Polecane posty

rolstudent    182

To jak krowa dostaje 10 kg to masz kilogram. Możesz spokojnie tak dawać no chyba ze masz sporo towaru to ściągnij trochę rzepaku i daj więcej lubinu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ten ostropest plamisty? bo mnie jest kilka strutych sztuk odrazu spadło mleko i wrócic do tego nie mogą a jedna ma problem z zacieleniem cysta byla dwa razy przy ruji leczylismy narazie pokryta zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Wady wrodzone występujące u cięląt - przykurcze kończyn.

Przyczyna rośliny motylkowe np. łubin ........... niestety nie piszą, jaka jest dawka bezpieczna.

Żródło: "Choroby bydła podstawy diagnostyki i terapii" Michał Bednarski.

 

rolstudent  ten ostropest plamisty stosowałeś u siebie, bo pierszy raz o nim słyszę? Jak zobaczyłam zdjęcia to myślałam, że to oset, a to fajne ziółko jest i może warto sobie nim detox zrobić ;)

 

Na allegro po 9 zł za kg chodzi, ale nie wiem ile tego krowie np. dawać :)

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Mam trochę nietypowe pytanie. Jakie macie średnio zużycie treściwych na litr mleka i przy jakiej wydajności? Albo zużycie treściwych na jedną sztukę na rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wszystko zależy od wydajności. Ale w szczycie dochodzi do 12kg

Przez pewien czas używałem ostropest do paszy rozdpjeniowej. Tej z tłuszczem chronionym. Z ostropest jest robiony taki lek dla ludzi jak sylimalor czy rapacholin. Więc wiecie mniej więcej jakie ma działanie. 0,3 kg na dobę dawało krowie mega kopa. Pobudzalo do produkcji i wspomagalo wątrobę. Szkoda ze to takie drogie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

witam doswiadczonych krowiarzy...miesiac temu był zywieniowiec ulozył dawke i nie jestem zadowolony...dzwonilem do niego ale on juz tydzien czasu jedzie do mnie,,..a mleko zamiast wzrastac to spada i tylko tłuszcz w mleku wzrasta a w zbiorniku mniej..co moze byc przyczyna tego bo czekajac na niego nie wiem co robic..ulozył dawke na rzepaku jakims produkcie na moczniku majacym 90% bialka o nazwie dolmet do tego mielona kuku i bufor..jestem nie zadowolony a jego nie ma..bialko tylko 3,2 a tłuszcz 4.5

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

nie pasza tylko korektor bialkowy czy jak to sie nazywa z dolfosu..wpisz w gogle dolmet dolfos i po czytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

nie pasza tylko korektor bialkowy czy jak to sie nazywa z dolfosu..wpisz w gogle dolmet dolfos i po czytaj

90 % białka czyli 1kg równa się 2 kg soi zastanów się co to za korektor. Tak jak kolega wyżej napisał mocznik pewno działa takie cuda. W inra 1gram mocznik to 3 gramy białka. większość korektorow białkowych to mieszanina srut poekstrakcyjnej soi rzepaku slonecznika no i mocznik. Czasem surowce te sa poddane ekstrudacji lub ekspandacji przez co poprawia się ich wartość paszowa. Ale ten twój korektor to po prosty mocznik. Może Z jakimś inchibitorem.

Dlatego ten twój doradca zrobił Ci dawkę jak do skarmiania mocznika. Mocznik nigdy nie zastąpi soi.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Przy obecnej cenie śruty sojowej i rzepakowej chyba nie ma sensu bawić się w mocznik, chyba, że ktoś daje od dawna i nie chce zmieniać dawki. Tym bardziej gotowych preparatów które jak dobrze pamiętam kosztują około 3zł/kg. Pamiętajmy, że mocznik to tylko azot, ani energii ani aminokwasów czy innych składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

"DOLMET to korektor białkowy z mocznikiem i metioniną

Pozwala na częściową zamianę śruty sojowej.

- poprawia przyrosty u bydła opasowego"

 

Skoro piszą, że częściową zamianę, to czemu nie masz soi w dawce?? Soja jest niezastąpiona! Nie ma tańszej alternatywy. Mocznik to tylko białko dla bakterii żwaczowych i doskonale się do tego nadaje.

Tym korektorem poprawiać przyrosty opasów można, ale mleko zwiększy się tylko przy ewidętnych brakach białka w dawce i niskiej wydajności!

 

U mnie pierwsza wizyta żywieniowca zaczęła się od pytania, czy mam krowy, które dają w tym momencie powyżej 30l/dzień. Jeśli tak, to można dać im soi i spróbować je "podkręcić". Innym nie warto!

 

Efekt zobaczyłam po roku, gdy wystartowały w laktację z pożądną dawką(NIEOTŁUSZCZONE!!!). Wszystkie 30-tki  dały po 40 l, a już nowe dają po 50, ale ostrzegam trzeba dać im czasu i zacząć od dobrego zasuszenia i "chudej" kondycji.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Wprowadziłem ok dwóch tygodni temu mocznik. Początkowo ~ 50g na sztuke, delikatnie wzrosła ilość mleka, a koszty delikatnie spadły, ku mojemu zdziwieniu stwardniał kał. Po zwiekszeniu do ~75 g mleko wzrosło jeszcze bardziej, lecz po kilku dniach wszystko się odwróciło, z krów się leje, mleko spadło i cześć krów nie je. Uważam, że mocznik jest dobrym uzupełnieniem ale należy stosować go bardzo ostrożnie i przede wszystkim dobrze bilansować dawkę, a to nie takie łatwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

jak nie strawi śruty sojowej  to albo za mało energi w dawce albo za duzo śruty sojowej w dawce . Jeżeli sie myle to niech mnie ktoś poprawi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol45010    0

co myślicie o takiej mieszaninie ile ona będzie mogła mieć białka 370kg mieszanki jarej 200kg pszenżyta ozimego 100kg ziarna kukurydzy 150kg śruty rzepakowe 150 kg koncentratu białkowego 38% i30 kg witamin 10 kg kredy i 10 kg buforu z alg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rols    0

 Witam.Moje krowy dostają: 25 kg kiszonki z ququ, 8 kg sianokiszonki, 0,5-1kg słomy, 7 kg wysłodki kiszonej i 4,5-6 kg paszy treściwej 18%. Wczoraj przyszły mi wyniki:

- mleko 26,4,

- tł 4,24% i bi 3,34%,

- na 33 krowy dojne 26 ma <100.

Wiem, że trzeba dorzucić białka ale w jaki sposób ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@Karol nie wiem jakie masz zboża ale 16-17 % białka

@Rols Nie masz więcej sianokiszonki ? Ta dawka na moje oko to szybko do kwasicy doprowadzi. Daj tej słomy nawet 2,5 kg, do tego z 1kg śruty rzepakowej i jak będzie mało to dokładaj sojowej. Mleko ładnie, parametry też ale dużo energii się marnuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rols    0

Niestety z sianokiszonką krucho jest. Dokładnie to daje:

-rano: kiszonka z ququ 12,5kg, wysłodki 3,5kg, treściwa 1 kg a po godzinie jeszcze 1,5 kg i potem sianokiszonka 7kg

- wieczorem: kiszonka z ququ 12,5 kg, wysłodka 3,5kg, treściwa 2-2,5kg, potem słoma 1kg i sianokiszonka 1kg na to.

Wszystko zadaję ręcznie i słomy więcej niż ten 1 kg nie chcą jeść, a niektóre sztuki to wgl nie chcą słomy jeść. (słoma z jęczmienia ozimego).

A w skład treściwej wchodzi na 1500kg: 150kg soi, 150 kg rzepakowej, 175 koncentratu 38% ( 26% bi roślinne, 12% z mocznika), 25 kwaśnego, 25 bufora z alg, 30 kg kreda i 30 kg witaminy, a reszta to zboże (jęczmień, pszenica i pszenżyto w podobnej proporcji). 

Dodatkowa dostają jeszcze wieczorem z ręki na treściwą 50g drożdży w dolfosu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol45010    0

lamboEVO100 a twoim zdaniem to ile powinienem dać tej ''mojej pełnoporcjówki" na sztukę ? tak myślałem żeby dac 2 kg na 20litrów a potem 1kg na każde 3 litry powyżej 20 np na 23 litry 3 kg na dzeń a co wy dajecie i w jakiej ileści przed wycieleniem i po wycieleniu żeby krowa weszła w laktację a nie miała ketozy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ja juz tydzień jak przekonałam się do mocznika ( słabe sianokiszonki) zaczełam od bezpiecznej ilości 40g/dobe i podaję go w dwóch odpasach i sukcesywnie zwiększam, ale powoli. Stacji paszowej i woza nie mam więc wszystko zadaję RĘCZNIE, i do tego krowy są na wolnostanowiskowej, więc tym bardziej jest mi trudno nad nimi zapanować, zwłaszcza aby każda pobrała nie za dużo mocznika czy treściwych. Do mocznika ułożyłam uzupełniającą treściwą z QQ i pszenżyta z witaminami i podaję to razem. Efekty widać bo kilka sztuk z grupy już przekroczyło 30l na dzień.

 

A zasuszone od 3tyg przed planowanym wyc. dostają śrutę 14%białka na qq, zbożu rzepaku i soji, od malutkiej porcji 0,5kg na dzień a kończąc w dniu porodu na 3-4kg. Zero wysłodków, kiszonek z koniczyn i lucern, tylko kiszonki z  qq i traw i odpowiednie witaminy ze stosunkiem wapnia do fosforu. Jak widzę że mocno szczupleją i pobranie paszy się drastycznie zmniejsza wprowadzam glicerynę. Po porodzie koniecznie pójło, jak nie mam to robię sama, i przerzucam sztukę do krów z I grupy lakt. Tam żywienie oparte na koniczynie ,qq i wysłodkach kiszonych. Do objetość. dostają mieszankę uzupełniającą energię z mocznikiem. Dodatkowo mieszanka treściwa pełnoporcjowa 19% 3kg na dzień i wysłodki suche lekko namoczone aby były smakowitsze z koncentratem białkowym 45% z rzepaku i soji jako premia. Dodatkowo glicerynę rozpuszczam w wodzie i polewam konewką objętościowe. 

 

Efekty widać i wydajność ciągle rośnie, ale przez to że nie mam woza i stacji zadawanie paszy zaczynam od 5 rano i kończę o 8 wieczorem (razem 5 odpasów) aby zachować równe odstępy czasu dla dobra ich żwaczów  ;)  ;)  ;)


w chwili obecnej dla 1 grupy lakt. białko 3,45, tłuszcz 4,5 i mocznik narazie skoczył do 120-140 po wprowadzeniu dolnej dawki mocznika do paszy. A wcześniej był poniżej 100. Także cieszę się że przekonałam się do mocznika. Nie jest taki zły, trzeba wiedzieć tylko jak go stosować.  

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj