Polecane posty

andrew176    0

Panowie mam do was jedno duże pytanie, a mianowicie jak zwiększyć wydajność mleczną krów?

A więc posiadam w tej chwili 15 sztuk dojnych i z wydajnością nie jest najlepiej ale też narzekać nie będę.

Mam krowy o różnej wydajności najsłabsze do 10l na dzień i mniej, najlepsze do 25l.

Krowy żywione są w następujący sposób:

Rano  czyli zaraz po doju I posiłek

-osypka z własnych zbóż (owies, pszenżyto, żyto) + otręby pszenne: około 3 kg na sztukę (wiadro 20l na 3 sztuki)

-susz z qq tak zwany DDGS: ok 10-15 l mleka/1kg na sztukę

                                                  ok 15-20 l mleka/do 1,5 kg

                                                  ok 20-25 l mleka/1,5 do 2,5 kg

II posiłek jak zjedzą osypkę :

Kiszonka z traw do godziny 13 praktycznie na bieżąco

III posiłek:

Tj około godziny 13 do 15 siano.

IV posiłek:

-kiszonka z qq 1,5-2 wiadra 20 litrowe na sztukę

-osypka ta co rano w tej samej dawce

-mieszanka uzupełniająca mineralna MIX-Vit wg zaleceń 100-200g/sztukę

lub Univit wg zaleceń 80-120g/sztukę

V posiłek po doju wieczornym:

-siano do rana.

Czasem jeszcze przed porannym dojem kiszonka z traw i po qq przed sianem kiszonka z traw  w niewielkich ilościach.

Czasem również kiszonkę z lucerny i koniczyny w miejsce kiszonki z trawy.

Krowy mają ciągły dostęp do soli a i jeszcze jedno nie dostają wcale słomy, czy zacząć dawać w niewielkich ilościach?

Krowy są dojone rano 6, wieczorem 17.

 

Mocznik na poziomie 200-300.

Białko ok 3,5%

Tłuszcz ok 4-4,5%

Z góry dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam

Edytowano przez andrew176

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew176    0

Panowie mam do was jedno duże pytanie, a mianowicie jak zwiększyć wydajność mleczną krów?

A więc posiadam w tej chwili 15 sztuk dojnych i z wydajnością nie jest najlepiej ale też narzekać nie będę.

Mam krowy o różnej wydajności najsłabsze do 10l na dzień i mniej, najlepsze do 25l.

Krowy żywione są w następujący sposób:

Rano  czyli zaraz po doju I posiłek

-osypka z własnych zbóż (owies, pszenżyto, żyto) + otręby pszenne: około 3 kg na sztukę (wiadro 20l na 3 sztuki)

-susz z qq tak zwany DDGS: ok 10-15 l mleka/1kg na sztukę

                                                  ok 15-20 l mleka/do 1,5 kg

                                                  ok 20-25 l mleka/1,5 do 2,5 kg

II posiłek jak zjedzą osypkę :

Kiszonka z traw do godziny 13 praktycznie na bieżąco

III posiłek:

Tj około godziny 13 do 15 siano.

IV posiłek:

-kiszonka z qq 1,5-2 wiadra 20 litrowe na sztukę

-osypka ta co rano w tej samej dawce

-mieszanka uzupełniająca mineralna MIX-Vit wg zaleceń 100-200g/sztukę

lub Univit wg zaleceń 80-120g/sztukę

V posiłek po doju wieczornym:

-siano do rana.

Czasem jeszcze przed porannym dojem kiszonka z traw i po qq przed sianem kiszonka z traw  w niewielkich ilościach.

Czasem również kiszonkę z lucerny i koniczyny w miejsce kiszonki z trawy.

Krowy mają ciągły dostęp do soli a i jeszcze jedno nie dostają wcale słomy, czy zacząć dawać w niewielkich ilościach?

Krowy są dojone rano 6, wieczorem 17.

 

Mocznik na poziomie 200-300.

Białko ok 3,5%

Tłuszcz ok 4-4,5%

Z góry dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam

 

Edytowano przez andrew176

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Ja do 3 miesiąca laktacji daje po 4 kg tofi na sztukę, potem zależnie od wydajności, 30l i więcej dostają 4 kg, 25-30 po 2kg na dzień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

na samym początku to wyrazy współczucia że tak cały dzień w oborze spędzasz.... moi sąsiedzi tak też robią mają taką samą wydajność z tym że nie sypią witamin. ważne żeby witaminy były wymieszane ze śrutą. zaleca się dawać słomę ale jak dajesz dużo siana to też powinno pobudzić krowe do trawienia i produkcji mleka. dlaczego zrobiłeś tyle posiłków krową? 2 w zupełności starczą. to wszystko co cały dzień nosisz połącz i podziel na 2 posiłki na sztukę i w południe podgarnij tylko. po doju porannym daj jeden posiłek a drugi przed dojem. jakiś czas temu mówili że DDGS to świństwo ze względu na to że produkowane jest  z resztek spleśniałej kukurydzy. za DDGS wrzuć śrutę rzepakową. Śruta jest mlekopędna a najlepszy jest makuch rzepaczany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Masz podkwaszone krowy Jeżeli białka jest więcej mleku niż tłuszczu to może być oznaką kwasicy. U mnie tłuszcz jest niski,ale to przez duży udział skrobi w dawce  . Daj im jeszcze słomy, najpierw objętościowe potem treściwe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

@andrew176 wg parametrów kwasica :) Mniej śruty zbożowej. Chyba że pomyliłeś tłuszcz z białkiem.

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew176    0

Niestety tak żeby dać na dwa razy to nie da rady ponieważ mały korytarz paszowy :(

A co do DDGS to ma dużą zawartość białka, a poza tym mam zakupione tyle że na jakieś dwa miesiące mi starczy więc jak skarmię to zobaczymy.

Na pewno jest smakowite bo krowy się zabijają. Koszt tego DDGS to 1100zł/t.

 

Edytowano przez andrew176

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew176    0

Przy ścianie:(

W węższym segmencie około 1,2m szerokości na długości 8 stanowisk, a reszta czyli 7 stanowisk 1,5 także ciasno:(

Edytowano przez andrew176

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Parametry książkowe masz także nie pozostaje nic innego jak praca nad genami i polepszaniem parametrów poprzez dobieranie lepszych byków do inseminacji. Masz HFy? 100%? Czy raczej mieszańce?


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

Inna sprawa moze byc cos nie tak w okresie zasuszenia. U mnie krowy dawaly po wycielenieu 25 l a jalowki max 20l. Ale zaczelismy dawac krowom juz zasuszonym tak ze 2-3tyg przed terminem wycielenia tresciwa 18% granulowana. I bum krowy ladnie zbieraja wymie przed wycieleniem. I daja 30-35 a jalowki tak kolo 30. Ale teraz dorzucamy tym przed wycieleniem jeszcze energie w postaci melasy ale chyba to zmienie na wyslodki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Ja z pełnoporcjowka wchodzę koło 3 tyg przed porodem, najpierw po kilogramie przez tydzień, potem dwa w drugim tygodniu no i zaraz przed porodem dostają już koło 3 kg dziennie pełnoporcjowki no a po porodzie systematycznie co 2 dni po pół kilo zwiekszam żeby dojść do 10 kg pełnoporcjowki i 4 wytloka. Problemów zbytnio ze zdrowiem nie ma, oczywiście czasem trafi się jakaś ketoza czy podkwaszenie ale są to sporadycznie przypadki. Podejrzewam że u ciebie krowy dawały dlatego mniej mleka po porodzie bo nie były nauczone trawic tej paszy, nie miały odpowiednich bakterii 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
1 godzinę temu, Eliot napisał:

10kg na sztuke????jaka wydajność stada ze tak im sypiesz??

Trochę ponad 11tys na rok

No i 1/3 stada to pierwiastki więc może w przyszłym roku będzie lepiej 

Edytowano przez loik92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

No napisałem że na rok ;-) dokładnie na rok jest 11256 a na 303 dni 10622. 303 dni bo jedna czy dwie sztuki były zasuszone przed upływem 305 dnia laktacji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabrowskit    228

koledzy jakie polecacie witaminy na poprawe rozrodu . Aktualnie daje Nutraminka Super Laktacja . Ale efekt słaby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Tu witaminy nie pomogą  stosuję premiks z karotenem i marny efekt. Krowy dostają 350g witamin ! . Trzeba się skupić na parametrach mleka trzymać białko i tłuszcz a poziomie oraz mocznik. Te 3 elementy później szukać innym przyczyn. U mnie jest to spowodowane brakiem kiszonki z kukurydzy w sierpniu i skutki mam po dziś dzień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

ja podaje alamo repro z provimi 150-250gram na dzien. ale bede zmienial na takie skoncentrowane z kenovitamin. dawka na sztuke 10-30 gram na dzien. po tych z provimi nie powiem poprawa w sensie widocznosci rui jest. zegrac to jeszcze musze z innymi parametrami na krowach bo mam slabe. a mam nadzieje ze na tych nowych bedzie troche taniej i lepiej dzialac beda

Edytowano przez wojtazz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91
2 godziny temu, loik92 napisał:

No napisałem że na rok ;-) dokładnie na rok jest 11256 a na 303 dni 10622. 303 dni bo jedna czy dwie sztuki były zasuszone przed upływem 305 dnia laktacji 

Ładna wydajność. 

Co do rozrodu to parametry i nogi...

A ci do kuku mam cały czasa nawet mi jalowki powtarzaja o krowach nie wspomnę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

dawać 10 kg pełnoporcjowej i reszte dodatków ,to gdzie szukać pieniędzy  z mleka.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj