacząć od tego bo niestety dając zbyt dużo łatwostrawnej skrobi przy wysokiej zawartości rzepaku w dawce może być katastrofa. 

 

Możesz coś jeszcze kolego zaproponować? Ja dodałbym więcej kiszonki z traw i zmniejszył udział zbóż a w to miejsce dodał ziarno kukurydzy :) Więcej nic nie wymyślę. Z tą sianokiszonką bym spróbował albo coś z tym mocznikiem paszowym podziałać. Najlepiej to współpracuj z żywieniowcem. W końcu to zawodowiec nie to co ja.

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

@kr9292 to lepiej dać qq i wysłodki i za np 30min sianokiszonkę ? wydaje mi się że te co jedzą 3-4kg treściwej to objętosciowej też nie jedzą jakoś lepiej.No ale znowu nie jest aż tak źle u wszystkim z tym wyjadaniem, minimalnie gorzej jedzą ale też nie wiem czy to nie wina tego że ostatnio trochę zmarzniętego dostawały.

@krystek1992 spróbuje tak zrobić i zobaczę jakie będą efekty, ale mocznika już wolę nie zwiększać dawki. 

@loik92 zgadza się :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj