Polecane posty

kr9292    950

Zaczałem dawać bufor 5 dni i jak na razie bez rezultatów. A wiec po kolei. Rano krowy dostają  sianokiszonkę i 5-6 kg wysłodek melasowanych plus  2,5 kg sruty z owsa i pszenzyta. o 15 dostają ok 25 kg kukurydzy ( słabej jakości mało ziarna) 2,5 kg tresciwej z dossche 20% białka i ok 1 kg sruty rzepakowej plus bufor. po dojeniu dostają znowu 2,5 kg tresciwej z dossche i slome do oporu, polaną melasa.  I to chyba tyle. Kalkuluje i srednio ekonomicznie mi to wychodzi bo nie przekłada się za bardzo na ilość mleka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

8 kg treściwych, 5-6 kg wysłodek? Ile od nich doisz w tej chwili. Przy tych ilościach bufor to konieczność. Sianokiszonki dużo zjadają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

To dostaje najbardziej wydajna grupa ktora daje od 30-36 l. Jak pisałem wczesniej mocznik w mleku jest niski 120-150 i rzadki kał. Sianokiszonki od 10-15 kg, co prawda są w stanie zjesc wiecej ale z objetosciowymi krucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Czysty groch, czy peluszka to rośliny określane jako trudno kiszące się. Jeśli chcesz uzyskać dobrą kiszonkę z grochu to siej go ze zbożem. Jak musisz siać w czystym siewie pomyśl o pryzmie. Gdzie zmieszasz go z trawą czy zbożami. Kiedyś przy zakiszaniu peluszki polewaliśmy ją serwatką. Mogą powiedzieć że dało to dobry efekt.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Nie wiem jak głodna musiałaby być krowa aby chcieć to zjeść. Ja w tym roku musiałem wyciąć trochę kukurydzy, zieloną jeszcze dałem jałówkom i obgryzły tylko liście(a są to istne odkurzacze, trzymane na samej słomie prawie). Jak już to zebrałeś to dawaj na ściółkę. Jak masz wszystko zmechanizowane to się pewnie nada. Zastanawiam tylko się jak będzie wyglądał obornik i proces jego rozrzucania na polu. Widziałem ściółkę ze słomy rzepakowej, słomę trawy na nasienie(to się do karmienia całkiem nieźle nadaje), nawet trociny,  ale słomy z kukurydzy zawiniętej w baloty to nie.  :blink:

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Obliczałem dawke dzisiaj jeszcze raz i wyszło mi ze krowy mają niedobór białka co mógłby potwierdzac niski mocznik, ale jak wspominałem wczesniej kał jest luźny. Czy jest taka mozliwość ze powodem jest zbyt wysoki udział skrobi w dawce pokarmowej??? Czy zwiekszenie ilości białka mogło by rozwiązać ten problem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Skrobia czyli energia (źle zbilansowana) będzie prowadziła tego. Bufor białko i będzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest faktycznie zbyt dużo skrobi do dołożenie białka raczej nie pomoże. Chyba że zmniejszysz śrutę zbożową a zwiększysz białkową.Jeśli to nie pomoże to zmniejsz ogólnie paszę treściwą,wtedy się okaże,a jeśli i to nie pomoże to pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

gdybym zabrał własną srute z owsa i pszenzyta a zwiekszył rzepakową do 3 kg wtedy bilans byłby ok. Tylko wtedy powstaje problem organizacyjny bo po poludniu gdy daje na kukurydze 2,5 kg granulek z zakupu rzepakowej zwiekszyło by się do 3 czyli lacznie 5,5 kg. Czy to nie za duzo na jeden odpas?? Może ktoś na jakiś pomysł aby wogóle zmienic kolejnosc zadawania pasz aby wszystko się zgadzało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Chyba powinieneś pomyśleć żeby zamiast samej rzepakowej dawać soję, rzepak też na swoją dawkę zalecaną a tyle ile dajesz to zdecydowanie za dużo. Faktycznie może powinieneś zmniejszyć treściwe (i wtedy ewentualniedorzucić soi) wtedy sprawdzić jak krówka zareaguje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak kr9292. Dajesz 2,5kg własnej mieszanki, 5kg mieszanki Dosche,1kg śruty rzepakowej. Masz niski mocznik i sraczke. Żeby zwiększyć mocznik i jednocześnie obniżyć skrobie daj 1kg własnej mieszanki, 2,5 kg rzepaku i 5 kg dosche. Daje to łącznie 8,5 kg treściwych. Żeby wszystko było idealnie podziel tą dawkę na 4 odpasy a nie trzy jak dotąd, dawałeś za dużo treściwych na raz. Z bufora nie rezygnuj i pisz czy pomogło, jak nie pomyślimy inaczej. P.S dawkę masz zbilansowaną całkiem nieźle i prawdę mówiąc wątpiem żeby sraczka była wynikiem bilansu dawki, ale narazie zrób jak napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie. Mam pytanie odnośnie kolejności pasz czy najpierw dawać kiszonek z kukurydzy i śrutę a później sianokiszonkę z bel czy odwrotnie najpierw sianokiszonkę? jakie odstępy czasowe stosować  czy jedno po drugim podać czy poczekać aż jedno zjedzą przeżują i kolejną porcje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacząć od kisz.kukurydzy na to max 2,5kg jakiejś treściwej białkowej,dalej sianokiszonka i max 2,5 jakiejś treściwej energetycznej,dalej znowu kisz.kukurydzy + treściwa białkowa i na noc sianokiszonka + treściawa energetyczna. w taki sposób sztuki najbardziej wydajne dawkę treściwej która w zależności od bilansu dawki może sięgać nawet 10kg będą miały rozłożoną na 4 odpasy przez co można minimalizować ryzyko kwasicy. W tą treściwą dorze jest wmieszać minerały,bufory i inne dodatki jeśli stosujesz. Mam nadzieje że pomogłem.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Powiem Ci tak kr9292. Dajesz 2,5kg własnej mieszanki, 5kg mieszanki Dosche,1kg śruty rzepakowej. Masz niski mocznik i sraczke. Żeby zwiększyć mocznik i jednocześnie obniżyć skrobie daj 1kg własnej mieszanki, 2,5 kg rzepaku i 5 kg dosche. Daje to łącznie 8,5 kg treściwych. Żeby wszystko było idealnie podziel tą dawkę na 4 odpasy a nie trzy jak dotąd, dawałeś za dużo treściwych na raz. Z bufora nie rezygnuj i pisz czy pomogło, jak nie pomyślimy inaczej. P.S dawkę masz zbilansowaną całkiem nieźle i prawdę mówiąc wątpiem żeby sraczka była wynikiem bilansu dawki, ale narazie zrób jak napisałem.

 

 

Jak na razie spadek mleka ok 3 l od sztuki i jeżeli chodzi o kał to praktycznie żadnej poprawy. Delikatnie poprawił się apetyt. Teraz to już jestem totalnie rozbity

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy tej ilości treściwych kwasica postępuje i nie wyciągniesz krów po kilku dniach dawania buforu. Musisz dołożyć drożdży i zwiększyć sianokiszonki i słomy. Wiem, że z sianokiszonką słabo, ale coś musisz zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam , moim zdaniem problem tkwi w z byt dużej dawce białka  a za mało pasz obiętościowych. Borykałem się z tym samym problem w grupie krów o produkcji40l/szt stosowałem 7-8 kilo paszy doszche 20 wysępowała biegunka i brak apetytu . Zwiększyłem paszę obiętościowe sianokiszonka i kukuryudza plus 2-2.5 kg paszy i tak dwa razy dziennie a na noc opór słomy z mieszanki problemu ustały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Drożdży to tyle co producent podaje. Najlepiej jak są to żywe kultury. Dawki są róże i zaczynają się od 20 g/szt a kończą na 100g/szt. 25 kg kiszonki z kukurydzy tego nie poprawia, bo mimo, że to pasza objętościowa to brak jej struktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Za  dużo treściwej za mało objętościowych  i jeszcze melasa razem z taką ilością treściwych prowadzi do kwasicy ,ja stosuje 3 rodzaje buforu: kwaśny węglan ,drożdże i bufor z alg morskich i śrutę gniecioną i zapomniałem o kwasicach. Rano bym dawał kukurydze z treściwą, południe sianokiszonka ,wieczorem kukurydza z treściwą i na noc przydało by się siano lub smaczna słoma .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dawka kwasicowa, pod warunkiem rozłożenia paszy na 4 odpasy. kr9292 napisz od kiedy ta biegunka i czy coś zmieniałeś, może nowa kiszonka lub inna pasza. Może oprócz biegunki jeszcze coś dzieje się z krowami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zootechnik zdziwisz się. Ja ze 2 lata temu dawałem 25 kiszonki z kukurydzy 4-5 kg granulek 18% w dwóch odpasach i sianokiszonki jadły zbyt mało, bo z 8-10 kg. Efekt? Kwasica i to ostra. Krowy przestały w ogóle jeść, mleko.obcięły o połowę. Tydzień wlewek, 2 razy dziennie drożdży, buforów, propionianów sodu, dodatków poprawiających trawienie. Wpadło mi tak 7 szt. Po tygodniu i ja i krowy mieliśmy dość, ale sytuacja się unormowała. Dużo łatwostrawnych węglowodanów w treściwej i melasa w wysłodkach tylko pogłębiają stan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

A algi, kwaśny węglan i drożdże jakie kupujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj