Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
shrek    1

Jakis czas temu dawałem dgss dla krów i w tym czasie ojciec parę razy przywiózł qq z rekawa tzn ccm od znajomego na wypróbowanie i krowy bardzo chętnie to jadly. I mam takie pytanie czy te dwie pasze sa porównywalne tzn czy dgss mozna zastapic w podobnej dawce qq z rękawa? Czy to sa pasze calkiem inne ? Jak tak to mam możliwość zasiać troszke wiecej qq i z części zrobic ccm bo jak liczylem to bardziej mi sie oplaca zrobic ccm z wlasnej qq niz kupować dgss.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zupełnie różne pasze, choć z tej samej rośliny. DDGS to pasza białkowa ok 25-32% białka i troszkę energii, ale niewiele w porównaniu do kukurydzy. CCM to pasza energetyczna mająca 7-10% białka i kilka razy więcej energii niż ddgs. DDGSem zastąpisz częściowo sojową i rzepakową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Shrek czym zbierzesz qq na ccm? Nie chodzi Ci o kzk? Sam się zastanawiam czy nie posiac hektar na kzk, suszona była by mniej problematyczna, ale drogi interes i nie za bardzo jest gdzie wysuszyć


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Krowa przestaję żreć posypkę dostaję ją 4 razy dziennie. Parametry białko tłuszcz mocznik są w normie czego to wina. Omija bardziej pasze energetyczną ziarno kukurydzy(zmielone) z soją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Cześć mam problem z pierwiastką. Otóż dostaje sianokiszonki do oporu, kiszonka z kukurydzy w ilości 10 kg dziennie, do tego kg ccm, oraz kg ziemniaków. A i jeszcze własna pasza ze zbóż i łubinu. Kał bardzo gęsty wręcz jakby szła w ketozę. Wycielona w lipcu do tej pory nie miała rui. Nawet po zastrzykach szyjka była tak sucha, że weterynarz powiedział, że szkoda słomki. Co robić by dostała ruję oraz jak ją jeszcze żywić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

z otrebami jest ten problem ze dokladasz 100 zeta i masz cale zboze wiec nie oplaca sie kupowac otrab

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Jakis czas temu dawałem dgss dla krów i w tym czasie ojciec parę razy przywiózł qq z rekawa tzn ccm od znajomego na wypróbowanie i krowy bardzo chętnie to jadly. I mam takie pytanie czy te dwie pasze sa porównywalne tzn czy dgss mozna zastapic w podobnej dawce qq z rękawa? Czy to sa pasze calkiem inne ? Jak tak to mam możliwość zasiać troszke wiecej qq i z części zrobic ccm bo jak liczylem to bardziej mi sie oplaca zrobic ccm z wlasnej qq niz kupować dgss.

moze i sie oplaca ale z CCMu to ty mleka nie nadoisz chocbys im dawal po 10kg bo to energia czystej postaci bardzo dobre na poczatek laktacji na uzupelnianie energi lub dla kogos kto w duzej czesci zywi sianokiszonkami ale w zaden sposob nie mozna tego porownac .Jedyne podobienstwo to ze jedno i drugie jest z kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

Kurcze a ja caly czas bylem przekonany ze dgss to pasza energetyczna bo z qq ;( wiec i ccm wychodzil mi pasza energetyczna. Oj nie wiedza boli, przyznaje sie do niej. Tylko za bardzo nie moge sobie tego wyobrazić ze ziarno w qq w postacji dgss po przejsciu procesu technologicznego zostaje pasza białkowa o zawartosci 3 krotnym bialka niz na samym poczatku, czy dgss jest czyms " uszlachetniany " ze wychodzi tyle bialka ? Z tego wychodzi ze sporo ludzi zyje w bledzie bo nawet moj wcześniejszy weterynarz jak krowa dostała ketoze a wiedzial ze dawalem dgss to mowil zebym podsypywal takiej sztuce wiecej dgss bo to energia - a z tego wychodzi ze to byl blad żywieniowy bo ona dostawala i tak za duzo juz bialka a za malo energii ;(

Shrek czym zbierzesz qq na ccm? Nie chodzi Ci o kzk? Sam się zastanawiam czy nie posiac hektar na kzk, suszona była by mniej problematyczna, ale drogi interes i nie za bardzo jest gdzie wysuszyć

Przyznam szczerze że dopiero po przeczytaniu twojego posta pierwszy raz uslyszalem o zbiorze na kzk. Próbowałem troche poszukac i sie doinformowac ale kiepsko mi to wyszlo jak narazie. Powiem tak u mnie utarło sie ze jak qq skosi sie na zirno w granicach 35% wilgotnosci i przepisci sie taka przez gniotownik/ srutownik bijakowy i od razu w rękaw foliowy np z zakiszaczem to jest CCM albo potocznie qq z rekawa. Ale teraz nie jestem pewien czy to CCM czy jak pisałeś kzk ( kiszone ziarno kukurydzy ). Jak ktos by mogl wyjasnic tak po chlopski czym sie rozni kzk od ccm to byl bym wdzięczny ;) osobiscie uwazam ze takie kiszone ziarno qq jest bardzie apetyczne niz suche dla krów ale to moje spostrze za dlugo tego i tego nie dawalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

jaka wydajnosc i ile tej swojej dajesz bo to roznica

Wydajność to ok 11-12 litrów na udoj. Swojej paszy to ok 5kg dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

CCM to angielska nazwa, ale w tej metodzie zbiera się całe kolby bez okryw liściowych i śrutuje. KZK to zbiór zwykłym kombajnem samego ziarna i śrutowanie.

W ddgs białko było cały czas tylko w procesie fermentacji drożdże do pączkowania(namnażania się) wykorzystują skrobię(cukier złożony) . Z młotem jest tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

Jednem słowem ccm i kzk sie nie różni procesem zakiszania ( technologia) a tylko " wkladem" do rękawa czy innego miejsca zakiszania. do kzk idzie same ziarni z qq zmielone a do ccm ida cale kolby tez zmielone. Dobrze zrozumiałem??

Tak wiem ze w qq bialko jest caly czas ale chodzi mi ze dgss moze miec od 25 do 35% bialka jak nie którzy pisali a w samym ziarnie qq jest kolo 10% bialka jak dobrze pamiętam. Czyli jak zrozumiałem w procesie fermentacji jak pisales drożdże wykorzystują cukier i powstaje te dodatkowe bialko mniej wiecej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę dodać mieszankę uzupełniającą do wlewu tylko nie za bardzo rozumiem sposobu stosowania;

bydło dorosłe 150-200 g na 1000L wody pitnej lub 1000kg mieszanki treściwej przez 3-5dni (powtórzyć po kilku dniach)

 

Czyli jeżeli na 1000L przypada 0,2kg, to na 10 przypadnie 0,0002 kg?  Coś bardzo mało mi się wydaje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

shrek nie powstaje dodatkowe białko tylko zmienia się skład % poszczególnych składników w obu produktach. Prościej w ziarnie jest około 70% skrobi i 10% białka a w ddgs około 10% skrobi a 30% białka. Jak zabierzemy skrobie z ziarna to reszta składników ulegnie koncentracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Chcę dodać mieszankę uzupełniającą do wlewu tylko nie za bardzo rozumiem sposobu stosowania;

bydło dorosłe 150-200 g na 1000L wody pitnej lub 1000kg mieszanki treściwej przez 3-5dni (powtórzyć po kilku dniach)

 

Czyli jeżeli na 1000L przypada 0,2kg, to na 10 przypadnie 0,0002 kg?  Coś bardzo mało mi się wydaje..

 

Mogę się mylić ale w tej mieszance chodzi by ją podawać cały czas przy użyciu wody lub paszy a nie robić z niej wlewki... Coś jak na przykładzie witamin np. dla kur. Nie podajesz każdej z osobna tylko rozpuszczasz dajmy na to 10 gram na 10 litrów i one sobie piją kiedy chcą i ile chcą. 

Mogę się mylić, jak coś to mnie poprawcie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Orientuje się ktoś jaką wartość energetyczną ma kukurydza LKS ? nie mogę coś znaleźć, Co bardziej się opłaca Młóto czy DDGS białko i cena na podobnym poziomie + - 2% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ddgs jest o tyle lepszy, że zawera białko żwaczowe, jelitowe i w zależności od ilości białka trochę energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

ddgs w jakiej  cenie jest???widzialem ze jest a agrologu ale ja bym wolał brać i innej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

DDGS i Młóto 970-1000 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mowa oczywiście o suszonym. WDGS czyli mokry w belach coś ok 650kosztował. Cena trochę za duża. Jak na 11-13 % białka i SM ok 30%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja wyslodki melasowane tofi daje cena 950 zł ale efekt lepszy niż niemelasowame ale kilka sztuk przez 3 dni nie chciały tego ruszyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj