Polecane posty

panowie z kiszonka z drugiego tez tak miałem zrobiłem woz to wogule tego ruszyc nie chcialy i  wszystko poszło pod nogi . teraz mi się kończy pierwszy i powoli dokladam na wóz po 20-30 kg drugiego narazie jedza . zobaczymy niebawem jak bedzie poł na pół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Susza tez nie sprzyjala smakowitosci na slabszej glebie

 

Moja sianokiszonka jest w sam raz.Ładnie pachnie.Jak ktoś jest żywieniowcem to proszę o kontakt. Bo jak tak dalej będzie to w ogóle mleka nie będzie. Mam 16szt dojnych.Jak do połowy marca nic nie zmienienie to będzie kiepsko 4 do wycielenia i 2 jałówki. Jałowizna zabija się o tmr dla krów. Może są zakwaszone.Co im dać?ma ktoś pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Żywieniowiec powie Ci ze za dużo dajesz siankoiszonki i za dużo włókna i że to zasadowica. Kiedyś coś takiego miałem i tak mi powiedział przez tel. A stopniowo wprowadzales paszowozu czy od razu full dawka.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Żywieniowiec powie Ci ze za dużo dajesz siankoiszonki i za dużo włókna i że to zasadowica. Kiedyś coś takiego miałem i tak mi powiedział przez tel. A stopniowo wprowadzales paszowozu czy od razu full dawka.?

normalnie dawałem. Najpierw dostały z balotów tego to w ogóle nie jadły.To dałem z pryzmy.Biegunki miały.teraz też się zdarza.Teraz dostają mniej sianokiszonki więcej kukurydzy. Co mam zrobić może siano pod pysk.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Może struktura tmr-u zła? Jak dostawały wcześniej sianokiszonkę nie pociętą, a teraz może od razu za mocno dokręciłeś ten tmr i się nie przyzwyczaiły, Ja jak wprowadzałem tmr to na początku nie ciąłem do idealnej struktury, zresztą teraz jak dostaną pęk nie pociętej kiszonki nawet z 4 pokosu który mam tylko dla jałówek to wolą to niż świeży i pachnący tmr z 1 pokosu więc może tu jest problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Melasy próbowałeś?

 

próbowałem.Czy weterynarz może określić czy to kwasica czy zasadowa

 

Może struktura tmr-u zła? Jak dostawały wcześniej sianokiszonkę nie pociętą, a teraz może od razu za mocno dokręciłeś ten tmr i się nie przyzwyczaiły, Ja jak wprowadzałem tmr to na początku nie ciąłem do idealnej struktury, zresztą teraz jak dostaną pęk nie pociętej kiszonki nawet z 4 pokosu który mam tylko dla jałówek to wolą to niż świeży i pachnący tmr z 1 pokosu więc może tu jest problem?

Robiłem już tak.mało co to pomogło.i wody dolewałem i nic.Jedzą,ale bardzo mało.Coś im jest. Tylko jedna sztuka daję prawie tyle samo ile wcześniej trochę dziwne.Krowy jedzą, a później zapychają się słoma ze ściółki.

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

a jakie masz parametry mleka? mocznik białko i tłuszcz. i jak wprowadziles tmr nie zacząłeś dodawać nic dodatkowo do dawki? ostatnio też ktoś w temacie miał taki problem i u niego przyczyną była chyba zmiana drożdży, po powrocie do poprzednich wszystko wróciło do normy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Amator007    0

Czy śruta kukurydziana obniża mocznik? Pytam bo chciałem zastąpić 10% śruta zbożowe kukurydzianą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

normalnie dawałem. Najpierw dostały z balotów tego to w ogóle nie jadły.To dałem z pryzmy.Biegunki miały.teraz też się zdarza.Teraz dostają mniej sianokiszonki więcej kukurydzy. Co mam zrobić może siano pod pysk.

Paszowoz trzeba wprowadzać stopniowo pół poczętego domagać z ręki i bez treściach w wozie bi id razu to się szybko przesyła. Wet sprawdzi pH moczu mają paski albo mierniki krwi

normalnie dawałem. Najpierw dostały z balotów tego to w ogóle nie jadły.To dałem z pryzmy.Biegunki miały.teraz też się zdarza.Teraz dostają mniej sianokiszonki więcej kukurydzy. Co mam zrobić może siano pod pysk.

Paszowoz trzeba wprowadzać stopniowo pół pocietego domagać z ręki i bez treściach w wozie bo odrazu to się szybko przesyca. Wet sprawdzi pH moczu mają paski albo mierniki krwi Edytowano przez GrzesiekAgro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

a jakie masz parametry mleka? mocznik białko i tłuszcz. i jak wprowadziles tmr nie zacząłeś dodawać nic dodatkowo do dawki? ostatnio też ktoś w temacie miał taki problem i u niego przyczyną była chyba zmiana drożdży, po powrocie do poprzednich wszystko wróciło do normy

Ogólnie białko i tłuszcz spadł.Mam dużo krów przed porodem .Tłuszcz 4.4 białko 3.5.Nie tylko sianokiszonkę zmieniłem.Badania były wtedy kiedy krowy przestały jeść.Mocznik z 180 podskoczył do 360.Dzień wcześniej krowy zjadły tylko 1/3 tmr.Były to baloty z 3 pokosu.Teraz dostają ten drugi.Wezmę trochę tej sianokiszonki i dam wszystkim po troszeczku zobaczę które grupy zwierząt będą ją jadły.

 

nie mam już innej sianokiszonki.Została mi pryzma z gorczycy z jęczmieniem,ale to tylko chciałem jako dodatek białkowy na wiosnę otworzę.Muszę określić co się stało z krowami.może jaką kwasicę.Są jakieś testy na poziom ph ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

@ukaszProcho od 3 lat stosuje mielone ziarno kukurydzy, wcześniej kupowałem gotowe premixy energetyczne ale nie chciały tego jeść, odkąd wprowadziłem mielone ziarno z kukurydzy nie miałem ketozy, krowa która w 2 laktacjach miała ketoze po wprowadzeniu ziarna mielonego w następnych laktacjach był spokój, msc przed wycieleniem zaczynam przyzwyczajać żeby bakterie w zwaczu były gotowe na 100% w laktacji, od jakiegoś czasu też w zasuszeniu daje wszystkie tresciwe takie jak w laktacji tylko oczywiście w bardzo małych ilościach żeby zwacz miał cały czas pozywke dla tych samych bakterii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Najprościej to weta weź niech wykluczy albo potwierdzi kwasicę, ale jeśli taki mocznik się utrzymuje to mogły się przykwasić niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Nie jestem pewien czy to Ty zalozyles temat o słabym pobieraniu tmr? Było tam, że w sianokiszonce są jakieś ziela/kwiatki może coś przytruło. Z melasą powinny ruszyć, niedawno ktoś miał podobny problem leje melasę do wozu i ok. Może trawy stare ile pokosow zbierasz? U mnie jak zbierałem 3 pokosy to też niezbyt chętnie jadly, odkąd robię 4 wszystko znika nawet z dzierżawy ze starych traw


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Nie jestem pewien czy to Ty zalozyles temat o słabym pobieraniu tmr? Było tam, że w sianokiszonce są jakieś ziela/kwiatki może coś przytruło. Z melasą powinny ruszyć, niedawno ktoś miał podobny problem leje melasę do wozu i ok. Może trawy stare ile pokosow zbierasz? U mnie jak zbierałem 3 pokosy to też niezbyt chętnie jadly, odkąd robię 4 wszystko znika nawet z dzierżawy ze starych traw

Tak to ja.Tylko teraz dostają z 2 pokosu i tam nie ma ziół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przesiej trawy to nie będzie znaczenia czy 1 czy 4 pokos ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Amator007    0

Jeśli faktycznie się przykwasiły to brak struktury, ale jeśli piszesz ze jedzą słomę to odpada. Druga opcja to za duża ilość skrobii w dawce szybkorozkładalnej w żwaczu ale wtedy mocznik by Ci spadł a nie wzrósł więc to też raczej odpada. Moim zdaniem patrzysz w złą stronę i one się przebiałkowały a nie zakwasiły. To jest tylko moje zdanie i mogę się mylić. Odpowie ktoś na moje pytanie o śrucie kukurydzianej?

Edytowano przez Amator007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario98    7

No dobra panowie i panie hodowcy zywieniowcy i rolnicy w kazdym tego slowa znaczeniu. Niektorzy z was chwala sie wynikami inni pytaja jak zywic jeszcze inni chca zeby zywic i miec z tego konkretny pieniądz bez windowania wydajnosci. Zapewne wiekszosc z was jest starsza ode mnie zarowno wiekiem jak i doswiadczeniem wiec pochwale sie wydajnoscia w moim stadzie ale również poprosze o rzetelne obiektywne opinie na temat tego co napisze. Nie chodzi mi o to zeby sie chwalic tylko o to by zaczerpnac waszego doswiadczenia, posluchac porad i negatywnych komentarzy oraz poddac w watpliwosc pewna ciekawa kwestie ktora od jakiegos czasu mnie nurtuje.
Mam stado wynoszace aktualnie 42 krowy dojone od ktorych uzyskuje dobowo 28,7 l/szt. Żywię te stadko bez żywieniowca. Do obecnego stanu rzeczy dochodziłem metodą prób i błędów. I tak oto wydajność w stadzie zaczęła sie zwiekszac aż osiagnela stan obecny (nie powiedziane ze nie bedzie lepiej ale wlasnie po to sie tu produkuje i licze na wasze opinie). Dawka żywieniowa wyglada nastepujaco:
Siano: 0,5 kg
Słoma: 1 kg
Kiszonka z qq 35% s.m.: 27,5 kg
Kiszonka z traw bez motylkowych 1 pokos ok 40 - 45% s.m.: 7,5 kg
Kiszonka z lucerny 3 pokos ok 30% s.m.: 10,5 kg
Sruta poekstrakcyjna rzepakowa 32% b.o.: 0,36 kg
Sruta sojowa 46% b.o.: 0,48 kg
Drożdże josera dairy pilot flavo vital: 0,1 kg
Taka dawka idzie w paszowoz z uwzglednieniem ze jest to dawka zadana a nie zjedzona. Ilosc niedojadow ksztaltuje sie na poziomie ok 3 - 5% wiec norma.
Dalej podaje pasze treściwe z reki w zaleznosci od wydajnosci. Zaczynam "nagradzac" krowy od wydajnosci 22 l/dz czyli tmr jest niby zadany na wlasnie taka wydajnosc. Miedzy innymi w tym aspekcie szukam oszczednosci mimo ze w miare uplywu czasu okazalo sie ze krowy nie zatuczają sie oprocz marginalnych przypadkow.
Nastepnie daje z reki korektor energia z tluszczem chronionym kukurydza i sruta sojowa 12,5% b.o. i energii netto 7,64 MJ/kg w ilosci max 2 kg/ szt.
Kolejnym skladnikiem są granulki 18% b.o. w ilosci max 6 kg/ szt.
Tresciwe racjonuje oczywiscie proporcjonalnie do wydajnosci poczynajac od 22 l/dz na ok 45 kończąc. Są przypadki gdzie krowy dają nawet ponad 50 l/dz i takze dostaja max dawke 2 kg korektora i 6 kg granulek a to dlatego ze zadaje je 2 razy dziennie gdzie 4 kg pod pysk na raz dla sztuki to i tak szalenstwo. Te najlepsze sztuki oczywiscie maja zazwyczaj slabsze parametry mleka choc nie ma reguły. Do tego dochodza witaminy josera lacto plus extra ok 0,1 kg /szt, josera multi buffer plant 0,1 kg/szt i glikol w proszku brenntag w dawce ok 0,25 kg/szt i podaje go krowom do max miesiaca po ocieleniu.
I tu moje pytanie pierwsze. Czy wedlug was nie jest to za "bogata" dawka jak na taka wydajnosc i daloby sie cos urwac? Wczesniej mowilem o tym ze chce zwiekszyc mleko a tu nagle chce urywac z dawki. Jesli wydajnosc sie nie zwieksza to moze blokuja ja inne czynniki takie jak genetyka, przygotowanie do laktacji, bledy popelnione przy ochowie jalowek, warunki srodowiskowe itp. Dlatego byc moze dawka jest po prostu zbyt "bogata".
Parametry mleka ogolnego sa w miare przyzwoite oprocz mocznika ktory należałoby podniesc:
bialko - 3,2
tluszcz - 4,2
mocznik 161.
Krowy zacielaja sie calkiem dobrze jak na moje oczekiwania. Wedlug raportu rozrodu z federacji na pierwiastki przypada srednio 1,6 porcji a na wielorodki 2,8. Jest problem z cichymi rujami i to prawdopodobnie jest zwiazane z poziomem mocznika. Czy jest sens kotłować w nie rzepak zeby podnieść poziom do ok 200 - 220? Kiedyś miałem problem z wysokim mocznikiem i bałem sie ze krowy zatrują płody co miało miejsce dawniej w kilku przypadkach.

I teraz kolejna kwestia a mianowicie problem przed ktorym stanęło wielu rolników w obliczu zakazu stosowania pasz GMO. Chyba każdy kto bierze na powaznie temat produkcji mleka stosuje soję w dawce. No i teraz jest dylemat czy stosowac soje bez GMO i placic ok 400 zl drozej za tone czy tak jak radzi prof. Kowalski zaprzestac stosowania soi gdyz mozna w pelni zastapic ja rzepakiem co niesie za soba dodatkowe oszczednosci. Ciekawe ze prof. Kowalski na ktorego prelekcji nt. zywienia kiedyś bylem i czytalem sporo artykulow, zawsze powtarzal o niezbednosci soi w dawce jako niezastapionego zrodla bialka trawionego jelitowo. To ja sie pytam co sie nagle stalo ze prof. Kowalski zmienil zdanie?
Czasem mam wrazenie ze ci wszyscy profesorowie dzialają pod lobby jakiejs grupy interesantow z firm paszowych i importerow surowcow takich jak wlasnie soja. Z biegiem czasu zaczynam zastanawiac sie czy jest sens w ogole czytac te dyrdymaly w czasopismach i wprowadzac je w zycie skoro za pewien czas moze okazac sie ze ta sama osoba napisze cos zupelnie odwrotnego. Macie jakies wlasne zdanie na ten temat? Jesli tak to podzielcie sie nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simental_pl    1

Bardzo ciekawa i merytoryczna wypowiedz. Fajnie ze udalo Ci sie tak poukladac zywienie. Osiagneles juz duzy sukces i mozesz spokojnie pracowac nad kosztami i wydajnoscia. U nas niestety jest jeszcze duzo do zrobienia. Od niedawna doradza nam zywieniowiec z federacji i mozna powiedziec ze od tego momentu odbijamy sie od dna. Nie zamierzam zmieniac naszej dawki poza zamiana slomy na siano dobrej jakosci. Tylko z uwagi na to ze zadna zmiana nie jest w tej chwili wskazana. Co do soi o ktorej wspominales to czesciowo zastepujemy ja mokrym ddge sem o zawartosci 33% bialaka. Jest to tani i bardzo dobry produkt. Mamy swoja maszyne do pakowania w rekawy wiec nie generujemy strat z mluta i ddgs. Jak wejde na zakladana wydajnosc zastapie droga soje rzepakiem i ddgsem. Pasze tresciwe przygotowujemy sami korzystajac z mobilnej mieszalni i jest to wedlug naszych doswiadczen najlepsze rozwiazanie. Mam tu na mysli przede wszystkim dobre wymieszanie pasz w paszowozie. Nie zamierzam nikomu doradzac jak powinien zywic swoje krowy, jestem raczej pokornym obserwatorem. Ciesze sie ze pisza tu tacy ludzie jak Ty i inni koledzy bo naprawde mozna sie wiele od Was nauczyc. Sluze natomiast kontaktami na zakup np. Ddgs czy mluta.
Ciekawym rozwiazaniem ktore stosujemy to nie scielimy obor sloma a luska owsiana. Idealne rozwiazanie ktore zastepuje droga slome i obornik jest z tego bardzo dobry. Dzis wyslalismy proby do Olsztyna i jak bede mial wyniki to chetnie sie podzile informacja.
Pozdrawiam

Edytowano przez Simental_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W końcu ktoś pyta z sensem i wiarę logicznie do czego można się ustosunkować. Szkoda że białka w trawie i lucernie NiE podajesz ani skrobi. Krowa ma ograniczoną pojemność i to blokuje twoje krowy jeśli chcesz osiągnąć wyższe wyniki musisz zagęścić dawkę TMR . Nie widzę twoich pasz ale myślę że to siano i slome możesz wyzucic z dawki o ile kiszonka z lucerny jest pocięta i jest co nie co w niej badyla co robili by ci strukturę jeśli nie pomysł nad zmianą paszyvtresciwej na mocniejszą bądź zamiast tego soja i wyslodki albo qq mielona w ten sposób możesz zyskać ok 2-3 kg SM co daje sporo litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przecież nie ma jeszcze w Polsce zakazu stosowania lasz gmo poza kilkoma mleczarniami, które się do tego przymierzają. Na temat profesorów mam podobne zdanie i już o tym pisałem. Co do zastąpienia soi rzepakiem to chodzi śrutę rzepakową ekstrudowaną a nie zwykłą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli twoje krowy zjadają blisko 38kg tmr Plus 6 kg trwsciwej dużo jedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej normalna ilość jak na ok 38% SM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj