Polecane posty

ukaszProcho    91

Witam. Mam do Was pytanie ale nie wiem czy to zależy od żywienia a jeśli ktoś zna przyczynę niech napisze. W niedługim okresie jesienią i teraz padły mi dwie sztuki krow każda była dokładnie miesiąc po ocieleniu. Jesienią padła mi pierwiastka (ok 24 litry na dzień) teraz krowa po drugim ocieleniu (ok 20 litrów na dzień) dostają witaminy soje i rzepak. Czy przyczyną padniecia miesiąc po ocieleniu jest żywienie czy zwyczajnie serce???? Jeśli ktoś miał taki przypadek niech pomoże. Dodam że obydwie krowy leżały tak samo na boku i pierwsza zdechla przy mnie w ciągu kilku sekund.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

zdecydowanie lepiej dawać pierwszy pokos. I uważaj na kwasice, ja własnie przez to przechodze. Co prawda po 4-5 tygodniach nie powinno byc problemu ale dla pewności szczypte jakiegoś buforu dorzuć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

W trakcie tak wysokich temperatur warto właśnie stosować albo dobry  kwasny albo bufor dla pewności i oszczednosci:}A co do siana to  drugi pokos jest najlepszy na siano wbrew opinii większości.

Edytowano przez Eliot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Zawsze stosuje kwaśny węglan. Raz zabrakło mi przez tydzień jak juz pasze zrobiłem bez to była masakra, nie dało się ich ustabilizować. Pewnie dlatego ze dostają sporo treściwej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

wiem ze pytam mało na temat ale nie znalazłem tematu odnośnie mojego pytania

 

otóż myśle o odejściu z siania zboż na rzecz koniczyna/lucerna i kukurydza które bedą szły w kiszonke do tego 30ha łak torfowych z których mogę zrobić 2słabe pokosy traw słabej jakości. Zamierzam owymi paszami objetościowymi wykarmić bydło opasowe i pytanie czy dam rade odchować bydło opasowe w 24msc do wagi 700kg czy muszę mieć zboże na śrut? wiadomo pasze bym kupił ale w znikomych ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184

pasze treściwe czyli zboże można zawsze dokupić dużo łatwiej niż objętościowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898

2 posty nie na temat zostały usunięte. Wróćcie do tematu dyskusji


Która śruta rzepakowa jest lepsza:
z Komagry (Tychy)
beztytuupss4w.jpg
czy z Kruszwicy?
beztytuus6qwt.jpg

W lokalnych punktach paszowych zawsze dostępne są te obie. Kruszwicka jest zwykle ok. 50z-70ł/t tańsza. Czy jest jakaś różnica w ich jakości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

I Tu kolego jesteś w wielkim błędzie. Sruty ciemniejsze Ale ciemniejsze od temperatury są bardziej przyswajalne i to na jelito.
Niestety ale są też zbyt mocno spalone.
Sruty jaśniejsze są bardziej pożądane przez producentów trzody. Ja osobiście wolę sruty ciemniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Witajcie.  Jaką paszę treściwą podać krowom przy pastwisku? Nie oczekuję kosmicznej wydajności, 20-25 litrów dziennie będzie wystarczające.  Czy białko z trawy im wystarczy? Dodam, że część krów jest na początku, a część w połowie laktacji.  

 

Policzyłem i mam takie wyniki:

Krowy o masie ok 550 kg  na 25 litrów. Białko ogólne 2540 Energia 116,35 MJ Zakładając że krowy zjedzą około 60 kg świeżej trawy o wartościach tabelarycznych, zjedzą 2526 g białka i pobiorą 88,2 MJ energii. Dodanie 3 kg śruty kukurydzianej wystarczy? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :)  

Edytowano przez PatrykGY

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Planuję jak będzie już kukurydza bo mi nie starczyło żeby przyjechał zootechnik i ułożył mi dawki żywieniowe mam do was pytanie jak będzie ekonomiczniej przyjedzie za darmo ktoś z firmy paszowej i brać od nich wydaje mi się dość drogą paszę "pełnoporcjową" czy zapłacić żywieniowcowi z oceny? 
Co się bardziej opłaca bazowanie na zbożu i śrutach poekstrakcyjnych czy gotowym granulacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Na zielono czy nasiona jako dodatek do treściwych? Dobre żródło białka, 10-15 % można dodawać do treściwych. Trochę zastopić rzepak i soję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2997    4

Planuję jak będzie już kukurydza bo mi nie starczyło żeby przyjechał zootechnik i ułożył mi dawki żywieniowe mam do was pytanie jak będzie ekonomiczniej przyjedzie za darmo ktoś z firmy paszowej i brać od nich wydaje mi się dość drogą paszę "pełnoporcjową" czy zapłacić żywieniowcowi z oceny?

Co się bardziej opłaca bazowanie na zbożu i śrutach poekstrakcyjnych czy gotowym granulacie?

Wszystko zależy od człowieka. Jak człowiek chce pomóc to pomoże. Jednak lepiej z oceny. Będzie taniej i lepiej ułożone. Niby zapłacisz za niego ,ale on układa ci najlepsze dawki jak najmniejszym kosztem. Z firmy będzie bazowac na swoich produktach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ja miesięcznie oszczędzam więcej na samodzielnie mieszanych osypkach niż kosztuje roczny abonament na żywieniowca z federacji. Dzwonie, że zmiana pasz objętościowych to zmienia recepture. Dopasowuje dawki pod wydajność i jedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Planuję jak będzie już kukurydza bo mi nie starczyło żeby przyjechał zootechnik i ułożył mi dawki żywieniowe mam do was pytanie jak będzie ekonomiczniej przyjedzie za darmo ktoś z firmy paszowej i brać od nich wydaje mi się dość drogą paszę "pełnoporcjową" czy zapłacić żywieniowcowi z oceny? 

Co się bardziej opłaca bazowanie na zbożu i śrutach poekstrakcyjnych czy gotowym granulacie?

Ja zmieniłem na żywieniowca z Federacji i to było dobre posunięcie z firm paszowych tylko mi dokładali , to za mało tego to za mało czegoś innego . Nie powiedzieli że czegoś za dużo a kasa z kieszeni leciała teraz mam za połowę ceny co było przedtem , bież żywieniowca w abonamencie na rok bo się opłaca i w każdej chwili możesz się skonsultować i jak przeżuwaczce zmienia dawki w zależności od objętościówek .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Ktoś konkretny? Kto się u was tym zajmuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7211

No właśnie stado pod oceną to podstawa dla zywieniowca, każdy z którym rozmawiam pyta o ocenę... ocena +- 100zł/szt rocznie, zywieniowiec ile?
Nie mało wyjdzie, ale na pewno warto wyszykować stado najgorsze jest to, że na oczekiwany efekt trzeba troooche poczekać.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

U mnie pierwsze efekty było widać na świeżo wycielonych. Jak trzyma mleko 5 mies na max poziomie to super. Przy I wizycie 3/20 dawały powyżej 30 l. Po 5 latach i podkręcaniu genetyki 3/20 dają poniżej 30l dziennie. W rok z 4,5 do 6 tys wydajności. Teraz ponand 8 tys. Tylko trzeba się słuchać i inwestować w dobre objętościówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Słyszał ktoś o czymś takim jak "Pszenmix" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj