Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawlak2507    253

dawaj jak ja 0,8 kg suchej srutowanej kukurydzy ziarno i 1 kg jeczmienia na kazde 2 litry mleka ponad 17 litrow mleka i .olej soje 

 

 

Z całym szacunkiem ale nie namawiaj nikogo do stosowania swojej dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czytaliście ostatnio w tygodniku rolniczym że poekstrakcyjną śrutę sojową można zastąpić poekstrakcyjną śrutą rzepakową? jest to podobno tańszy sposób a efekt taki sam, bynajmniej w gazecie ładnie jest to opisane 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

dawaj jak ja 0,8 kg suchej srutowanej kukurydzy ziarno i 1 kg jeczmienia na kazde 2 litry mleka ponad 17 litrow mleka i .olej soje 

 

u mnie to się nie sprawdzi, bo z parametrów mleka jednoznacznie mogłem stwierdzić, że mam za mało białka w dawce(mocznik<150). Gdzieś wyczytałem, że masz wszystkie łąki zrekultywowane co oznacza, że mają większą ilość białka w suchej masie no i na pewno lepszą strawność. Ja jestem dopiero w trakcje więc moje sianokiszonki posiadają mniej białka niż Twoje, to to już jest nie mała różnica w ilości i parametrach mleka i u Ciebie wystarczy dodać więcej energii czyli ziarna kukurydzy, a nie zapominajmy że ziarno jęczmienia także posiada białko i stosunek białka i energii w jakimś stopniu się równoważy. To co sprawdza się u Ciebie nie koniecznie może się sprawdzić u mniej i odwrotnie

Nie wiem jak u Was ale jak u mnie krowa daje na dzień 40 litrów to dostaje tylko 6 kg treściwej 20% kukurydzy tylko z 12 kg i sianokiszonki do woli plus tylko 50 gram witamin , jak bym miał dawac tyle białka na każdy litr to poszedł bym z torbami qq nie moge dać wiecej bo nie mam jej tyle na moją obsadę ;/ a kupować wszystko to znowu wydatek kasy . I brak kasy na inwestycje . ... :(

Ale cos mi sie wierzyć nie chce że kolga pisze że daje krowom 2x0.5 kg paszy w dziwnych proporcjach i uzyskła skok 50 % w mleku najpierw 30 a teraz niby 50 . Wiec co ja bym dał niby teraz dodatkowo rzepaki soje plus bufor w ilośći 1kg to co skoczy mi mleko o 350litrów ? Na Odstawę ?To z obecnych 800 bede miał 1200  zakładając skok o 50 %  czekam na znawców tematu i opinie ?

po pierwsze dawka 2x0,5kg była przez pierwszy tydzień a teraz dostają 3x0,5kg. Po drugie ja nikomu nic nie muszę udowadniać i jest to moja dobra wola, że się dzielę z wami swoim doświadczeniem. U mnie to się sprawdziło a u kogoś innego nie koniecznie albo będzie skok w ilości mleka w mniejszym stopniu lub większym. Wszystko zależy jak ktoś ma ustaloną dawkę w swojej oborze, a ja dopiero zaczynam to wszystko doprowadzać do porządku.

    W normach żywienia przeżuwaczy jest napisane, że krowa potrzebuje około 85gram białka na wytworzenie 1L mleka.

Moja dawka składa się z soi, rzepaku kredy buforu i drożdzy.(soja:50kg:rzepak:25kg) pozostałe dodatki pomijam w liczeniu. W tych 75kg znajduje się około 23kg białka z soi(46%) i 8,5kg białka z rzepaku(34%). łącznie 31,5kg białka. Na 1L mleka potrzeba 85g czyli:

31 500g/85g=370,59

Czyli z tej ilości soi i rzepaku powinienem osiągnąć teoretycznie około 370L mleka, a właśnie taka ilość jest skarmiana przez około 2 dni. Oczywiście te 3x0,5kg to jest ilość przybliżona, bo nie bawię się w aptekarską precyzję jeżeli chodzi o podawanie tego dla krów, ale w takich ilościach są mieszane te składniki bo kupuję je w 25kg workach

Za znawcę tematu się nie uważam, do perfekcji dużo mi brakuje a przede wszystkim wozu paszowego. Także jestem zdania, że w moim przypadku większa łączna dawka pasz treściwych jak 5-6 kg bez dawania tego jako TMR jest bez sensu. chciałbym osiągać ilość około 20L mleka od krowy z samych pasz objętościowych, ale do tego dążę mniejszymi bądź też większymi kroczkami.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Pisali pewnie tam o chronionej śrucie rzepakowej. My od pół roku to stosujemy zamiast soji. Białka ogólnego ma 34% w tym 62% jelitowe. Wyżej wspomniana firma Biofeed też to sprzedaje. Sporo tego idzie na Piątnicy bo nie można tam karmić paszami GMO. Ostatnio zajechał właśnie żywieniowiec z Biofeedu i mówił że wytwórnię tej chronione śruty rzepakowej nie wyłączają taki popyt.  Co do firmy myślę że godna uwagi, na razie mam tylko od nich drożdże ale jak skończę zapasy może wezmę witaminy i śrutę rzepakową chroniono. Ogólne poważnie podchodzą do doradztwa, doradca żywieniowy miał ze sobą sita do TMR i kału, wagę pojemniki nawet wlaną mikrofalówkę do badania suchej masy paszy i to mi się spodobała bo nie raz zajeżdżają jacyś przedstawiciele, o co zapytasz to nic nie maja wszystko na oko potrafią sprawdzić i dawkę w głowie ułożyć takie fachowcy  :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Czy ja wiem... policz sobie rzepak ile tam na 32-36% białka, soja 44-48% Można powiedzieć dwie różne pasze, niby białko, ale rzepak w zwaczu trawiony soja w jelitach... najlepiej przetestować, ja wrzuciłem soje po 0.5kg i jestem zadowolony, ziarniaki qq w kale prawie zniknęły mleczko się poprawiło, początkowo somatyka 350 skoczyla. Ale było dużo zmian w żywieniu, teraz się unormowało <200


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

zgadzam się,to dwie różne pasze które się na wzajem uzupełniają w dawce, bo dla przeżuwaczy jest tak samo potrzebne białko i żwaczowe jak i jelitowe. Zawartość białka liczę na podstawie tego co podaje na etykiecie wytwórnia pasz.  U mnie też somatyka skoczyła do ponad 350 a na tą chwilę jest na poziomie 220, ale dopiero po pewnym czasie powoli i stopniowo spadło.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Dokładnie, powoli stopniowo spadało. Teraz qq wprowadzam dla najbardziej wydajnych i trzeba białka dorzucić. Nie wiem co rzepak czy soje?
mikaro zamawiałem po świętach pasze i właśnie wciskali mi ten "chroniony rzepak", wzięli pierwszego tira i nie ma opinii na razie. nie miałem czasu gadać z nimi i nie wiem jak to się prezentuje mówisz, że jesteś zadowolony? Jaka cena?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Na razie dajemy chroniona śrutę rzepakową i jest ok. Białka jelitowego ma sporo ale energii już mniej od soji. Przed świętami kosztowała 1350 zł netto za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

Przecież kukurudza to energia a soja to białko stosując kukurydzę z soja dostaniesz pożądane efekty. A po samej kukurydzy zatuczysz krowy...

I twoim zdaniem krowa która daje mi 30 litrów mleka powinna zjeść dziennie 5.2 kg kukurydzy i 6.5 kg jeczmienia???

tak bylo dokladnie. w sezonie pastwiskowym licze od 20litrow... z tym ze ja kukurydze srutuje a jeczmien gniote.Mialem krowe rekordzistke pare lat   co jadla 10 kg kukurydzy suchej.obecnie po dopracowaniu gospodarki....  dla zmniejszenia kosztow     zastapilem kukurydze ziemniakami w czesci oczywiscie ale dopracowalem to idealnie i zdrowotnosc ok nie zatuczam  kondycja super  i mloto swierze bialko .dla najlepszych wyslodki i buraki .tak ze koszty male

ja mam wydajnosc ponad 7 tysia wiec tych kg nie idzie duzo na sztuke

chce dojsc do 8 tysia od sztki srednio przy ty zywieniu

 

zadnych absolutnie zadnych supe dodatkow soji gmo mydel itd nie stosuje tak sam jak kiszonki  z qq bo nie mam

 8 tysia wiecej nie interesuje mnie chyba ze cena przekroczy 2 zeta

8 tysia to moj cel

 

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

I ile tego jęczmienia dawales na te 10kg qq? :o zjeść to każda zje tylko co z tego


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie poradzcie cos krowy nie chca jesc tmr z sianokiszonka z 2 pokosu traw, juz drugi raz tak zrobiłem i to samo tylko powąchają i odchodzą . pierwszy pokos wcinaja aż miło, niewiem oba wygladaja na dobre nie zepsute tylko zapach inny . .mieszac pół na pół może ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

jeczmien liczysz na 1litr  mleka a nie na kukurydze a 10 kg suchej qq to maks z mojego doswiadeczenia dzienie a jeczmienia  maks 8 kg 

 

ja pastwiskuje wiec potrzebuj wiecej energi

 

kolego tmr nie interesuje mni ewiec ci nie moge pomoc 

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

To ile ta Twoja krowa majru dostaje tej treściwej? Mam rozumieć ze najlepsza ok 16 kg???
To ile razy ganiasz do obory żeby im to zadać
U mnie przy 8 kg średnio na dzień już musiałem zacząć stosować węglan wapnia bo kwasica wchodziła. Coś mi tu śmierci z ta pasza treściwa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak bylo dokladnie. w sezonie pastwiskowym licze od 20litrow... z tym ze ja kukurydze srutuje a jeczmien gniote.Mialem krowe rekordzistke pare lat co jadla 10 kg kukurydzy suchej.obecnie po dopracowaniu gospodarki.... dla zmniejszenia kosztow zastapilem kukurydze ziemniakami w czesci oczywiscie ale dopracowalem to idealnie i zdrowotnosc ok nie zatuczam kondycja super i mloto swierze bialko .dla najlepszych wyslodki i buraki .tak ze koszty male

ja mam wydajnosc ponad 7 tysia wiec tych kg nie idzie duzo na sztuke

chce dojsc do 8 tysia od sztki srednio przy ty zywieniu

 

zadnych absolutnie zadnych supe dodatkow soji gmo mydel itd nie stosuje tak sam jak kiszonki z qq bo nie mam

8 tysia wiecej nie interesuje mnie chyba ze cena przekroczy 2 zeta

8 tysia to moj cel

Brukiew i saradele pewnie też jest w tej bajce Miszczu? przepraszam dawce? Możesz mierzyc w 8 tys ale jak 2x2 będzie 8 to wtedy się zgodzę. Nie ma tanej dawki bez kiszonki z qq więc te swoje opowieści o niskich kosztach żywienia możesz dzieciom opowiadać.Chyba to swoją premierę z śruty dajesz przez miesiąc po ocieleniu bo później żadna nie doi więcej niż te 17l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

I jeszcze bez kiszonki z qq :D nie no może sylwestrowe bąbelki nie uszły z głowy


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja dopiero zauważyłem co to mleko po kuku jak dostały jej do oporu czyli powyżej 30 kg na sztukę... I białko po ocieleniu ponad 3.3. Tylkończę wyslodki tez muszą być a tu już robi się drożej...
U mnie krowy po ocieleniu jak są to musze ostrożnie z treścią bo jak dostaną więcej to zaraz brak apetytu i problemy same.
Jak myślicie otręby pszenne jest wogole sens stosować po ocieleniu czy darować sobie to? Chodzi o poprawę apetytu.
Czy może sruta z jeczmienia? Wchodzi w grę tylko srutowana (brak gniotownika)
Prosze o podpowiedź

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

jedna sprawa napisalem ze teraz  mam lekko ponad 7 tysia i moze wiecej bez qq sie nie da ale zobacze sprawdze.i mysle ze sie da.

panowie nikt z was nie zapytal np jak wyglada stosunek ziemniakow do qq .Musicie zrozumiec jedna rzecz do 7 tysia mozna zywic bardzo tanio wy moze tego nie umiecie zrozumiez bo macie inne doswiadczenia,ale zamiast gadac czy cos jest mozliwe czy nie lepiej porozmawiac merytorycznie i wymienic doswiadczenia.i tyle

czytajcie ze zrozumieniem pisalem o krowie rkordzistce na codzien z racji wydjnosci tych kg wypada kilka na krowe.

Ja otrab nie daje

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To jak policzyć u mnie ? Na dzień idzie 170 kg paszy 20 % wiec czystego białka = 34kg podzielic to poprzez te 0.85 gram białka =400 litrów  do tego dochodzi bałko z sianokiszonki i qq wiec coś tu nie gra w tych wyliczeniach podług tego powinienem miec ponad 1000 l . Wydaje mi się że po prostu to wina krów bo te co mają dawac dają po te 40 a sa takie tak zwane byki i da 15 litrów ....W dupe jeża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odejmij od tego potrzeby bytowe krów i strawnosc tego białka i zrozumiesz. To ile doici ci tych krów po 40l i jak długo trzymają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Dokładnie tutaj muszę się zgodzić z kargo. Niektórzy liczą tylko bialko+energia=mleko
Do tego dochodzi masa czynników, genetyka, odchow cieląt, żywienie w późniejszym okresie, przygotowanie jalowek do laktacji, strawnosc paszy, warunki w oborze, okres zasuszenia itd itd... jak krowy były zaniedbane (zywienie) to też nie ma się co spodziewać nie wiadomo czego po krótkim czasie gdy już to żywienie jest zbilansowane i oczekujemy rzeki mleka


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

To jak policzyć u mnie ? Na dzień idzie 170 kg paszy 20 % wiec czystego białka = 34kg podzielic to poprzez te 0.85 gram białka =400 litrów  do tego dochodzi bałko z sianokiszonki i qq wiec coś tu nie gra w tych wyliczeniach podług tego powinienem miec ponad 1000 l . Wydaje mi się że po prostu to wina krów bo te co mają dawac dają po te 40 a sa takie tak zwane byki i da 15 litrów ....W dupe jeża

koledzy wyżej mają rację. U mnie dawały ~700litrów z samej kukurydzy i sianokiszonki+2kg jęczmienia. Po dorzuceniu 1,5kg(około2kg z kredą buforem i drożdżami) mieszanki mleko skoczyło mi o 50%

 

EDIT:

Pomyliłem się w datach, zacząłem dawać tą mieszankę od 9 grudnia, a nie jak wcześniej pisałem że 13 grudnia.

366_img_20170103_105701_ink_li.jpg

643_img_20170103_110016_ink_li.jpg

Edytowano przez karol091193

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kurdę wzrost wygląda zaskakująco wręcz nie dowierzam . A jak z ich zdrowotnością ? Nic narazie sie nie dzieje ketoza ? Po Ile płacisz za tą śrutę sojową i rzepakową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

Wiem, że brzmi to niewiarygodnie dla tego dodałem te zdjęcia. na tą chwilę nic z tych rzeczy. Teraz 2 krowy będę odstawiał do zapuszczenia i od wczoraj już nie dostają tej mieszanki. Oprócz samej śruty sojowej i rzepakowej dostają kredę aby zapobiec biegunce oraz drożdże paszowe i bufor aby poprawić strawność objętościówek i zapobiec kwasicy. Mieszanka składa się z 50kg soi, 25kg rzepaku, 12kg kredy 5kg drożdzy i 6kg buforu. Wychodzi na to, że dostają nie 1,5 a około 2kg dziennie z dodatkami. Śrutę rzepakową kupuję po 1080zł brutto a sojową po 1880zł brutto. na razie przywożę przyczepką tak, aby starczyło mi na 8-10dni ale teraz będę zamawiał całe palety to zawsze te 30zł na tonie jeszcze spuszczą i nie będę musiał się ciągać z przyczepką


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj