Polecane posty

slawek74    12079

jak qq jest w kale to brak białka . sama soja nie wystarczy spróbuj dorzucić do treściwej 50 kg rzepakowej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pierwszym pytaniem jakie powinno być zadane przy pojawieniu się ziaren w kale, to to, czy kukurydza była zwalcowana w sieczkarni, czy tylko cięta. Jak operator rozkręcił gniotownik by mu było lżej ciąć, to teraz można się za przeproszeniem ze....ć z dodatkami do paszy, a i tak będą się ziarniaki pojawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja zakupiłem dwa lata temu mengele mb 400 microspirit no i ma gniotownik w tym roku dociaglem gniotownik to nie ma szans na całe ziarno ale ciągnik bardzo trzyma. Żeby zatrzymać kukurydzę mówił mi zootechnik żeby dodac siana ale nie wiem czy to pomoże u mnie tego problemu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

W pryzmie nie widać aby któreś ziarno było cale. Co miał w sieczkarni to nie wiem sieczkarnia new Hollanda. Po zwiekszeniu soi ilość ziaren w kale zmalala. A rzepakowej nie chciałem dodawać bo i tak wtedy o 100% zwiększyłem. Teraz dodam rzepakowej i zobaczę co wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KROWET    0

chiquitab - od kiedy dajesz ta kiszonke z kuku i jak dlugo ona juz kisnie? i jakie drozdze? zywe kultury(masz tam napisane jakies liczby i cfu) czy paszowe ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Qq daje już 5tyg od początku jak była skoszona to 3tyg a 2 wcześniejsze ciałem na maszynie sam. Drożdże teraz kristal hefe wcześniej dolcel. Qq daje od początku bo wczesniej tesciowie mieli za mało nasiane i 4m-ce nie dostawały. Teraz dostają praktycznie już do bólu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

A podrzuci mi ktoś może ogarniętą wersje norm żywienia przeżuwaczy z tabelami składu chemicznego w pdf-ie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KROWET    0

chiquitab - drozdze odpowiednie, mozesz ewentualnie jeszcze zwiekszyc dawke, bo ich nigdy za duzo, z uplywem czasu ziarniaki z kiszonki beda coraz lepiej strawne, jak jest mozliwosc to zwieksz ilosc, siana/sianokiszonki i powinno byc ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat co dożywienia bydła i nie tylko, to warto zerknąć także do nas gdzie znajdziecie szeroki wybór optymalnych pod względem składu pasz w rzaie pytań chętnie pomożemy i doradzimy na forum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Przeciętna 19 za 1160 zł/t o parametrach 100btjn 90 btje to trochę drogo. http://www.paszenasze.pl/pl/p/Pasza-tresciwa-Krowa-OPTIMA-19-bialka-25kg/192

 

 

800 kg zboża i 200 kg rzepaku ma mw podobne parametry, koszt ok 600 zł plus witaminy. zakładając ze nie ma mocznika, jeżeli jest to 890 kg zboża 10 kg mocznika i 100 kg rzepaku daje nam podobne parametry cena ok 550 zł /t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

a jakie według Was jest najlepsze zboże do stosowania w żywieniu krów? ja stosuję mieszankę zbożową (pszenica, jęczmień i owies) i pszenżyto i do tego śruta rzepakowa i sojowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur92    0

witam . mam problem nie dawno kupiłem mieszalnik 500 kg . i nie wiem jak ustalic paszy dla 10 krow mlecznych . 
moje teoria paszy wchodzi skład :
400 śruty zbożowe (60% owsu , 20% jęczmień ,20% pszenicy )
100 śruty rzepakowe
50 śruty sojowe
25 kg protamik HP
i daje jednej krowej 3 kg dzienne ? 
czy wystarczająco takiej paszy ???? prosze o pomoc czy dobrze daje krowom paszy  ? bede wdzięczny :)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Witam

Proszę o radę.

Daję dla krów własną śrutę (owies, jęczmień, pszenżyto, pszenica tak po 25%) i do tego mielone ziarno kukurydzy(25% w całości) plus premix na somatykę. Niechętnie mi pobierają krowy tą mieszankę. Krowy jeszcze wypasam dzień i noc. Dostają po 3 kg na sztukę.  Wcześniej jak mieliłem do tego pełnoporcjówkę z nutreny to jadły super, ale wyrzuciłem pełnoporcjówkę bo nic nie wnosiła na poprawę parametrów mlecznych. Co dodać zamiast tej gotowej paszy treściwej by poprawić smakowitość tej mieszanki? Śrutę rzepakową? Kredę? Bufor(to chyba raczej niedobre?)?jakieś inne dodatki paszowę? Wrócić do pełnoporcjówki, która niewiele daje tylko poprawia smak a droga w porównaniu do zbóż?

Proszę o rady praktyków

Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziwne, nigdy nie zdarzyło mi się, aby krowy nie chciały jeść śruty z własnych zbóż. Może ziarna jakieś są zapleśniałe, czy porażone? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1783

Też chciałbym sie zapytać jaka z śrut zbóż jest najlepsza albo inaczej, czy w mieszance pszenżyto/jęczmień/pszenica 30/40/30% mogę zastąpić pszenżyto pszenicą? Wydaje mi się to lepszą opcją ponieważ pszenica może mieć nawet 14% białka no i lepiej plonuje. Ojciec jednak upiera się, że pszenżyto jest "lepsze". co wy na to?

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Dziwne, nigdy nie zdarzyło mi się, aby krowy nie chciały jeść śruty z własnych zbóż. Może ziarna jakieś są zapleśniałe, czy porażone? 

 

Nie tak że wcale nie jedzą, ale koryt nie wylizują a dostają na raz może z 1,5 kg na sztukę(dwa odpasy). Sporo zostaje a przecież krowy nie przychodzą z pastwiska już tak napchane jak wcześniej(coraz mniej i coraz to słabszej jakości trawa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie tak że wcale nie jedzą, ale koryt nie wylizują a dostają na raz może z 1,5 kg na sztukę(dwa odpasy). Sporo zostaje a przecież krowy nie przychodzą z pastwiska już tak napchane jak wcześniej(coraz mniej i coraz to słabszej jakości trawa).

 

 

A coś oprócz tego wypasu i tresciwych dostają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

A coś oprócz tego wypasu i tresciwych dostają?

 

Nic więcej do wczoraj nie dostawały oprócz trawy z pastwiska i mieszanki śruty ze zbóż i śruty z kukurydzy plus witaminy. Wczoraj na noc zostały w oborze to dostały na noc sianokiszonkę z pierwszego pokosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ile masz mleka na udój, na tej ekologicznej dawce? Wnioskuję, że to nie są hfy. Jestem bardzo za takim podejściem, bo tradycyjne mleko ma lepszy smak i wartość. Nietety nie docenia się go w Polsce. Myślę, że rzepak jest niezbędny i na zimę wysłodki koniecznie, bo na samej trawie to inaczej niż na sianokiszonce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Ile masz mleka na udój, na tej ekologicznej dawce? Wnioskuję, że to nie są hfy. Jestem bardzo za takim podejściem, bo tradycyjne mleko ma lepszy smak i wartość. Nietety nie docenia się go w Polsce. Myślę, że rzepak jest niezbędny i na zimę wysłodki koniecznie, bo na samej trawie to inaczej niż na sianokiszonce.

 

 

Zgadza się, nie są to czyste hf-y(domieszka ras: SM, MM, NR). Takie stado przejąłem pod koniec ubiegłego roku po rodzicach. Mam w planach poprawę genetyki, choć sam nie wiem czy to dobry pomysł ze względu, że nie mam zbyt dobrych warunków bytowych w oborze. Nie mam krów pod kontrolą więc trudno mi podać dokładną wydajność tym bardziej, że cielaki dość długo odpajane  są mlekiem, do tego dochodzi sporo karencyjnego mleka w okresie zimowym. W sezonie wypaśnym jestem zadowolony bo są sztuki które dają powyżej 15 litrów na udój przez 3/4 laktacji. Są też niestety takie, które tylko 3 miesiące dają porządnie a później słabiutko. Trawa i wypas to samo zdrowie dla krów. Praktycznie od wiosny krowy mi nie chorują , somatyka poniżej 100, a oprócz trawy tylko swoja posypka plus mielone ziarno kukurydzy i witaminy.

Kuleje niestety sezon zimowy. Niezbyt komfortowe warunki bytowe dla zwierząt(stanowiska, wentylacja, przeciągi przy pracach). Zdaje sobie sprawę, że sama sianokiszonka to za mało(a tak naprawdę tylko pierwszy pokos z własnym pól ma jakąś jakość). Do posypki mam zamiar dodawać trochę śruty rzepakowej(przynajmniej 0,5 kg sztuka), dojdzie też kreda i soda. razem 3 -3,5 kg na sztukę. Pomału rozglądam się za zakupem wysłodek mokrych w BB(ile kg na sztuke tego dawać?). W następnym roku przynajmniej z 1,5 ha kukurydzy na zielonkę. Poprawi mi to wydajność?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj