Polecane posty

ukaszProcho    91

Ale trzymając białko później 3 to ta krowa się jie zacieli i tyle w temacie. I będę czekał pół roku zanim c9s z tego będzie i później będę dol od niej max 20 litrów... nie mówimy ze tłuszcz dajemy wszystkim jak leci do zasuszenia tylko od razu po wycieleniu żeby start był lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wczoraj miałem być przyjemność w Sano Instytut w wszystkich oborach. Co mnie zaskoczyło brak iglo dla cieląt. Zero pojenia z smoczków wszystko grupowo mleko wlewane w koryta. Krowy dzielone w bardzo wielu grupach systemem tmr. Najbardziej wydajna grupa dzienny uduj 36-39litrów 12kg latcoma 5 kg wyslodki melasowane qq i ilość około 4 kg trawy bez mottlkowych. Dzienny pobór to 28kg na sztukę. Co ciekawsze zużywają nawet 4 słomki na jalowki. Przy ich obsadzie 1200 w laktacji (wydajność 12400l)produkują 44000 litrów mleka dziennie a to bierze MLekovita . Jałowiec kryte są w wieku 12 mc średnia waga 350kg. Średnia krów to 3.7 laktacji i na kotlety. Wszystko utrzymywane w systemie zimnego chowu prawie zero ścian kurtyny . Legowiska krów też specyficzne bo leżą na separacie z gnojowicy i wyglądało to naprawdę dobrze i sucho.

Dzienne przyrosty cieląt 1000g . Krowy zasuszone dostają 3.5 kg trwsciwej.

Hehe co tego odchowu cieląt nie chwalili się że Garbocol walą tam puszkami do mleka zapobiegawczo przeciw biegunka czy zapomnieli??? W tych dawkach dla krów zapomniałeś zapewne o sieczce ze słomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@lukbold Dobrze piszesz co z wydajności jak przy niskiej cenie nie ma zysku. Jest dyskusja w temacie opłacalność produkcji gdzie pytałem tych z tą wysoką wydajnością jaki mają koszt produkcji litra to po pewnym czasie się przyznali że koszt to koło 1,15 zł. Ale wcześniej się naśmiewali z tych co mają wydajność 5-7 tyś. Tylko oni pierwsi płaczą jak cena spada do około 1 zł bo do każdego litra trzeba dołożyć. Także @procho skoro ty masz wydajność 6-8,5 tyś i dajesz jak czytam różności tym krowom to ile masz zysku na czysto z litra? Nie dość że dajesz im najróżniejsze rzeczy to jeszcze jak piszesz cały czas problemy.  A jak piszesz cenę masz nie za wysoką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak z grubsza to opisałem na grupe naj bardziej wydajną szły nie duże ilości i słoma tylko z pszenicy. Cięleta dostają cały czas zapobiegawczo np antilaxan a to dlatego że po 30 dniach dostają już 1.7 kg treśiwej po to by właśnie kryć w 12 mc . Słoma była używana bardziej w grupie ostatniej tam kosmki miały nawet do 3 cm długośći i stanowioły około 25% tmr. Gdy średnia krowy spada poniżej 25l dzień idzie do M,c, Ogólnie krowy mają tam tak widno jak na dworze świerze powietrze i woda plus niekończąca sie ilość tmr . Co lepsze nie posiadają wcale odpadów gdyż są one spowrotem pakowane do sanotracka i dokłąda reszte skadników do pełna i spowrotem wywala . Cielęta były w hali i kojcach pojedyńczych mówię tu o świeżakach następnie trafiały do kojców zbiorczych po około 30-40 sztuk . kryją wszystko sexem do 2 pruby to też ciekawostkla nasienie z Intergen i ABS . Nie prowadzą spżedaży jałowic wszystko na remont stada . System utrzymania to oczywiśćie wolnostanowiskowa z zgarniakmi delta co zgarnia breje do kanału zrzutowego. Nie ma nic na rusztach . Korekta racic 2 razy na rok. Najwieksza hala udojowa w śodkowo wschodniej europie karuzela na 60 sztuk . Stosowany jest duj trzykrotny . Kaliber sztuk najlepszych wachał sie w graniocach 600-700kg. Pierwiatski były znacznie mniejsze 550-600. Co ciekawe nie stosują wcale lizawek uważają to za zbędny koszt mikro i witaminy ida do tmr w ilości około 250g/szt

Edytowano przez zkordalski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No jak w mam wytłumaczyć ze tym mało wydajnym nie daje nic oprócz kuku i pełnoporcjowej i sianokiszonka zależy mi na takich krach które dają pod 40 litrów. Wiec one dostają wyslodki i chciałbym jeszcze jakaś energię wprowadzić a tu każdy pisze ze daje cuda wianki. Nie uważam ze taka krowa która daje 35 na dzień wystarczy jej sama kukurydza i pelnoporcjowka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Jałówka po wycieleniu 1.5 mies temu, krowa w 3 laktacji po masakrycznych komplikacjach okołoporodowych po 36 litr. 30qq, mniej więcej 10-15kg sianokiszonki póki co średniej jakości bo łąki stare, 2.5kg rzepaku, 5-6kg zboża, 1kg koncentratu rzekomo 46% i 100g minerałów de heus. Czekam na wyniki badań bo ostatnio trochę namieszałem w żywieniu przejmując to od ojca i być może mają za mało energii.

Reszta krów które dostałem w spadku muszą poczekać do następnej laktacji ale przy tak małych nakładach nie martwię się tym że mają 20 litr

Od krowy słabej genetycznie też nie wyciągniesz nie wiadomo ile. Nie raz czytałem: jedna poważna bieguna u małej cieliczki i możesz zapomnieć o wydajności chociażby to był 100% HF. A jeśli takie zwierze kupisz to cóż wiesz o jego odchowie. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz chociażby na uszach stanąć

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ale kto tu chce wydajność zwiększać ? Raczej parametry. Niech ten worek tłuszczu starczy mi na 4 krowy miesiąc i niech jedna z tych 4 zacieli się o jedną porcję nasienia więcej to już połowa worka się zwraca bo będzie miała lepsze białko wiec to chyba dużo daje. Mówię o hf a nie mieszancu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Jestem na Wipaszu. Oddaje na odbiór 1250 litrów. Na miesiąc idzie mi 3 tony pełnoporcjówki  18% . To ok 3000 zł. Na wit. bufor i drożdże idzie mi ok 850 zł. Reszta swoją pasza. Cena za mleko 1.46 brutto . Tak wiec idzie zyć . Swoje jałówki swój byk zawsze zostawiam od krowy która jest mocna na nogach i nie ma problemów z somatyką i zapaleniami. Jałówki stoją z bykiem nawet 4 mieś. bo faktycznie niektóre mają powtórki po kilka razy ale w większości za pierwszym razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile doisz sztuk ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Skoro 3 tony paszy ci idzie zakładając że krowy dają ci 30 litrów dzień doisz ok 41 krow podzielić to przez miesiące i ilość krow to u Ciebie krowy dostają tylko 2,5 kg paszy dzień tylko???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak bym miał tyle ich doic i tyle od nich mieć to słabo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

To zmienia postać rzeczy. Czyli 5 kg na sztukę przy 30 litrów dzień średnio. Ale niech się wypowie wlasciciel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Panowie w dużej mierze ma się  to też od jakości kiszonki z  traw. Od niedawna mam paszowoz i jak mi się dwie bele trafiły słabe to miałem 200 litrów mniej mleka na następnym odbiorze masakra jakaś.  Póznej wróciło do normy. Treściwo daje 3 razy dziennie pod pysk w zależności od wydajności a z tym różnie bywa. W tej chwili dojnych ma 28 szt . Pewnie większość z was napisze ze to mało . Cały czas wydajność się podnosi i oby tak dalej. W ciągu 7 lat zwiekszylismy mleko z 105 tyś do 240 tyś. A tych krów aż tak dużo nie dostwiliśmy. Kiedyś na własną rekę prubowalismy wszystko robić ale tak się nie da trzeba mieć jakiegoś doradcę żywieniowca. W mojej okolicy dużo gospodarzy robi tak aby jak najwięcej bel było z h . No cóż  słoma zebrana  krowa się zapcha a mleka z tego nie będzie nawet treściwa nie pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Czasami żeby cos wziąść trzeba coś włożyć i patrzeć na to szerzej. wydajność wyznacza ile dac jakiegoś dodatku. To tylko moja opinnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No z ta trawa to masz rację jak były bele pierwszego pokosu i listopadzie to doily i doily a teraz jak juz potraw jedzą to nawet widac jak zostawiają i przepychaja na boki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

No to daje lucerne i najpierw idzie pierwsze później drugie i trzecie tak daje bo mam wszystkie bele w jednej pryzmie bo jak ustawie każda gdzie indziej to koty wszystkie dookoła dziurawia
Lucerna cały czas dostają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Jak się ma woz to jest fajnie... dobrze ze chociaż lucerna jest

 

Mam paszowóz od 3 tygodni.Wszystko było ok dopóki skończyła się sianokiszonka z 1 pokosu.Dostały 2 pokos i paszowóz nie pomógł.Mleko obcięły o polowe.I do dzisiaj nie wiem co jest grane.Paszowóz ładnie wymiesza,ale krowy coś czuja i mało jedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja przywiozlem byka trawę słabą z biogazowni bo soe im nie nadaje i była sucha jak deszcz dwa dni popadal to dużo lepiej jedzą. Taka prawda że jak suche to dla nich jak słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj