Polecane posty

rolstudent    182

Tak czasem się dzieje bo docieles tmr i krowy nie są do tego przyzwyczajone. Za jakiś tydzień oddadzą z nawiązką

A i proszę to taki skrowoty mój wymysł
Poziom włókna odpowiada za tłuszcz w mleku
Poziom białka za mlecznosc i licznik
Poziom energii odpowiada za % białka

Oczywiście wszystko jest od siebie zależne
I trzeba to bilansowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie, tylko, że podobno za wzrost białka mają odpowiadać cukry rozpuszczalne. Pewnie wiązać się to może, ze wzrostem rozwoju drożdży, a drożdże żwaczowe to źródło dobrego białka. Tak to już jest z tymi przeżuwaczami, że karmimy je pośrednio. Bezpośrednio karmiąc to co żyje w żwaczu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Panowie mam problem ze swoim stadem... mam białko 3.19% a tłuszcz 3,64% nie wiem co się dzieje. Krowy dostają kiszonke z kukurydzy, kiszonke z sianych traw, suche siano też z sianych traw 2 pokos no i srute zbożowa (otręby i mieszanka zbozowa zyto owies pszenżyto) w proporcji 50:50 zboże otręby, dostają również gotowa srute 20 z argocentrum. Białko słabe tłuszcz też słaby... co może dziać się z moim stadem? Dodam jeszcze ze mocznik mam w granicach 215-230

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TYM_503    28

U mnie to
Ospa
Siano
Woda
Ziemniaki
Czasem ukosi się trawy,i uzbiera jabłek lub kukurydzy
Opas na tym się wychowuje
Krowy w okresie wrzesień-listopad pasie się na łąkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiszOn    0

a czy przy zbyt niskim poziomie %tł. krowy nie wpadną w kwasicę?

stosunek tł/bi mam teraz 1.06 a jedna krowa ma tylko 0.73!

białko jest 3,5 więc może powinienem zmniejszyć im ilość energii w dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

tylko, że cukier cukrowi nie równy. Glukoza, sacharoza, skrobia czy nawet celuloza to wszystko cukry. Każdy zaś inaczej jest rozkładany w żwaczu. Pierwsze dwa się rozpuszczają w wodzie, pozostałe nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie w tym roku z tłuszczem też nieciekawie, ale mo i sm mają lepsze białko. Rok temu na kijowym sianie, kukurydzy, śrucie jeczmiennej i dodatku mocznika paszowego z metioniną był w granicach 4,2-4,4 a w tym chyba 4 nie przekroczył.
Co do zawartości białka w mleku to nie jest tak, że wzrośnie jak dołożymy do paszy białka. Białko białku nierówne, bo różni je rodzaj i zawartość aminokwasów. Krowie należy dostarczyć odpowiednią ilość białka, ale żeby to wykorzystać potrzebna jest energia. Cukier jak pisaliście to energia tylko on tłuszczu nie podniesie zbytnio. Przykładem jest melasa, która jak podają obniża zawartość tłuszczu w mleku. Z kukurydzą jest podobna zależność. Ktoś pisał, żeby zwiekszyć białkow mleku to trzeba kukurydzy dołożyć. Ok kukurydza ma energię ze skrobii i oleju, który też zawiera. To podawanie kukurydzy działa, ale do pewnego momentu. Z uwagi właśnie na ten tłuszcz, który zaburza przemiany kwasu propionowego kukurydza nie podniesie dalej białka. Tu wszysko jest ze sobą powiązane i nie można stwierdzić, że tylko to i to ma wpływ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Panowie mam problem ze swoim stadem... mam białko 3.19% a tłuszcz 3,64% nie wiem co się dzieje. Krowy dostają kiszonke z kukurydzy, kiszonke z sianych traw, suche siano też z sianych traw 2 pokos no i srute zbożowa (otręby i mieszanka zbozowa zyto owies pszenżyto) w proporcji 50:50 zboże otręby, dostają również gotowa srute 20 z argocentrum. Białko słabe tłuszcz też słaby... co może dziać się z moim stadem? Dodam jeszcze ze mocznik mam w granicach 215-230

A w jakich ilościach kiszonki?

 

a czy przy zbyt niskim poziomie %tł. krowy nie wpadną w kwasicę?

stosunek tł/bi mam teraz 1.06 a jedna krowa ma tylko 0.73!

białko jest 3,5 więc może powinienem zmniejszyć im ilość energii w dawce?

Przy 0,73 pewnie kwasica będzie lada moment, jeśli już to zwiększ ilość energii i to nawet sporo, a nie zmniejszaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Czym poprawić trawienie ziarniaków w kiszonce z qq? Ziarniaki w większości zgniecone, ale trafiają się również całe.

 

Aktualnie dostają: 

3 kg ddgs

3 kg śruty (jęczmień 50% pszenżyto&owies 50%) 

10 kg sianokiszonki (trawy odsiewane, skoszone w dobrym momencie) 

20 kg kiszonki z qq

5 kg wysłodków kiszonych 

drożdże Sano 

Wydajność 20-21 litrów na zbiorniku średnio od krowy 

 

Rzepaku może dorzucić, albo soi? Po ile? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak Cię stać to wrzuć koncentrat. Zwiększaj powoli, aż zobaczysz, że ziarniaków już nie ma w kale. Proporcje sojowej do rzepakowej to chyba 1:2. Ddgs trawiony jest w większości w jelicie, więc spróbój najpierw samą rzepakową i obserwuj. Mocznik byś sprawdził, bo na ślepo to kiepsko. Zacznij od 0,5 kg.
W jakichjednorazowych dawkach i ile razy dziennie dajesz treściwe i wysłodki?
Nie masz przykwaszonych krów, bo sianokiszonki trochę mało w porównaniu do reszty. Jakie białko i tłuszcz?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U mnie po dodaniu rzepakowej ziarno qq zniknęło w 95% ale tez nie odrazu. Ja soi i rzepakowej po równo daje i samych dodatków prawie pol mieszalni się robi he. To się jeszcze pochwale ze jak w kwietniu przejmowałem gosp i krowy od teściowej to srednia wydajność od sztuki była 16litrow a teraz mam 22 litry ale według teściowej to i tak niepotrzebne wywalanie kasy:)

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Sianokiszonka ok 12kg na sztukę, kukurydza ok 12-15kg na sztukę siano ok 7-8kg. Tresciwe ok 4,5kg

Kurczę ja bym spróbował dać mniej siana(chociaż o połowę mniej), a może 2-3 kilo kukurydzy więcej bo chyba trochę dużo siana a od siana to mleka cudownie nie będą dawać wg mnie. Może wypowie się ktoś jeszcze i zobaczysz jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Myślę żeby im dokupic i dorzucić tym co dobrze doją tak ok 0,5kg sojowej i 1,5kg rzepakowej sruty. A zabrać im tą gotową 20 z agrocentrum

Edytowano przez rolnik115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Od miesiąca daje nową kukurydze i parametry podskoczyły bardzo dużo. Tł z 4 na 4.6 a białko z 3 na 3.4. Tylko mocznik mam 140-160. Chyba powinienem białka dorzucić . Kiszonka z kukurydzy ogólnie super bo jest bardzo dużo ziarna może tylko trochę się grzeje. Kiszonki z traw na ogół też dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Jak Cię stać to wrzuć koncentrat. Zwiększaj powoli, aż zobaczysz, że ziarniaków już nie ma w kale. Proporcje sojowej do rzepakowej to chyba 1:2. Ddgs trawiony jest w większości w jelicie, więc spróbój najpierw samą rzepakową i obserwuj. Mocznik byś sprawdził, bo na ślepo to kiepsko. Zacznij od 0,5 kg.

W jakichjednorazowych dawkach i ile razy dziennie dajesz treściwe i wysłodki?

Nie masz przykwaszonych krów, bo sianokiszonki trochę mało w porównaniu do reszty. Jakie białko i tłuszcz?

Jaki np koncentrat masz na myśli? 

Wysłodki qq i treściwe idą rano i wieczór w tych samych dawkach, i po rozdaniu treściwych idę z widłami i staram się im w miarę wymieszać qq wysłodki i treściwą. 

Nie wiem jaki mocznik i białko bo nie jestem pod oceną a mleczarnia mierzy tylko tłuszcz = 4,2-4,3 przeważnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z wyników wynika ze brakuje mi energii w dawce pokarmowej. czym bedzie najtaniej i najłatwiej ja uzupełnić?? zwiększanie kiszonki z kuku nie wchodzi w grę, bo musi starczyć na cały rok

Edytowano przez TomaszKysiski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Sruta kukurydziana albo wysłodki jak masz kiszonkę z kuku to idealnie by było dołożyć wysłodek .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też myślałem o tych dwóch paszach tylko zastanawiam się co lepiej wyjdzie .dokładniej to myślałem o kiszonym ziarnie kukurydzy lub wysłodki suche bo daleko do cukrowni mam a poza tym problem ze składowaniem mokrych;/ średnie białko wychodzi mi ok 3.7 ile by trzeba tych pasz dołożyć żeby było widać efekt

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

W jakiej fazie są laktacji , nie otłuszczają się i czy to czyste hf-y ? Białko masz zarąbiste .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najwyższe białko wychodzi na początku laktacji i na końcu. tak od 3 miesiąca do 200 dni wychodzi w normie. I właśnie zaczęły się stanowczo poprawiać  a mleko kiepsko. A wszystko zaczęło się od jakiegoś zatrucia  biegunki były  z miesiąc mleko spadło i  teraz nie chce wzrosną a tłuszcz i białko wysokie . stosunek w granicach normy bo ok. 1.26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj