Polecane posty

leszekb    40

Kolego brak energii a zwłaszcza białka na pokrycie takich potrzeb .Weż dobrego żywieniowca niech policzy Ci dawkę dokładnie a mleko napewno wróci do normy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cześć mam problem z wydajnościa od krów i nie wem gdzie jest problem krowy są wysoko wydajne nie dawno je kupiłem dawały średnio 15l na raz a teraz dają 6l krowy dostają rano 10kgwysłodek buraczanych mokre 5kg własnej śruty(przęzyto wiosenne i zimowe owies i żyto) otręby przenne około 2kg 100g lactomy sianokiszonke w dawce 10kg (ładnej trawy) siano suche średniej jakości i słoma.Wieczorem takie same dawki stały dostęp do czystej wody i solanek obora jest na płytkiej ściółce. dlaczego tak spadła wydajność mleka prosze o pomoc

100g lactomy !! Hehe ludzie toz to śmiech na sali co to za dawka?? Mineralnych więcej się daje... Chyba te 15l to dawały przez dwa dni. Na worku pisze ile powinno się jej dawać zależnie od wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mam pytanie z innej beczki. Mógłby ktoś wrzucić zdjęcie jak powinien wyglądać dobrze wymieszany tmr, bo chyba znowu przekręciłem, chociaż żują pięcdziesiąt kilka razy na kęs. Proszę o wyrozumiałość uczę się  :P  wskazówki mile widziane ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Braga    0

jak zaczne dawać wiecej to mi koszty przerosną zyski bo i tak wydajność nie wzrasta,a te krowy dawały tyle bo przed kupnem byłem przy udoju i widziałem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

"Krowa pyskiem doi" - nawet najlepsza genetyka nie da efektu bez dobrego żywienia. W tym przypadku bez większej ilości białka możesz pomarzyć o tych litrach z pierwszego udoju...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12166

krowie daj krowa da a laktome to podaj w kiogramach nie w gramach . koszty to wzrosno z niedożywienia jak krowy niedawno wycielone to ketoza murowana .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Tej lactomy dałbym z 2 kg dziennie i wtedy zobaczyć co i jak a jak chcesz taniej to daj 1 kg lactomy (witamin będzie 125 g bo tak jest napisane) a dołożyć trochę soji osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xpaxpa    13

witam panowie mam takie pytanie czy melasa zbije mocznik ?? przy moczniku 410 i białku 3,5 ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Czym lepiej podwyższyć mocznik? Dostają koncentrat 39% w tym sruta rzepakowa 60%, sruta sojowa 40%. Czego dodać więcej aby podnieść mocznik? Dostają tego ok 1.5 kg dziennie. Mocznik od 150 po wwycieleniu do 180 (powyżej 100 dni laktacji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ostatnio miałem proporcje 50% na 50% i zrobiłem 60 na 40. No i wyszło na to ze mocznik mi spadl, czy muszę zwiększyć dawke lub wrócić do soi. Mniejszy mocznik to moje straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Gdy mocznik jest za duży lub za mały, trzeba manewrować bilansem białka i energii. Jeśli w kale widać straty w postaci niestrawionego ziarna itp, przyczyna leżeć może w strukturze. Kiedyś miałam sita robione, to nawet rzepak było niestrawiony widać.
Inna sprawa to np. słabe pasze objętościowe i nadmiar(ze śrut) białka i/lub energii w żwaczu a niedobór w jelicie.
Kurcze można tego więcej, jak się szczegółowych informacji nie ma :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Soja ma wiecej białka zwaczowego i jelitowego wiec naturalne ze ci mocznik spadł. Trudno mi powiedzieć czy proporcja jest dobra bo nie wiem jakie masz pasze, może na początek zwiększ poprostu ilość o kilkaset gram, albo zmien proporcje na korzyść soi, tylko musisz sam policzyć który wariant bedzie tanszy

 

PS. Gdy skonczy mi się przejściówka z qq i zacznę właściwy kopiec od razu do dawki wciskam mocznik, zawsze to pare złotych do przodu. W żwaczu azot to azot nie ważne czy z trawy, rzepaku czy mocznika.

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Cześć. Szukam porady po prostu powiem, że do tej pory nie miałem styczności z dobrym żywieniem krów mlecznych. A więc tak, dostają sianokiszonkę do oporu z traw różnych z przewagą z trawą z łąk torfowych. Do tego ok 3kg śruty zbożowej w postaci (12kg owsa, 4kg pszenżyta, 2kg jęczmienia i 1kg łubinu) do tego witaminy dla krów mlecznych i zaraz zacznę przygodę z kiszonką z kukurydzy. Na razie też są na wypasie, a parametry to białko 3,3, tł 4,3 mocznik 310. Chcę podnieść wydajność i zbić zarazem mocznik, dlatego myślę o CCM-ie bądź też suchym ziarnie kukurydzy. Czy warto go dodawać do kiszonki z kukurydzy? Co jeszcze mógłbym im dać? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Wczoraj otworzyłem pryzme kukurydzy która była 7 tyg kiszona. Także pomyślę nad tym mocznikem. Dodam z 10 kg na tonę. Soje zwiększenie następnym razem do 55 % bo nawet zauważyłem ze mleka mam mniej. A jak dodałem więcej sruty rzepakowej może i taniej ale mleka mniej także uważam ze soja będzie lepszym rozwiązaniem niż zwiększać ilość koncentratu.
Objętościowe mam dobre do bardzo dobrych trawy z koniczyna i lucerna. Samej treściwej dostają mała bo ok 2,5kg plus 1,5 kg koncentratu.

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jeśli jest zaje**ste białko z objętościówek(w czas zebrana lucerna,koniczyna,młóto w dawce), to mocznik nie jest konieczny. Mam tylko 16% białka z kiszonki z traw, więc wrócił w ilości około 35g/szt. Ogólnie krowie szkodzi nadmiar białka, ale gorszy jest jego niedobór. Wg badań każde 10 ponad 250 mocznika w mleku to 20% mniejsze szanse zacielenia. Czyli powyżej 300 małe szanse tak jak poniżej 100.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja teraz nie używam rzepaku. Jest za drogi w stosunku do soi. Więc w dawce mam 17 kg lucerny 30kg qq 1.5 soi 3 kg zboża 0.7 grochu. Co wystarcza na prawie 30litrów.
Reszta Stacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Średni mocznik wyszedł mi 180. Poniżej 100 nie mam żadnej krowy i powyżej 300 także. Mam niedobór Energi z ostatniej próby np ale wtedy dostawały kukurydzę z pnia a teraz z pryzmy myślę że efekt będzie widoczny. Powrócę do większej ilości soi. Lepsze białko więcej mleka. Wyslodki zacząłem stosować u krow po wycieleniu mocze je. To zostaje mi albo mocznik albo zwiększyć dawke lub następnym razem dodać więcej soi. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a co powiecie o tej kukurydzy kiszona 17.09  probka 13.10 brana  a od 15 dni skarmiana

sucha masa  433

bialko ogolne 76

włokno surowe 222

ndf 404

adf 238

 skrobia 296

ph 3.8

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co trzeba dać aby zwiększyć białko dla krów mlecznych?

 

Zależy jakie białko - żwaczowe czy jelitowe. Ja stosuje śruty rzepakową, sojową ewentualnie mocznik paszowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj