Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ukaszProcho    91

Właśnie zastanawiam się bo chciałbym zrobić soje i rzepak 50 na 50. Do tego witaminy albo z dolfosu albo z lnb ale nie wiem jaki udział witamin zrobic. Dodam że krowy są różnej wydajności. Czytałem że powinno być dla krowy która daje ok 35 l mleka 250 g witamin?
Na 1000 kg paszy idzie
300 pszenicy
150 jęczmienia
150 przenzyta
150 owsa
250 mieszanki (owies pszenica jeczmien)
20 kg kredy i 10 kg kwaśnego węglanu. Krowy dostają o 6 kg paszy treściwej w 3 odpasach do tego idzie koncentrat 3 kg dziennie(zamienię raczej na soje) tylko dręczy mnie temat witamin. Pomóżcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Ja stawiam na rozród dlatego stosuję witaminy z beta karotenem i bardzo polecam ponieważ dobrze się zacielają krowy, dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta w większości od 100 do 200 g na sztukę. Dużo zboża dajesz, ja swojego to mam tyle co nic dlatego głównie u mnie idą śruty poekstrakcyjne i mielone ziarno kukurydzy, a pełnoporcjówki żadnej nie dajesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Jeżeli miałbnym do wyboru produkować mleko bez sianokiszonki albo bez kukurydzy z dwojga złego wybrałbym produkcje bez sianokiszonki. Białko w dawce można zrobić bezproblemu, z energią już jest gorzej, a przeżuwać mogą słomę. W dodatku jeżeli wszystko miałoby być wymieszane w paszowozie, to tym bardziej postawiłbym na kukurydze. Chyba, że siankoiszonka jest rewelacyjna, z dobrych szlachetnych, wysokocukrowych gatunków traw, tak jak to robią w Holandii, ale to nie sposób na nasze warunki, zwłąszcza moje podlaskie.

No a ja się z kolegą nie zgodzę.Też jestem z podlaskiego i w tym roku nie sieję kukurydzy,bo jeśli brakuje sianokiszonki i kukurydzy,to uważam,że łatwiej jest zastąpić energię,a jak wiadomo,dobra sianokiszonka to podstawa żywienia,a z kukurydzy liczy się tylko ziarno,a reszta to zapychacz.Wydajność mam 8700 od sztuki bez pomocy doradców i wiem,że mi nie spadnie,bo co roku musiałem przez jakiś czas testować takie rozwiązanie i było o.k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Zbóż mam pod dostatkiem bo i dobtego gatunku. A co do pełnoporcjowek nie daje żadnych. Do wyboru mam witaminy z dolfosu lactoma 20 kg za 105 zł witaminy A jest tam 1400000 j.m i uważać ze to chyba za dużo plus wszystkie inne witaminy komplet. Lub z LNB fullstim activ tam jest mniejsza ilość witamy A bo tylko 250 000 j.m ale cena 60 zł... wiadomo trochę ubozszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylawia777    0

Oczywiści każdy ma prawo do własnej opinii ale z długoletniego doświadczenia wiem iż stacja paszowa jest średnim rozwiązaniem dlatego,że w stadzie jest hierarchia jeżeli obserwowałeś to na oborze to podczas gdy do stacji podchodzi słabsza krowa to te cwańsze kopią w wymię i wówczas cwańsza zjada podwójną dawkę (kwasica) a ta słabsza nie dostaje nic. A TMR oczywiście wg mnie jest najlepszym rozwiązaniem dlatego że krowa nie lubi zmian lubi cały czas to samo nie chodzi o to aby kontrolować ile każda zje ale aby miały cały czas dostęp do pasz wówczas każda zje tyle ile jej potrzeba nie będzie najadała się na zapas (jak to jest w przypadku 2-krotnego zadawania paszy) bo ma stały dostęp do paszy, ponieważ pasza treściwa jest wymieszana z objętościową krowa nie będzie się podkwaszała itd. a dawkę ustala się wg 30% najlepszych krów w stadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Tylko że ja mam oborę uwięziową, i tutaj by stacja podjeżdżała do krowy a nie krowa podchodziła do stacji także tutaj jest plus uwięziówki że słabsze sztuki nie są szykanowane (zwłaszcza pierwiastki) a TMR-u nie uważam ponieważ chodzi o to żeby produkować tanio i dużo, a jeżeli będę pchał soję na wszystkie tyle samo to będzie nie ekonomiczne i niesprawiedliwe ponieważ krowy z większą produkcją muszą więcej zjeść treściwej, a odnośnie dużo to krowy u których treściwa jest premiowana czyli stopniowo zwiększać aż dostaną pełną dawkę gdzieś w 6 tygodniu po ocieleniu dużo lepiej się doją niż które nie są premiowane a w przypadku TMR nie da się ich premiować, o co chodzi z tym ustalaniem na 30% najlepszych krów w stadzie sory ale Cię nie rozumiem o co biega, a z tego co wiem to przy PMR dawkę ustala się pod ostatnią grupę produkcyjną  a wszystkie co dają więcej to treściwa nagania.                                                           

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Pani sytwia to chyba w sano pracuje i powtarza tu nam ta ich cała filozofie.

Ja mam stacje i jestem z tego zadowolony. Nie zauważam tego wyganiania ze stacji. Poza tym mam grupy
Dawkę w pierwszej grupie mam ma 30litro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Do paszowozu dajesz treściwe w dawce na średnią dzienną ze stada. Lepsze premiujesz z ręki. Dużo słabszym możesz wymieszać z sieczką lub dać resztki z poprzedniego razu.
Do paszowozu dajesz treściwe w dawce na średnią dzienną ze stada. Lepsze premiujesz z ręki. Dużo słabszym możesz wymieszać z sieczką lub dać resztki z poprzedniego razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Pani sytwia to chyba w sano pracuje i powtarza tu nam ta ich cała filozofie.

 

Ja mam stacje i jestem z tego zadowolony. Nie zauważam tego wyganiania ze stacji. Poza tym mam grupy

Dawkę w pierwszej grupie mam ma 30litro

 

Coś nie tak z ich filozofią? Pytam bo tak ładnie piszą, pani na uczelni zachwalała praktyki, jednak nie tak pięknie? :)

 

Co lepsze gotowy koncentrat czy mieszanie np soi i rzepaku? I jaką funkcje pełnią drożdże w żywieniu krów mlecznych?

Edytowano przez PatrykGY

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Zobacz ile kosztuje koncentrat który Cię interesuje i jakie ma parametry, i na przykład weź soję i rzepak i zobacz jakie z tego wyjdą parametry za jaką cenę i sobie porównaj.

przezuwaczka- jeśli do mnie to było to pisałem wcześniej że niestety nie mam paszowozu, a gdybym nawet miał to nie robił bym TMR tylko PMR 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

No mówić to praktycznie każda firma ładnie mówi. Jest pytanie tylko czy my we wszystko ślepo wierzymy czy nie.
Mi osobiście filozofia sano nie pasuje wolę pmr grupy i stacje.

Wracając do tego mieszania
Pmr to częściowo wymieszaną dawka
Tmr całkowicie wymieszaną dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

TMR dostają zazwyczaj tylko krówki niepremiowane. W dużych oborach, jak są grupy to każda swój. Mój żywieniowiec opowiadał mi o grupie ustawionej na 43 l/dzień. Ich TMRem można było kule lepić i kogoś zabić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a jakiej firmy wozki paszowe byście polecili? cena jakosc ....  obecnie 20 krow planuje na np 36max   uwiezowa obora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

No a ja się z kolegą nie zgodzę.Też jestem z podlaskiego i w tym roku nie sieję kukurydzy,bo jeśli brakuje sianokiszonki i kukurydzy,to uważam,że łatwiej jest zastąpić energię,a jak wiadomo,dobra sianokiszonka to podstawa żywienia,a z kukurydzy liczy się tylko ziarno,a reszta to zapychacz.Wydajność mam 8700 od sztuki bez pomocy doradców i wiem,że mi nie spadnie,bo co roku musiałem przez jakiś czas testować takie rozwiązanie i było o.k.

 

Chodziło o to, że kukurydza jest bardziej stabilna jeżeli chodzi o plonowanie na naszym kochanym Podlasiu. Ten rok  nam to udowodnił i to bardzo dobitnie. Stworzyć energie jest cholernie ciężko, zwłaszcza wydajnym krowom, bo śruty nie można sypać w nieskończoność. Przerabiałem produkcje mleka bez kukurydzy nie raz nie dwa, wiem jak to wygląda, owszem mleko da się zrobić i to całkiem fajne, zwłaszcza jak się ma dobre kiszonki.

 

Jeżeli chodzi o wysłodki, też zawsze byłem przekonany do suchych, w tym roku się to zmieniło. Mokre stosowałem do lutego wyszły mi taniej o 140 zł za tone suchej masy, i co najważniejsze było z nich wiecej mleka ok 1,5-2l /szt. Dodam, że wysłodki suche które stosuje są Polskie, melasowane dobrej jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

TMR dostają zazwyczaj tylko krówki niepremiowane. W dużych oborach, jak są grupy to każda swój. Mój żywieniowiec opowiadał mi o grupie ustawionej na 43 l/dzień. Ich TMRem można było kule lepić i kogoś zabić :)

Moj tmr jest ustawiony na 45l i wyglada normalnie fakt pasze objetosciowe sa bardzo dobrej jakosci na sztuke przypada 9,2kg tresciwych uwzgledniam w tym 2,5kg suchej wyslodki Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ile szt masz w tej grupie? Ta o której pisałam jest na 60 szt i jak się nie mylę to u Lacha żywieniowcy na szkoleniu byli :) Dawka miała bardzo wysoką strawność, lepkość i strukturę, że nie dało się rozróżnić składników. Ciekawe jaki koszt tego TMRu i czy przy spadających cenach dalej robią takie cuda.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Aktualnie 32szt. Druga grupa jest na 30l ten lepszy tmr powstaje z tego slabszego przez dodanie extra skladnikow i dodatkowe mieszanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Chodziło o to, że kukurydza jest bardziej stabilna jeżeli chodzi o plonowanie na naszym kochanym Podlasiu. Ten rok  nam to udowodnił i to bardzo dobitnie. Stworzyć energie jest cholernie ciężko, zwłaszcza wydajnym krowom, bo śruty nie można sypać w nieskończoność. Przerabiałem produkcje mleka bez kukurydzy nie raz nie dwa, wiem jak to wygląda, owszem mleko da się zrobić i to całkiem fajne, zwłaszcza jak się ma dobre kiszonki.

 

Jeżeli chodzi o wysłodki, też zawsze byłem przekonany do suchych, w tym roku się to zmieniło. Mokre stosowałem do lutego wyszły mi taniej o 140 zł za tone suchej masy, i co najważniejsze było z nich wiecej mleka ok 1,5-2l /szt. Dodam, że wysłodki suche które stosuje są Polskie, melasowane dobrej jakości.

I tu się całkowicie zgadzam,nie da się żywić krów kiszonkami typu Natura 2000,kukurydzą jest najłatwiej,jednak mając ograniczony areał(tzn.ziemi niby sporo,jednak tej kukurydzianej i bezp.od dzików tylko 10 ha,a reszta to piachy,a na tej kukurydzianej to i fajna trawa urośnie) na coś się trzeba zdecydować.

Dawałeś może krowom kiszone,gniecione ziarno kukurydzy,bo ja jestem z niego zadowolony i chyba jest trochę bezpieczniejsze od wysłodki?

Jak dawałem wysłodki,to zwykłe grube 20 kg,do tego 60 ltr wody i 10 kg melasy i były efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylawia777    0

A co masz powiedzieć Panie rolstudent jak poniosłeś spore koszy na stację paszową, że to nie jest najlepszym rozwiązaniem wątpię. Ale prawda jest taka że hierarchia w stadzie istnieje czy to są krowy czy inne zwierzęta. Mam kilku kolegów który mają stację paszową i wszyscy potwierdzają to o czym piszemy mocniejsze krowy odganiają te słabsze a morał z tego taki że łatwo można załatwić najlepsze krowy w stadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Moj tmr jest ustawiony na 45l i wyglada normalnie fakt pasze objetosciowe sa bardzo dobrej jakosci na sztuke przypada 9,2kg tresciwych uwzgledniam w tym 2,5kg suchej wyslodki

 

a pochwalisz się składem tego tmru? dajesz młóto browarniane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylawia777    0

Tak zgadza się pod ostatnią grupę ustala się przy PMR czyli np. ustalasz dawkę na 18l mleka lepiej dojącym dajesz z ręki a ja mówię o TMR  przy TMR-rze robi się inaczej dawkę ustala się pod najlepsze krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a pochwalisz się składem tego tmru? dajesz młóto browarniane?

QQ 38% skrobi 26kg kiszonka traw 2-3pokos 36%sm 18%bialka wyslodka sucha 2,3kg pszenica 2,4kg sloma 0,5kg, ddgs qq 1kg,rzepak 0,7kg soja 2,1kg.premiks 250g, tluszcz 180g, drozdze 100g kreda 120g abid buf 50g i kwasny na stole paszowym do woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Sylwii każdy musi wybrać sam co jest odpowiednie dla niego
Osobiście nie znam nikogo kto by sprzedał stacje i mówił ze bez jest lepiej. Konkurencja jest wszędzie. I może tak jak radzisz par na 18 litrów czyli tylko obietoscowki to i te krowy się bija. Ale jak ja mam tmr na 35 litrow to nawet jak jakas pierwiastka ze stacji nie zje to i tak sobie poradzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Z tak ustawionego tmr to musisz mieć drogie mleko bo sam skład jest juz drogi... a zostają koszty wody prądu środków i weterynarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj