Polecane posty

kr9292    950

Próbował ktoś z was układać dawki w wirtualnym zootechniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Czy to prawda że kwaśny węglan wymieszany z pasza i wyspany w big baga tonowego (nie w worki) może straci swoją wartość? Stoi to tak 10 dni dopóki nie zjedzą

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie to tylko głupota wymyślona przez handlowców tz pseudo zywieniowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No właśnie to powiedział żywieniowca z dolfosu i wciskal mi bufor za 80 zł wiec zdziwiłem soe i napisałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wciskał Ci pewnie bufor z algami dolbuf. W gotowych mieszankach też masz w składzie kwaśny węglan czy tlenek magnezu do buforowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ktoś to stosował lub ktoś ma jakieś zdanie o tym składzie i czy wogole coś takiego warte jest 100 zł? Zostaje przy kwaśnym węglanie 2,5% na tonę wystarczy?
Tak jak mówisz. I może źle napisałem bo obrazilem zywieniowcow. Był to przedstawiciel handlowy

post-168707-0-18832700-1487880204_thumb.jpg

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja stosuję ten dolbuf z dolfosu i nie ma co narzekać. Lepiej kupić bufor bez drożdży, bo taniej a w razie potrzeby dołożyć jakieś drożdże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

W tym co wysłałem to i tak szału nie ma z drozdzami i alg nie ma. Mało mnie on zachęcił. Poprawę widzisz po tym z dolfosu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszino114    0

Witam wszystkich.
Mamy stado 30-35 sztuk bydła (15 krów mlecznych, głównie HF'ki) Krowy nie są aż takie wysokowydajne (dają od 16 do 40 litrów mleka dziennie). Co do ich żywienia to rano dostają kiszonkę z kukurydzy posypaną śrutą z jęczmienia i owsa, w południe również kiszonka z kukurydzy posypana paszą pełnoporcjową 20% białka z dodatkiem witamin dla krów mlecznych wysokowydajnych i dodatkowo jeszcze po około 200ml melasy. Wieczorem dostają surowe ziemniaki i siano bądź kiszonkę z traw. Jesli chodzi o krowy w laktacji to wszystko przy takim żywieniu jest w najlepszym porządku, natomiast mamy problemy z jałówkami i krowami zasuszonymi. Jałówki bardzo ciężko się zacielają, występuje problem cichych rui, natomiast krowy zasuszone w okresie okołoporodowym mają ciężko wstawać, potem słabo wchodzą w laktację (na zasuszeniu nie podajemy pełnoporcjówki). Wszystkie problemy wskazują na brak witamin... Tutaj nasuwa się pytanie: jakie witaminy (konkretnie z jakiej firmy) stosować u zasuszonych i jak je podawać, a jakie u jałowizny? W kredytach nie siedzimy, ale wiadomo im tańsze tym lepiej. Nie mówię, żeby z najniższej półki, ale takie, żeby to było w miarę ekonomiczne.
A no i jeszcze kiedy zaczynać je podawać u jałówek? Z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario98    7

Dzięki za konkretne odpowiedzi panowie :)
@Simental_pl co do siana zamiast slomy to byloby dla mnie idealne rozwiazanie bo mam go aż nadto i to dobrej jakosci bo jest z lak torfowych koszona mloda trawa suszona jakies 4 - 5 dni plus jest w nim sporo ziół bo tam raczej wspaniala trawa nie rosnie a jest sporo kwiatkow.
Z tym DDGS to ciekawa sprawa. Troche poczytalem i szczerze mnie ten temat zainteresowal. Tylko mam obiekcje co do koncentracji bialka bo cena czystego bialka wychodzi na korzysc ale na minus wychodzi koncentracja. Zeby pokryc zapotrzebowanie musialbym dawac wiecej kg DDGS niz daje soi. No i to zabiera miejsce w dawce. Druga sprawa to duza rozbieznosc w skladzie tego DDGS. Przyjmijmy ze dawalbym DDGS z kukurydzy gdzie zawartosc bialka wahalaby sie od 23 do 35%. To juz mozna zapomniec o bilansowaniu dawki a juz napewno o stalym w miare niezmiennym jej skladzie. Kolejne "ale" to mykotoksyny. Trzeba miec naprawde solidnego dostawce zeby nie bylo potem ups.

Dlaczego uwazasz ze mobilna mieszalnia wychodzi najtaniej? Bo jestem na etapie zastanawiania sie czy bardziej oplaci mi sie inwestowac w zbiorniki na zboze siac swoje i dokupic czy moze tylko kupowac. Zaleta w swoim zbozu jest darmowa sloma ktora osiaga teraz zawrotne ceny. Zeby robic we wlasnym zakresie tresciwe musialbym kupic mieszalnik jakies zmijki zbiorniki na zboze i gotowa mieszanke i reszte sprzetu potrzebna do tego zeby to mialo rece i nogi. Biorac pod uwage dofinansowanie z prow moze to i mialoby racje bytu. Czy moze zostac przy tym co jest czyli kupowac gotowe pasze z mieszalni ktora mam za plotem. Sporo kasy na tresciwa u mnie idzie wiec dlatego na tym temacie chcialbym sie skupic w pierwszej kolejnosci.
Co do łuski owsa zamiast słomy to zaskoczyłeś mnie. Perwszy raz slysze o tym. Jak to wychodzi cenowo?

@KARGO kukurydze badalem i ma (wyniki w s.m.): 36% skrobi, popiol surowy 3,2%, bialko 8,6%, ADF 18,6%, NDF 29,2%, BJTN 4,9%, BJTE 6,6%. To tak z grubsza. Traw i lucerny nie badalem z tego wzgledu ze mam to wszystko w belach i poszczególne partie beli z konkretnego pola i danego pokosu sa w liczbie od powiedzmy 15 do 40 balotow. Badac kazda partie mija sie z celem moim zdaniem. Gdyby to byly wieksze partie z wiekszych pol tak zeby mi starczylo na powiedzmy co najmniej 3 miesiace to moglbym sie w to jeszcze pobawic. A tak staram sie bilansowac na podstawie raportow wynikowych.

@GrzesiekAgro mocznik odpada - zbyt sliski temat jak dla mnie. Jednak bardziej zalezy mi na dlugowiecznosci stada a nie na wydajnosci bo tak po prawdzie to mniej wydajne stado ze srednia laktacji powiedzmy ponad 4 bedzie lepiej zarabialo niz bardziej wydajne ze srednia 3.

@zkordalski nie 6 tresciwej tylko 8 i to tylko najwydajniejsze bo dostaja dwa razy dziennie po 3 kg osiemnastki plus 1kg korektora. Poza tym te ktore dostaja wiecej tresciwej teoretycznie maja mniej miejsca na TMR. Chociaż w sumie tresciwe to latwo strawne skladniki odzywcze i szybko "przelatuja" przez uklad pokarmowy wiec byc moze az tak to nie ogranicza spozycia TMR A teraz zagadka. Kto zgadnie ile krowa moze dac mleka w ciagu 305 dni laktacji a ile od wycielenia do zasuszenia? Oczywiscie dane z raportow czyli jest jakis margines bledu. No i oczywiscie krowa ta jadla dawke zblizona do tej ktora opisalem wczesniej a moze nawet i slabsza bo ostatnio troche im podsypalem bogatszy TMR i zapowiada sie ze owa krowa pobije swoj poprzedni rekord. Teraz jest w 4 laktacji i jedyne co sie nie zmienilo to te nieszczesne 8 kilo tresciwej dziennie. Jestem ciekaw jakie beda odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simental_pl    1

Wprowadzam siano zamiast slomy bo ta ktora mam jest kiepskiej jakosci a zakup dobrej jest niekorzystny cenowo. Poza tym uwazam ze siano poprawi strukture i smakowitosc. Nasz doradca z federacji twierdzi ze 2 kg w dawce skutecznie bedzie zapobiegac biegunkom u krow i ma caly szereg innych korzysci. Ufam mu bo to bardzo doswiadczony, z szeregiem sukcesow zywieniowiec. Badamy kazda partie ddgsu na zawartosc np bialka i kazdy wynik oscyluje w zakresie 30 do 35 procent. Wydaje sie ze zalezy to od dostawcy tego produktu a my bierzemy niezmiennie od dwu lat od jednego. Chodzi mi oczywiscie o ddgs kukurydziany. Nigdy nie bralem innego. Mykotoksyny sa wykluczone. Jesli chodzi o mobilna mieszalnie to wchodzi tu kilka aspektow. Po pierwsze wiem z pewnoscia co jest w skladzie mieszanki, po drugie wszystkie skladniki sa bardzo dokladnie wymieszane , po trzecie nie musze tak jak kazdy producent pasz stosowc wypelniaczy w granulkach takich jak np luska owsiana czy otreby a wiem ze takie produkty sa w skladzie mieszanek. Po kolejne to mobilna mieszalnia moja mieszanke od razu melasuje. Czy kazdy produkt podany oddzielnie jest sie w stanie wymieszac dokladnie w paszowozie nie rozwalajac struktury? Sama praca tez jest ulatwiona bo paszowoz podjezdza pod zbiornik sypie mieszanke i po sprawie. Nie musze tez miec mieszalni zmiejek itp , nie marnuje czasu na mielenie itp. Mieszalnia kosztuje nas 65zl brutto za tone. Na naszej stronie mozesz znalezc numer telefonu do producenta luski ktory poda Ci aktualna cene. Dodam tylko ze na auto z ruchoma podloga wchodzi 16 ton co starcza nam na dwa tygodnie na dwie obory. Pracochlonnosc przy np scieleniu jest minimalna w poruwnaniu do slomy.
Chcialbym tez kolegow zainteresowac sprawa ostropestu. Od kilku miesiecy dodaje go do mieszanki tresciwej. Wiadomo ogolnie ze z tej rosliny produkuje sie lek na watrobe -silimarol. Znam gospodarstwo gdzie te ziolo dodawane jest od kilku lat. Wydajnosc stada maja okolo 11000 litrow a srednia liczba laktacji u tak wydajnych krow wynosi 6. U krow tak jak u ludzi najbardziej obciazonym organem jest watroba a ostropest to po prostu dar natury. W tym roku mam przygotowane 2ha pod jego uprawe, a na dzien dzisiejszy kupuje olx.
Wysle Ci tez na prv nasze dawki, sklad mieszanki tresciwej i wczorajsze badania tmr z laboratorium.
Ocen, chetnie wyslucham Twoich uwag.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    253

Witam wszystkich.

Mamy stado 30-35 sztuk bydła (15 krów mlecznych, głównie HF'ki) Krowy nie są aż takie wysokowydajne (dają od 16 do 40 litrów mleka dziennie). Co do ich żywienia to rano dostają kiszonkę z kukurydzy posypaną śrutą z jęczmienia i owsa, w południe również kiszonka z kukurydzy posypana paszą pełnoporcjową 20% białka z dodatkiem witamin dla krów mlecznych wysokowydajnych i dodatkowo jeszcze po około 200ml melasy. Wieczorem dostają surowe ziemniaki i siano bądź kiszonkę z traw. Jesli chodzi o krowy w laktacji to wszystko przy takim żywieniu jest w najlepszym porządku, natomiast mamy problemy z jałówkami i krowami zasuszonymi. Jałówki bardzo ciężko się zacielają, występuje problem cichych rui, natomiast krowy zasuszone w okresie okołoporodowym mają ciężko wstawać, potem słabo wchodzą w laktację (na zasuszeniu nie podajemy pełnoporcjówki). Wszystkie problemy wskazują na brak witamin... Tutaj nasuwa się pytanie: jakie witaminy (konkretnie z jakiej firmy) stosować u zasuszonych i jak je podawać, a jakie u jałowizny? W kredytach nie siedzimy, ale wiadomo im tańsze tym lepiej. Nie mówię, żeby z najniższej półki, ale takie, żeby to było w miarę ekonomiczne.

A no i jeszcze kiedy zaczynać je podawać u jałówek? Z góry dziękuję :)

 

Dla jałówek przez cały czas należy podawać wit z paszą u mnie stosuję akurat z Trouw Nutrition ale jest tego dużo na rynku więc wybór jest duży a co do zasuszonych to daje wit z dolfosu 3 tyg przed wycieleniem razem z śrutą z jęczmienia, kukurydzy i rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Tez daje te z dolfosu z jeczmieniem bo same witaminy nawet nie ruszyły i tez idzie 3 tyg przed. Zmniejszyły się problemy z lozykiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario98    7

Ale to napisz ile ten okres miedzywycieleniowy trwa u niej? 400dni?

No racja o tym nie pomyslalem. W tym przypadku to bylo 369 dni.

 

@Simental_pl ile kosztuje cie kazdorazowe badanie DDGS? Siano w dawce ok ale ono niestety nie tworzy struktury bo jesli jest dobrej jakosci to rosliny nie sa zdrewniale a miekkie. Sloma pordaznia scianki przewodu pokarmowego co stymuluje wydzielanie sliny - najlepszego bufora ktorego nic nie zastapi. Nie ma sliny jest kwasica chocbys ladowal w te krowy algi kwasny weglan czy cokolwiek innego.

Napisz jak wyglada scielenie luską skoro jest to jak mowisz mniej pracochlonne. Kilku rolnikow w mojej okolicy w ostatnim czasie robi taki myk ze kosza laki polozone przy rzece gdzie material nadaje sie tylko i wylacznie na sciolke. Mam tam troche pola i mysle zeby skosic wysuszyc i pociac nozami w prasie. Zawsze jakas alternatywa. Przeciez teraz przy takich cenach slomy to nawet sianem oplaca sie scielic a mam go duzo tylko ze to tak po prostu nie "po gospodarsku" i zwyczajnie grzech. Jednak czasem mentalnosc musi chyba wygrać z ekonomią.

Co do mobilnej mieszalni to musze sie pointeresowac tematem bo nie wiem czy w mojej okolicy ktos oferuje taka usluge. No i musze policzyc jak by to wygladalo z oplacalnoscia w dluzszej perspektywie. Gdyby zrobic u siebie taka nieskomplikowana linie do wyrobu pasz tresciwych z zalozeniem ze miałbym pole manewru w razie potrzeby zmiany jakiegos skladnika i dodatkowo to w pewnym stopniu zautomatyzowac co ulatwiloby obsluge i zmniejszylo naklad pracy to mysle ze mogloby to miec sens biorac pod uwage dodatkowy zwrot kosztow inwestycji z PROW. Trzeba byloby tylko przemyslec sprawe i budowac to tak zeby w latwy i stosunkowo tani sposob bylo mozna to dostosowac do nowej, wiekszej obory ktora za kilka albo kilkanascie lat bede musial zbudowac. Niestety przy tak wysokich kosztach inwestycji, chcac nie ponosic niepotrzebnych kosztow rolnik jest zmuszony myslec w taki sposob jakby gral w szachy. Trzeba przewidywac przewnika ktorym w tym przypadku jest INWESTOWANIE o wiele ruchow na przyszlosc. To takie male porownanie. Mysle ze trafne.

 

Tak popatrzylem na swoj post i nie poruszylem jeszcze tematu związanego z otrebami. Fakt ze to przemawia za robieniem tresciwych we wlasnym zakresie lub korzystanie z mobilnej mieszalni bo otreby wcale mi sie nie widzą w dawce.

Ktorys z kolegow mowil ze tylko kilka mleczarni wprowadzilo zakaz stosowania GMO i wlasnie jestem tym szczesliwcem ktory oddaje mleko do jednej z nich. Pisze "szczesliwcem" bo moze jest to wlasnie taki impuls zeby zastanowic sie nad ekonomia zywienia, poszukac tanszych a wcale nie mniej efektywnych pasz i zmniejszyc tym samym koszty zywienia bez rownoczesnego spadku wydajnosci.

Edytowano przez mario98

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simental_pl    1

Jednorazowe badanie tmr czy tez np. Ddgsu kosztuje nas 55zl z wysylka. Tmr badam raz w tygodniu a wyniki masz wyslane na mail. Scielenie luska mozesz zobaczyc na naszej stronie internetowej
WWW.SIMENTAL.PL
Dodam ze jeden bystry pracownik sciele dwie obory w trzy godziny. ( wybiera do zera obornik, posypuje wapnem hydratyzowanym i rozsciela nowa luske)
Prowadzimy gospodarstwo w Mazowieckim a mieszalnia przyjezdza z podkarpackiego. To nie ma znaczenia bo ta firma ustala sobie trase tygodniowa i za dojazd nie placimy. Koszt wymieszania jednej tony to 65zl brutto. Sprawdze ile kosztuje nas tona tak przygotowanej mieszanki i Ci wysle na mail.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mistrz18    294

mario no ja bym strzelał na 13tys litrow bo mi sie trafila pierwiastka z tym okresem to miala 11tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario98    7

mario no ja bym strzelał na 13tys litrow bo mi sie trafila pierwiastka z tym okresem to miala 11tys

Jesli strzelasz tyle na te 369 dni to pudlo. Z reszta na 305 tez pudlo :)

Pierwiastka 11 tys? W moich marzeniach takie pierwiastki. U mnie strasznie slabo startuja krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mistrz18    294

No ja mam pierwiastkę teraz co też ładnie doi dlatego myślałem ze dobrze strzelampost-16950-0-29862800-1487947561_thumb.jpeg

Edytowano przez Mistrz18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mikulewicz daj sobie spokój z tą łuską. Odpad za duże pieniądze o niewielkiej ilości białka coś ok 12%. Krowy raczej nie będą tego chętnie jadły. Już lepsze otręby jeczmienne z kaszarni. Lepiej poszukaj młóta suszonego czy ddgs za trochę większe pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario98    7

Dobra nie bede nikogo trzymal w niepewnosci. Oczywiscie krowa przykwaszona ale jakos dala rade. Jak widac miedzy 3 laktacja a 2 jest przepasc a to tylko dlatego ze wtedy jeszcze nie zywilem tak jak obecnie.

post-4830-0-26593200-1487960567_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj