Polecane posty

ChiquitaB    754

Witam. Podejrzewam u swoich krowek kwasice. Czesc krow ma luźny jak dosłownie fontanna. Mleka dają mniej więcej 25litrow. Codziennie dostają suche wysłodki melasowane ok 1kg na sztuke sianokiszonkę i teraz qq i słome jęczmienna. Tresciwa robię sam z pszenżyta, witaminy dolfos bm lactan i drożdże no i sruta sojowa. Tłuszcz jest od 3.7 do mąka 4.0 gdzie wcześniej 4.5 zawsze było. Białko 3.3. Doradzi ktoś?

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artek84    104

Kwaśny węglan sodu i kredę pastewną(węglan wapnia) dajesz ??? bo to zapobiega powstawaniu kwasicy a kreda pastewna poza tym ze ma działanie odkwaszające to jeszcze uzupełnia niedobór wapnia u krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tą kredą to nie jest do końca wiadome. Wiem, że wpływa na zagęszczenie kału, ale z tym uzupełnianiem wapnia to jest różnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Pewnie qq tak działa. Kiedy robione i czy świeżo otwarte? Ile sm ma? U mnie na każdą zmianę taka reakcja. 2-3 dni i przechodzi. Jeśli apetyt mają, to żle nie jest. A tłuszcz jeszcze w normie. Byle bieguna minęła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Qq świeża jest. Ten luźny jak to od czasu podawania suchych wyslodek bo przez pewien czas nie było qq i na samej sianokiszonce jechały. No i pastwisko dodatkowo. Kredę chciałem dodać przy następnym robieniu śrutu. Kwasnego nie daje bo treściwej maks 5kg dostają na sztuke i myślałem ze zbędny wydatek. To lepiej kresę dawać dodatkowo odrazu tak? A w jakiej ilości na sztuke na dzień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artek84    104

Ja daję z reki więc do paszy dorzucam kredy 2-4 łyżek (zależy od krowy) i kwaśnego tyle samo oczywiście na dzień.Moim zdaniem pasuje żeby miały kredy i kwaśnego węglanu 50-100g na sztukę/dzień .Oczywiście to już sam będziesz lepiej wiedział bo każda krowa jest inna i inne żywienie , kwaśny węglan jednak bym ci polecał bo to da efekty .Jeśli masz TMR to przelicz ilość sztuk razy 50-100g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Witam. Podejrzewam u swoich krowek kwasice. Czesc krow ma luźny jak dosłownie fontanna. Mleka dają mniej więcej 25litrow. Codziennie dostają suche wysłodki melasowane ok 1kg na sztuke sianokiszonkę i teraz qq i słome jęczmienna. Tresciwa robię sam z pszenżyta, witaminy dolfos bm lactan i drożdże no i sruta sojowa. Tłuszcz jest od 3.7 do mąka 4.0 gdzie wcześniej 4.5 zawsze było. Białko 3.3. Doradzi ktoś?

 

 

Ile pszenzyta a ile soi jest w tej tresciwej? I ile drożdzy? Ile kg zjadają sianokiszonki a ile kukurydzy i słomy? Kiedy zbierana sianokiszonka? Jeżeli mają apetyt to jeszcze nie jest najgorzej, policz ile razy leżąca krowa przeżuwa jeden kęs. W ilu odpasach zadajesz treściwe?

 

Napewno świeża kiszonka z kukurydzy czy trawy nie pomaga bo jest w niej dużo niekorzystnych kwasów, w pszenzycie też jest sporo skrobi do tego ewentualnie może być  za mało azotu w żwaczu i  w ten sposób może powstać kwascica .

 

PS. Kreda oczywiście odkwasza bo ma wysokie pH aczkolwiek nie tak dobrze jak kwaśny weglan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Mam aktualnie 10 krowek i zwiększam stado po przejęciu od tesciow. Wydaje mi się ze tresciwa ma malo białka bo na 500kg mieszalni daje 25kg sruty sojowej 10kg witamin 5kg drożdży reszta pszenżyto. Wszystko dostają z ręki i większość dostaje na dzień 4kg lepsze 6kg treściwej na dzień. Objetosciowo 15kg qq 10kg lucerny 1kg wyslodek i słoma jęczmienna . Jutro dorzucę kredy z ręki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Tak na szybko, powiem ci szczerze, że obrałbym inną koncepcję. Wygląda ona mniej wiecej tak. Wiecej kiszonki z qq ok 25 kg i lucerny ok 15 kg, bez problemu powinny tyle zjeść. Wysłodka niech bedzie 1 kg, wydajnym 2kg. Natomiast tresciwa,  wyglądała by tak(w 1 tonie): pszenzyto 700kg soja 100 i sr rzepakowa 200 kw weglan ok 25kg(potem bedzie można zejść do 20) wit 15-20 kg, drożdze 10 kg no i 5 kg soli tez nie zaszkodzi. Tym dającym trochę powyzej 25l  ok 4 kg tresciwej reszcie proporcjonalnie w dół do wydajności. W tej chwili przy kwasicy warto zadawać w trzech odpasach, potem nie ma co się zażynać wystarczą 2. No i słoma, co prawda gdy są najedzone  nie bedą jej jeść zbyt wiele, ale przy takiej wydajnosci i kwasicy warto gdzieś ją wkomponować, nadmiar słomy czyli włókna, hamuje apetyt i obniża strawność.

 

Policz sobie na spokojnie i się zastanów.Nie jestem specjalistą tylko rolnikiem i też się w zasadzie uczę. Może ktoś napisze jeszcze coś ciekawego, albo mnie poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Powiem ze myślałem nad zwiększeniem samej soi ale nie wiem do ilu kg. Sruty rzepakowej nie chce za bardzo bo sojowa mam za pol ceny także rzepakowa się nie oplaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12180

sama soja do końca nie jest dobra bo to jest białko trawione w jelicie a rzepakowa w żwaczu więc jedna i druga ma znaczenie w żywieniu i niema co z jednej albo drugiej obie choć są białkiem to jednak inne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Heh :D  to nawet lepiej, wrzuciłem rzepak zeby było kapkę taniej, a wiec 750 pszenzyta i 250 soi. w miarę się bilansuje z resztą. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ogólnie jeśli strwaność pasz objętościowych jest dobra, to krowa powinna 50 kg 40-50 % sm dziennie wszystkiego zjeść. Warto zbadać suchą masę w mikrofali, bo wtedy wiadomo jak manewrować proporcjami. Jeśli jest suchsze to w sumie mniej wartości, więcej włókna, jeśli mokszejsze, to trzeba więcej dać, bo wody więcej itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U mnie przy większości krow witaminy pomogly ale jedna ktora daje 40l jak już krowa obok niej jest dojona to jednym strzykiem zaczyna lekko popuszczać ale to podświadomie chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Też tak mam :) Rytm dnia i dżwięk dojarki tak działa. A spóżnij się z dojeniem, to całkiem. Na mycie też tak reagują. Najbardziej pierwiastki i w pierwszych tyg od wycielenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

jedną mam teraz taką że dwie ćwiartki wyglądają jak nabrane mlekiem i nie wydojona a mleko całe oddaje i z lekka to wkurza:/
Słuchajcie a suche wysłodki dawać dalej czy zastąpić czym innym bo się mi kończą teraz a qq weszła do dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Wysłodek bym nie wywalała z dawki. Teraz daję cały rok. Zostaw chociaż 1 kg na sztukę dziennie dla takich powyżej 30 l.

Badałeś płynem te mleko z powiększonych ćwiartek? Jeśli jest ok to może więcej z nich daje. Jak nie oksytocyną raz spróbuj.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

jeśli w kukurydzy jest dużo ziarna to toffi nie ma sensu podawać caly rok w takiej cenie mleka a mozna podawac 3 tygodnie przed porodem i miesiąc po , tak myślę. Wyslodki suche bardzo zakwaszaja plus skrobia z ziarna i mamy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wyslodki suche nie zakwaszają , wręcz mają działanie odkwaszajace. A to dlatego ze nie zawieraja w swoim składzie skrobi tylko pektyny.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Mleko z tych ćwiartek jest zdrowe i sa miekkie nie czuć w nich nic niepokojącego.
To zamowie nastepna partie wyslodek bo krowy chętnie wcinaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

No teraz chce zwiększyć sruty sojowej do 50kg na pol tony srutu a następnym razem dorzucę rzepakowej bo nie chce przesadzić jednorazowo a wtedy by wyszło ok 17% białka jak dobrze licze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Ja mam krowy przykwaszone kukurydzą ale jak dodam im wysłodek to zaraz mleko jest niedobre a krowy dostają mało energii bo mocznik jest duży a białko u krów po wycieleniu bardzo niskie. Dziś jadę im ukosić świeżej kukurydzy sieczkarnią jednorzędową z gniotownikiem.

 

Powiedzcie mi jak mam zrobić kiszonkę z kukurydzy by miała ph w granicach 4.2 bo moja ma 3.8 i jak dam więcej to krowy mają zapalenia a jak mniej to brakuje im energii i tracą mleko. W tamtym roku dodawałem taki kwas http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/agri-food-kwas-rolniczy-kiszonkowy-30kg.html to była tragedia. W tym roku trawy nie urosły bo po górkach sam mniszek lekarski tylko lucernę w belach mam wiec jak spieprzę kukurydzę to jestem w d*p**

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj