Polecane posty

czesio1612    102

i opłaci Ci sie to mleko jak tej krowie wszystko kupisz, bez udziału własnego...?? pytam bo sąsiad kiedyś tak zaczoł ale po pół roku dał sobie spokój bo mu zaczeło kasy na pasze brakować z tego co zarobił 

Jasne że się opłaci, ja tak robię od zawsze bo  mam mało ziemi i wszystko idzie pod kukurydze i idzie na takiej produkcji zarobić( na ten moment koszt paszy na produkcję 1 litra mleka to około 50 groszy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to co dajesz i w jakiś ilościach, jaka wydajność od krowy ? aż nie do uwierzenia że wyprodukowanie jednego litra to 50 groszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

to co dajesz i w jakiś ilościach, jaka wydajność od krowy ? aż nie do uwierzenia że wyprodukowanie jednego litra to 50 groszy

Nie koszt wyprodukowania 1 litra mleka tylko koszt samej paszy do wyprodukowania 1 litra mleka.

Obecnie robię 2 wozy co 2 dni bo mam 2 grupy żywieniowe i tak: 

-zużywam 2 baloty sianokiszonki- po 100zł/szt

-1550kg kiszonki z kukurydzy- liczę koszt 100zł/tona

-40 kg soi- płacę 1880zł/tona

-52kg rzepaku- 1130zł/tona

-62kg zboża- 700zł tona

-80kg lactoma hp- 1285zł/tona

- szufelka drożdży, witamin, mocznika, kredy i trochę kwaśnego węglanu- nie wiem ile dokładnie to może kosztować- liczę 10zł

200zł(baloty)+155zł(kuku)+40*1,88zł(soja)+52*1,13(rzepak)+62*0,7zł(zboże)+80*1,285(lactoma)+ 10zł(dodatki)= 645,16zł

i z tego doję co dwa dni 1350-1400, czyli mam 0,46-0,47 gr/l

Jeśli się pomyliłem lub przyjmuje złe wartości to możecie mnie poprawić, wcześniej jak liczyłem to przekraczałem 50 groszy, teraz średnio doję ponad 21 litrów od sztuki dziennie

Edytowano przez czesio1612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do kosztu wyprodukowania litra mleka trzeba doliczyć prąd, wodę, amortyzacje sprzętu, odchów młodzieży i chowanie krów zasuszonych.  No ale jeśli chodzi o pasze tylko dla krów dających mleko to tak mniej więcej wychodzi, , można nawet zejść niżej bo koszt wyprodukowania belki to koło 40 paru złotych. Czyli doisz koło 40 krów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Aktualnie 32. Dlatego napisałem że to koszty paszy bo jeśli chodzi o pozostałe koszty to wiadomo że wychodzi dużo więcej

Edytowano przez czesio1612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

Greg jak bierzesz z wipaszu to wez żywieniowca to Ci cos ułoży. Widzialem kiedys przykładowe dawki to ludzie dawali u siebie 15 kg sianokiszonki i 25 kg kukurydzy. Zywieniowiec z wipaszu kiedys mowil mi ze jak sie ma paszowóz to wrzucasz kiszonkę kukurydze soję rzepak itd a reszte regulujesz pasza uzupełniająca (u Ciebie to komplet 20) ale czy to by sie sprawdziło u Ciebie to nie wiem kazdy ma inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ja na przykład treściwą sypię też do wozu, ale to zależy kto ma jakie możliwości zadawania pasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

A wiec pasza staniała dzis faktura przyszła i cena to 1040zł/t . Wiadomo samemu zawsze lepiej ale jak sie ma zboże . Ja go mam około 36 ton na rok i to skarmiam wszystko na cielęta opasy i jałówki i o jakości nie bede mówić bo uprawiam tylko mieszankę zbożową (jęczmień jary i owies pszenice wykluczyłem bo jak ona dojrzała to owies omłuciło)  i żyto a żyto dlatego bo bardzo potrzebuje słomy ,6 ha zbóż  wiec nie ma opcji z tego skomponowac dobrą paszę tym bardziej dla krów( dla cieląt kupuje koncentrat Megi a dla opasów Sanbul z Sano) . Dlatego wszystko dla krów kupuje . Z obserwacji powiem tak dojonych na dziś jest 23 sztuki jest koło 1000l wszystkiego co dwa dni . I mimo tego że sprzedałem 2 krowy które produkowały około 60 litrów mleka(wówczas tez było 1000l) na dwa dni ,produckja się utrzymała bo zadawałem na 3 odpas dodatkowo 0.5 kg/szt paszy 20% ale zauważyłem już znacząco mniejszy apetyt na sianokiszonkę ....

Ja u siebie te zauważyłem mniejszy pobór sianokiszonki, a i z qq + wysłodki i treściwe więcej czasu im schodzi na zjedzenie tego. Nie wiem czym to może być spowodowane, dawka cały czas taka sama od kilku miesięcy. 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek2208    0

mialem nie komentowac ale nie wytrzymalem :D ludzie wezcie ten protamilk complete w reke co tam widac?czerń i nic wiecej jak mozna placic okolo 2 tys za tone czegos co jest mieszaninom rzepaku i moczniku a soji jest tam tyle ze ledwie ja widac i zeby mozna bylo umiescic ja w skłądzie .Zawartosc witamin i drozdzy akurat jest na dosyc niezlym poziomie takze  jak damy 250-300kg protamilku na tone wyjdzie porownywalnie jesli damy 30kg jakiegos premiksu  i 10-15kg drozdzy zywych ale to zalezy od ich koncentracji jakie kupimy na tone paszy 

Jak juz decydujemy sie robic sami to po co kupowac koncentraty kupic soje rzepak i witaminy i jeszcze co tam sobie chcemy i wyjdzie najtaniej i najpewniej

 

Podaj zatem jakie komponenty paszy stosujesz i ile kosztuje Cie tona? Tylko podaj szczerze.

W moim przypadku Protamilk się sprawdził bo jak wcześniej napisałem spadł procent zapaleń w stadzie i jak na razie pokrycie wygląda  nieźle a utrzymuję krówki na uwięzi i bez paszowozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Bez soi bardzo ciężko jest osiągnąć wydajności powyżej 9 tys.

Soi z grochem też się nie łączy,bo jakieś składniki w grochu ograniczają przyswajanie białka i aminokwasów soi.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

Jak wcześniej dawałem kwaśny to placilem 1190 netto tona także wychodzi 36.5zl brutto za towar z ciechu

 

a możesz powiedzieć gdzie bierzesz dodatki, śruty teraz? bo ja ostatnio najtaniej znalazłem w trans-rolu np kw węglan 42 brutto za worek 25 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Słyszałem o 2 godzinach dlatego posypuje go na kuku i po kilku minutach juz go nie ma. Ale narazie nie zauważyłem jakiegoś wielkiego efektu. W sumie żadnego. Może za krótko go stosuje. Hmmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zwiększenie udziału pasz treściwych bez odpowiedniego buforowania powoduje zmniejszenie aktywności bakterii celuloitycznych co pogarsza trawienie objetościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Najlepsze sztuki dostają u mnie ponad 4 kg paszy treściwej. Dołożylem kwaśnego na kuku i nic się nie zmieniło. Stosuje to tydzień zobaczymy dalej. Ale wiem ze 4 kg na raz bez kwaśnego to ryzyko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

U mnie koszt TMRu na litr mleka to około 45- 47gr netto. To jest tylko koszt paszy pozostałych kosztów nie mam dokładnie policzonych ale dla uproszczenia przyjmuje się że inne koszty są równe kosztom paszy. Czyli cały koszt wyprodukowania litra mleka to 90gr -1 zł tak w dużym uproszczeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a możesz powiedzieć gdzie bierzesz dodatki, śruty teraz? bo ja ostatnio najtaniej znalazłem w trans-rolu np kw węglan 42 brutto za worek 25 kg

Hekpasz w wysokie mazowieckie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    254

Witam stosuje ktoś z was lider mix z trouw nutrition dla kròw

 

Polecam Biotimax oraz Active selen stosuję od roku i jest poprawa. Wcześniej stosowałem betalac z Josery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johny1234    0

witam mam pytanie jak przygotować pasze tresciwa dla krów mleczny, do dyspozycji własne zboża (pszenżyto , owies ,pszenica , kukurydza ) tak żeby było jak najprościej i zwiększyć wydajność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

Polecam Biotimax oraz Active selen stosuję od roku i jest poprawa. Wcześniej stosowałem betalac z Josery

A z czym jest poprawa i co się działo po joserze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    254

Ogólnie problemem były wrzody racic i to uległo wielkiej poprawie, a poza tym w Biotimaxie jest wieksze stężenie witamin za tą samą cenę, więc póki co chwalę go sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj