Polecane posty

Eliot    109

Jak sie dolewa do TMR wodę to kontrolowaną ilość przecież nie wlewasz całej studni na raz;]]]inaczej dolac raz a inaczej jak pada 2 dni.Mimo wszystko należy chronić od deszczu,Na śrutę rzepakową też pozowlicie żeby padało ??????przecież spłynie:}}}}

Edytowano przez Eliot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Jaki żywieniowiec będzie lepszy z firmy paszowej czy z federacji. Jeżeli to będzie firma paszowa to żywieniowiec z Josery. Ktoś miał z tą firmą wcześniej styczność i wie coś o ich żywieniowcach? Nam kiedyś ustawiali pierwszą dawkę ale to było ok 2 lata temu a przez ten czas mogło się coś zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Eliot z tą rzepakową to już pie.....sz bez sensu. Najpierw to musiałoby u mnie padać. Pryzmy czy silosy mają być tak usytuowane by wybierana ściana znajdowała się od połnocy bądź wschodu. Wtedy nagrzewania i przesuszanie ograniczamy do minimum. Fronty atmosferyczne i wiatr wędrują najczęściej z zachodu. A teraz przyznajcie ilu z was starcza pryzmy z kukurydzy na okrągły rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

My np w roku 2014 jak wykosiliśmy kukurydzę i skończyliśmy już kosić no to nie przykrywaliśmy kopca tylko na drugi dzień dognietliśmy jeszcze i powiem,że jest różnica nie ma pleśni ani kukurydza się nie grzeję. Słyszałem o tym od kolegów wypraktykowałem u nas i to podziałało nie wiem czy to samo dogniecenie ale wielu twierdzi,żeby kukurydzy dać odparować gazy czy coś w tym rodzaju nie wiem dokładnie. My również przykrywamy kukurydzę i nic się nie dzieję. Jedynie w lato mamy odkryte albo tyle by była odkryta ściana pionowa albo całą to zależy jak jest pogoda to odkrywamy o całej szerokości bo np odkrywamy 1m i tyle odciągamy folię a jak pada desz to zasłaniamy.

Wiec my dajemy taką kukurydze jak wspomiałeś tomas i starczy nam jeszcze do końca marca i będziemy dopiero zaczynać kukurydzę z 2015r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

z tym dogniataniemm kukurydzy to często sam tak robiłem i nie zaprzeczę bo lepiej wyglądała niż taka zakończona na szybkiego. nie wiem jak to wytłumaczyć i nie wiem czy chodzi o gazy ale na pewno z sieczki kukurydzianej "wychodzi" na wierzch wilgoć, fermentacja początkowa swoje robi i wtedy faktycznie porządniej da się ją ujeździć, w chwili obecnej w sumie planuję dociążyć dobrze ciągnik i zrobić jakiś powiedzmy 2-3-tonowy betonowy wał na tył ciągnika aby poprawić ugniatanie, jak nie wałem to na podniesionym tuz-ie będzie takie dociążenie a to zawsze mocniejsze ugniatanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Z moich obserwacji wynika, że najlepiej ugniecione jest, gdy rozciąga się cieńsze warstwy i gania ciągnikiem aż przestanie się odkształcać.
Folie ucinamy równo z wyciętą kostką. Byle dalej powietrza nie poszło.
Jak z trawą u was? Lepiej w pryzmie, czy w silosie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Dobre bicie to podstawa. Jeden ciągnik u mnie z wałem waży 11ton. I chcę jeszcze 2 tonu dorzucić.

Trawa u mnie w siilosie. I inaczej sobie nie wyobrażam. Przezuwaczka w tym roku chyba najbardziej dotknęło Cię niedoskonałość bel. W silosie wyrzuciła tylko trochę.
Poza tym cena tony paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

U nas jest w pryzmie. W silosie na pewno było by mniej roboty przy ubijaniu ale i w pryzmie można zrobić dobrze. Miesiąc temu otworzyliśmy pierwszy pokos na razie zero strat. Podstawa to dobrze pocięta, suma masa w okolicach 30-35% żeby się ubiła. Ugniatamy tylko wzdłuż a boki potem zgarniamy do twardej ubitej masy. To co się zgarnie na górę wrzucamy i ubijamy. Dwie folie, siatka trochę opon i kostek i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Przy pryzme dobry rozdzielacz silosowy i operator zrobi robotę za 5 ludzi. Warto więc trochę kasy na to wydać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Zgodę na silosy już mam. Będą 3 przejazdowe 5,5 szerokie i 25 długie. Teraz do lasu po materiał na szalunki. Wyjdzie jakieś 80 tys. Może uda się kredyt preferencyjny dostać...
Ostatnio znajomy na gnicie kiszonki przy ścianach bocznych narzekał, ale on dziwny jest.
Rozdzielacz silosowy ciekawa rzecz. U nas MF z łychą rozciąga na pryzmie. Operator dokładny(mój mąż:) to dobrze wychodzi, ale dla siebie każdy się stara(chyba).

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Popełniasz duży błąd- silosy o szerokości 5,5 metra są za wąskie. Nie wejdą Ci wtedy 2 przejazdy- wiem co mówię. Przemyśl to dobrze i popytaj znajomych. U znajomego jak gniotę na 5,8m- to jest beznadziejnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

no taki wąski to byłby dobry jakby kosić jednorzędówka.... ale ona chce 3 silosy więc zapewne równocześnie 2 będzie napełniac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

2 na qq i 1 na trawę. Taka szerokość pozwoli na ograniczenie strat przy wybieraniu.

Ten rozdzielacz do trawy by się przydał, bo łychą nie pociągnie tak jak qq. Do tej pory czterorzędowa sieczkarnia mało kiedy stała, a wysypywali z brzega i się łychą rozciągało. Ja rzadnego brudasa czyścić koła na pryzmę nie wpuszczam. Poza tym folie podkładową by posciągali, a nie jeden mi się zakopał kiedyś i napowietrzył zamiast ubić.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ściany silosu powinny się rozszerzać ku górze. Łatwiej będzie dojechać do ściany i dognieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ezil    0

Robisz duży błąd 6 metrów to minimum a nawet trochę mało przekonasz sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Finalnie pasza w silosie kosztuje tyle co bele. Ale jest wygodniej podczas wybierania. A i sam zbiór nie jest taki kłopotliwy.

My rozdzielacz silosowy używamy i do qq bo silos ma być napełniamy w v. I jeśli nie jest zapewniony do końca ścian tak okryty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Zgodę na silosy już mam. Będą 3 przejazdowe 5,5 szerokie i 25 długie. Teraz do lasu po materiał na szalunki. Wyjdzie jakieś 80 tys. Może uda się kredyt preferencyjny dostać...

Ostatnio znajomy na gnicie kiszonki przy ścianach bocznych narzekał, ale on dziwny jest.

Rozdzielacz silosowy ciekawa rzecz. U nas MF z łychą rozciąga na pryzmie. Operator dokładny(mój mąż :) to dobrze wychodzi, ale dla siebie każdy się stara(chyba).

nie lepiej by było jednak zrobić silos szerokości 7 metrów? różnica nie jest wielka a jednak to już większa wygoda, sam teraz skłam wniosek na OSN i właśnie po rozmowach z kilkoma osobami stwierdziłem że taka szerokość będzie optymalna przy długości 35metrów, koszt materiały plus robocizna i zbiornik 10 m3 na odcieki to koło 50-55 tys i ja nic sie nie  dotykam i nic mnie nie interesuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

nie słuchaj tych na górze, od razu rób silos o szerokości 12m.(traktujcie to zdanie jako ironię a nie powód do sprzeczek  :P)  Spieracie się jeden z drugim co lepiej, a nikt z was nie bierze pod uwagi obsady zwierząt która jest w gospodarstwie. Od tego jest uwarunkowana szerokość silosu i jego wysokość. Jeżeli przesadzimy z tymi parametrami to kiszonka będzie się nam psuła, a to może być większa strata niż te kilka tysięcy aby go poszerzyć. Co innego jeżeli byście spierali się o jego długość, w takim przypadku prawdą jest, że im dłuższy tym lepiej.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No właśnie nie znasz obsady a mówisz 5,5 to wąsko, przy 15 sztukach da się w miarę sprawnie wybierać, przezuwaczka ma chyba trochę więcej sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja mam około 400sztuk bydła i silosy dlugosc 46m na qq szerokość 10m wysokość 2,5. Sztuk 2. Wchodzi w nie około 40ha qq.

Silosy na trawę 8m szerokosci 2m wysokości. 2 szuki
I 6m szerokości 2m wysokości bez jednej ściany 2sztuki.

Trawy zbieramy około 70ha x 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Silosy dobra sprawa oszczędność folii ugniatania bo nie ugniatamy w poprzek. Tylko koszt. I tak jak mówią poprzednicy buduję się w kształcie litery V żeby lepiej ugniatać.

A na OSN to można silosy robić ? myślałem, że to chodzi tylko o płyty obornikowe. Nie znam tego tematu do końca więc pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Na OSN na silosy może składać tylko młody rolnik świeżo po przejęciu gospodarstwa(12 mies). Też mieliśmy skorzystać, ale poprawka przyszła w grudniu i robimy to sami.
Mam dojnych 20 szt, wszystkiego ponad 40. 7 ha qq (część miała być na ziarno)i wiem dokładnie ile wybieram szerokością z pryzmy. Zawsze jest za szeroka, a w silosie zrobię w końcu, jak zechcę. Silosy i tak robię większe i narazie wszystkiego nie wykorzystam, ale w przyszłości się przyda. Trawa w pryzmę pewnie tylko I pójdzie. Silos będzie póżniej, to za rok się wykorzysta.
Faceci. Macie chyba kompleksy jakieś :P wszystko musi być większe niż potrzeba. Ciągnik większy, paszowóz 2x taki, silos żeby się mijać. Normalnie dzieci ;) Mojemu też muszę czasem wiadro wody na ten czerep...

rolstudent szacun, normalnie fabryka mleka. Możesz sobie fajnie grupy robić, a odpowiedzialność jaka. Ile osób zarządza oprócz ciebie. Bo rozumiem, że to rodzinna firma.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Doje teraz 125krów Ale planuje już spadek do 100. Bo nie ma sensu doic mleka w cenie B.

Ogólnie koszty pracy są na tyle duże ze ciezko kogoś zatrudnić więc stado obsługujemy sami. Ja moja luba mój brat bratowa i moja mama. Chętnie zatrudnił bym jedną osobę na mieszanie paszy i dojenie rano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Właśnie w tym rzecz. My pracujemy tylko we dwoje. Teściowa nam pomaga, ale głównie przy dzieciach. Nie mamy rzadnych ktedytów i w końcu trzeba coś wziąć, żeby się nie zarypać. Mimo nieciekawej sytuacji kontynujemy plany. Najpierw mieliśmy dochować się fajnych krów i nsuczyć się je karmić. Do wakacji 80% będzie takich z potencjałem ponad 10 tys. Następnie paszowóz, silosy i powiększenie budynków. Obora narazie oddala się co raz bardziej...

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

To Ty masz większy postęp jak ja. Choć jak wrzucę 25 sztuk ze stada to średnia mi do 9.5 pewnie skończy.

Silosy bardzo ułatwiają. Jeśli masz miejsce kombinuj tak żeby zrobić płytę 5m. Później ścianę silosu 3 komory i za ścianą znów płytę. Wtedy masz tylko jedną ścianę do wyczesania A już silos większy jak by o 2 komory. Ściany nie muszą być pochylenie. Bo niby to ułatwia gniecenie Ale utrudnia wybieranie.

Dowiedz się też ile by to kosztowało u Daniela Dąbrowskiego. Chłopaki dobrze robią i dość tanio. Z zacieraniem posadzek włącznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj