Polecane posty

leszekb    40

Podciągnij mocznik do 250 i będzie oki .Dorzuć białka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4
Napisano (edytowany)

Objętościowe, to głównie kiszonka z qq. Od tygodnia zacząłem dodatkowo dawać kiszonkę z lucerny.

Dodatkowo dziennie na sztukę daję 25-30 litrów wywaru gorzelnianego.

Treściwe przygotowuję sam: 23% białka po 5kg na sztukę. W skład treściwej wchodzi:

śruta zbożowa, rzepakowa oraz sojowa. Dodatkowo na każde 100kg treściwej daję do mieszalnika 1 kg kredy pastewnej oraz 25kg camisan na cały mieszalnik (czyli na 600kg)

Edytowano przez Xeon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario98    7

A na jaka wydajność te 5 kg? Dlaczego kazda dostaje tyle samo? Zywisz TMR? Mocznik rzeczywiscie za słaby. Z kiedy te wyniki? Przed lucerną czy po? Z reszta do lucerny musza sie teraz namnozyc bakterie w żwaczu. Ja bym z dwa tygodnie poczekal wtedy zbadal i jak dalej bedzie mocznik slaby to stopniowo dorzuć rzepaku. Kukurydza chyba późno koszona strasznie bo pewnie ma sporo włókna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Średnio z dziennego udoju od sztuki wychodzi tylko 22 litry.

Sztuki, które dają 25, 30 l. i więcej dostają dodatkowo więcej treściwej. Wszystko zadawane z ręki. Wyniki są z 4 maja, więc można liczyć, tak jakby lucerna na wynikach się jeszcze nie odbiła.

Kukurydza faktycznie trochę za późno koszona - wg. mnie powinienem był zebrać ją tydzień wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody456    2
Napisano (edytowany)

Koty sąsiadów chodziły po pryzmie i miejscami są dziury przez które boki pryzmy się psują i grzeją, psa puszczałem jak były i spokój na razie, psuje się tam na fioletowo, niebieski ale przeważnie na biało (te białe tak śmierdzi, podobnie jak myszą), tak jest z 30cm, potem z 20cm się grzeje i dalej dobra, jak zapobiec aby krowy i jałówki się nie potruły? te kolorowe oczywiście wyrzucam ale czy te zagrzane można jakoś dawać? jak zacznę to wszystko wyrzucać to do jesieni zabraknie

Edytowano przez mlody456

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
funrolnik    4

Mam problem z kwasica u krów, sam drozdze chyba nie wustarczaja i musze zaczac stosowac kwasny weglan sodu. Problem w tym, ze nie mam paszowozu i nie chca mi tego weglanu jesc, bo tresciwa w formie granulatu i nie ma jak tego wymieszac... Słyszałem,ze bufory tez ponagaja, jak z ich ponieraniem przez krowy ? Ktos stosowal bez paszowozu ?


Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    254

Koty sąsiadów chodziły po pryzmie i miejscami są dziury przez które boki pryzmy się psują i grzeją, psa puszczałem jak były i spokój na razie, psuje się tam na fioletowo, niebieski ale przeważnie na biało (te białe tak śmierdzi, podobnie jak myszą), tak jest z 30cm, potem z 20cm się grzeje i dalej dobra, jak zapobiec aby krowy i jałówki się nie potruły? te kolorowe oczywiście wyrzucam ale czy te zagrzane można jakoś dawać? jak zacznę to wszystko wyrzucać to do jesieni zabraknie

 

Niektórzy dają jak leci i te zepsute i te ciepłe. Moim zdaniem nie należy tego dawać chociaż są jakieś preparaty żeby pasza się nie grzała ale to jest przeciwko a nie na już zagrzaną. Polecam zainwestować w siatki na przyszły rok albo lepiej obsypać piachem wtedy nie będzie takich strat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Nie wyobrażam sobie jak wam te krowy bez buforu dają radę. U mnie idzie non stop z tresciwa i qq jedzą bez problemu. W paszowozie nic ten węglan nie da podobno, musi być pod pysk... drożdże odstawiłem i jest ok...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Teraz buformax z soymaxu, kwaśnego nie chciały jeść ale jeszcze chyba spróbuję zawsze to taniej... A po czym poznales kwasice? Zboża nie dajesz to aż tak nie powinny łapać.
Miał ktoś kiedyś przypadek "okularów " przy kwasicy?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
funrolnik    4
Napisano (edytowany)

Lekko spadla wydajnosc u kilku sztuk, a u jednej pojawily sie objawy. Wet robil test i pozostale maja tylko poczatki zakwaszenia i potrzebuje zacząć coś im dawać. Ile dajesz tego buforu na sztuke ?

Edytowano przez funrolnik

Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Nie chwal się tym w internetach, że tak krowy głodzi albo weź wagę i zważ to wszystko choć po ilości mleka to faktycznie głód w tej oborze więc niby z jakiej racji one mają być cielne?

żywienie qq zaczyna się od 20kg

śruta to w ciemno x2

Po co ten deheus to nie wiem jak i tak mleka nie ma a mocznik praktycznie pod dnem. albo wcale albo x10

Jak nie chce się narobić to niech sprzeda polowe krów a tym pozostałych jedzenie podwoi bo po co trzymać darmozjady??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Ze śrutą może i masz rację, ale mówiąc że qq zaczyna się od 20 kg to debila z siebie robisz. Jak ktoś sieje mniej to jak ma dawać jej dużo? Liczyć bela 600 kg na 1.5 dnia na 14 sztuk to wychodzi około 25 kg trawy na głowę lekką ręką, więc nie wiem gdzie Ty tu głód widzisz, może ma krowy małe pokrojowo to i mniej jedzą. U mnie na krowę wychodzi około 10 kg trawy 20 kg qq i 10 kg wysłodków, i uwierz że więcej już zjeść nie chcą, a takie co są mniejsze nawet tego przejeść nie mogą. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
Napisano (edytowany)

Ja tam patrze wg swoich krów a jakie on ma krowy to NIE WIESZ więc pomiń ten temat i nie rób z siebie debila. Facet daje 12kg qq więc co to jest? I z czego mają mieć te energie na wegetacje bo o mleku nie ma co gadać zresztą widać to w baniaku. Nie ma qq to też niech kupuje wysłodki jak nie potrafi zaopatrzyć krów w podstawowe pasze... widać amator tak jak ty

Trawą je zapycha bez większej wartości i tyle bo tylko tłuszcz ma wysoki więc o co się chłopie rzucasz??

Ja problemów z wydajnością i parametrami nie mam więc zgłoś swoje żale u kogo innego

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    565

Witam

Mam kilka pytań technicznych. Mam niestety podobne żywienie jak wujek Niszczu. Teraz pastwisko i treściwa. Parametry teraz białko 3,2(rośnie z każdą próbą od 2,8) tłuszcz 3,9(tu spada) mocznik 130 somatyka 120. Za mało białka? Czy też za mało energii? Treściwa to własne zboża(50%) plus mielona kukurydza(25%) i extender(25% to raczej w odstawkę). Dostają dwa razy jak przychodzą z pastwiska rano wieczór po dwa kilo(razem 4). Lepszym kilo dziennie dodaje słabszym odejmuje kilo. Mleka od 18 dojnych około 450 litrów(900 na odbiór).

    Nie mam kukurydzy, będzie na jesień. Planuje do treściwej dodać rzepaku i soi(po ile procent w treściwej?). Boję się tylko że przez to trzeba będzie dać więcej energii? Jak poszły na trawę to słabo pobierają treściwą a pewnie jak dodam soję i rzepak to smakowitość jeszcze się pogorszy?

    Jak poprawić te żywienie bez kukurydzy? Co krowy z komponentów paszy lubią(soja, rzepak, jakieś inne dodatki typu witaminy bufory)?

    Czy kiszone ziarno kukurydzy jest chętnie pobierane?

Myślę nad takim systemem(rano wieczór tak samo): Krowa przychodzi z pastwiska to daje jej 2 kg treściwej(zboża soja, rzepak, witaminy, bufor) a po dojeniu(ok. 1h) ccm(2-3kg) a jak zjedzą te ccm to 1-2 kg treściwej(to samo co wcześniej albo jakaś pełnoporcjówka - co polecacie). Czy to nie wypali? Te ccm to objętościówka czy raczej traktować jak paszę treściwą(bo jak tak to pewnie za dużo treściwej i kwasica murowana?).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
funrolnik    4

450:18 to srednia 25 litrow dziennie. Przy takim zywieniu to, jak dla mnie, nieprawdopodobne. Ja bym nic nie zmienial. Wydasz kase a niewiele ugrasz bez kukurydzy... Bo bedzie jak mowisz, energie uzupelnic to przydadza sie wyslodki, soja i rzepak tez nie sa tanie. Takze moim zdaniem jak jestes w stanir caly czaa utrzymac wydajnosc 25 dziennie, przy pastwisku, gdzie nie wydajesz na folie, paliwo itp to tak zostaw i ciesz sie z w miarę czystego zysku i zdrowych krow


Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    565

Ta wydajność teraz na wiosnę to pokłosie słabego żywienia w okresie jak krowy stały w oborze. Prawie wszystkie krowy zaczynają u mnie ruje maj czerwiec i wtedy sie zacielają. Wycielenia wypadają na luty -  marzec - kwiecień więc teraz większość jest w szczycie laktacji stąd tyle mleka teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Osobiście wolałbym zamienić Extender na jakąś pełnoporcjówkę z witaminami, bo zawarta tam łuska sojowa i śr. rzepakowa nie wiele wnoszą w dawkę, a bynajmniej nie za taką cenę. Po 50-100 gram witamin by im nie zaszkodziło. Poziom mocznika to chyba był brany przed wypasem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816
Napisano (edytowany)

Jakie premiksy stosujesz jakie polecasz.Mam w torunw,ale ciągle mam problemy.Chce poprawić zdrowotność.Mam problemy z zacieleniami  i zapaleniami.Firma dostaję wyniki mleka,ale rady od nich nie pomagają nic.

Nie cytuj poprzedniego posta!

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    565

Mocznik na teraz dostaje smsy z mleczarni prawie po każdym odbiorze. Też mnie zastanawia że jest tak niski. Nie wiem czy to przez trawę(mało białka) czy za dużo energii(trawa plus treściwa) choc przy 4 - 5 kg treściwej  to chyba raczej nie to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik096    0

Co powiecie na zastosowanie otrębów jęczmiennych w żywieniu krów, są dużo tańsze. A co do podwyższenia mocznika słyszałem o dolewaniu wody do zbyt suchego tmr-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

dolewanie wody stymuluje pobieranie paszy ,a nie zawartość mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Ostatnio do paszowozu dodaje sól w białych workach niby to specjalnie dla krów .Nie powiem bo lepiej pobierają tmr. Jak myślicie to dobre rozwiązanie czy lepiej kupować lizawki. Tylko z lizawkami jest taki problem że woda ciągle na nią leci i rozpadają się na kawałki .Na 30 krów daje ok 3 kg soli. I jeszcze jedno czy ta sól nie zje mi paszowozu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj