Polecane posty

kr9292    950

U mnie o dziwo jedzą dużo. Ba nawet bardzo dużo tylko mleka nie ma. Ślinią całkiem sporo u niektórych czasami aż biało na stole. Wg moich obliczen włókna jest nawet za dużo. TMR dostają rano gdy jeszcze jest chłodno i od razu zjadają ok 30% w przeciągu dnia oczywiście jedzą mniej ale po 18 nadrabiają i zazwyczaj wszystko znika. I mimo to mogą być takie spadki? Bo urwały mi srednio 6 litrów na sztukę. Jeszcze niedawno mieszałem paszowóz na 27-28 l, teraz już sobie darowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Czyli patrz na parametry. Niski mocznik za mało białka mniej mleka.
Ja terz tak się przejechałem. Z bagatelizowalem spadek mocznika po przejściu na rzepak eks no i teraz też mam mniej mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

U mnie żują bardzo długo nawet 70-80 razy, a wszystko pospadało i litry i apetyt, a także parametry, Czekam na powrót żywieniowca z urlopu.  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ostatnio mi spadł na 190, potem dwa razy dorzucalismy białka i mleko spadło jeszcze bardziej. Zrobiliśmy nową dawkę, srednio mi się podoba ale we wtorek zawiozę mleko do badania i zobaczymy co pokaże.

 

@krowiarka Mój żywieniowiec tak dla odmiany wyjezdza na urlop jak by problemów było mało. Jak nazywa się twój żywieniowiec? Bo znam jednego "magika" co właśnie wraca z urlopu i tez czasami do mnie zagląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To raczej nie ten. Ja jakoś do tych z firm paszowych przekonania nie mam, chociaż wiem, że w mojej okolicy robią niezłą robotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy jedzą bardzo dużo? Karol zmierz faktycznie ile jedzą. Waga+kuchenka mikrofalowa i jedziesz, jak nie wiesz jak napisz. Chodzi o pobranie suchej masy. Teraz dalej, koleżanka pisze że przeżuwają 70-80 razy. Fajnie, ale jaki procent krów 4 godziny po wysypaniu tmr żuje. Jedna może przeżuwać 70 a nawet 100 razy, a trzy inne w ogóle. Bo ta która tyle żuje mogła akurat przesortować mniej paszy. Piszcie konkrety. Nawet sam tłuszcz w mleku nie jest miarodajny, zmienia się w ciągu doby, wpływ ma metoda oceny A4 i AT4, pora karmienia i dojenia, zmienia się tak jak pH w żwaczu, najlepiej badać tłuszcz od 3 do 5 godzin po karmieniu tak jak pH żwacza - wtedy są najniższe wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Trudno jest mi policzyć jaki procent, ale na pewno dużo i większość długo przeżuwa. Obecnie mam krowy "rozesrane " po kątach i w złych warunkach to trudno powiedzieć. Praktycznie jak je obserwuję to albo żują, albo jedzą, ewentualnie śpią.  ;) Czasami jedna drugą liże. :D Jak któraś ma ruję to owszem nie robi nic z tych rzeczy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Co to znaczy jedzą bardzo dużo? Karol zmierz faktycznie ile jedzą. Waga+kuchenka mikrofalowa i jedziesz, jak nie wiesz jak napisz. Chodzi o pobranie suchej masy. 

 

Pasze miałem badane dwukrotnie. Wcześniej na szt wychodziło 30kg kiszonki z kukurydzy 38-39%sm  i 16 sianokiszonki 45% sm. plus tresciwe do paszowozu 5kg. Czyli jakieś +23 kg sm z tmr plus 5,1kg sm tresciwych z reki  najwydajniejszym. Paszowóz mieszalem na 2-3 szt więcej niż doiłem i wszystko znikało. Każdy kto zaglądał do mojej obory nie mógł uwierzyc ze tyle jedzą wiec sprawdziłem wagę w paszowozie, najpierw sam potem był elektrotechnik i wszystko ok. Im bardziej zwiekszałem koncentrację białka i energii w paszowozie tym bardziej mleko spadało. Kał falował w przeciągu doby. potem seria zapalen która trwa nadal. Aktualnie jest w paszowozie 27kg kiszonki z kukurydzy i 17 sianokiszonki i tresciwych 3,3 kg plus 7,7 kg z reki najwydajnieszym. Mleka brak! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Pasze miałem badane dwukrotnie. Wcześniej na szt wychodziło 30kg kiszonki z kukurydzy 38-39%sm  i 16 sianokiszonki 45% sm. plus tresciwe do paszowozu 5kg. Czyli jakieś +23 kg sm z tmr plus 5,1kg sm tresciwych z reki  najwydajniejszym. Paszowóz mieszalem na 2-3 szt więcej niż doiłem i wszystko znikało. Każdy kto zaglądał do mojej obory nie mógł uwierzyc ze tyle jedzą wiec sprawdziłem wagę w paszowozie, najpierw sam potem był elektrotechnik i wszystko ok. Im bardziej zwiekszałem koncentrację białka i energii w paszowozie tym bardziej mleko spadało. Kał falował w przeciągu doby. potem seria zapalen która trwa nadal. Aktualnie jest w paszowozie 27kg kiszonki z kukurydzy i 17 sianokiszonki i tresciwych 3,3 kg plus 7,7 kg z reki najwydajnieszym. Mleka brak! 

sianokiszonka jest z innej pryzmy ?. U mnie przestały jeść jak zacząłem pryzmę z 2 pokosu też mleko spadło o połowę dopiero jak wyeliminowałem sianokiszonkę mleko wróciło.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mam w balotach. U mnie tez wszystko zaczeło się jak wprowadziłem sianokiszonkę z tego roku. Ale to raczej przypadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Mam w balotach. U mnie tez wszystko zaczeło się jak wprowadziłem sianokiszonkę z tego roku. Ale to raczej przypadek

U mnie też wtedy były w balotach w jednym balocie coś było i dostały sraczki i się struły

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jadem kiełbasianym z jakiejś padliny co trafiła się w beli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

23 kg s.m. + 5,5 kg paszy treściwej daje= 27,8 kg s.m. To jest absurd. Przy takim pobraniu s.m. miały by wydajność ok. 10 000. W Osięcinach jedzą ok. 30 kg...... .

Rolstudent napisz ile jedzą u Ciebie i jaką masz wydajność tylko szczerze - wydajesz się konkretnym gościem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Kilka osób już to sprawdzała ja sam tez kilka razy. Jak wspominałem pasze objętościowe badałem dwa razy sianokiszonkę po raz trzeci badał zywieniowiec w innym laboratorium. waga sprawdzana była kilkakrotnie w tym raz przez specjaliste. Powiem więcej zdarza się co prawda bardzo rzadko, że muszę dorzucać wieczorem sianokiszonkę bo jest pusto. Teraz mam dawkę w której sianokiszonka przyjęta jest jako parametr "do woli" Cyrkluję tyle aby nie zabrakło i zbyt wiele nie zostało.  Zadaję pasze o 7-8 i do 10 zawsze znika 30%. Tylko co z tego jak wszystko idzie na marne bo nie ma mleka. To nie jest moja bujna wyobraźnia. Co do wydajności jest cienko. Było prawie 6 teraz jest trochę ponad 8. Są strasznie duże rozbierzności w stadzie od +10 do 6 tys i to mi wszystko zaniża średnią, ale to tylko cyferki które nie mają znaczenia. Tabulogramy mogę ci wysłać, jeżeli Cię to w ogóle interesuje. Generalnie jest źle i każdy rozkłada ręce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Na dzień dzisiejszy moje krowy jedzą 16 kg kiszonki z lucerny 25kg kukurydzy
5.5 kg tresciwej do wozu i reszta stacja.
Z wozu powinienem mieć 28kg mleka.
Teraz terz mam spadek mleka.

Jeszcze jedna rada. Nie podbijesz wydajności zwiększając tylko kiszonke. Bo co się dawka rozjerzdza. Wszystko zwiększaj proporcjonalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Jutro ma być fortisorb, jeśli ktoś by chciał to od razu zgłaszać się do wipaszu oni są dystrybutorem. Podpowiedzą gdzie można dostać, ale i tak nigdzie nie ma. przedstawiciel ma podrzucić bo będzie niedaleko.
Teraz pytanie czy można dawać to wysokocielnym krowom? Za tydzień mam 3 sztuki wycielenie.
I czy odstawić witaminy na początku przez kilka dni czy nie ma to znaczenia? Somatyka szaleje pod 400 podchodzi po akcji z grzejącą się qq


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

U nas stosuje się FRISCHHALTEKONAZEN z Josery. TMR zimniutki. Nowych zapaleń nie ma, ale cały czas walczę ze starymi. 25 kilo kosztuje około 608 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Umnie strasznie komórki szaleją chyba to winna mikotoksyn ,nawet szczepienia nie pomagają:(((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Fortisorb kosztuje 25zł za kg na początek wziąłem 10kg pierwszy tydzień dam tak jak rolstudent radzi 35g potem zejde na 25 zobaczymy jaki bedzie efekt. Mi qq w pryzmie sie grzała nie na stole, chociaż w te upały przywozilem 2 razy bo przez noc poleżała i zaczynała się grzać dlatego rozglądam się za wycinakiem. kostkę postawię to nic się nie powinno grzać.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

I ważne jest, żeby nie odkrywać na raz za dużo.

 

I małe sprostowanie, źle spojrzałam na fakturę ten preparat kosztuje jednak 304 złote. Podałam cenę za dwa worki.  B)

Edytowano przez Krowiarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj