Polecane posty

przezuwaczka    446

Uważaj z tą zielonką z kukurydzy, bo już ma za dużo skrobi i słabą strawność. Ja tnę od miesiąca i przeniosłam się już na 2 tyg póżniej sianą i już szały nie ma. Dopóki jest mleczna kolba, w roślinie jest dużo cukrów. U mnie białko poszybowało o 0,2 na zielonce. Teraz TMR zaczyna się kisić od nadmiaru włókna i skrobi. Za tydzień otwieram przejściówkę z qq. Może będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Przezuwaczka nie przesadzasz z ta sprawnością. Na kiszonke qq będziesz kusić za 2 tygodnie lub jeszcze później i wtedy sprawność będzie Oki A teraz już jest źle? Dziadoski materiał do koszenia to i dziadowska kieszonka.
Problem ze sprawnością przy zielonej polega raczej na tym ze krowy mają ograniczony czas by do niej się przystosować. niż to ze sama ona jest słaba!
Jak ktoś daje zieloną może śmiało ja dawać aż do momentu zbioru na kiszonke.
Fireseba 3.8 dla krowy to raczej nie problem. Ale do qq daj dobry zakiszacz biologiczny. I będzie Oki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Kykurydza badalem to wyniki miescily sie w skali skrobia 36 i 1.02jpm dalem probki do innego lab i kwas octowy byl przekroczony 2 krotnie. Moze wlasnie on zakwasza? Czy to wina tego zakiszacza czy np. Zlej techniki zbioru? PryMa byla mocno ugnieciona lecz przykryta nastepnego dnia.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tak jak kiedyś pisaliśmy 2% to dużo.
Proponowałem Ci jakiś detoksykant. Z ekoplonu np sorbix 3d wychodzi dobrze cenowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Materiał jest pierwsza klasa, a w tym roku lepszy niż w poprzednim. Tnę codziennie gąską z gniotownikiem prosto w paszowóz. Widzę różnicę w mleku, a dawka jest identyczna. Miesiąc temu było lepiej. Kiszona dojrzała kukurydza jest lepiej przyswajalna. Nie wiem dlaczego. Myślałam, że przez strawność. Sąsiad karmi z ręki też już nie chcą mu jeść! Dlaczego w takim razie kiszone ziarno jest lepsze niż suszone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

mysle nad zakiszaczem do kukurydzy , 10h kukurydzy wiec koszty są dość spore ale moze znacie jakieś dobre i miare przystepne cennowo zakiszacze.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może serwatka z mleczarni jeśli masz czym przywieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Normalnie mleczarnie to rozdają(przynajmniej u nas), lejesz na pryzmę i masz to samo co w zakiszaczu. Czyli głownie bakterie kwasu mlekowego. Plus pewnie jeszcze jakieś enzymy i białka. Najważniejsze to jednak te bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Tak jak kiedyś pisaliśmy 2% to dużo.

Proponowałem Ci jakiś detoksykant. Z ekoplonu np sorbix 3d wychodzi dobrze cenowo.

 

tylko nie rozumiem w czym ma mi pomóc ten sorbix bo pleśni nie ma... Mógłbyś to trochę rozjaśnić?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Czym tanio polepszyć trawienie? przychodzą mi do głowy drożdże i sól

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Sorbix nie wiąże tylko mykotoksyn A można powiedzieć wszystko co popadnie.W twoim przypadku wiązał by kwas octowy bo jest go dużo. Poza tym ja podejrzewam ze porażenie fuzarium u Ciebie występowało Ale to trzeba by badać.

Wracając do zielonki z qq dawki wam się rozjerzdzaja bo qq w tydzień zrobiła 10%sm
Stąd krowy jedzą jej mniej. Ma też więcej włókna.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Jedna pryzma byla porazona druga nie a efekt byl ten sam.
Zamowie dzis ten sorobix i zaczne go dodawac. Jesli pomoze w znacznym stopniu to bede zalowal ze nie zwrocilem wczesniej na niego uwagi

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magic88    9

Witam, niepokoją mnie parametry mleka jednej pierwiastki, misnowicie:
dd 36
ml 37.2
% tl 2.35
% bi 3.32
% kaz 2.63
% lak 5.23
% sm 11.68
Mocznik <100
Ks 29
Dostają kruszonkę z traw do woli, śrutę kukurydziana (
Skończyła się kiszonka), srute pszenno-jeczmienna, mieszanke 18 7Mj,krede, kwaśny weglan, drożdże. Jak sądzicie, czy mój niepokój jest uzasadniony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Mi dziś skończyła się zeszłoroczne qq otworzyłem pryzme przejsciową po 3 dniach od zakiszenia będzie ciekawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Wracając do zielonki z qq dawki wam się rozjerzdzaja bo qq w tydzień zrobiła 10%sm

Stąd krowy jedzą jej mniej. Ma też więcej włókna.

Kurcze masz rację! Jaka ja ciemna jestem. Co raz kontroluję sm, żeby wiedzieć kiedy kosić, a w wozie tego nie uwzględniłam.

 

Za to sianokiszonka z pryzmy wilgotniejsza, więc trochę proporcje muszę ogarnąć. Dzisiaj pobrane próby do lab, to będzie korekta i wizyta żywieniowca.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Od kilku dobrych lat nie korzystam z zakiszaczy w kukurydzy i nie mam żadnych problemów, Grunt to dobrze okryc i starannie wybierać. Dzisiaj rano (po tygodniu od zbioru) otworzyłem swoją przejściówkę z qq, wyszła naprawdę świetnie, 28% SM. Tylko krówki zdziwione :D ,ale najważniejsze ze zjadły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja akurat korzystam ale troche zmienilismy taktyke stosujemy produkty delawala ukierunkowane na działanie probiotyczne. I zakiszajace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Krowy dostają 25-28kg kukurydzy, 13-20kg w zależności od wilgotności kiszonki z traw  średnio 2kg mieszanki ( owies, jęczmień, dodatek żyta )
0,7kg śruty rzepakowej teraz dodałem  0,7kg pełno porcjowej  18% i 0,5kg sojowej dla tych po cielakach cel miałem średnio 20L od krowy było już prawie 19L przez 2 tygodnie i zaczeło spadać że teraz nie dają średnio 15L wszystko zjadają a mleka nie ma ma ktoś jakiś pomysł?  

PS. 2 tygodnie rosło teraz już jakiś 3 tydzień spada

Edytowano przez PolskiRolnikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Właśnie wszystko zjadają ile im dam rano nie ma. Czasami jak inna bela się trafi mokrzejsza bądź suchsza to na początku słabiej jedzą a potem normalnie. 

Badałem ostatnio na IBR i BVD nie stwierdzono kał normalny nie ma zapaleń jak się rozdajały na te 19l wymiona widać było że ładne nabite teraz nie.

A te wachanie apetytu czego może być objawem? 

Nie wiem kogo wezwać żeby obejrzał te krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wachania pobierania sm to objaw pojawiających się mykotoksyn.

15 litrów dziennie to one bez żadnej treści web powinny dawać.
A może ta trawa trochę za stara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Trawa jest dobra czasami dodawałem im też zielonki z trawą z lucerną, pleśni nigdzie nie widać, patrząc na zboże też nic nie widać chętnie je jedzą ale może jutro nie dam im zboża i będę obserwował mleko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Zbadaj próbkę mleka na podstawowe parametry tł bi mocznik. A co z kałem? Dajesz słomę? Bo faktycznie z samych objetosciowych jezeli są dobre powinno byc te 15l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Kał jest normalny kilka sztuk dłużej po cielakach trochę gęstszy, Słoma to jakieś 30kg  zazwyczaj daję żytnią.

PS: jutro już spróbuje bez zboża chociaż wydaje się czyste jak objętościowe nie psują się

Edytowano przez PolskiRolnikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj