Polecane posty

kamil6251    3

Mam pytanie z ktoś z was stosował wysłodki buraczane z dodatkiem marchwi 60% wysłodki i 40 marchew to jest wysuszone takie wiórki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Ja bym polecal jak nie ma dostepu do odpowiednich uslug koszenia qq kupic jednozedowke. Na dziki ogrodzic pastuchem elektrycznym i dodac jakis konserwant do pryzmy. 2ha spokojnie w dzien skosisz.I tak jak piszesz wczesnie kosic trawe to podstawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Obijało mi się o uszy że jest coś takiego jak  sorgo albo mieszanka sorgo z trawą sułdańską.

Co to? Jaka jest wartość energetyczna sorgo? a jaka sorgo z trawą sułdańską?

Czy warto obsiać(bo to też do mnie dotarło) kukurydzę kilkoma rzędami sorgo by dziki nie wlazły. A może da się skosić sorgo z trawą sudańską i zrobić z tego kiszonkę jak ma to wysokość tak do pasa. Ponoć później odrasta i są kolejne pokosy. Tylko jak to zbierać? Mając przyczepę z nożami i zrobić pryzmę pewnie się da. Ale ja mam prasę do balotów bez noży to chyba nie da rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tugarin32    1

Do Troker1979 .Masz dużo pytan a temat latwy nie jest. Ale spoko dasz rade. Ja od siebie mogę doradzic w kwestii zaplodnien. Jak to się uda to dobijesz do końca laktacji i masz szanse na nowy lepszy start. Musisz podac im beta karoten. Obojetne, w paszy lub jako bolusy dozwaczowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
DDGS kukurydziany
Podestylacyjny susz zbożowy (Dried Destilled Grains with solubles), który powstaje po wysuszeniu wywaru kukurydzianego, będącego produktem ubocznym w procesie produkcji bio – etanolu . DDGS jest surowcem paszowym o charakterze białkowo-energetycznym. Ma zastosowanie w żywieniu wszystkich grup zwierząt (bydło, trzoda, drób). Jest też stosowany do sporządzania mieszanek paszowych. Zawartość białka 25% - 28% Zawartość tłuszczu 9,20% Włókna surowe 10,40%
 
Stosuje to ktoś? czy te parametry są dobre?Jak to ma się do energii z kukurydzy? Ile tego można dawać ? czy to podniesie zarówno białko i energię? Czy to jest te białko rozkładające się w jelicie cienkim tak jak przy  śrucie z kukurydzy?
Cena ok 1200 zł tona

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale cena! Przy tej cenie qq nie powinno wiecej kosztowac jak 800-900zl przy cenie jaka jest teraz za soje ostatnio placilem 1600 brutto nie ma zadnego sensu ekonomicznego go stosowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Słyszał ktoś o otrębach owsianych melasowanych? Lepsze pszenne czy te owsiane melasowane dodam foto z ogłoszenia tutaj:
Warte to coś czy nie bo kończą mi się otręby pszenne i nie wiem.
338145613_2_644x461_otreby-owsiane-z-mel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Za ziarno kukurydzy, które śrutuje płace ok 900 zł za tonę dlatego pytam o parametry DDGS do śruty kukurydzianej. Może to jakiś cud po przetwórstwie, że warto?

Proszę o Wasze opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k110    8

Może się nie znam ale po co kupować otręby? Przecież tam nic niema? Średnia cena otrąb odpowiada cenie pszenicy. .. wiec gdzie jest sens kupowania otrąb?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmet    0

Mają więcej białka, tłuszczu i witamin ale mają więcej włókna, coś za coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k110    8

Otręby maja więcej bialka? Ckw skąd? Przecież to jest odpad...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184

tak maja wiecej bialka otreby niz zboze.... nie wiem czy dobrze pamietam ale najwiecej bialka znajduje sie w czesci otoczki ziarna a otreby to wlasnie ta otoczka a cala sruta ma tez moczke i otoczke czyli mniej skoncentrowanego bialka w tej samej gramaturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Witam

Jestem tu nowy. Odziedziczyłem stado 20 krów dwa miesiące temu. Mam około 17 ha użytków zielonych i 7 ha gruntów ornych(pszenica, pszenżyto, jęczmień, mieszanka owsa i jęczmienia- tego połowa reszta po 1ha). Staram się zdobyć jak najwięcej informacji by dać sobie radę z produkcja mleczną. Wydajność na dzień dzisiejszy według mnie tragiczna(prawie nic nie zmieniałem w porównaniu do tego jak robił ojciec, niewiele pewnie teraz da się zrobić ale próbuje i będę próbował). Doi się teraz 17 krów w różnej fazie laktacji i wynik z 4-ech  udojów to 350-380l mleka. Parametry: tłuszcz 4,9 białko 3,1 a mocznik 80-120. Z pasz objętościowych mam tylko sianokiszonkę(kiepskiej jakości, późno koszona oraz duża część balotów z potrawiu oraz traw z torfowych łąk). Dodatkowo dostają dwa razy przed rozdaniem kiszonki paszę treściwą ok 2x2kg. I w zasadzie tylko z paszą treściwą mogę pokombinować dopóki nie będę miał lepszej sianokiszonki(kukurydza może w następnym roku).

Do swojej paszy dodaję trochę protamilku(dawka dzienna 0,5 kg) albo śruty rzepakowej (1 kg-teraz testuje) śrutę kukurydzianą około 0,5kg(wszystko dawki dzienne), kredę, sól i witaminy na somatykę. Wiem wiem mało ale za co kupować przy tak niskich dochodach. Balot(20 krów) musi mi starczyć na rano i wieczór. Dostają jeszcze z rana trochę siana i na noc słomy jarej. Krowy źle nie wyglądają, choć wydaje mi się że za mało dostają żarcia. Mam ziemi ile mam i więcej paszy nie wydało. W sezonie wiosenno jesiennym stado było wypasane(100% więcej mleka).

 

Przy okazji  jestem ciekawy czy na tych 24 ha upraw powinienem dać rady wykarmić stado 20 -u krów mlecznych plus młodzież(około 30DJP w sumie)? Biorę pod uwagę bardziej intensywne nawożenie ewentualnie zmniejszenie stada.

 

Co zrobić teraz by podnieść wydajność ale tak by było to dla mnie opłacalne. Zainwestuję w dodatkowe pasze, wydam kolejne tysiące a mleka przybędzie mi 20-40 litrów(4 udoje)?

Czekać do wiosny? Dać więcej śruty rzepakowej poestrakcyjnej? Dać więcej śruty z kukurydzy? Czy tego i tego zasadniczo więcej? Krowy raczej chyba ketozowe sądząc po wynikach mleka choć nie wyglądają to może dać im tylko wysłodki melasowane(tofii) do tej sianokiszonki jako dodatkowa opcja żywieniowa ze 2kg np wieczorem po dojeniu przed słomą i nie dawać już śruty rzepakowej i kukurydzy? Koszty koszty i jeszcze raz koszty!

 

Co to jest ddgs z kukurydzy? Może to dorzucić? Ponoć taka kukurydza po przetworzeniu ma dużo energii(ile w porównaniu ze śrutą z ziarna?) oraz dużo białka(ile?) i tego dawać ze 2-3kg?

 

A dostać mogę jeszcze kiszone ziarno kukurydzy. Jak to wypada energetycznie i białkowo w stosunku do śrutu kukurydzianej? Pewnie od groma w tym wody i niekoniecznie się to kalkuluje?

 

Koledzy po fachu pomóżcie

Proszę  o wszelkie rady i wskazówki

 

PS   Przepraszam że tak dużo pytań tak na początek a jest ich jeszcze mnóstwo

Ja utrzymuje 22 krowy mleczne + drugie tyle młodzieży na 14 ha, tylko ziemie mam w miarę dobre. Nie mam żadnych dzierżaw bo u nas stawki dochodzą już do 2000 zł/ha dopłaty oczywiście właściciela - moim zdaniem płacić tyle za dzierżawę to totalna głupota osm Piątnica.

Zasiej 10 ha kukurydzy, 10 ha trawy (obowiązkowo musisz zasiać nowe dobrej jakości trawy z motylkowymi). Reszta zostaw na zboża do których trzeba dodawać białko (śrutę sojową i rzepakową - po 15 %). 

Czy to ci się bedzie opłacało przelicz sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Słyszał ktoś o otrębach owsianych melasowanych? Lepsze pszenne czy te owsiane melasowane dodam foto z ogłoszenia tutaj:

Warte to coś czy nie bo kończą mi się otręby pszenne i nie wiem.

338145613_2_644x461_otreby-owsiane-z-mel

masz jakieś parametry tego czy tylko tak na oko chcesz kupować?

ja bym nie był optymistą. kup ziarna kukurydzy, trochę rzepaku i soi i gorzej na tym nie wyjdziesz zapewne

Polecam też dużo czytać z różnych źródeł, przykładowo:

http://stewor.w.interiowo.pl/zywienie/14.htm

z informacji tutaj wynika, że... 5% białka hmmm ogólnie jakoś mi się ta pasza nie widzi

 

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DV217    0

Witam 

 

A więc jestem przedstawicielem handlowym/doradzcą żywieniowym pewnej firmy paszowej. Nieważne gdzie i nie ważne jaka to firma . Jeżeli chodzi o pomoc w ustaleniu dawki żywieniowej to sprawa jest w miarę prosta . W tym momencie jest ogromna konkurencja więc powinniście z tego korzystać i zadzwonić do paru firm paszowych gdzie pracuje SPECJALISTA ŻYWIENIOWIEC tej firmy .Wiadomo każdy będzie wciskał swoje , ale można sporo przydatnych informacji wyciągnąć.

 

Na ten moment z moimi klientami schodzimy ze śruty sojowej i rzepakowej gdyż ceny za chwilę pójdą w górę więc co niektóre cwaniaczki będą mieszać śrutę rzepakową z makuchem i parametry będą inne oraz soje z dobrze zmielonym ddgesem, a wiadomo żaden sprzedawca z lokalnej firmy co ściąga rzepak czy soje nie da Ci na nie atestu że jest tu na 100% tyle białka ile powinno być i tak raz z twojej dawki trafisz idealnie a następnym razem dając tyle samo "przebiałkujesz" krowy.  Ogólnie produkcja na komponentach jest dobra lecz jest zbyt wiele zmiennych , a dobrze dopasowana pasza treściwa z łatwością zastąpi komponenty. Taka mała rada co do tego co będzie się teraz działo na rynku.

 

Odpowiednia odmiana Sorgo może zastąpić sianokiszonki , nie boi się suszy więc na ten rok może być dobre , będziemy zapewne w tym roku to stosować z pewną grupą klientów , ale najpierw chcę dotrzeć do wyników analiz kiszonek aby wiedzieć jak to wygląda parametrowo.

 

Dla wszystkich którzy mają problemy z żywieniem korzystajcie z tego że jest spora konkurencja . W mojej firmie wizyta specjalisty żywieniowca do "potencjalnego" klienta to standard więc wyciskajcie ile możecie a zdobyte informacje zawsze możecie zweryfikować tutaj. Warto czasem porozmawiać. 

 

 

Edytowano przez DV217

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Witam panowie powiedzcie mi  ile ta pasza treściwa  ma % białka i tak ogólnie czy jest ok czy coś należy skorygować  .

 

na 1000 kg.

 

mieszanka                   300 kg

pszenżyto                    300 kg

kukurydza mielona      140 kg

soja                              75  kg

rzepak                          75 kg

koncentrat 46%            25 kg

mocznik                        12 kg

weglan                          12 kg

bufor                              12 kg

drożdże                          12 kg

witaminy                         25 kg

kreda                              15 kg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Napewno częściej zmieniaja sie komponenty w gotowych paszach tresciwych niż % w rzekomym rzepaku badz soji. Wiadomo ze soja pojdzie do gory bo siegneła dna i ceny jakich dawo nie notowano. Widocznie niezly kit ludziom wciskasz skoro juz przy tych cenach rezygnują z soji na rzecz gotowych tresciwych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DV217    0

Napewno częściej zmieniaja sie komponenty w gotowych paszach tresciwych niż % w rzekomym rzepaku badz soji. Wiadomo ze soja pojdzie do gory bo siegneła dna i ceny jakich dawo nie notowano. Widocznie niezly kit ludziom wciskasz skoro juz przy tych cenach rezygnują z soji na rzecz gotowych tresciwych.

Ok. Cena soji zależna jest też od miejsca gdzie takową kupujesz na moim terenie to średnio 1780 brutto za tonę. Kit widzisz wciska taki Zdzisiek co zamawia patelnie soji a potem miesza zazwyczaj z ddgsem i to workuje a potem sprzedaje jak zwykłą soje. Ma gdzieś jakieś atesty na produkt a jak się spytasz czy ta soja ma te 45% białka to zazwyczaj powie że nie wie , albo Cię okłamie . Mało jest hodowców którzy kupują soje z dobrych źródeł bo takowe chcą abyś zamawiał tego sporą ilość. Druga sprawa komponenty w paszach treściwych mogą się zmieniać ale wszystkie parametry muszą być takie jakie są opisane w ateście więc za każdym razem parametrowo dostajesz taką samą pasze , teraz pokaż mi taką sytuacje przy soji czy rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Słyszał ktoś o otrębach owsianych melasowanych? Lepsze pszenne czy te owsiane melasowane dodam foto z ogłoszenia tutaj:

Warte to coś czy nie bo kończą mi się otręby pszenne i nie wiem.

338145613_2_644x461_otreby-owsiane-z-mel

Widać jak rozwinął się rynek pasz, byle co jako główny składnik, dodać melasę i zgranulować a czasem mocznik i sprzedać jako super paszę. Zboża i śruty poekstrakcyjne są w takich cenach, że na ten odpad nie ma co patrzeć.

 

@DV217 schodzą z soji a czym to zastępują ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DV217    0

Widać jak rozwinął się rynek pasz, byle co jako główny składnik, dodać melasę i zgranulować a czasem mocznik i sprzedać jako super paszę. Zboża i śruty poekstrakcyjne są w takich cenach, że na ten odpad nie ma co patrzeć.

 

@DV217 schodzą z soji a czym to zastępują ?

Witam

 

Są pasze treściwe oparte głównie na soji i rzepaku , w mojej ofercie jest pasza która ma 38% białka bez udziału mocznika dedykowana do udziału z zbożami , ale to inne kwestia wtedy potrzebne są analizy kiszonki z qq oraz sianokiszonki ( o ile pryzma) aby taką paszę dobrze dopasować i ustalić odpowiednią dawkę.

Edytowano przez DV217

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przecież można zbadać zarówno soję jak i rzepak w laboratorium np. uczelnianym.Robicie wogóle analizy objętościówek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Napewno częściej zmieniaja sie komponenty w gotowych paszach tresciwych niż % w rzekomym rzepaku badz soji. Wiadomo ze soja pojdzie do gory bo siegneła dna i ceny jakich dawo nie notowano. Widocznie niezly kit ludziom wciskasz skoro juz przy tych cenach rezygnują z soji na rzecz gotowych tresciwych.

popieram, ja w żaden sposób nie mogę się przekonać do gotowych pasz, wolę kupować jednak komponenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ok. Cena soji zależna jest też od miejsca gdzie takową kupujesz na moim terenie to średnio 1780 brutto za tonę. Kit widzisz wciska taki Zdzisiek co zamawia patelnie soji a potem miesza zazwyczaj z ddgsem i to workuje a potem sprzedaje jak zwykłą soje. Ma gdzieś jakieś atesty na produkt a jak się spytasz czy ta soja ma te 45% białka to zazwyczaj powie że nie wie , albo Cię okłamie . Mało jest hodowców którzy kupują soje z dobrych źródeł bo takowe chcą abyś zamawiał tego sporą ilość. Druga sprawa komponenty w paszach treściwych mogą się zmieniać ale wszystkie parametry muszą być takie jakie są opisane w ateście więc za każdym razem parametrowo dostajesz taką samą pasze , teraz pokaż mi taką sytuacje przy soji czy rzepaku.

Nie raz slyszalem ze ktos badal pasze tresciwa i jej sklad odbiegal od tych podznych przez producenta glownie z lokalnych mieszalni choc nie zawsze wiec tu czy tam bedzie jakis nieuczciwy. Ostatnio bralem z agroloku 12t luzem prosto z portu z dostawa na podworko samochod z dmuchawa to wyszlo mi niecale 1600zl brutto dowioza na terenie calej polski minimalne zamowienie 3t roznica w cenie kilka zl Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DV217    0

Witam.

 

Popieram Agrolok daje dobre komponenty ale jeżeli nawet agrolok nie ma zbytniej konkurencji na terenie też nie będzie zbytnio odbiegał od ceny proponowanej przez lokalnego dystrybutora , w agroloku pracuje się parami , telemarketer oraz przedstawiciel terenowy, a przedstawiciel terenowy ile ugra Cię na cenę tyle ma prowizji dla siebie więc bywa różnie . Pan zamawiał luzem co też jest sporą różnicą . Cena za opakowanie oraz koszt zaworkowania też swoje robi. Co do paszy z małych mieszalni , muszą przestrzegać pewnych standardów ale nie aż takich jak firmy produkujące tysiące ton . Kontrole są tam rzadsze . Jak dostaje się atest do paszy i widzi się skład a potem w laboratorium wyjdzie jakiś babol i stracicie na tym w jakiś sposób zawsze możecie to zgłosić i swoje wyciągnąć , przy zamówieniach luzowych zawsze pobierana jest próbka paszy dla was i dla firmy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja dużych ilości nie kupuję, workowana soja 1700 brutto u najtańszego lokalnego sprzedawcy. W tej cenie przywożą i to nawet małe ilości (10 km ode mnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj