Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
loik92    37
55 minut temu, ukaszProcho napisał:

Ładna wydajność. 

Co do rozrodu to parametry i nogi...

A ci do kuku mam cały czasa nawet mi jalowki powtarzaja o krowach nie wspomnę...

Dziękuję ;-) a próbowałeś jalowka dawać śrute rzepakowa? Plus do tego witaminy. Ja zacząłem stosować taką mieszankę jakieś pół roku temu i jest względny spokój. 

@Eliot wszystko zależy od ceny za mleko. Jeszcze dwa lata temu doilem po 6 tys od sztuki i mleko w maxie miałem po 1,2. W Sierpcu najgorsza cena jaką miałem na fakturze to 1,25 więc pomimo tego że więcej wydaje na pasze i tak więcej zostaje w portfelu. A tak z ciekawości ile ty paszy stosujesz i jakie masz wydajności? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Problemy z rozrodem i rujami, to głównie problemy z bilansem białko-energia w dawce pokarmowej. Ponadto dostęp do swiatła, niedobór takich składników jak biotyna, niacyna itp. I nie wspomnę o insyminatorze :P

 

10kg paszy treściwej dziennie na 1 szt. ? No to 1/3 wypłaty za mleko idzie na same granulki :) w dobie dobrej ceny może to i dobry pomysł. 

Edytowano przez dyziek_1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

1/3 to może i nie ale trochę pieniędzy jednak idzie. Niesie to za sobą jednak inne korzyści, krowy zacielaja się bez większych problemów, pierwsze ruje występują już około 60-80 dnia po porodzie, nie ma większych problemów ze zdrowotnoscia stada. Oczywiście krowa która daje 25 litrów mleka nie dostaje 10 kg bo to byłoby bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

kr 9292 ja mieszkam w podlaskim powiat moniecki. a witaminy biore od zamojtuka z jasionowki jezeli wiesz gdzie to co to. a przedstawiciela z provimi jeszcze na oczy nie widzialem xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belicoff    5

A idzie gdzieś zamówić takie produkty np. w internecie? Jak wygląda wtedy kwestia pieniędzy, można coś zaoszczędzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

A  jałówka zamiast sruty rzepakowej może być sruta sojowa? Bo mam dla opasów uszykowna taka pasze na tonę daje 100 kg soi. Wychodzi to Poprostu taniej niż rzepak. Jałówka oczywiście daje dużo mniej tej paszy zacząłem to stosować w jałówkach od jakiegoś tygodnia.  

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106
  • ja mam wydajność która waha się od 8300-8700l i myslę ze to jest w sam raz. pełnoporcjowej z eurolpolu daje max 2kg na 1 sztukę cały rok ,mniej wydajnym tylko 1 kg i do tego dochodzi max na sztuke 1,5-2kg rzepakowej ,śruta własna z własnych zbóż ,kiszonka z qq i sianokiszonka ,raz w tygodniu siano
    witaminy,drożdze i kwasny z ciecha.
    Po ocieleniu każdej 0,5l gliceryny przez 1-2 miesie.
Edytowano przez Eliot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

@ukaszProcho myślę że tak, ważne żeby miały odpowiedni poziom białka.

@Eliot no widzisz, ciekawe czy licząc wszystkie twoje dodatki nie wychodzi tyle samo co moja pełnoporcjowka ;-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja za swoją pasze dla krow 18 % białka bo badana robiąc ja w gospodarstwie kosztuje mnie 1100 zł. Główne zboza to pszenica pszenzyto jeczmien mieszanka (podane według kolejnosci)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Chcecie mieć tanią energię to zacznijcie kisić mokre ziarno qq. Mnie ta pasza wyszła po 410 zł za tonę. A chcąc w zamian qq kupować np. jęczmień w aktualnej cenie 650-660 zł jestem na każdej tonie 150 zł w plecy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Eliot napisał:
  • ja mam wydajność która waha się od 8300-8700l i myslę ze to jest w sam raz. pełnoporcjowej z eurolpolu daje max 2kg na 1 sztukę cały rok ,mniej wydajnym tylko 1 kg i do tego dochodzi max na sztuke 1,5-2kg rzepakowej ,śruta własna z własnych zbóż ,kiszonka z qq i sianokiszonka ,raz w tygodniu siano
    witaminy,drożdze i kwasny z ciecha.
    Po ocieleniu każdej 0,5l gliceryny przez 1-2 miesie.

To ile razem tej treściwej dostają? Musisz mieć super objościówki jak słabym kilogram wystarczy i masz 8 tyś wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
3 godziny temu, damianzetor9540 napisał:

Chcecie mieć tanią energię to zacznijcie kisić mokre ziarno qq. Mnie ta pasza wyszła po 410 zł za tonę. A chcąc w zamian qq kupować np. jęczmień w aktualnej cenie 650-660 zł jestem na każdej tonie 150 zł w plecy. 

Nie do konca 150. Kiszone ziarno qq ma jakieś 30% wilgotności a zboże ok 13. Ale zgadzam się taniej i lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Soja to białko jelitowe, rzepak - żwaczowe. W przypadku jałówek nie ma to większego znaczenia, chyba że z ekonimocznego punktu widzenia

1% bialka śruty rzepakowej w 1kg surowca kosztuje 30 groszy (1050zł/tona 35% b.o. w rzepaku)

1% białka śruty sojowej gmo w 1kg surowca kosztuje 35 groszy (1600zł/tona, 45 b.o. w soi)

1% białka śruty sojowej non gmo w 1 kg surowca kosztuje  52 grosze. (2350zł/ton, 45% b.o. w soi)

z doświadczenia wiem, że jałówkom wystarzy dobra bela sianokiszonki, z tym że zazwyczaj dobre bele dawane są krowom, natomiast jałówkom idzie gorszy/suchszy/bardziej łąkowy pokos. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ma znaczenie chociaż nie jest ono kluczowe. Soja ma lepszy skład aminokwasowy, mniej substancji antyżywieniowych, podobno z zacieleniami też jest lepiej. Sama bela sianokiszonki to zdecydowanie za mało zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu. Chyba, że późno kryjesz.  Jeżeli chodzi o śr. rzep to zdecydowanie bliżej jej do 28- 30% niż 35.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Ja zauważyłem że lepsze i szybsze ruje były w tamtym roku kiedy to jalowki dostawał tylko kiszonke z GPS i trochę kukurydzy. W tym roku niestety GPS poszedł razem z drugim pokosem trawy w pryzme i nie mam możliwości go wydzielić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
3 godziny temu, kr9292 napisał:

Nie do konca 150. Kiszone ziarno qq ma jakieś 30% wilgotności a zboże ok 13. Ale zgadzam się taniej i lepiej

Przyjąłem qq wraz ze zrobieniem za 420 zł, a kupno jęczmienia za 670 zł. Przyjąłem wartość qq i jęczmienia w suchej masie na tym samym poziomie, choć wiadomo że qq jest odrobinę lepsza. 

Więc liczymy. 

                               1000 kg jęczmienia 14% = 860 kg s.m.

860 kg s.m. : 0,70 (qq o wilgotności 30%) = 1230 kg s.m.

               1000 kg jęczmienia (860 kg s.m) = 1230 kg qq (860 kg s.m.) 

                                                    1 t x 670 zł =  1,23 t x 420 zł

                            koszt jęczmienia = 670 zł  koszt qq = 516 zł 

Może mam zły sposób liczenia, jak coś niech ktoś mnie poprawi. :) 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

trochę wąsko, ja daję inaczej rano po udoju (ok 6.30) sianokiszonka na wierzch kukurydza , idę na pół godz do jałówek wracam do krów podgarniam i śrutę sypię , drugi odpas godz 15 to samo sianokiszonka na wierzch kuku pół godz do jałówek potem śruta i tak zjadają prawie do udoju na 17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562
Dnia 12.12.2017 o 09:42, ukaszProcho napisał:

A  jałówka zamiast sruty rzepakowej może być sruta sojowa? Bo mam dla opasów uszykowna taka pasze na tonę daje 100 kg soi. Wychodzi to Poprostu taniej niż rzepak. Jałówka oczywiście daje dużo mniej tej paszy zacząłem to stosować w jałówkach od jakiegoś tygodnia.  

Pozwoliłem sobie zacytować bo mam pytanie. Podlegasz chyba pod mleczarnie no gmo? A opasom dajesz soję z gmo? Przy tej pierwszej opcji i cenach powyżej 2400 to by się chyba nie opłacało?

I pytanie do wszystkich. Jak to jest? Czy młodzieży i opasom mogę dawać soję gmo a krowom no gmo? W końcu do mleczarni idzie mleko a nie mięso. Można w jednym garażu trzymać worki soi takiej i takiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

Chyba zalezy jaka mleczarnia. Grajewo ma czyste non gmo w gospodarstwie. I tu sie rodzi pytanie jak to jest jezeli ktos ma trzode chlewna. Mysle ze nie bylo by problemu zywienia trzody chlewnej czy kur. Ale z tego co wiem to w mlekpolu masz same bez gmo. Czyli jalowki opasy krowy bez gmo. Ja osobiscie opasow bym pod to nie podpinał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

U mnie mleczarnia nie dała zakazu na soje gmo wiec jedzą ją i krowy za 1600 zł. Soje mam zbadania i ma 46 % z tym rzepakiem to nie wiem więc wole soje lepiej nawet byka na soi moim zdaniem będą rosnąć. Bee stosował z 2 miesiące to wtedy coś wam powiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj