Polecane posty

farmagonus    0

Przejąłem  stado 12 krów dojnych (1 świeżo po ocieleniu, 3zasuszone) ilosc mleka 320l przy odbiorze. Duży problem z zacieleniem zarówno krów jak i jalowek. Dawka jaką dostawaly, na dzień krowa dostaje 15kg qq, 1kg paszy kupnej, 3.5kg śruty własnej, bela sianokiszonki na 2 dni, tylko tej świeżo ocielonej zacząłem dawać 4kg na dzien paszy kupnej dodatkowo. Stado nie było pod kontrolą. Pasza wlasna to zyto, jęczmień z owsem, pszenzyto(1:6;2.5:6;2.5:6 stosunek na 1 tonę ). Zadawanie paszy:a) rano: udoj, qq, śruta, mycie, sianokiszonka, b) poludnie tak samo, tu chce zmienić na dawanie tylko sianokiszonki c) wieczór:qq, śruta, udoj, mycie, sianokiszonka. Komentarze typu że je glodujesz można sobie darować, nic to mi nie pomoże. Pasza kupna to de heus 18%,jeśli potrzeba mogę wrzucić jej skład. Proszę o merytoryczna pomoc, podpowiedź, aby chociaż osiągnąć wydajność 6-7tys i zmniejszyć problem z rujami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Tak jak Ci pisałem, zaczynaj dzien od sianokiszonki, zwiększ trochę kukurydzy. Wrzuć ten skład, sam jestem ciekawy co ta pasza ma w sobie. Nie stosujesz żadnych witamin? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Witam.

Temat "żywienie bydła mlecznego" więc się dołączam i nie tworzę nowego tematu.

Mam problem z krowami. Pasza jaką dostawały to ok 3kg mieszanki żyto z pszenżytem + witaminy +kreda pastewna oraz do tego siano i sianokiszonka. Później zaczęły dostawać do tego kiszonkę z żyta oraz kiszonkę z mix pelucha-wyka-proso-gryka i tu zaczęły się schody. Spadły z mlekiem a mocznik wzrósł powyżej 300 a nawet i 350. Zacząłem dodawać melasę 0,8-1kg na szt. dziennie. Mocznik spadł , ale mleczność nie wzrosła. Odstawiłem kiszonkę z żyta i ten mix. Mleczność wróciła. Zamieniłem melasę na 2 kg śruty kukurydzianej dziennie na szt. + tak jak wyżej 3kg żyto i pszenżyto, dodaję jeszcze troszkę wysłodków buraczanych i spróbowałem znów z tymi kiszonkami z żyta i mix. Mleczność nieco spadła, ale nieznacznie, mocznik ładnie się trzymał, białko i tłuszcz w mleku wzrosło. Z czasem nieco zwiększyłem dawkę tych kiszonek i z mlekiem znów spadły średnio nawet do 2,5l na sztukę. Jak to jest z tymi kiszonkami? Co musze dodać aby można było podawać te kiszonki, a mam ich sporo, żeby mleczność nie spadała. Obecnie mleko ma tłuszcz 4,13; białko 3,34 i mocznik 145, czyli niby ok. a mleczność spadła. Najgorzej reagują na kiszonkę z żyta. Odchody są rzadkie, nabierają barwy żółto-zielonej i cuchną. Na forach czytałem, że kiszonka z żyta jest dobra dla krów, podobna do kiszonki z kukurydzy lecz ma mniej energii więcej białka. Kiszonka ze strączkowych też powinna być dobra, dużo białka. Odchody po niej są gęste, ciemne, nie cuchną. Teraz mieszałem obie kiszonki żyto z tym mixem w stosunku 1:2. Odchody normalne, nic się nie dzieje, mocznik ok. 150, a mleko spadło.  Dodam, że kiszona z żyta była robiona w początkowej fazie kłoszenia, nie jest za bardzo mokra, nie jest kwaśna, nie spleśniała itp., podobnie z tym mixem może troszkę za późno zebrana w związku z deszczami, zawiera dużo włókna.

Jakieś rady?

Edytowano przez JacekSki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

To już za późno. ;) U mnie jak żyto weszło wzamian sianokiszonki która miała 15-16% białko to mleka nie ubyło. Trzymało się na jednym poziomie. Na początku może był ubytek ale to max 2%. Potem się wyrównało jak się przyzwyczaiły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Czyli za późno skoszone? Ale dlaczego po niej krowy i byki w sumie też zaczęły laksować? A co z tym moim mixem, on też za późno? Gryka to miała już nasiona proso w sumie też, ale wyka i pelucha zielony strąk i co najwyżej strąk z "zalążkami" ziarna. Wszystko za późno i to jest całą przyczyna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14
  1. Wycieliła mi się jałówka. Tydzień po porodzie zaczęła podkurczać tylne nogi do przodu. Przednie ustawione jedna za drugą. Dostała kroplówki z wapna i przeciwzapalną. Troszkę pomogło. Od 3 dni podaję jej 0,25l glikolu (Boviketozin) wraz z ruchamaxem ale nie za bardzo pomaga. Cały czas podnosi nogi do góry. Wcześniej stała na oborniku a teraz trafiła na stanowisko na słomie. Obora uwięziowa. Pomóżcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Zrób racice to samo było u mnie wrzody w racicach. Koniec krzyzowe ustawienie nóg byli u mnie i co chwile leżała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Właśnie o to chodzi, ze dużo stoi kładzie się rzadko, a jak juz lezy to cala w kanale. Bardzo słabo je. Chuda, ze aż wstyd. I tylko co chwile przednie nogi podnosi do gory. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14
14 godzin temu, ukaszProcho napisał:

Ile dawałes paszy treściwej i o jakiej strukturze 

Widzę swoje błędy, ale nie mam możliwości ich poprawy. Jak była jałówką była w drugiej oborze na samej sianokiszonce plus śruta własna do 1 kg dziennie wraz z witaminami, kredą. Ok 2 tyg przed porodem przywiozłem ją do obory z krowami mlecznymi i tam zaczęła dostawać  kiszonkę z qq (5kg) srutę zbożową 2,5kg, ccm 1,5 kg i ok 1kg rzepaku. Witaminy, kwaśny węglan sodu i sianokiszonka do oporu. Wszystko było ok, póki nie postawiłem jej na stanowisko. 3 dni po porodzie wszystko jadła i było ok. Kolejne 3 dni i zaczęły się problemy. Dziś zaobserwowałem, że te wlewki z glikolu i ruchamaxu z witaminami trochę ją ruszyły. Sam podejrzewałem ochwat i dlatego poszła kroplówka z wapnem i przeciwzapalnym.

Konrad fosfor w jakim celu?

Edytowano przez silny84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87
Co sądzicie o Multi-Buffer z Josery? podaje go od dwóch miesięcy przy tresciwej 5kg dla najwydajniejszych, i dwie na dniach obciely mi mleko ze 42l na 30 dziennie, czy to kwasica?Przeszedlem z kwasnego weglanu na ten bufor i parametry mleka spadały jakby kwasica, no i po weglanie lepiej wyjadaly,dawka cały czas ta sama,wrócić do sody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

@patrykb2736 lepszym rozwiązaniem będzie tlenek magnezu jest bardziej skuteczny i mniej go stosujesz. 

Może też być pierwszy  objaw ketozy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj