Polecane posty

rolstudent    182

Ja tez tegoroczną słomę odpuscilem. Mam 200 z tamtego roku tyle ze większość jęczmiennej. Ale lepsza jęczmienna pogodna jak przenna czarna od grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Co się dzieje qq skończyła się 5 dni temu, kupiłem ziarna od dwóch dni dostają mielone po niecałe 1 kg dziennie i mleko rośnie odkąd nie dostają kiszonki. Wszystko w porządku, somatyka nawet spadła, mocznik 240, tresciwe wysokobiałkowe odstawiłem tylko jęczmień owies koncentrat i witaminki, qq była słabej jakości, ale aż tak?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jak była długo otwarta i narażona na działanie temperatury, to niestety straciła wartość, a w zamian zyskała grzyba. Poza tym w tamtym roku tęga nie była. Jak ktoś miał szczęście mieć więcej skrobi, to miał słabą strawność.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Była tragiczna, po górkach można było policzyć ziarna w kolbie, ale nic nie zauważyłem żeby coś się z nią działo, zapach normalny i jadły chętnie tyle że ziarna trzeba było szukać... w tym roku kolby aż wygięte super wypełnione, w sobotę tniemy na 4kl zielona, ale ziarno już twarde mleka nie ma


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

To się nie dziw energii im brakowało. Choćby niewiadomo jakie białko stosować, a energii zabraknie, mleka nie będzie. Najlepiej część ze skrobi i część z cukrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Ale mocznik trzymał się do 200, nic nie wskazywało na to ze brakuje energii. No nie ma co, teraz trzeba zadbać i dobrze obrobić pryzme gorzej, że zbiornik się przelał wczoraj i kolejny wydatek


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

A powiedzcie jaka słoma jest na skarmianie dla krów najlepsza? Ja daje jara jęczmienna to u nas mówią ze najlepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simental_pl    1

Usunelismy slome z dawki paszowej i nie scielimy nią w oborach gdyż jest zbyt droga w zakupie. Od jakiegoś czasu używamy łuski owsianej i okazało się że sprawdza się nie gorzej niż sloma. Obornik będzie doskonały. Jutro zamieszczę na naszej stronie film ze scielenie w oborach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Moglibyście powiedzieć jak wygląda u was okres przejściowy, bo mam dwie rozbierzne ze sobą koncepcje. Byłbym bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Chyba znam przyczynę ale nie jestem pewien ta kukurydza którą teraz daję koszona miesiąc temu i 2-3 dni później wyciekały soki póki dawałem zielonkę wszystko było ok a ta może mieć mało wartości bo wyciekały soki stąd obniżenie wydajności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Moglibyście powiedzieć jak wygląda u was okres przejściowy, bo mam dwie rozbierzne ze sobą koncepcje. Byłbym bardzo wdzięczny.

Trzeba połączyć ze sobą przyzwyczajanie flory bakteryjnej do dawki laktacyjnej z odmiennym niż w laktacji zapotrzebowaniem na minerały.

Daję 30 % PMR, słoma/siano, premix zasuszeniowy. Tydzień przed wycieleniem PMR do woli 1kg osypki premii. Stopniowo zwiększam, żeby osiągnąć max w 3 tyg.

Działa to nieżle w kwesti apetytu po wycieleniu. Niestety premix nie podchodzi i muszę bolusy z wapnem dawać ocielonym. Cielęta też są duże, mogłyby być trochę mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Wiem ze nie na temat. Ale miał ktoś z was problem z wytracaniem się tłuszczu z mleka w zbiorniku. U mnie jest taki problem i jak zbiornik jest pusty to zostaje na ściankach taki tłusty twarożek. Już zmieniłem czas włączania się mieszadła i nie wiem co dalej bo dalej to samo. Temp mam ustawiona ze przy 6 się zalacza a przy 4 wylacza. Mieszadło co 25min na minute. Wcześniej co 15 na 2 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12082

chiqutaB miałem raz takie zjawisko jak nie było prądu i chłodziłem mleko po wydojeniu (3 udój) dojarką gdyż chłodnia nie chciała pracować razem z dojarką też zadtanawiałem się skąd masło na ściankach chłodni . kiedy włączasz chłodnie odrazu razem z dojarką czy po tym jak mleko zacznie płynąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzeba połączyć ze sobą przyzwyczajanie flory bakteryjnej do dawki laktacyjnej z odmiennym niż w laktacji zapotrzebowaniem na minerały.

Daję 30 % PMR, słoma/siano, premix zasuszeniowy. Tydzień przed wycieleniem PMR do woli 1kg osypki premii. Stopniowo zwiększam, żeby osiągnąć max w 3 tyg.

Działa to nieżle w kwesti apetytu po wycieleniu. Niestety premix nie podchodzi i muszę bolusy z wapnem dawać ocielonym. Cielęta też są duże, mogłyby być trochę mniejsze.

ja podaje prela 1,5 z sano i dobrze pobierają odwapmienia zdarzaja się tylko u krów powyżej 4 laktacji ale to raczej nie unikniemy. Na jak długo zasuszasz? Ja na 6 tygodni to 90% cieli się sama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Mam problem z mućkami. mleko spadło sporo od jakiegoś czasu co odbiór jest coraz mniej. zaczęło się gdy skończyła się zeszłoroczna QQ, przez 2 tyg dostawały trawę i treściwe tylko i zaczęło się że niektóre zaczęły tak dziwnie oddychać i jakby dyszeć i kaszleć, zacząłem im dawać śrutowane ziarno kukurydzy trochę pomogło, teraz już 2 tyg dostają świeżą kukurydzę trawę i treściwe (ale w małych ilościach pszenica soja rzepak witaminy drożdże) i mleko dalej spada i krowy kaszlą i szybko oddychają. Nie mam już pomysłu co im może być. Przebiałkowane? Kał normalny sporadycznie luźniejszy. Zdarzają się ziarna QQ w kale niestrawione. Macie jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Optimus    71

u mnie podobnie tylko mocznik prawie 400 odstawiłem wcale bialko i na starsza trawe teraz ziarno kuku i mam nadzieje ze bedzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

6 tyg zasuszenia jest optymalne. U mnie starsze krowy też czasem nie reagują na profilaktykę.
90% samodzielnych porodów to ładny wynik :)
Całe ziarno w kale pojawia się, gdy brak struktury (zakwaszenie) lub ziarno słabo zgnieciono w sieczkarni.
Czy oprócz kaszlu i sapania nie mają fluków z nosa? A może poprostu upał im dokucza. Dodatek energii pomaga go przetrwać.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Qq skoszona i jest problem bo po ugnieceniu brakuje ok 20 cm folii po całej długości, jak myślicie nic się nie stanie jak dosztukuje? Dać zakład pod spód skleić brzeg i obsypać grubo piachem... jeden tak robił i nic się nie działo jak myślicie? Do jutra nie mogę czekać bo wczoraj o 19 koszona


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Kolego slawek włączam chłodnię jak zaczynam doić krowy. Już pomysły mi się kończą co z tym fantem zrobić bo wcześniej było ok i zapewne przez to tłuszcz 3.6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj