Polecane posty

rolstudent    182

Po parametrach można powiedzieć ze żywienie są Oki. A co dostają z minerałów-witamin i jak sytuacja z wirusami robiłeś jakieś rozeznanie?
Np przy BVD tuje są wyraźne i długie Ale jest problem z zarodkami. I wtedy nic nie pomaga.

Można też przy badaniu używać wiziernikow to trochę zawsze poszerza wiedzę na temat wypływów z szyjki macicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Stosował ktoś lub stosuje Synchrolac 21 z de heus? Teraz zobaczyłem artykuł na farmerze a nie mogę nic o tym znaleźć i ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    495

czyli jaki jest prawidlowy????????? ja mam teraz 3,8 bialko..nigdy takiego nie mialem a tluszcz 4,3 to co z tego mozna wyczytac????

 

Najlepiej jak masz mocznik powyżej 200.

Jak jest >300 tzn że krowy najprawdopodobniej mają za mało energii ale to też widać po tłuszczu i białku . Przy tak wysokim mocziku jest możliwe że krowy będą miały somatyke podwyższoną

Jeśli jest mocznik za niski czyli <150 to oznacza ze brakuje w dawce żywieniowej białka. I tu pojawia się problem zapaleń. Krowie nie wystarczy bialka z jedzenia i musi brać cześć z organizmu co oznacza żę mocno chudnie. Ale w pewnym momęcie organizm wysyła sygnały że coś nie halo i pojawia się zapalenie wymienia tak mi  się wydaje że system obronny .

Hehe część z własnego doświadczenia bo jak się uczyłem żywić krowy to wszystko się przerabiało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

potwiedzi ktoś wpływ niskiego mocznika na problem zapaleń? bo mi czasem ręce opadają ... jak nie jedna krowa to druga ma przynajmniej jedną chorą ćwiartke... mocznik 120-140 ale ojcu nie przegadasz,.. że trzeba sypnąć więcej rzepaku. tłuszc 4.01, białko 3.38

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabaczek89    4
Napisano (edytowany)

potwiedzi ktoś wpływ niskiego mocznika na problem zapaleń? bo mi czasem ręce opadają ... jak nie jedna krowa to druga ma przynajmniej jedną chorą ćwiartke... mocznik 120-140 ale ojcu nie przegadasz,.. że trzeba sypnąć więcej rzepaku. tłuszc 4.01, białko 3.38

tak moze wplywac niski mocznik na problemy zdrowotne w tym na zapalenia, jak widac i sruty rzepakowej. prawidlowy stan znajduje sie miedzy 200-250 mg/L.

Edytowano przez kabaczek89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
Napisano (edytowany)

Niski mocznik świadczy o niedożywieniu w stosunku do możliwości produkcyjnych krowy, jeśli jest tak u wszystkich na początku laktacji. W tym roku może świadczyć o słabej jakości paszach objętościowych(słaba strawność). Niestety trzeba kombinować paszami treściwymi i mocznikiem, bo siądzie rozród...

 

Co do somatyki to jest tak szeroki temat, że szkoda gadać. Mnie po 1,5 roku szczepień od zakażnych(IBR i BVD), mastitis itp. odmłodzeniu stada, regularnym odkarzaniu nadoctanami, zmienie premixów na Trouw, wymianie wszystkich gum jakie się dało, zasuszaniu po posiewach z antybiotykiem - w końcu odpuściło. Somatyka spadła do 200 000 i aż w szoku jestem po roku zdaiwania w te małe białe baniaczki...

 

Mnie znowu odwiedził żywieniowec z Federacji. Detektyw prawdziwy i znów gmerał wszędzie. Pasze ocenił na oko lepiej niż laboratorium...

Zrobił korektę dawki, dorzucił wysłodek z marchwią, białko chronione, MgO i zwiększył mocznik. Zmniejszył soję i kukurydzę, więc cena treściwej będzie podobna. Jeśli wydajność wzrośnie chociaż o połowę tego co ostatnioto, będę go po rękach całować. W razie problemów jest pod telefonem. Zrobił mi 7 grup od 50l do 20l na dzień, ale jak krowy w stanowiskach, to można szaleć. Kazał mi tylko zwiększyć stado chociaż do 30 sztuk, bo tak to zabawa tylko, a nie prawdziwa hodowla.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    495

Ja do tej pory miałem tak ok 150 i cos trzeba było z tym zrobić .Dorzuciłem i kiszonego ziarna kuku i dałem więcej treściwej . Pomogło mocznik podskoczył do 230 i naprawdę fajnie się doją i mleka podskoczyło i zapaleń nie ma tym bardziej somatyki . Przede wszystkim trzeba dbać o prawidłowe  zasuszenie krowy bo od tego się zaczyna dojenie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

@przezuwaczka masz wóz paszowy? aż 7 grup przy stadzie poniżej 30 sztuk. Szacunek ja to bym chyba od razu zainwestował w robota do zadawania pasz treściwych. 


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrass    14
Napisano (edytowany)

Witam, Jak zwiekszyc wydajnosc krow ktore obecnie daja 20l dziennie. tluszcz t0 4,10 bialko 3,3. dostaja sianokiszonke kiszonke z kuku i pasze tresciwa w ktorej sklad wchodzi koncentrat 38% sruta sojowa i rzepakowa/ dostaj rowniez energie z over zeby zapobiec ketozie. wyslodki by cos pomogly ?moze wprowadzic mloto browarniane do wozu? co radzicie i z czym uwazac aby nie przedobrzyc? mocznik jest czesto ponizej 100

Edytowano przez Piotrass

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    495

Witam, Jak zwiekszyc wydajnosc krow ktore obecnie daja 20l dziennie. tluszcz t0 4,10 bialko 3,3. dostaja sianokiszonke kiszonke z kuku i pasze tresciwa w ktorej sklad wchodzi koncentrat 38% sruta sojowa i rzepakowa/ dostaj rowniez energie z over zeby zapobiec ketozie. wyslodki by cos pomogly ?moze wprowadzic mloto browarniane do wozu? co radzicie i z czym uwazac aby nie przedobrzyc? mocznik jest czesto ponizej 100

 

A tą energie dajesz cały czas czy tylko po wycieleniach ? Ja nie mam wozu i pod oceną a te 35 l daje na dzień od sztuki. ?Oczywiście zależy w jakiej fazie laktacji . No i w Mlekpolu mamy często wyniki to też plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

nie mam paszowozu, ale powoli do tego dorastam :) Żywię każdą indywidualnie, więc to tak jakby było tyle grup ile krów. Efekty są lepiej niż dobre, a mnie nie interesuje produkcja "przemysłowa" tylko taka sprawiająca przyjemność.
i dobre pieniądze
czasem się czuję jak robot z taczką, ale to lubię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrass    14

Energie dostaja te po wycieleniu i w szczycie laktacji dopiero jak kilka miesiecy sa cielne to nie dostaja , jest kilka sztuk co pozno sie zacielilo i zanizaja srednia ale ogolnie mysle ze po wycieleniach sa w stanie dac wiecej niz ok 30l ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11
Napisano (edytowany)

Witam co sądzicie o takiej dawce dla kròw
pszenżyto 2.5kg
owies. 1. Kg
pszenica. 0.5 kg
jęczmień. 0.5 kg
żyto. .0.5 kg
soja. 1.4 kg
rzepakowy. 1.5 kg
multi bufer 0.17 kg
lacto plus 0.17 kg
kreda. 0.06 kg
To wychodzi 8 kg na sztukę dziennie tej paszy i oczywiście kiszonka z kuku dwa razy dziennie rano i wieczorem plus słoma w południe
Może tak być czy coś zmienić ?

Edytowano przez Hubert21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

gdzie można kupić młóto browarniane woj.mazowieckie wie ktoś???????? Doradca żywieniowy mnie interesuje ,polecacie jakąś dobrą firmę???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Zastanów się lepiej nad wdgs czyli wywar kukurydziany w beli. Parametry porównywalne a SM większa przy kukurydzianym.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

młóto ma tłuszcz chroniony a to chyba ważna zaleta przy HF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moscich    5
Napisano (edytowany)

witam mieszam sam pasze tresciwą dla swoich krów w której skład wchodza 50kgsoi,50kgprzenicy,50kgjęczmienie jarego,75kg,25kgwitamin też z de hause,

 kukurydzy,12,5kg kreda,12,5kwaśny węglan,180kg rukor to jest korektor białkowy37%białka z De Hause i do pełnego mieszalnika przężyta mieszalnik mam 600kg i tu moje pytanie czy  gdybym zastąpił rukor 200kg śruty rzepaku czy to mi nie obniży mleka?bo napewno by spadły koszty produkcji paszy co w dzisiejszych czasach ważne.

 

Edytowano przez moscich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Panowie potrzebuje waszej pomocy... krowy dostawaly srute o takim składzie:
-Żyto z pszenzytem 460kg
-Otręby pszenne 260kg
-Soja 50kg
-Rzepak 100kg
-Bufor 10kg
-Witaminy 30kg
-Kukurydza ziarno mielone 90kg
Planowałem podnieść wydajność więc zmieniłem skład na lepszy:
-Żyto z pszenzytem 460kg
-Otręby pszenne 210kg
-Soja 80kg
-Rzepak 170kg
-Bufor 10kg
-Witaminy 30kg
-Kukurydza ziarno mielone 90kg
Zmieniłem skład sruty na więcej białkową a nie widzę żadnej poprwy nic więcej mleka, dodam że pasze objętościowe są dobrej jakości co jest nie tak, wina mojego żywienia czy genetyka krow? Mógłby mi ktoś wyliczyć ile %białka mają poszczególne składy moich śrut?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Jak masz pszenżyto z żytem to ogranicz je do minimum, max 150 kg a to uzupełnij jęczmieniem, otręby też sobie odpuść lepiej pełne ziarno. 

Najlepiej jak masz mocznik powyżej 200.

Jak jest >300 tzn że krowy najprawdopodobniej mają za mało energii ale to też widać po tłuszczu i białku . Przy tak wysokim mocziku jest możliwe że krowy będą miały somatyke podwyższoną

Jeśli jest mocznik za niski czyli <150 to oznacza ze brakuje w dawce żywieniowej białka. I tu pojawia się problem zapaleń. Krowie nie wystarczy bialka z jedzenia i musi brać cześć z organizmu co oznacza żę mocno chudnie. Ale w pewnym momęcie organizm wysyła sygnały że coś nie halo i pojawia się zapalenie wymienia tak mi  się wydaje że system obronny .

Hehe część z własnego doświadczenia bo jak się uczyłem żywić krowy to wszystko się przerabiało

Bardzo ciekawe zdanie jeszcze ktoś uwierzy, że to prawda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

Witam co sądzicie o takiej dawce dla kròw

pszenżyto 2.5kg

owies. 1. Kg

pszenica. 0.5 kg

jęczmień. 0.5 kg

żyto. .0.5 kg

soja. 1.4 kg

rzepakowy. 1.5 kg

multi bufer 0.17 kg

lacto plus 0.17 kg

kreda. 0.06 kg

To wychodzi 8 kg na sztukę dziennie tej paszy i oczywiście kiszonka z kuku dwa razy dziennie rano i wieczorem plus słoma w południe

Może tak być czy coś zmienić ?

Czy może być takie dawkowanie czy coś zmienić i ile litròw można wyciągnąć o przy takim dawkowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Jedyne białko, które krowa bierze z organizmu to trawiąc bakterie namnażające się w układzie pokarmowym. O korzystaniu z zasobów tłuszczowych wiem sporo, ale o białkowych pierwsze słysze:)
Co do tych dawek, które wrzucacie, to ciężko coś doradzić. Jak ktoś ma INRAtion to możr to wrzucić. Ja nie mam w głowie norm żywieniowych żeby to zrobić, a na pełną wersję programu mnie nie stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewenement    1

Białka w tej mieszance masz około 20,5%, bufor z josery? nie lepiej, a na pewno taniej będzie zamiast tego buforu dać na 800kg 20-25kg kw.węglanu ? 

Skoro oprócz kiszkonki z qq i słomy nie dajesz nic to na pewno będzie za mało białka, te 50kg zyta zamień na 50kg rzepaku to Ci troche podniesie białko w treściwej chodź nie wiem czy to nie za mało. Jakieś parametry mleka masz? Takie moje zdanie, na pewno wypowie się ktoś bardziej obeznany. Pozdrawiam

 

Ja mieszam coś takiego:

400 pszenica (dopóki nie dokupie pszenżyta)

100 otręby p

100 soja

100 rzepak

50 koncentrat 45%

25kg witaminy Bergophor z159

20kg kw.weglan

3kg mocznik paszowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

prawdopodobnie multi buffer jest oparty na algach więc efekt buforujący do 8 godzin, kwaśny węglan 2 godziny. Przy ilości 8kg treściwej raczej lepiej pozostać przy tym buforze (pewnie producent zaleca go 100g więc wyjdzie taniej niż kwaśny). Masz sianokiszonkę? Jeśli tak to ile tam jest białka? Jeśli jest ok, to białko w paszy 20,5% jest wystarczające. Ważniejsza w treściwej jest energia laktacji (NEL). Ciężko powiedzieć ile litrów możesz z tej paszy wyciągnąć ponieważ nie wiadomo jaką masz genetykę i jakie jakościowo pasze treściwe.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

prawdopodobnie multi buffer jest oparty na algach więc efekt buforujący do 8 godzin, kwaśny węglan 2 godziny. Przy ilości 8kg treściwej raczej lepiej pozostać przy tym buforze (pewnie producent zaleca go 100g więc wyjdzie taniej niż kwaśny). Masz sianokiszonkę? Jeśli tak to ile tam jest białka? Jeśli jest ok, to białko w paszy 20,5% jest wystarczające. Ważniejsza w treściwej jest energia laktacji (NEL). Ciężko powiedzieć ile litrów możesz z tej paszy wyciągnąć ponieważ nie wiadomo jaką masz genetykę i jakie jakościowo pasze treściwe.

Właśnie sianokiszoki nie mam a co sądzisz o lacto plusie z josery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj