Polecane posty

GrzesiekAgro    288

Jest jeszcze cos takiego jak zasadowica nadmiar białka i przez to nadmierne wydzielanie amoniaku w zwaczu. Wystepuje zadko raczej jak ktos stosuje mocznik alo przesadzi z lucerna. zebys znal mocznik to by ulatwilo sprawe. Mi to wyglada na za duzo wlokna (slomy ) 5 kg sztuka ,ujmij polowe.

 

Edytowano przez GrzesiekAgro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zobacze z ta sloma mocznika niedam rady sprawdzić bo oceny niema a w mleczarni nie robią w labolatorium powiedzieli 100zl za badanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

 Ocena dobra sprawa ;) Widzisz parametry od kazdej krowy i mozna wyciagnac jakies wnioski. Ja bym mieszal codziennie na Twoim miejscu. Pamietaj ze sloma musi by scieta na sieczke bo inaczej zapycha krowy i mniej pobieraja.

Edytowano przez GrzesiekAgro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze daje słome do wozu  po balocie kiszonki  bo odwrotnie to mi nie chce pociąć kiszonki dobrze jest za mokra i takie zlepy niepocięte zostają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Do wozu idzie 100kg słomy 500kg sianokiszonki 400kg kukurydzy i 250 kg wyslodek mokrych to idzie na dwa dni na 18 krow tluszcz 3.9 bialko 3.1 kwasicy raczej niema bo kal jest normalny

Probowalem juz wszystkiego chyba byla tresciwa w wozie wyrzucilem bo myslalem ze to to a tu zero poprawy buly dotatkowe bufory i drozdze i siano dodawalem i nic

 

Nie znam suchej masy Twoich kiszonek, ale przyjmując średnią z norm żywienia wychodzi, że w TMR masz 28-29kg suchej masy, to niemożliwe żeby krowy to zjadły. Nie wspomnę o 100kg słomy- za dużo włókna i za suchy tmr.

Proponuje coś takiego:

450kg kiszonka z kukurydzy

270kg sianokiszonka

180kg wysłodki

18kg słoma

4kg paszy treściwej 20% białka.

+ premia paszy treściwej według wydajnośći od 1kg(28L) - 4kg(40L). Krowa co doi ponad 40L ma dostać 8kg paszy treściwej łącznie.

 

To tak na szybko.

Patrz na niedojady jak duzo zostaje to zmniejsz słome na 10kg. Obserwuj parametry mleka białko, tłuszcz, mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Zobacze z ta sloma mocznika niedam rady sprawdzić bo oceny niema a w mleczarni nie robią w labolatorium powiedzieli 100zl za badanie

Wchodż pod ocenę i to szybko i koniecznie żywieniowca z sitami, to ci pomoże to ogarnąć.

 

A na szybko polecam badania mleka za grosze w Laboratorium Oceny Mleka. Ja posiewy robię w Białymstoku. W twoim regionie musi być coś takiego.

 

U mnie qq kiedyś nie chciały jeść przez grzyba. A wysłotki to z balotów i nie śmierdzą chociaż?

 

Wóz Pronar widziałam w trakcie mieszania i podawania u rolnika. To jedyny z małych, który polecają. Reszta firm chce za maluchy tyle co za duże i nie mają 5m3 do pokazania u rolnika nawet.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tresciwej nie chce znowu do wozu sypać bo przebierają i kwasica odrazu zrobie te proporcje co kolega reebok pisze zobaczymy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Krowy zjadaja 45-50kg średnio świeżej masy tmru.  Mieszaj wedlug kolejnosci: sloma, sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, wyslodki z paszą i nie będą sortować bo pasza przyklei się do wysłodek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Boję się tresciwej dawać do wozu bo moje krowy kopią w tmr jak dziki w ziemi a tak przy dojeniu dostaja wedlug wydajnosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k110    8

Witam do dawki dla krowy dołożyłem 20% soi do śruty 15% sruty z qq+bufor. Daje 10kg wyslodek siano i sloma do woli a wydajność sie nie poprawiła 15l dziennie krowa rasa sim/montbeliarde to szczyt jej możliwości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Pmr to bez tresciwych wiec odejmij te kg co dajesz tresciwej tak od ok 50 kg . Ja uwzam ze kazdy ma inne krowy i tak mniej wiecej wiesz ile zjadajly bez paszowozu , to z wozem zjedza 10-15% wiecej nawet.


A ktory to dzien laktacji? Najwazniesze to dobre  objetosciowe i stopniowo zwiekszac tresciwe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

koszt oceny to około 10 zeta od krowy miesięcznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Ale niektóre mleczarnie dopłacaja do mleka od krów pod ocena, np u mnie 2gr do litra. Przy wysokiej wydajności ocena się zwraca- pewnie jakieś 10 tys litrów, ale trzeba też uwzględnić to jak dużo ta ocena daje :) bo bez niej wiele aspektów jest nie do osiagniecia rozród słabszy, komórki wyższe a i te 10 tys litrów cięzkie do osiagniecia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Witam do dawki dla krowy dołożyłem 20% soi do śruty 15% sruty z qq+bufor. Daje 10kg wyslodek siano i sloma do woli a wydajność sie nie poprawiła 15l dziennie krowa rasa sim/montbeliarde to szczyt jej możliwości?

Dobrze karmiona ma szczyt od 30 do 100 dni. Mam tej rasy sztuki to 30-40 potrafią dawać. Efektu można oczekiwać nawet po 3 tyg, jeśli reszta jest ok...

Witam a jaki jest koszt wejścia pod ocenę i jak to wogole wygląda

Ok 10zł od sztuki dojnej miesięcznie. Raz w miesiącu zootechnik mierzy ilość od sztuki i bierze próby. Mleczarnia dopłaca zazwyczaj. U mnie też 2gr do litra. Przy średniej 20 l/dzień wychodzi na zero. Zootechnik założy karty krowom i jałówkom, będzie wpisywał z kwitów zacielenia, zasuszenia i porody. Poprostu pożądek zrobi:)

 

Na podstawie wyników i analizy pasz można zacząć przygodę z żywieniem lub zlecić to komuś mądrzejszemu. Słabe parametry świadczą o niedożywieniu, zbyt wysokie o otłuszczaniu przy małej produkcji. Gdy się zobaczy wyniki indywidualne, to widać jak nic nieznaczące są z mleczarni...

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Od marca jestem pod ocena, fajna sprawa dużo informacji ważnych nawet przy zasuszaniu krow wiemy czy leczyć czy podawać jakieś antybiotyki no i białko tłuszcz. U mnie mleczarnia dopłaca 1 gr także trochę musze dołożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

przesadziłem z tymi 10 tysiacami, przeżuwaczka ma racje przy 20 litrach wychodzi sie na zero :) albo nawet na lekki plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiszOn    0

żywienie mam oparte na kiszonce z qq i wysłodkach, do tego dostają kiszonkę ze zbóż zasianą jako poplon, z wyników jestem zadowolony

ale nieuchronnie zbliża się koniec balotów :(

czy brak kiszonki ze zbóż muszę uzupełnić słomą?

czy mogę zostawić samą qq i wysłodki? czy krowy będą gorzej przeżuwać i zakwaszą się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mam podobny problem, bo bele się kończą i już sieczkę wprowadziłam. Za miesiąc będzie swój paszowóz, więc będzie  mieszał wszystko, ale widzę, że mieszanie qq z sieczką i zwiększenie koncentracji białka(już 23%) w treściwych nieżle działa.

 

Bez celulozy(słoma, trawa) nie pociągną. To przeżuwacze i nie strawią niestety samych rozdrobnionych pasz. Musisz dodać dobrej jakościowo słomy, najlepiej pociętej na mniej niż 10 cm kawałki.

 

Ocena zawsze się opłaca. Może im gorzej, bo wysłanie zootechnika do małego stada kosztuje ich tyle samo, co do małego:) Ale po to są, więc trzeba się uprzeć. Najwyżej zawyżyć ilość krów na początek do 15szt i tyle.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja mam więcej bel sianokiszonki niż kukurydzy i tu mam problem bo trochę mam za mało energii w dawce i będę zmuszony kupować wyslodki suche i moczyć. W tym roku na 20 krow i 20 jalowek sieje 6 hektarów kukurudzy wystarczy czy mało koledzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

a jaką słome najlepiej podawać chodzi mi czy ma to być słoma z owsa czy z innych zboż i czym tniecie słome na sieczke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

ukaszProcho nie podałeś informacji podstawowych:

 

-w jakim wieku są jałówki bo wtedy wiadomo czy im dawać qq czy nie

jakie masz kl ziemi to są ważne rzeczy. Więc był bym ostrożny z mówieniem czy czegoś starczy czy nie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj