Polecane posty

daremw    128

Chciałbym zobaczyć jak te buraki jedzą, ostatni raz buraki ojciec siał pod koniec lat 90, to były rozdrabniane przed podaniem.

Krowy lubią buraki i jeszcze z 10 lat temu sieliśmy, też dostawały całe i odgryzały kawałki a jadły chętnie z tym że nie w takich dawkach.

W tym przypadku mogły je jeść jeszcze chętniej z głodu bo objętościowych porządnych mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

A ja bym polecił pożyczyć od kogoś sita do tmr i trochę sobie posiac. Myślę ze tylko wydaje się tobie ze robisz za mialki.

Ja sypie pierw sruty później słoma lucerna 15 minut mieszam qq i 10 minut mieszam. Na pierwszy rzut oka tmr jest za mialki Ale jak go przesieje wychodzi idealnie.

 

Wiem że tmr jest za sypki gdyż moje krowy które dostałem w spadku są przyczajone do starego siana:(

mam jeszcze sporo bel z łąk rolno środowiskowych o składzie

 

post-53011-0-74485300-1448403003_thumb.jpg

 

na paszowóz idzie ok 140kg do tego 70kg słomy pszennej (bardzo suchej), bela z trawy (życica) 30-40% SM oraz słabsza kiszonka z kukurydzy o składzie załączonym poniżej

 

post-53011-0-27911300-1448403050_thumb.png

 

Od dwóch dni nie daję pasz treściwych ze względu na strukturę oraz zapach odchodów związanych z zakwaszeniem. Obecne parametry mleka to bi. 3,44 tł 4.2 mocznik 300-389.

 

Jutro spróbuję naostrzyć noże i dolać wody wtedy zobaczę co dalej...

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Naostrzyc noże w paszowozie?? Pierwsze słysze ich sie nie ostrzy same sie ostra przy scieraniu. Mozesz jeszcze szybko po słomie wrzycić te siano i sianokiszonke i jak nieco sie wymiesza to QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Naostrzyc noże w paszowozie?? Pierwsze słysze ich sie nie ostrzy same sie ostra przy scieraniu. Mozesz jeszcze szybko po słomie wrzycić te siano i sianokiszonke i jak nieco sie wymiesza to QQ

U nas także się ostrzy co kilka miesięcy trzeba bo już tak dobrze nie wymiesza :) 

Najlepiej mieć 2 komplety jeden ostry zakładasz stare ostrzysz na następny raz bo dość długo to się schodzi przy ostrzeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

U nas także się ostrzy co kilka miesięcy trzeba bo już tak dobrze nie wymiesza :)

Najlepiej mieć 2 komplety jeden ostry zakładasz stare ostrzysz na następny raz bo dość długo to się schodzi przy ostrzeniu.

Jedne sie ostrzy inne nie. Mam wozek od roku i zuzyte nozyki posrednik wymienil na nowe i ich nie tykam.

Ostatnio jestem zalatany przygotowujac pola na zime ze wypadlo mi z glowy ostrzenie nozy bo zamiast ciac, sloma rwie sie i peka, a reszta pozostaje bez zmian. Jutro szlifierka w dlon i dzialam


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mocznik bardzo wysoki. Stosujesz jakiś dobry bufor i żywe drożdże? Ostatnio pisałeś, że kał jest jakiś luźny. U moich po zaczęciu mieszania wozem kał był ciemny i luźny. Wydawało się, że to nadmiar białka. Wet doradził, żebym wrzucił bufor i żywe drożdże, bo księgi zapchane. Na pewien czas zaprzestałem stosować bufor licząc, że przy słomie to wystarczy. Po dołożeniu buforu i drożdzy kał ma normalny zielony kolor i stał się zwięzły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shottle    1

Bieda w pierwszej i drugiej grupie, bo energii ewidętnie brak. Polecam śrutę z kukurydzy. Mocznik może podskoczy, jak dzięki dodatkowej energii zaczną wykorzystywać białko i pójdzie w mleko a nie w szambo... Tłuszcz jest mocno za wysoki. Do 100 dni 4 to dużo. Ja średniego nie miałam powyżej 4 od 2 lat, ale i mleko nie spada poniżej 20.

 

Ta pani nie ma wiedzy na temat żywienia. więc kolegolepiej zwróć się dosprecjalisty np, pfhb i pm. A napooczątek dodaj koncentratu białkowego i mleko podskoczy jak szalone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Źródłem białka jest w dużej mierze flora bakteryjna żwacza, która potrzebuje energii i mocznika, żeby urosnąć i być sporzydkowana przez krowę...-źródło MÓJ ŻYWIENIOWIEC Z FEDERACJI!!!

Kukurydza pomoże na pewno, chyba że to JERSEJE :) Dodatkowe białko też jest potrzebne, tylko nie wiem, czy zadziała , a po kieszeni kolega dostanie. Ja daję z białkowych oprócz rzepaku i soji mocznik nawozowy(bo bele mają tylko 13 - 14 % białka).

Może i się nie znam, ale efekt mam następujący:

 

1-40 dni         33,8 kg   tł 3,76   bł 3,04   mocz 210

41-100 dni     37,4 kg   tł 3,87   bł 3,1     mocz 201

101-200 dni   29,3 kg   tł 3,5     bł 3,18   mocz 210

pow. 200 dni  20,1 kg   tł 4,33   bł 3,53   mocz 209

 

Wysoki tłuszcz w mleku u krów mlecznych(!) to zawsze jest problem- źródło MÓJ ZYWIENIOWIEC

 

Od dwóch lat nikt nie poprawiał mi dawki, bo sama ją modyfikuję wg potrzeb moich krów i podnoszę wydajność o tysiąc litrów rocznie bez uszczerbku na zdrowotności stada.

 

Polecam żywieniowców z Federacji, bo sprawdzają (kał, kondycje, jakość pasz itd), trzeba sobie tylko regularnie pasze badać w laboratorium i ich słuchać!!!

 

Porady przez FORUM, to jak leczenie pacjenta bez badania go.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

a może opiszesz swoje żywienie? ja trafiłem na żywieniowca z federacji, który chciał zrobić zbyt szybko z moich krów rekordzistki:/ efekt- 11 zapalań i 3 krowy do likwidacji, od tej pory trzymam się od nich z daleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Mocznik bardzo wysoki. Stosujesz jakiś dobry bufor i żywe drożdże? Ostatnio pisałeś, że kał jest jakiś luźny. U moich po zaczęciu mieszania wozem kał był ciemny i luźny. Wydawało się, że to nadmiar białka. Wet doradził, żebym wrzucił bufor i żywe drożdże, bo księgi zapchane. Na pewien czas zaprzestałem stosować bufor licząc, że przy słomie to wystarczy. Po dołożeniu buforu i drożdzy kał ma normalny zielony kolor i stał się zwięzły.

 

Bufor jak i drożdże idzie w dawce zalecanej na opakowaniu. Mocznik duży bo jest problem z dostarczeniem krowom energii...

 

Źródłem białka jest w dużej mierze flora bakteryjna żwacza, która potrzebuje energii i mocznika, żeby urosnąć i być sporzydkowana przez krowę...-źródło MÓJ ŻYWIENIOWIEC Z FEDERACJI!!!

Kukurydza pomoże na pewno, chyba że to JERSEJE :) Dodatkowe białko też jest potrzebne, tylko nie wiem, czy zadziała , a po kieszeni kolega dostanie. Ja daję z białkowych oprócz rzepaku i soji mocznik nawozowy(bo bele mają tylko 13 - 14 % białka).

Może i się nie znam, ale efekt mam następujący:

 

1-40 dni         33,8 kg   tł 3,76   bł 3,04   mocz 210

 

41-100 dni     37,4 kg   tł 3,87   bł 3,1     mocz 201

 

101-200 dni   29,3 kg   tł 3,5     bł 3,18   mocz 210

 

pow. 200 dni  20,1 kg   tł 4,33   bł 3,53   mocz 209

 

Wysoki tłuszcz w mleku u krów mlecznych(!) to zawsze jest problem- źródło MÓJ ZYWIENIOWIEC

 

Od dwóch lat nikt nie poprawiał mi dawki, bo sama ją modyfikuję wg potrzeb moich krów i podnoszę wydajność o tysiąc litrów rocznie bez uszczerbku na zdrowotności stada.

 

Polecam żywieniowców z Federacji, bo sprawdzają (kał, kondycje, jakość pasz itd), trzeba sobie tylko regularnie pasze badać w laboratorium i ich słuchać!!!

 

Porady przez FORUM, to jak leczenie pacjenta bez badania go.

 

Wydawało mi się że tłuszcz 4.2 przy białko 3.5 jest odpowiedni, wyższy mógłby wskazywać na dużą ilość włókna w dawcę i problem z jego przerobieniem. Wszyscy mówią o stosunku 1:1.2 więc przy białku 3.0 tłuszcz 3.6 jest odpowiedni?

Muszę skorzystać z usług żywieniowca...


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Słyszałam o takich efektach od kilku osób, ale nie widziałam dawki przed i po modyfikacji. Myślę, że za szybko zmieniono żywienie. Między innymi podanie dużej dawki białka mogło tak zadziałać. Ja zmieniam wszystko stopniowo. Wprowadzam nowości przez 2-4 tygodnie identycznie, jak u zasuszonych. Moje krowy na dawkę żywieniowca zareagowały utrzymaniem mleka. Niektóre zasuszałam to dawały jeszcze 20 litrów i musiałam je wyprowadzić i zostawić na słomie :)

 

Ogólnie zmieniłam myślenie dzięki Krzyśkowi z PFHBiPM. Kupiliśmy mieszalnik robimy własne mieszanki treściwe. Dla wszystkich podstawowa śruta zbożowo-strączkowa + rzepakowa. Dla startujących i dających więcej premia- śruta kukurydziana z soją + 1kg dziennie wysłodek. Moja najlepsza 50 l/dzień zjada 6 kg podstawowej, 3 kg premii, 200 g tłuszczu palmowego i 50g moczniku(koniecznie na qq). Dostaje to w 5 odpasach nie więcej niż 2 kg/na raz, po podaniu qq lub beli. Troche zabawy, ale dodatki typu bufor, drożdże, witaminy mam wmieszane. Marzę o paszowozie, ale będzie dopiero, gdy wyrównam krowy, bo narazie mam mix od 6000l do 12000l/rocznie. Są HFy, mieszańce Jerseyów i Montbeliardów :). Tylko z ręki można dogodzić wszystkim... ale PMR mógłby przejść, chodż i tak dużo roboty.

 

 

Średni stosunek tłuszczu i białka z całego stada jest niewiarygodny.

Ja mam niski tłuszcz, bo dużo kukurydzy w dawce, ale kwasicy nigdy nie miałam i to dzięki energii jest tyle mleka.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Bieda w pierwszej i drugiej grupie, bo energii ewidętnie brak. Polecam śrutę z kukurydzy. Mocznik może podskoczy, jak dzięki dodatkowej energii zaczną wykorzystywać białko i pójdzie w mleko a nie w szambo... Tłuszcz jest mocno za wysoki. Do 100 dni 4 to dużo. Ja średniego nie miałam powyżej 4 od 2 lat, ale i mleko nie spada poniżej 20.

O ile mi wiadomo mocznik w mleku jest odzwierciedleniem jego zawartości we krwi, jak jest go mało w mleku to jest go mało we krwi i mało go idzie w szambo ale przy tak niskim moczniku marnuje się energia.Jednak  patrząc po tłuszczu to krowy chyba lekko w ketozie i brak zarówno energii jak i białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

[...]Marzę o paszowozie, ale będzie dopiero, gdy wyrównam krowy, bo narazie mam mix od 6000l do 12000l/rocznie. Są HFy, mieszańce Jerseyów i Montbeliardów :). Tylko z ręki można dogodzić wszystkim... ale PMR mógłby przejść, chodż i tak dużo roboty [...]

 

 

@przeżuwaczka mucki trzymasz na wolnostanowiskowej czy uwięziówce ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

a ja przerobiłem oborę na wolnostanowiskową, żywię paszowozem ale bez stacji paszowej:/ doję 40 krów na hali 2x5

i teraz mam dylemat czy kupić używaną stacje paszową, ćzy 10 najsłabszych krów żywić z jałowizną, a reszcie zwiększyć dawkę w tmr:/

co radzicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jedna stacja jest w stanie obsłużyć plus minus 30 sztuk. I wydać około 400 kg dziennie. Ja bym przy zakupie stacji wyposażył ja w 2 silniki na pasze plus dozownik plynu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

sprawa wygląda tak białko 3.6. tłuszcz 4.9. rocznik ok 130. kal bardzo luźny. słaba płodność. jakieś sugestie co zmienić?
aha na chwilę obecną żywienie bez sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Jedna stacja jest w stanie obsłużyć plus minus 30 sztuk. I wydać około 400 kg dziennie. Ja bym przy zakupie stacji wyposażył ja w 2 silniki na pasze plus dozownik plynu

 

czyli mi by pasowała, bo skoro będę trzymał 40, a później 45 maks to taka stacja wystarczy, gdyż tmr będe ustawiał na te 15 najsłabszych, a 30 najlepszych będę dokarmiał ze stacji

 

znalazłem taką:

http://olx.pl/oferta/stacja-paszowa-de-laval-CID757-IDazbsz.html#b1e2ae1e04

 

i chcę dawać 1 silnikiem paszę pełnoporcjową, a drugim tym bez podajnika (ręcznie zasypywany) dla najlepszych oraz paszę powycieleniową (startmilk z wipaszu, lub mieszankę soji ziarna kukurydzy tłuszczu chronionego i dodatkowych witamin z beta karotenem)

dozownika płynu nie ma, ale może jakoś będzie się dało później dołożyć? no ale narazie nie stać mnie na nową stację paszową, więc będę szukał używanej

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Mozesz brać. To cena chyba za cały zestaw więc było by Oki. A ten starter spróbuj robić sam mam wrażenie ze wtedy lepiej dziala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a ja przerobiłem oborę na wolnostanowiskową, żywię paszowozem ale bez stacji paszowej:/ doję 40 krów na hali 2x5

i teraz mam dylemat czy kupić używaną stacje paszową, ćzy 10 najsłabszych krów żywić z jałowizną, a reszcie zwiększyć dawkę w tmr:/

co radzicie?

 

Podziel krowy na dwie grupy zywieniowe ja tak zrobiłem ja doiłem jeszcze mniej krów teraz w grupie 25kg mam 15 sztuk a w grupie 40kg 40 sztuk moze i jest z tym troszke wiecej roboty ale nigdy juz nie wróce do stanu poprzedniego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy grupę tych na 25 kg żywisz tym co jałowiznę czy oddzielnie mieszasz dla 15 sztuk?

 

a dla tych najlepszych żywisz w ogóle bez stacji paszowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Jaki jest dzienny koszt żywienia jałówki (same pasze) licząc że bela sianokiszonki śrenia kosztuje 150zł?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boguch    0

@daremw, oczywiście miałeś rację. Nie wiem skąd pomysł, żeby tak to liczyć.

Teraz już wyszło jak należy:

jęczmień+pszenica+pszenżyto (mniej więcej po równo) (11%) - 300kg

rzepak (34%) - 64kg

soja (46%) - 32kg

łubin (33%) - 11kg

 

Wg. moich obliczeń teraz wychodzi 18%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ja mam 40 szt z jałówkami i uwięziówkę. Możemy zwiększyć, ale wystarczy nam dwojgu pracy i kasy. Narazie optymalizuję opłacalność i pracochłonność. Kary nam dały po kieszeni, ale już się odbijamy. bo mleko rośnie :)

Wolnostanowikowa to drogi interes przy stadzie poniżej 50szt dojnych. W lato są na wybiegu, więc na nogi nie narzekam. Najgorsza to higiena, gdy stoją, ale żywienie jest super. Nie ma konkurowania przy stole paszowym i obserwacja dużo łatwiejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Prze!zuwaczka to typowy rolnik z podlasia co od paru lat sieje kukurydze W obsadzie 120tys na ha dzieki czemu w kiszonce ma bialko 9 a skrobi 15 i mysli ze kukurydza podniosi sie mocznik. Krowy sa niedozywione a mogly by dac spro mleka.
Mowiac na powaznie w tym roku zywieniowiec mowil ze kiszonki z kuku maja w 95% miedzy 15 a 20% skrobi

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Może nie powinienem pytać tu ale spytam, w końcu to temat o żywieniu krów mlecznych to jałówki też są hodowane w celu uzyskania mleka.

Mam jałówki simentale i chcę je zacielić i zostawić na krowy mleczne, teraz są w wieku7-8 mc waga około 250-300 kg.

Do żarcia na dzień dostają- siano kiszonkę jakość średnia, QQ około 2 kg, śrutę z owsa 2 kg + witaminy.

Ile trzeba by dołożyć na 1 szt dziennie śruty rzepakowej?

Pytam oficjalnie bo na PW nikt nie chce odp albo nie ma pojęcia, liczę że z tak szerokiego grona forumowiczów znajdzie się ktoś, kto będzie umiał odpowiedzieć, bardzo bym prosił.

Piotrek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj