Polecane posty

Gość   
Gość

W małych workach wychidzi zawsze drożej. Pedro ja nie biorę z firmy tylko weterynarz pośredniczy w sprzedaży. Na pewno da się kupić taniej, ale też nie mam gdzie. W sumie nie mam co zmieniać, bo z Lactan jestem zadowolony. Byłem tu chyba pierwszym który zaczął to stosować i poszło jakoś na innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    225

Mam mały problem panowie. Otóż od dłuższego czasu walczę z mocznikiem poprzednie miesiące delikatnie szedł do góry tj. około 170 cieszyło mnie to. Ostatnie wyniki jednak pokazały znów wielki spadek. 
Daję pasze pełnoporcjową Wipasz 22 teraz zamówiona 24, rzepakowa 1-2 kg na szt, swoja śruta ze zbóż 2-3kg na szt, kukurydza ponad 25 kg, sianokiszonka 5 kg mocno przesuszona (tu dużej zawartości białka nie ma), wysłodki buraczane. Robilem kiedyś dla własnej wiedzy ala ekseryment 5 szt dostawało podwójną dawkę rzepakowej, i różnica w ich moczniku tylko w przypadku 2 sztuk skoczyła ponad 250, reszta bez zmian. 
Teraz pytanie. Czy jechać na jeszcze lepszej paszy tj 26% białka i reszta tak samo czy 22% i wszystko jak wyżej plus młóto? Co waszym zdaniem wychodzi najtaniej? Wiem że najlepiej mocznik, byłem na szkoleniu gdzie wręcz zachęcali do jego dawania a raczej dodwania w płynnej postaci (rozpuszczonym w wodzie) do kiszonki z kukurydzy, twierdzili że w Niemczech tak wszyscy robią w OHZ Osięciny również. Macie jakieś rady? 
Dodam że wydajność szału nie robi waha się średnia ponad 25 l na szt. Zywieniowcy twierdzą że przy moczniku 250 5 l mleka więcej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

Z tego ci sie orientuje to dajesz komplet 22-24. Nie myslales zeby przejsc na linie C? ja przeszedlem z linii Komplet na C i powiem Ci ze duzo lepiej bo z czego innego robiona jest (lepsze komponenty) powinna byc ze 100 zł droższa na tonie i jest 22 i 25% białka. Ogolnie malo kiszonki dajesz i stad malo białka masz. A mocznik masz w pelnoporcjowce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zwiększ najpierw sianokiszonkę, bo jak dołożysz młót to je szybko zakwasisz. Z białkowej masz tylko siano w niewielkiej ilości i rzepakową a gdzie sojowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    225

@morfek tak rozmawialiśmy z żywnieniowcem o 26 z mocznikiem ale aby przeskok nie był duży to chyba nawet dzisiaj ma przyjechać 24 za tydzień bierze mleko do sprawdzenia bo nie chce czekać na wyniki z PFHBiPM i jak nie pomoże to 26 z mocznikiem paszowym. Tylko teraz pytanie, 24 droższa od 22 20 zł, a 26 nawet nie wiem dokładnie ile skoro mówisz że 100 zł to już jest 120 zł, jeśli bym dawał 4 kg na sztukę średnio to jest około 2 tyś więcej za paszę miesięcznie, czy to da efekt? Młóto też doć drogie, z poznania 175 netto.. kiedyś brałem po 153. Fakt że białko z młota jest w około 90 % pobierane przez bydło.Tylko młoto w -20 zamarznie i zwsze może coś odejść..

@Thomas2135 nie mam co jej zwiększać, ponad miesiąc temu dawałem praktycznie na pół mokrą teraz jest bardziej sucha i dlatego też ten mocznik spadł. Patrząc na ceny sojowej i rzepakowej to bardziej opłaca się dać rzepakowej więcej niż do rzepakowej sojowej. 

Takie pytanie trochę z innej beczki. Czy wczesną wiosną oplaca się specjalnym siewnikiem wsiać w łąki świerzą trawę? zdąży ta trawa do 1 pokosu chociaż trochę się rozkrzewić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak darnia jest gęsta od starej trawy to tylko wywalenie kasy w błoto . Udusi stara młodą . nie okresliłeś ile dajesz tej pełnoporcjowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ezil    0

co ma sruta sojowa do rzepakowej a po za tym w tej gotowej paszy jakie sa komponenty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

@robertrolnik27 jak masz niski mocznik to masz zbyt mało białka żwaczowego tj zboża i dobrej sianokiszonki. Lepiej popatrz na białko w mleku i wtedy porównaj. Jeśli masz ogólne białko ze stada niższe jak 3 to masz ogólne braki białka ogólnego w dawce.

 

 

Tak mi się wydaję.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

9kg tresciwej/szt? Oprócz witamin. Lepiej kup dobra sianokiszonke będzie taniej i zdrowiej


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    225

dziś przyjechała 24 komplet.. 
Panowie wiem że mam mało białka, również wiem że sianokiszonki są kiepskiej jakości i jak pisałem wyżej gdy była bardziej mokra mocznik był trochę wyższy. Dlatego pytam jak radzic sobie z mocznikiem do następnych zbiorów sianokiszonki. 
Pełnoporcjowa średnio 2-3 kg na szt, swoja pasza ze zbóż tak samo. Białko w mleku 3.48, tłuszcz 4.48. 

Jeśli chodzi o łąki to myślałem żeby przesiać łąkę na grucie ornym gdzie z mieszanki traw DSV zostala tylko życica i nie jest jakoś gęsta oraz łąki na których susza ostatnie dwa lata zrobiła swoje. Myślałem żeby również po przesianiu lub przez rozsiać wapno granulowane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

Robert to ile Ty pelnoporcjowki dajesz ze az 2tys zł roznicy Ci wyszlo?
Robert to ile Ty pelnoporcjowki dajesz ze az 2tys zł roznicy Ci wyszlo?
a nie myslales o Lucernie? tak suszy sie nie boi i ja chyba bede w nia wchodzil powoli na wszystkie grunty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

A zywieniowiec to co za spec, firmowy czy z federacji? Po co Ci on skoro wszystko sam musisz ogarniać. 2-3 kg zboża 2-3kg pelnoporc i 1-2kg rzepak liczyles koszt? Oprócz tego żadnych Wit, drożdży i buforu nie masz? Niech ci sita zrobi bo możliwe, ze wststko przez nie tylko przelatuje.
Zywieniowiec zawsze wymaga jak najlepszych objetosciowek, a za te 2 tyś o których mówisz kupisz 20 bel sianokiszonki


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Robert nie dociera nic do Ciebie jak każdy Ci pisze. Dajesz 2 kg rzepakowej +to co z gotowej i jeszcze chcesz dokładać? Przesiej łąki nową trawą z motylkowymi i się poprawi. Pytasz o młoto a potem źle bo marznie, to kup suszone lub ddgs. Wyjdzie taniej niż sojowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    225

@morfek jeśli bym zaczął dawać 2 kg paszy na szt więcej co wychodzi około 2 t więcej na miesiąc. Zasiałem na próbę kawałek z owsem i ciężko to widzę.. licho co się zebrało, wielka susza. Nie wiem czy wg ona bedzie na wiosnę, posieję jakiegoś wapnai obaczymy a jak nie to do likwidacji.

@pedro z wipaszu i można powiedzieć że znajomy. Witaminy są ale nie duże ilości i bardziej dla zasuszonych z któych jestem zadowolony. Nie mam paszowozu więc nie ma co robić na sitach. Ale po co mam kupować skoro mam no fakt gorszej jakości a nigdy nie wiesz czy ta 20-dziesta belka bedzie tak dobra jak ta pierwsza, u nas dobrego towaru nie kupisz. Duża susza, ludzie kosili trzciny po dwa metry co przy rzekach jest, prasowali i owijali na sprzedaż.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Stary nie kupuj żadnych bel to największa głupota. Ja też aktualnie mam bardzo suche bele, chociaż koszone wcześnie białka zbyt wiele nie mają.  daję ok 7 kg/ szt. Dorzuć trochę soi ok 0,5 kg/ szt i mocznik ze 170 powinno skoczyć ok 200 plus ta mocniejsza tresciwa która zamowiłeś i efekt powinien być ok. Warto wkręcić mocznik do dawki to trochę pozwoliłoby oszczedzić.  Generalnie warto policzyć dawkę od początku.

 

Znajdz dobrego żywieniowca i nie słuchaj tych durnot na tym forum bo głowa puchnie. A jak  gdzieś przeczytałem ze zboże to białko żwaczowe to słabo mi się zrobiło.

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    225

@thomas2135 spokojnie przecież ja myślę podobnie, żywieniowiec doradza zeby zwiększyć dawkę paszy. Jeśli bym dzisiaj zasiał a jutro by była do koszenia to bym tak zrobił, nie jest tak łatwo. Łąkę najlepiej spalić i zrobić orkę na zimę a idzie wiosna. Po za tym piszę że do następnych zbiorów jakoś trzeba dotrwać i pytam Was jak można białko zastąpić innym towarem.


@kr9292 śruta zbożowa to też energia białka dużo tam nie ma 13? 14? to nie lepiej zamiast 0,5 sojowej 0,8-1kg więcej rzepakowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na sitach to gó... się też sprawdza a nie tylko tmr. Po co ładować mocznik jak same podstawy są złe. Jak kolega wyżej zaznaczył trzsba od początku zacząć a ty sprawdź w necie jakie są max dawki śruty rzepakowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    225

W kale są kawałki kukurydzy i winą tego też jest właśnie niski mocznik. W kiszonke ciążko znaleźć nie naruszone ziarno więc nie jest to wina zlej kiszonki. 2 kg rzepakowej na sztukę która doi ponad 40 l do dużo? Nooo poczytaj, poczytaj :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Sam wiem po sobie że sojowa jako białko jelitowe tylko poprawia rozkład ziarniaków w kuku, bardzo nieznacznie podnosi mocznik, ale zwiększa litraż (swoim daje 0,4kg/dobe i ziarniaków praktycznie nie ma ale jak każdy hodowca wie że wraz ze wzrostem pobierania energii trzeba zwiększyć udział białka jelitowego). Jeżeli chcesz zwiększyć mocznik to nawet samą dobrą sianokiszonką nie da rady bez ś.rzepakowej (białko żwaczowe). U siebie mocznik mam miałem 150- sianokiszonka pierwszej jakości a rzepakowej 0,1g/dobę, ale teraz jak zwiększyłem udział soii (wcześniej było 0,2kg) wrósł litraż a mocznik spadł do 80 więc wprowadzam stopniowo rzepakową na razie  do 0,2 a docelowo do 0,4 (tak żeby było 1:1) zobaczymy jak wyjdzie. Przy tej cenie mleka można poeksperymentować  :P  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie od wprowadzenia soi będą efekty? Bo puki co po tygodniu ziarniaki dalej są jak były. Dostały ok 0,3kg na sztuka na początek. 


Andree94444

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

Witam co myślicie o takiej dawce dla kròw
Owies 1.8 kg
Żyto 0.7 kg
Jęczmień 0.8kg
Soja 1kg
Rzepak 1kg
Multi buffer 0.18kg
Arctic selen 0.15kg do tego kiszonka z kuku i słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Z Dossche 18 BIOVILAC: Pszenżyto, jęczmień, otręby pszenne, kukurydza, śruta sojowa, śruta słonecznikowa, śruta rzepakowa wydaje mi się że trochę lepiej niż w De Heus jak uważacie? ale jak tą skarmię to jeszcze zobaczę bo mają linię MLEKOMA i w 18 Mlekoma jest 1,08 JPM i może składowo też lepiej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakbyś ne wierzył, że są limity śruty rzepakowej to w dawce nie powinno być więcej niż 2,5 kg. Ty liczysz to co dajesz oddzielnie, ale jak pisałem w tej kupnej też masz rzepak,tak więc pewnie te 2,5 kg masz w dawce. Jak krowa daje 40 na dzień to stosuje się sojową, ale ile można powtarzać. Pierwsze z brzegu.

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/rzepak-dla-krow,7920,1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

@kr9292 śruta zbożowa to też energia białka dużo tam nie ma 13? 14? to nie lepiej zamiast 0,5 sojowej 0,8-1kg więcej rzepakowej?

 

 

Wg mnie lepiej sprawdziła by się sojowa. Nie wiem ile dajesz rzepakowej, ale 2 kg oprócz granulatów itp. krowie dającej 40 litrów jest jak najbardziej ok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja na krowę daje 1,2 kg soji 0,6 rzepaku i 40 gram mocznika i mocznik 250 trzymają takie które doja powyżej 30 litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj