Polecane posty

Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Weterynarz nie wie co jest nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Dyskutowaliśmy z kolegą o tej sytuacji i nie wiem, co tu poradzić. Krowy słabo mu jedzą z wozu. Nie chcą też pełnoporcjówki. Zachowują się jak przytrute i do tego ketoza wychodzi, czyli brak energii. Przydałyby się badania mleka i pasz. Żywieniowiec był, ale tylko drożdże poradził. Co może pomóc, a napewno nie zaszkodzi.
Nie mam pojęcia, czemu nie chcą z wozu jeść, a jedzą z ręki qq i bele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Słoma ok 20kg ok1000kg sianokioszonki  w zależności od wilgotności i 500kg kukurydzy oddzielnie im dam to to i to zjedzą a z wozu nie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Wq. mnie słoma nie potrzebna chociaż to mało zmieni. Pewnie suche te sianokiszonki. Dolej wody ze 200l  i wsyp soli ze 3-4 kilo na wóz moze to cos poprawi. Do tego melasa 0,5 na krowe mogla ,by byc . Ogólnie to proporcje qq do sianokiszonki powinny byc odwrotne, bo to duzo wlokna , po prostu tego nie strawia, ale pewnie dajesz co masz wiec sie nie czepiam :)

Edytowano przez GrzesiekAgro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek0909    0

podpowiecie mi krowy chodzą na młodym życie a mam mało zboża czy wysłodki będą dobre zamiast zboża?żeby nie dostały biegunki?Znacie jakieś sposoby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Czym uzupełniasz zapotrzebowanie na energię? Masz kiszonkę z kukurydzy? Młoda zielonka z żyta ma niezłe białko, ale słabsze cukry niż trawa. Zboże jest dużo tańsze niż wysłodki i calkowicie bym go niezastąpywała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Witam

Proszę o rady. Posiadam stado ok 20 krów plus minus 2wie. Kombinowałem w zimie z śrutą rzepakową, dodatkami białkowymi, kukurydząmieloną, kredą,witaminami. Ilość nieduża 3-4 kg w dwóch odpasach bo nie opłacało się więcej dorzucać. Z objętościówek maiłem średnią sianokiszonkę, jeszcze gorsze siano z łąk i słomę. Dlatego wydajność bardzo słaba poniżej 20 litrów na krowę średnio w laktacji. Oraz parametry tłuszczu ok 4,5 białka 3-3.1 mocznik 80-150.

   Zaraz zacznie się sezon wypaśny więc planuje zmienić treściwą. Podejrzewam że krowy będą miały wystarczające białko z młodej świeżej trawy i będzie trzeba im uzupełnić energię. Co dać do swojej śruty(mieszanka owsa, jęczmienia, przenżyta i pszenicy 20%-30%-20%-30%). Na pewno zostawię mielone ziarno kukurydzy i co jeszcze w trybie ekonomicznym przy tej cenie mleka to pytanie do Was. Tak w ogóle to dobrze kombinuje z tym żywieniem?Jestem laikiem więc proszę o wszelkie rady i komentarze nawet krytyczne na pewno się nie obrażę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Generalnie planujesz w dobrym kierunku. Tylko całkowicie nie zabieraj też rzepakowej. I słoma musowo. Nawet na pastwisku w pasniku

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

"Generalnie planujesz w dobrym kierunku. Tylko całkowicie nie zabieraj też rzepakowej. I słoma musowo. Nawet na pastwisku w pasniku"

 

 

 

Boję się że jak zostawię rzepak to będę potrzebował jeszcze więcej energii by to zrekompensować. Nie jest moim celem zrobienie se swoich krów czempionek wydajności. Mam średnie trawy i zaczynam dopiero odnawiać użytki zielone. Motylkowych brak. W tym roku 3 ha a mam 18 ha. Z wiadomych względów nie da się wszystkiego zrobić od razu. Trzeba lat a i tak cały czas będzie coś czekać na odnowę. Czy taka trawa bez koniczyny lucerny zawiera tyle białka że zrekompensuje to swoimi śrutami plus dodatek ok 1kg śruty kukurydzianej(razem 4-5 kg)

Tak w ogóle to zastanawiam się czy 18 ha użytków zielonych (już odnowionych przy średnim plonowaniu) wystarczy mi na 20 krów i drugie tyle młodzieży(ok 30 DPJ). Mam jeszcze 7 ha ornego ale w tym roku jeszcze bez kukurydzy. Kosze też ok 5 ha łąk torfowych bez nawożenia dość mocno zachwaszczonych nie swoich.

PS. krowy jedzą słomę jak mają dostęp do świeżej trawy(brak TMR< wszystko z ręki)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Szkoda że już w tym roku nie wchodzisz w qq. Nawet 2-3 ha sporo by zmieniły.
Dawka 5kg śrut zbożowej bez białka to dużo. Całkiem możliwe ze będą się kwasic. Ale napewno pomoże to bilansowac trawę.

Młoda trawa jak sam zauważyłeś ma sporo białka ale i energi. Za to brak jej struktury. Dlatego słoma.
Musisz to często kosic i mimo mniejszego plonu zobaczysz ze więcej wyprodukujesz mleka. Nawet Stare łąki w ten sposób się deko odmładza. Choć nie zastąpi to odnowy.
Poroboj je też racjonalnie nawozic npk.

Holendrzy pryskaja łąki wypisane 10%roztworem mocznika. To daje efekt w 5dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Pomyśl o qq, bo to ogromna oszczędność. Z braku białka dadzą mniej mleka, ale brak energii, to problemy zdrowotne i brakowania. Ja pół roku weta nie wołałam do leczenia dzięki dobrej qq.

Mogę wam szczerze polecić dodawanie sieczki do qq. Praktycznie bez bel, trochę gps i siana, śruty 23% białka i mam średnią 30 l/dzień. Scieliśmy belę słomy sieczkarnią jednorzędową do qq. Od maja paszowóz, ale narazie jakoś sobie radzimy :P Żywieniowiec z federacji koniaczek ode mnie dostanie, bo genialny jest. Białko w mleku wzrosło mimo nowych wycieleń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Dzięki za porady. Planuje w następnym roku zasiać 2-2,5 ha kukurydzy na ornych. Tak w ogóle planuje skasować orne i uprawiać tylko zielonki:

-mieszanki traw z motylkowymi(ale muszę najpierw wyregulować ph bo po badaniach okazało się że mam na wielu działkach poniżej 5;

-kukurydzę(czy można ją uprawiać od orując TUZ, czy boi się ona kwaśnej gleby, i ile można ją uprawiać w monokulturze, i czy po kukurydzy można znowu siać     mieszanki traw na wiosnę, chodzi mi o opryski stosowane w kukurydzy?

- lucernę(tu wiem że musi być gleba obojętna)

 

    Będę musiał kupować słomę więc tak się zastanawiam jak na tym wyjdę. Wiecie kolejne obniżki niepewne widoki dla sektora mleczarskiego, ale ja tak czy siak muszę bujać się jeszcze z krowami przez 5 lat bo wszedłem w młodego rolnika.

    W tym roku od orałbym kawałem łąki, ale dużo nie mogę bo zawsze mam mało sianokiszonki i później głodzi się krówki, albo zapycha jakimś byle jakim zapychaczem z łąk torfowych. Dlatego pytam o następstwo kukurydzy po trawach i do tego to co nadaje się na kukurydzę ze względu na lokalizacje(uregulowane stosunki wodne, dziki) to kwaśna gleba.

    Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdą poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184

trener jak zaczniesz siać qq to skończą się problemy z sianokiszonką .Jak możesz to ściej jeszcze w tym roku . dobrego nigdy za wiele..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

 

"Tak w ogóle to zastanawiam się czy 18 ha użytków zielonych (już odnowionych przy średnim plonowaniu) wystarczy mi na 20 krów i drugie tyle młodzieży(ok 30 DPJ). Mam jeszcze 7 ha ornego ale w tym roku jeszcze bez kukurydzy. Kosze też ok 5 ha łąk torfowych bez nawożenia dość mocno zachwaszczonych nie swoich...."

Powinno wystarczyć my mamy tyle samo krów młodych pod wycielenie w tym roku 4 sztuki i ponad rocznych 5 i od 4miesięcy w górę 5 sztuk i z ok13ha łąk starcza.

 

przezuwaczka

 

Szacunek za pracę :).Może nie długo i u nas coś się zmieni w tym kierunku po tym doju( 3 dój już federacyjny).

Takie pytanie jeszcze ocieliła nam się teraz ostatnio sztuka i z 6kg treściwej daje ok 36l rozmawiałem z tatą żeby dorzucił jeszcze dwa kilo na czwarty odpas bo nie chcę tego rozkładać na 3 razy bo będzie nierówne dawania jeżeli będziemy chcieli dać 8kg na dobę,wtedy było by trzeba dawać 9kg a boję się tyle bo to max dawka na odpas po pierwsze a po drugie II i III odpas są w znacznie mniejszych odstępach od siebie niż I z II. Dlatego wolał bym IV odpasy po 2kg=8kg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184

poziomka ty chcesz przeprowadzić ojca z domu do obory ? A może sam się przeprowadź . jest inne rozwiązanie trzeba podawać takim krowie wysokowydajnym bardziej zkoncentrowane pasze dół iż białkochronione plus energię glicetyne lub tłuszcz chroniony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<p>Dokładnie tak,poza tym w kwestii pasz możemy pomóc ponieważ zajmujemy się nimi na co dzień i doradzimy w tym konkretnym przypadku tą najbardziej odpowiednią:)</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

U mnie najlepsze dostają max 12 kg w 4 odpasach z wysłodkami włącznie. Przy czym połowę mieszam z qq i sieczką. Podaję przed i po dojeniu i wystarczy. Nie ma co się zarzynać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

slawek74

 

Dajemy treściwą rano na kuku II raz o 10:00 III raz na qq o 15 i IV po dojeniu o 18 więc wystarczy o 10:00 tylko wejść bo na reszcie i tak trzeba być.Ktoś kiedyś tu pisał,że nie można dawać więcej niż 3kg na odpas więc wolałem,żeby to rozłożyć na 4 odpasy,a jak to będzie dalej zobaczymy.Niedługo będzie żywieniowiec z federacji także może On coś ciekawego doradzi. przezuwaczka kto u Ciebie prowadzi żywienie,jeżeli możesz to napisz ciekawe czy nie będziemy mieli tego samego żywieniowca.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

stosujecie może bolusy????Jedna dobra sztuka nie chce załapać a była już kryta na wszelkie sposoby i rowazam podanie bolusa na plodnośc tylko nie miałem doczynienia z bolusami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj