Polecane posty

lamboEVO100    513

Prze!zuwaczka to typowy rolnik z podlasia co od paru lat sieje kukurydze W obsadzie 120tys na ha dzieki czemu w kiszonce ma bialko 9 a skrobi 15 i mysli ze kukurydza podniosi sie mocznik. Krowy sa niedozywione a mogly by dac spro mleka.

Mowiac na powaznie w tym roku zywieniowiec mowil ze kiszonki z kuku maja w 95% miedzy 15 a 20% skrobi

Nie każdy miał w tym roku taką suszę, że musiał kosić kukurydzę po przymrozku. Po pytaj ludzi co kosili na ziarno ile ton mieli suchej z ha średnio i policz plon skrobi z ha, dla ułatwienia napiszę że suche ziarno ma około 70% skrobi. Zgrywasz cwaniaka, że tylko Ty potrafisz siać kukurydzę ale ciekawe co byś miał na piachu. W lipcu pisałeś, że susza i kukurydza słabo rosła a pod koniec września pisałeś że trzeba czekać na przymrozek bo kuku za zielona. Jakoś u mnie w okolicy pod koniec sierpnia wszystkie kukurydzę były do połowy suche. Pewnie musimy wybrać się do Ciebie na wykład i poznać tajniki uprawy... Nie chce się kłócić ale to już dawno zrobiło się nudne.

Piotrek dołóż tą rzepakową ale powoli i może zabierz z 0,5 sruty z owsa aby za szybko nie rosły. U jałówek najlepiej aby przyrosty nie przekraczały 1kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Prze!zuwaczka to typowy rolnik z podlasia co od paru lat sieje kukurydze W obsadzie 120tys na ha dzieki czemu w kiszonce ma bialko 9 a skrobi 15 i mysli ze kukurydza podniosi sie mocznik. Krowy sa niedozywione a mogly by dac spro mleka.

Mowiac na powaznie w tym roku zywieniowiec mowil ze kiszonki z kuku maja w 95% miedzy 15 a 20% skrobi

Ja podnosze mocznik mocznikiem :) bo przy mojej dawce i możiwościach krów zwiększanie soi i rzepaku już się nie opłaca. Zwiększanie białka  mając duże niedobory energii to strzał w kolano.

 

Qq przez tą suszę ma mało skrobi. U mnie jest 36% w suchej masiei cieszy mnie to bardzo. Niestety 38% suchej masy i ze stabilnością ciężko i mikotoksyn się boję...

 

O jałówkach cieszko gadać, bo nawet żywieniowcy omijają ten temat. Moje dostają około 3kg dziennie podstawowej, w tym 30% rzepaku i 60 % mieszanka zbożowo-strączkowa. Modyfikuję w zależności od wieku, bo mam pogrupowane. Gdy zacielę(13-15 mies) wywalam z dawki qq i zmniejszam do 1,5-2 kg w zależności od kondycji. Simentale później dojrzewają, więc trzeba pomyśleć, żeby nie zatuczyć.

 

Jak karmiłam je słabiej, a dostają bardzo słabe bele lub GPS, to nie polowały tak wcześnie, a jak i tak się którejś nie zacieli to d*pę ma grubą, więc ciężka sprawa. Ja pocieszam się tym, że rosną ogromne. Soję daję tylko maluchom do 6-7 miesięcy w samodzielnie wymieszanym starterze. Rosną pięknie i brzuchy mają ogromne :)

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Jak na razie daję 30 dkg rzepakowej i 20 dkg sojowej na szt dziennie, to teraz zmniejszę śrutę z owsa do 1 kg. Nie wiem jeszcze czy QQ dawać bo ona tuczy a tłuszcz wchodzi w tym okresie w wymię co wpłynie nie korzystnie na wydajność mleczną, dajecie takim jałówką QQ i w jakich ilościach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Nie każdy miał w tym roku taką suszę, że musiał kosić kukurydzę po przymrozku. Po pytaj ludzi co kosili na ziarno ile ton mieli suchej z ha średnio i policz plon skrobi z ha, dla ułatwienia napiszę że suche ziarno ma około 70% skrobi. Zgrywasz cwaniaka, że tylko Ty potrafisz siać kukurydzę ale ciekawe co byś miał na piachu. W lipcu pisałeś, że susza i kukurydza słabo rosła a pod koniec września pisałeś że trzeba czekać na przymrozek bo kuku za zielona. Jakoś u mnie w okolicy pod koniec sierpnia wszystkie kukurydzę były do połowy suche. Pewnie musimy wybrać się do Ciebie na wykład i poznać tajniki uprawy... Nie chce się kłócić ale to już dawno zrobiło się nudne.

Piotrek dołóż tą rzepakową ale powoli i może zabierz z 0,5 sruty z owsa aby za szybko nie rosły. U jałówek najlepiej aby przyrosty nie przekraczały 1kg.

Juz ci odpowiadam. Kukurydze mialem na 6 i 3 klasie, na slabszej ziemi wilgoc byla do konca dzieki wczesnemu wlukowaniu i uprawa przedsiewna. W tym roku plony z 1ha mam o 25% wyzsze. Nie moja wina ze sasiad przez miedze zbiera 2 wozki kuku gdy u mnie wycbodzi 4x tyle. U mnie 99% rolnikow pow 40 roku mysli ze kukurydza to bialko i jest w tym utwierdzona bo dajac wiecej kuku rosnie mu bialko w mleku.

 

Przezuwaczka zwracam honor bo twoje posty byly "dziwne" wiec mialem cie za te 99 malorolnych.

Tak jalowka musi jesc to samo co dorosla krowa tylko w odpowiednich ilosciach

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Wg prof. Nowaka(Podlaskie Forum Bydła 2015) cyt. " Nie bójcie się przyrostów dobowych 900-1000 g u jałówek, aż do zacielenia w 13-15 miesiącu. Póżniej ograniczyć do 700-800g".Oczywiście dotyczyło to H-F ów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

oczywiście masz na myśli zrównoważone żywienie   ... kiedyś u nas jałowki dostawały dużo kiszonki z kuku   to 8-9 miesieczne dostawały ruje   ;/          ja twierdze że im większy hf tym mocniej żywić trzeba ale rownowaga   trawa kukurydza   i witaminy  ;!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Oczywiście przecież mleka nie dają, a qq wtedy tylko tuczy. H-F powinien mieć ruję w tym wieku, ale trzeba czekać, aż osiągnie odpowiednią wagę i wyrostowość.

 

Mam 50% Jerseya, to fikała w 6 miesiącu i zacielałam 12 miesięczną. Tłuszcz w mleku ma jak HF i daje na szczęście jak HF. Śmiesznie wygląda, jak koza z wymieniem krowy  Na wagę 450-500 kg daje 38l/dzień w 50 dniu II laktacji, więc jest super.

 

fireseba  ten epitet "typowy rolnik z Podlasia" uważam za komplement, bo jestem 30 letnią babą ze stolicy, mam dyplom z fizyki i od 10 lat próbuje odnaleźć się "rolnicząc" na Podlasiu.  Grzebię w g*wnach moich krów, studiuje ich tabulogramy, męczę żywieniowców i próbuje wdrożyć u siebie normy żywieniowe, tak aby na tym zarobić. Ciągle myślę, że jestem głupia, ale przede wszystkim ostrożna. Doświadczenie mi podpowiada, że białko to droga pasza i walenie go nieostrożnie jest groźne i nieekonomiczne.

 

Polecam śrutę soja + kukurydza(30/70) stopniowo 2-3 tygodnie przed ocieleniem, aby tydzień po dostawała 2-3 kg dziennie. Usunąć z dawki, gdy zejdzie z mlekiem poniżej 20 l/dzień lub minie 100 dni od ocielenia, a mleka jest mniej.

 

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Juz ci odpowiadam. Kukurydze mialem na 6 i 3 klasie, na slabszej ziemi wilgoc byla do konca dzieki wczesnemu wlukowaniu i uprawa przedsiewna. W tym roku plony z 1ha mam o 25% wyzsze. Nie moja wina ze sasiad przez miedze zbiera 2 wozki kuku gdy u mnie wycbodzi 4x tyle. U mnie 99% rolnikow pow 40 roku mysli ze kukurydza to bialko i jest w tym utwierdzona bo dajac wiecej kuku rosnie mu bialko w mleku.

 

Przezuwaczka zwracam honor bo twoje posty byly "dziwne" wiec mialem cie za te 99 malorolnych.

Tak jalowka musi jesc to samo co dorosla krowa tylko w odpowiednich ilosciach

Nie wiem co masz za VI klasę, że do końca trzymała wilgoć. Mój rejon trochę bardziej dotknęła susza ale wody brakowało już w czerwcu i nie ważne czy to na zimowej czy na wiosennej orce.Co innego na IVb tam nawet niezłą kolbę wykształciła i trzymała się do końca.

Kukurydza to nie pasza białkowa ale w większości przypadków podnosi białko w mleku za sprawą dodatkowej energii.

 

Jałówka wcale nie musi jeść tego co krów, trzeba jej tylko na miesiąc przed porodem wprowadzić pasze które jedzą krowy. Ja jestem zwolennikiem wypasu jałówek powyżej roku. Trawa im spokojnie wystarczy, wiadomo jesienią trzeba dokarmiać ale ja daję tylko sianokiszonki, jeśli jest w miarę dobra to im spokojnie wystarczy. Zalet przebywania na pastwisku chyba nie muszę pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czy grupę tych na 25 kg żywisz tym co jałowiznę czy oddzielnie mieszasz dla 15 sztuk?

 

a dla tych najlepszych żywisz w ogóle bez stacji paszowej?

 

Pasza na 25kg jest podstawa ktora mieszam dla wszystkich krów wysypuje część TMR dla tej grupy i wtedy dosypuje dodatkowe pasze i tak powstaje mix na 40 kg. Jałowizna do 12miesiecy dostaje ten mix na 25kg starsze i zasuszone w pierwszej fazie dostaja inny TMR który mieszam co drugi dzien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol45010    0

jakie dajecie krową koncentraty i w jakich dawkach

czy jest taka możliwość żeby ułożyć samemu dawkę żywieniową? Są może jakieś kalkulatory czy takie specjalistyczne programy dostępne dla wszystkich?

I czy może się tak z dażyć u krów mlecznych że w wynikach oceny mocznik jest bardzo niski a i tak krowa ma niedobór energii? A może słyszeliście o jakiś kursach dotyczących żywienia bydła?

Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZI POZDROWIENIA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Krowa może mieć zarówno niedobór i energii jak i bialka. Gdzieś na necie widziałam taką tabele w ktorej odczytujesz na podstawie wartości białka i mocznika czy w dawce jest niedobór czy nadmiar energii i bialka. A programy są różne, zależy czy stać cię na ich zakup bo do tanich nie należą. O kursach nie słyszałam. Ale są studia zaoczne, studium 2 letnie. Z tymże tam nie uczą tylko żywienia, a różnych bzdetow często niepotrzebnych później i to trochę strata czasu i pieniędzy. Ostatnio było forum bydła mlecznego w Piątnica. Warto na takich szkoleniach być bo tam czegoś się na pewno dowiedział, kupywac prasę o bydle, czytać książki o bydle żywieniu itd. Po prostu żyć tym i się tym interesowac

Ogólnie zmieniłam myślenie dzięki Krzyśkowi z PFHBiPM. Kupiliśmy mieszalnik robimy własne mieszanki treściwe. Dla wszystkich podstawowa śruta zbożowo-strączkowa + rzepakowa. Dla startujących i dających więcej premia- śruta kukurydziana z soją + 1kg dziennie wysłodek. Moja najlepsza 50 l/dzień zjada 6 kg podstawowej, 3 kg premii, 200 g tłuszczu palmowego i 50g moczniku(koniecznie na qq). Dostaje to w 5 odpasach nie więcej niż 2 kg/na raz, po podaniu qq lub beli. Troche zabawy, ale dodatki typu bufor, drożdże, witaminy mam wmieszane.


Koleżanko @przezuwaczka powiedz mi czy mogłabys mi dać jakieś namiary na ten tluszcz skąd go bierzesz cena i itp Będę wdzięczna za jakieś info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Mocznik poniżej 200 białko. Mniej niż 3.2 i tłuszcz 3.8 krowy za mało pobierają suchej masy. . Wysoki mocznik niskie białko mało energii. Białko pow 3.2 niski mocznik za mało białka w dawce tak mi się wydaje


Ja mam taki problem ze krowy po nocy maja kal ciemny i gesty a w dzień luźny i brązowawy. Krowy średnio zjadają 1,2 kg SM na 1kg mleka. Mieszam im (waga SM produktu) 2,5kg słomy 2kg siana 8kg kiszonki z trawy 3.5kg kiszonki z lucerny 8kg kiszonki z kukurydzy. Dwa razy dziennie dostają mieszankę 15kg rzepakowej, 6kg sojowej, 20kg śruty zbożowej z przewagą owsa do tego bufor oraz drożdże i witaminy Czyli na krowę wychodzi od 1 do 2kg śruty dziennie i więcej nie mogę bo somatyka skacze.

Mocznik w mleku od 280 do 400, białko od 3.0 do 4.0 tłuszcz w normie w grupach pow 60dnia laktacji zaś w niższych jest na poziomie niskiego białka. Do tego tylko dwie krowy widać że się ślinią czy  w tym jest problem?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mogłoby to świadczyć, że krowy sortują tmr. Najpierw wyjedzą co drobne i smaczniejsze a potem to co zostało czyli sianokiszonka i słoma. Może sortowanie jest powodem przykwaszania o którym pisałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Zapewne tak jest ale co zrobić? TMR ma 45% SM słoma ma długość 4-8cm zaś reszta od 2 do 6cm. Daje teraz im po 4-5 razy dziennie by w ciągu 30min wszystko wyjadły i to mało daje. Spróbuję dziś kukurydzę wcześniej wrzucić bo zamiast być wszędzie to przykleja się w około pociętych kawałków trawy lub siana. Obecnie idzie siano, woda, rozwalona kiszonka z trawy i lucerny, wymieszam chwile dorzucam słomy i wody, zamieszam ok minuty i kukurydza.

Tak jak wyżej piszesz zapewne jest sortowany bo zjadają go od dołu, lecz co poradzić na to? Mniej słomy i wywalić siano?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Kol. Fireseba ile niedojadow zostaje? Pytam bo jak wrzucilam te paszę w kalkulator to wyszło mi to tak sobie, za duzo wlokna. Wychodzi mi ze pasza tresciwa ma 28 białka. Dla jakich krów to dawka, dla wszystkich? Jakies grupy zywieniowe masz? Mocznik masz podwyzszony a wysoki mocznik to często duże KS.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Od 30 sztuk wyrzucam diennie ok 0-5kg SM. Moze i przesadzam teraz z bialkiem bo byloto liczone na wiecej starego siana ktore mialo (12%) bialka a teraz w polowie zastapilem je lucerna wiec w dawce jenest obecnie 13-15% bialka krowy wysokocielne dostaja ok 1kg dziennie a w szczycie laktacji 2kg. Z lucerna dalem 15% wiecej kukurydzy ale chyba zmniejsze bo jest wyjadana jezykiem poprzez krowy a dorzuce sruty z owsa? Czy to bedzie dobrev posuniecie? Czesto koryguje dawke nawet o 20%

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mocznik poniżej 200 białko. Mniej niż 3.2 i tłuszcz 3.8 krowy za mało pobierają suchej masy. . Wysoki mocznik niskie białko mało energii. Białko pow 3.2 niski mocznik za mało białka w dawce tak mi się wydaje

 

 

Ja mam taki problem ze krowy po nocy maja kal ciemny i gesty a w dzień luźny i brązowawy. Krowy średnio zjadają 1,2 kg SM na 1kg mleka. Mieszam im (waga SM produktu) 2,5kg słomy 2kg siana 8kg kiszonki z trawy 3.5kg kiszonki z lucerny 8kg kiszonki z kukurydzy. Dwa razy dziennie dostają mieszankę 15kg rzepakowej, 6kg sojowej, 20kg śruty zbożowej z przewagą owsa do tego bufor oraz drożdże i witaminy Czyli na krowę wychodzi od 1 do 2kg śruty dziennie i więcej nie mogę bo somatyka skacze.

Mocznik w mleku od 280 do 400, białko od 3.0 do 4.0 tłuszcz w normie w grupach pow 60dnia laktacji zaś w niższych jest na poziomie niskiego białka. Do tego tylko dwie krowy widać że się ślinią czy  w tym jest problem?

 

Troche duzo włoka w dawce zabierz z kilo słomy. Słome jak juz wczesniej ci pisałem musisz dawac na samym poczatku aby dobrze ja pocieło nie bój sie tego najlepiej zeby miała długośc 2-3cm (na duzych fermach zawsze maja sieczke ze słomy przez sieczkarnie cieta) długie czesci w dawce spowaniaja trawienie u krów czyli mniej pobrania=mniej mleka z reszta moze byc wtedy segeregacja. Mocznik ci skacze i jest duzy bo jez za mało energii w tej dawce napewno z 8kg QQ na te białko  nie starczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Prze!zuwaczka to typowy rolnik z podlasia co od paru lat sieje kukurydze W obsadzie 120tys na ha dzieki czemu w kiszonce ma bialko 9 a skrobi 15 i mysli ze kukurydza podniosi sie mocznik. Krowy sa niedozywione a mogly by dac spro mleka.

Mowiac na powaznie w tym roku zywieniowiec mowil ze kiszonki z kuku maja w 95% miedzy 15 a 20% skrobi

Bardzo mi miło że napotkałem tu genialnego rolnika który jest najmądrzejszy i wszystko wie o żywieniu a innych ma za nic. Wytłumacz mi w takim razie dlaczego to podlasie jest krajowym zagłębiem mleczarskim? Jak masz pisać posty które kogoś obrażają to nie pisz wcale. Nie rozumiem też czym się różni rolnik z podlasia od rolnika z reszty kraju? Oświeć mnie bo jakoś nie mogę dojść sensowności twoich argumentów...

Juz ci odpowiadam. Kukurydze mialem na 6 i 3 klasie, na slabszej ziemi wilgoc byla do konca dzieki wczesnemu wlukowaniu i uprawa przedsiewna. W tym roku plony z 1ha mam o 25% wyzsze. Nie moja wina ze sasiad przez miedze zbiera 2 wozki kuku gdy u mnie wycbodzi 4x tyle. U mnie 99% rolnikow pow 40 roku mysli ze kukurydza to bialko i jest w tym utwierdzona bo dajac wiecej kuku rosnie mu bialko w mleku.

 

Przezuwaczka zwracam honor bo twoje posty byly "dziwne" wiec mialem cie za te 99 malorolnych.

Tak jalowka musi jesc to samo co dorosla krowa tylko w odpowiednich ilosciach

Bardzo też jestem ciekaw jaką masz tą niby szóstą klasę że plony masz niby takie genialne zwłaszcza że przez cały okres wegetacyjny mało że nie kląłeś w temacie anomalia pogodowe że zero deszczu i nic nie rośnie. Mi to tutaj wygląda na wywody głupio-mądrego chwalipięty i nic więcej. Na szóstej klasie to w tym roku cudów nie ma... Nie dało się utrzymać wilgoci zwłaszcza przez włókowanie wczesne, piach to piach i nie wiem kto uwierzy w takie bajki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Do krow to ja smykalki nie mam i srednio mnie to interesuje wolal bym miec 200ha i siac przenice lub cos w tym stylu. Nie obrazaj sie o rolnika z podlasia bo jest ich kilkadziesiat tys do rego jestes z terenow gdzie rolnictwo poszlo do przodu nie to co moje zadupie.
Nie lubie sie przechwalac i sam nie wiem jak to sie stalo ale wiem ze dzieki zabiegom agrotechnicznym wilgoc byla do polowy sierpnia na glebokosci naewt 3cm gdzie dwa tygodnie slonce palilo i nic nie padalo. Inna sprawa ze mialem pole w dzierzawie co byly place kukurydza po 30cm takabyLa gleba przekwaszona. Zas na 3b kukurydza jest w galerii i mozesz sobie zobaczyc i nie ma co zazdroscic jak sasiad ktory zamiast robic prace w termin to wolal pod. Sklepem pic typowy rolnik z podlasia. Ja wole czasem pospac w dzien a gnojowice wozic w nocy by nad ranem ja wymieszac na pare cm z ziemia by mniej tracic...


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak Kargo zauważył 8 kg kiszonki z kukurydzy to mało. Jak miałem jej dużo to na sztukę trafiało do 25 kg. W zeszłym i w tym daję tylko po 17 kg.
Przyczyny sortowania tmr są dwie. Tmr jest sortowany gdy jest słabo pocięty i wymieszany lub zbyt suchy. W Twoim przypadku woda niewiele pomogła. Na Twoim miejscu zastosowałbym melasę lub glimel. Poprawi się smakowitość, treściwe przykleją się do sieczki i zależnie od ilości i tego co wybierzesz poprawi się bilans energetyczny. Dajesz siano to słomy daj tylko z 1 kg.Ten bufor na czym oparty? Soda i tlenek magnezu czy i algi też są?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Czy dobrze przeczytaliście posty kol. @fireseby ? Kolega podał wartości pasz objętościowych w KG SM i te 8kg SM kieszonki z kuku to (zakładając np 32% SM) to będzie 25kg paszy (!)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Punkt dla Ciebie. W tel. łatwo przeoczyć a na prawdę Fireseba, jest chyba pierwszym który podał wszystko w SM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

He he ja w luzku ale tez na tablecie i zle podalem ilosc kuku bo 500kg przy sm 33% daje 5,5kg na krowe lecz krowy w sczycie laktacji dostaja wiecej tmr gdyz nie mam mozliwosci a raczej casu mieszania dla innych grup, zawsze sypalem im mniej tresciwych lub wcale.
Dzis dalem siano na dno z kukurydza i troche wody pomieszalem dodalem trawe i lucerne wymieszalem po czym poszla na to sloma zlana woda po 1min mialem to co chcialem ale zobaczymy jutro. Teraz krowy nie wylizuja kukurydzy bo jest w srodku tylko gryza po kolei.
Nawte nie wiem co to za bufor z firmy top mleko jutro zeekne sklad. Ostatnio na probe dostalem drozdze z algami i od 2 dnni je stosuje do tego drozdze top yeast o tez nieznanym skladzie.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj