Polecane posty

kr9292    950

@ukaszProcho Heh teraz nie wiem o czyim TMRze mówisz kargo czy rolstudenta.  Jeżeli chodzi o TMR kargo to wg mnie bardzo tani. Jeżeli ten który napisał wyżej  jest na 45 litrow to wychodzi ok 150g tresciwej na produkcje litra mleka czyli swietny wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wieczorem dla ciekawosci policze koszt dawki jednak na zbiorniku mialem w tamtym misiacu od 30do 32l krowa a i zapalenia byly z reszta wole zwiekszac produkcje wydajnoscim niz zwiekszac stado bo za raz w oborze ciasniej slomy idzie wiecej a mam na glebokiej to 1bela wiecej to w tej chwili 60zl takze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Napisz KARO jaki przyjmujesz koszt 1 tony kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki. Moja dawka podstawowa na 30 litrów przy założeniu że tona kiszonki z kukurydzy kosztuje 100 zł i tona sianokiszonki z pryzmy 150 zł wychodzi 11,1 zł netto na krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Kr9292
Nie wiem jak Ty to policzyles ale ja jak dodałem wszystko czyli wyslodki suche soja rzepak pszenica ddgs i reszta dodatków i podzielilem ma 45 litrów to wychodzi ok 210 gram na litr mleka. Dobrze to liczę?
Dodam że mam sztuki które daje max 40 litrów (może jak przejdę na soje i rzepak z koncenratu) t0 będzie więcej. Wiec nie daje tłuszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie liczyłem wysłodki jako treściwą, poza tym 210g to też bardzo dobry wynik. Też mam sztuki co dają ponad 40 litrów bez tłuszczu i w dodatku na bardzo słabych objętościowych, ale tresciwych idzie w opór  i suma sumarum robi się drogo,ale mam nadzieję, że to już ostatni rok takich eksperymentów. Podejrzewam że z tego TMRu na 45l dużo krów daje spokojnie ponad 50l i żeby nie było zbyt dużo skrobi w dawce warto zastosować tłuszcz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Biogazownie kupują qq po około 130zł tona I to jest moim zdaniem realna cena.
Sianokiszonka tona to około 150zł do 220.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Trzeba jeszcze uwzględnić koszty ubijania a jak jest z transportem? Ja myślę że jak ktoś kosiarki sam i nie musi wynajmować transportu do zwozki kukurydzy to jest to realna cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

QQ 38% skrobi 26kg kiszonka traw 2-3pokos 36%sm 18%bialka wyslodka sucha 2,3kg pszenica 2,4kg sloma 0,5kg, ddgs qq 1kg,rzepak 0,7kg soja 2,1kg.premiks 250g, tluszcz 180g, drozdze 100g kreda 120g abid buf 50g i kwasny na stole paszowym do woli

Jak ja ci tej sianokiszonki zazdroszcze :) U mnie taki był I pokos. II nie zebraliśmy 10-20% tego co zwykle i suche jak wiór. III ledwo odskoczył, ale też suchy był. Teraz mi już tylko ten śmietnik został i mimo wysokiego białka w treściwych spadają mi parametry. Dają dużo, bo średnio blisko 30l, zato somatyka teraz dwucyfrowa :P

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja na kieszonki z tamtego roku nie narzekam. Białko w sianokiszonce około 20%sm
A skrobia deko niższa niż w poprzednich latach ale 34%jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jesli ktos regularnie odsiewa laki i nie oszczedza na nawozniu i nie chodzi o sam azot ale tez potas fosfor wapno siarka i magnez to bylo co kosic fakt ze troche mniej ale bylo u mnie 4 pokosu wyszlo srednio 8 bel po krone kr130 z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tylko ze trochę dalej odemnie Kolno Myszyniec i okolice ich piaskach stosiki praktycznie 1 pokos. Tylko gdzie ziemia trochę lepsza i niżej konsoli więcej.

Ja się cieszę z lucerki. Ona u mnie planowała normalnie. Choć i nawożenie wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rolstudent ma rację z tymi rejonami, ale na Kolnie jeszcze trochę gliny jest. Myszyniec niby piaski, ale z dostępem do wody nie mieli najgorzej. Gdy u mmie w lipcu było żółto wszedzie to tam na pastwiskach jeszcze zielonego było. Ja mieszkam dalej i jest gorzej. Rok tem posiałem trawę na pastwisku. Przed chwilą wrociłem i jest tragicznie. Część wyschła latem, część wymarzła a reszta ledwie rośnie. Chyba trzeba robić przesiew, bo nic z tego nie wyrośnie. Inne siewne z przed 2 lat też załatwione przez suszę i krowy, bo musiały coś jeść. Dużo osob mówi o suszy, ale nie każdy doznał jej w tym samym stopniu. Nawet żyto się nie buja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja mam 5 ha trawy do przesiania i 13ha lucerny. Lucernie wybacze bo to 6 jej rok użytkowania. Wice czas na orke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Stosujecie obornik zima pod trawę i lucerne? Ja dawałem 16 ton na hektar w lutym całkiem fajny efekt i trawy nie wymarzly (obornik grzal). Do tego potas i fosfor w nawozie, za niedługo gnojowica i saletra. Myślę że w tym roku zrobię sobie jakieś zapasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Tylko ze trochę dalej odemnie Kolno Myszyniec i okolice ich piaskach stosiki praktycznie 1 pokos. Tylko gdzie ziemia trochę lepsza i niżej konsoli więcej.

 

Ja się cieszę z lucerki. Ona u mnie planowała normalnie. Choć i nawożenie wysokie.

 

Robisz lucerne w bele czy pryzme i czy dajesz jakieś zakiszacze bo słyszałem ze lucerna sama ciężko się zakisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Połowa traw w poprzednim roku siana była. II pokos odskoczył i usechł w 3 tyg bez deszczu. Tylko koniczyna zakwitła :( Na niektórych polach wcale nie cieliśmy, to w sierpniu coś urosło. Na sąsiednich polach wypaliło po cięciu do korzeni...

10 km od nas trochę padało wtedy. U nas ludzie bez paszy zostali. Ja mam zapasy z dzierżaw i na podmokłych trochę z ziołami było. Nigdy nie zbieram suchszych niż 40%. Tym razrem z pnia miały więcej.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Mam pytanie czy pierwszy pokos traw kosic rano czy pod wieczór? Słyszałem ze wieczorem trawa zawiera więcej cukrów. W innym źródle czytałem żeby kosic "po rosie" i teraz mam dylemat. Pytanie tyczy sie też drugiego i trzeciego pokoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Krowy już parę dni słabo jedzą z wozu paszowego teraz dałem im nie z wozu QQ i belę to jedzą ktoś ma jakieś pomysły co im może być? Dodam że nie chętnie ospę zjadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

od tygodnia stosuje drożdże żywe weterynarz będzie dzisiaj to zapytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj