Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Najpierw wrzuć słomę potem siano, sianokiszonka i kukurydza. Słoma długo się rozdrabnia. Wrzuć zdjęcie tego TMR, bo chętnie obejrzę. U mnie za to kłopot, bo przez zbyt suche bele i małą ilość kukurydzy trzeba dość długo mieszać, by dobrze pociąć. Jak radzi Lambo nie wsówaj przeciwostrzy dokońca. Ja mam zawsze na przedostatnim otworze czasem wyciągam jeszcze o oczko jak zaczyna blokować. Belki po sipmie bez noży prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Witam

 

Mam problem ze zbyt pociętym TMR. Na początek wrzucam belkę siana przeciętą na pół, na to bele sianokiszonki 30% SM też przeciętą chwile zakręcę by się trochę wymieszało, później idzie na to słoma luzem i kukurydza + śruta. Problem jest taki że nim wszystko się wymiesza to zbytnio się rozdrobni w zaledwie 3min. Wóz triolet solomix 12 z 9 nożami. Możecie coś poradzić?

 

Jak trzy minuty to szybko Ci tnie. Tak jak napisał przedmówca. Lepiej zacząć od słomy. Aby poszła na dno. Może włącz go dopiero jak już powrzucasz wszystko(oprócz kukurydzy oczywiście). Ja  śrutę sobie na łyżce przygotowuje. Zamieszam sianokiszonkę, wrzucam śrutę i pakuje kukurydzę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

przeciw norze jak wyjmę to kręci się  dookoła i zbija się prze bokach, jeśli są potrzebne to wychylam tylko na pierwszy otwór. 

Jutro zrobię tak jak napisał Thomasz choć i tak suche wyjdzie na górę, a mokra bela będzie się kręciła chyba że ją zatrzymam. Mam z tym spory problem bo somatyka skacze, a krowy się nie ślinią


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie
zakupiłem książkę Normy żywienia INRA 2009

mam sianokiszonke w balotach i kiszonkę z kukurydzy
mam problem z ustaleniem właściwych proporcji pasz objętościowych

jest jakieś stały przepis?
w książce nie mogę znaleźć (lub mi umyka)

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boguch    0

Witam,

Mam problem z ułożeniem 18% paszy treściwej. Ostatnio gadałem z kilkoma osobami i wychodzi na to, że ja to jakoś źle liczę. Zawsze robiłem tak:

jęczmień - 11%

śr. rzepakowa - 34%

 

Jeżeli dam 200kg jęczmienia i do tego 33 kg śr. rzepakowej uzyskam 18% paszę w ilości 233kg. Dobrze rozumuję?

 

Liczę to tak:

 

200 -> 11%

x      -> 18%

x=33kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przeciw norze jak wyjmę to kręci się  dookoła i zbija się prze bokach, jeśli są potrzebne to wychylam tylko na pierwszy otwór. 

Jutro zrobię tak jak napisał Thomasz choć i tak suche wyjdzie na górę, a mokra bela będzie się kręciła chyba że ją zatrzymam. Mam z tym spory problem bo somatyka skacze, a krowy się nie ślinią

 

Najpierw ida pasze tresciwe witaminy pasze płynne typu melasa itp.

nastepnie słoma która trzeba zostawic na kilka minut aby troche sie pocieła mozesz w tym czasie prygotowujesz baloty nie wrzucaj ich nigdy całych bo bedzie jak mowisz moze sie krecic choc nie zawsze najlepiej troche go ladowaczem poszarpac i wtedy wrzucac

jesli to co po tych czynnosciach znajduje sie w paszowozie i jest suche musisz wlac wody aby lepeij i szybciej sie pocieło na konice wrzucasz qq i gotowe. Co przeciwnozy w kazdym paszowozie bedzie inaczej musisz go wyczuc(odpowiednia regulacja) tak aby pasze nie kreciła sie bezwładnie wokół  slimaka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Witam,

Mam problem z ułożeniem 18% paszy treściwej. Ostatnio gadałem z kilkoma osobami i wychodzi na to, że ja to jakoś źle liczę. Zawsze robiłem tak:

jęczmień - 11%

śr. rzepakowa - 34%

 

Jeżeli dam 200kg jęczmienia i do tego 33 kg śr. rzepakowej uzyskam 18% paszę w ilości 233kg. Dobrze rozumuję?

 

Liczę to tak:

 

200 -> 11%

x -> 18%

x=33kg

Stworzyłeś nieco ponad 14% białka paszę. Daj 200 kg jęczmienia i 83 kg rzepaku. Wtedy wyjdzie 18% z malutkim ułamkiem

 

No i tak wogóle to jak chciałeś obliczyć z proporcji jeśli nie umieściłeś w niej % białka w rzepaku? Matematyka panie, matematyka

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mam okazje kupic mokre wysłodki po 130 zł za tone i zamiar dawać je zamiast suchych. Czy warto robić taką zmiane??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Najpierw ida pasze tresciwe witaminy pasze płynne typu melasa itp.

nastepnie słoma która trzeba zostawic na kilka minut aby troche sie pocieła mozesz w tym czasie prygotowujesz baloty nie wrzucaj ich nigdy całych bo bedzie jak mowisz moze sie krecic choc nie zawsze najlepiej troche go ladowaczem poszarpac i wtedy wrzucac

jesli to co po tych czynnosciach znajduje sie w paszowozie i jest suche musisz wlac wody aby lepeij i szybciej sie pocieło na konice wrzucasz qq i gotowe. Co przeciwnozy w kazdym paszowozie bedzie inaczej musisz go wyczuc(odpowiednia regulacja) tak aby pasze nie kreciła sie bezwładnie wokół  slimaka 

 

wrzucając słomę na początek mam taki problem że jest ona pocięta na 1-2cm gdy inne składniki nawet się nie wymieszały. Jeśli dam słomę na górę to tam zostaje i kreci się dookoła aż wszystko się zbytnio rozdrobni. W tamtym roku miałem suchą sianokiszonkę to było wszystko pięknie.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Witam

 

Mam problem ze zbyt pociętym TMR. Na początek wrzucam belkę siana przeciętą na pół, na to bele sianokiszonki 30% SM też przeciętą chwile zakręcę by się trochę wymieszało, później idzie na to słoma luzem i kukurydza + śruta. Problem jest taki że nim wszystko się wymiesza to zbytnio się rozdrobni w zaledwie 3min. Wóz triolet solomix 12 z 9 nożami. Możecie coś poradzić?

 

A ja bym polecił pożyczyć od kogoś sita do tmr i trochę sobie posiac. Myślę ze tylko wydaje się tobie ze robisz za mialki.

Ja sypie pierw sruty później słoma lucerna 15 minut mieszam qq i 10 minut mieszam. Na pierwszy rzut oka tmr jest za mialki Ale jak go przesieje wychodzi idealnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Witam

Mam do was pytanie - w naszym gospodarstwie średnio krowa daje 16,5 litry/dzień w laktacji (trochę mało)

Paszy dziennie dostają:

25kg burak pastewny

15kg kiszonka kuku

2kg siana 

do oporu -słomy

3 kg śruta zbożowa 

2 kg śruta rzepakowa+witaminy+kreda

mleko:

Białko 3.60%

Tłuszcz 4.60%

 

Co powinienem zrobić żeby podnieść wydajność krów???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Zmień krowy i wytłumacz mi dlaczego tak dużo burraków a tak mało siana?

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Krowy nie są stare średnio 5-cio letnie, siana daje tak by starczyło mi do nowego za wiele nie mam, a buraków tyle bo jest ich troche starczy mi gdzieś do lutego a jak się skończą to będzie kuku i wysłodki-ok 20kg

Edytowano przez Bonifacy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

W takim razie powiedz mi ile daje mleka najlepsza około miesiąc po wycieleniu a ile najsłabsza bo na razie to strasznie ogólnikowo napisałeś.
A i pytasz dlaczego wymienić? Krowa nie da więcej mleka niż jej geny na to pozwalają- proste. Prosty przykład... Spróbuj udoić od typowych opasów 40 litrów dziennie- jak ci się uda to możesz działać cuda.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

najlepsza, która jest ponad miesiąc po wycieleniu daje ok 36-39 L/dzień najsłabsza po pierwszym cielęciu i czwarty miesiąc cielna daje ok 10L/dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No to już sam sobie powinieneś odpowiedzieć... Słabe sztuki do wymiany i tyle, genetycznie ma zaprogramowane że dużo nie da i "wyżej du.y nie wyskoczysz"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Chyba masz racje trzeba zrobić selekcję. A czy takie żywienie jak podałem może być czy coś skorygować?

Te jałówki hodowlane z ogłoszeń są dobre? skąd nabyć dobre jałówki? w pobliżu ogłasza się taka firma jak PH Konrad, brał ktoś od nich, dobre jałówki mają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Skorygować możesz tylko swoje plany na pasze w przyszłym roku. Podstawa to dużo dobrej sianokiszonki z młodej trawy(nalepiej z koniczyną) i qq z dużym procentem ziarna(skrobi). Śrutami się dopiero uzupełnia i dostosowuje ilość białka i energii na możliwości krów i ich etap w laktacji. Myślę, że podciągnęłyby się 20-22 litrów. Na burakach nie wyobrażam sobie budować dawki. Jak je podajesz? Czym rozdrabniasz? Ja dodaje suche wysłodki najlepszym, ale nawet mokrych by mi się nie chciało...


Jałówki mogą trafić się niezłe, ale na tej dawce ci nie naleją, a takie naprawde dobre się popsują. Zrób dla nich dobrą sianokiszonkę zanim je kupisz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Buraki dostają całe jedzą jak "człowiek jabłko" :D i wszystkie co sie im da moment i nie ma, nic nie zostawiają.

Mam sianokiszonkę ale jeszcze narazie nie dawałem muszę przywieźć bele ile im dawać na dzień sianokiszonki raz czy dwa razy dziennie?

Edytowano przez Bonifacy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Ja mam zdanie podobnie jak koleżanka wyżej z tymi jałówkami, na takiej dawce wiele nie zdziałasz. Podstawa to bardzo dobra sianokiszonka.
A tak w ogóle to nie masz białka w dawce. Zwiększenie śruty rzepakowej może być ryzykowne bo i tak jej dużo dajesz. Pomyśl o śrucie sojowej lub jakieś innej paszy białkowej typu młóto.

Chciałbym zobaczyć jak te buraki jedzą, ostatni raz buraki ojciec siał pod koniec lat 90, to były rozdrabniane przed podaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

wiadro 20l buraków jedzą nie dłużej jak max 5 min

A co do sianokiszonki w takim razie was posłucham i jadę jutro przywieźć z pola kilka bel zobaczymy jakie będą tego efekty?

Ile dawać sianokiszonki na dzień na krowę i ile razy?

 

Edytowano przez Bonifacy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mam następujące wyniki :

Grupa od 40 - 100:  białko  3,14, tłuszcz 5,82, mocznik poniżej 100 mleko -19,7kg

grupa oo 100- 200: białko  3,71, tłuszcz  5,62 mocznik 131 mleko-17,6kg

grupa powyżej 200 : białko 3,43, tłuszcz 5,34 i mocznik 162 mleko - 17,6kg

krowy dostają rano sianokiszonkę, kiszonke z QQ ok, 8kg, śrutę z własnych zbóż + 15% wagi zboża śruty rzepakowej ok. 3,5kg i znów sianokiszonka

wieczorem to samo. Co mam zrobić aby poprawić wyniki ?

Bieda w pierwszej i drugiej grupie, bo energii ewidętnie brak. Polecam śrutę z kukurydzy. Mocznik może podskoczy, jak dzięki dodatkowej energii zaczną wykorzystywać białko i pójdzie w mleko a nie w szambo... Tłuszcz jest mocno za wysoki. Do 100 dni 4 to dużo. Ja średniego nie miałam powyżej 4 od 2 lat, ale i mleko nie spada poniżej 20.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj