Polecane posty

rolstudent    182

No właśnie nie mam propozycji, bo nie wiem jaką ma obietosciawą. Musialbym zobaczyć kiszonki. Ja nie daje soji, bo mam bardzo dobre objętościowe, a dodanie rzepakowej uzależnione jest właśnie od wartości pasz obietosciowych. Trzeba się tego nauczyć i obserwować krowy. Niech kolega poda jakie ma białko, tłuszcz i mocznik, to będzie o wiele łatwiej cokolwiek powiedzieć....

Byku wie najlepiej. on zawsze najlepiej robi. jego stado jest napewno idalne.

zapomina tylko ze dobra trawa to bialko zwaczowe ktore nigdy w 100 procentach nie zastapi soi. ale u niego parametry sa idalne wiec nie ma z czym dyskutować. Byku poprostu

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

jesli z josery to nie prospecial tylko lactoplus w dawce 100-150 gram, na pewno wyjdzie lepiej dla krow a podobnie dla kieszenia, zamiast bufforu daj tlenek magnezu 50 gram, drozdze mozesz zostawic.

 

 

a soja 1,7 rzepak 1,2

 

 a jeśli chodzi o własne zboże to może zostać tak jak jest a z jakiej firmy ten tlenek magnezu można kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

może mi ktoś powie jaką dawkę śruty rzepakowej (ewentualnie zmieszanej z sojową ale podstawowe pytanie o rzepak) średnio stosować żeby uzupełnić białko u krów mało intensywnie żywionych i jednocześnie nie? chodzi mi o dawkę powiedzmy na 10 kg kiszonki z qq, kiszonka nie badana ale o dużej zawartości sm, względnie wcześnie siana i późno (pod koniec października) po przymrozkach koszona.

no i jakie korzyści przynosi stosowanie śruty sojowej? chodzi mi o konkretne efekty, znaczy czy przyczynia się znacznie do wzrostu wydajności czy jest to raczej zdowotne, no i czy jest sens stosowania u krów o niewysokich wydajnościach (około 5 - 6,5 tys)? wiem to że część białka jest żwaczowa a część by pass tylko jakie są tego plusy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

główny plus dla ciebie. to dotrawienie ziarna kuku. czyli wzrost wydajnosci. soja bardzo szybko przeklada się na mleko. poza tym disrarcza tez duzo energii. dlatego jest tak ważna razem z kuku na początku laktacji gdzie rozdajemy krowe.

bezpieczna dawka rzepaku to 2 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tylko trzeba pamiętać że rzepak jest też w treściwej i to w sporych ilościach


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

to zalezy jak pelnoporcjowka.

najtansza 18 niema napewno ani witamin ani buforu.

takie np robicow ma juz wszystko lacznie z zywymi drożdżami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

mówicie o 2 kg a u mnie najbardziej wydajne 0.5 kg dostają :)
to że w pełnoporcjowych jest rzepak to wiem, czytałem, zapewne też to traktują jako podstawowe źródło białka w produkcji, w tej chwili jednak pełnoporcjowych nie stosuję, jedyne co dokupuję to rzepak a i to w sumie w niedużych ilościach. teraz znowu mam pytanie o włókniste pasze... czyli chodzi mi głównie o sianokiszonki ze starszych traw (był problem z pogodą do zbioru w czas). jeśli w kale jest bardzo dużo "igiełek" i jest on dość gęsty (lecz nie całkiem stwardniały) to trochę ograniczyć tą sianokiszonkę czy nie przejmować się i żywić jak do tej pory? czy też dorzucić czegoś do paszy?

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tak jak mówi rolstudent bedzie najbezpieczniej

Do tego daj 1kg rzepaku na glowe i z 0,5kg soji :)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byku wie najlepiej. on zawsze najlepiej robi. jego stado jest napewno idalne.

zapomina tylko ze dobra trawa to bialko zwaczowe ktore nigdy w 100 procentach nie zastapi soi. ale u niego parametry sa idalne wiec nie ma z czym dyskutować. Byku poprostu

Po co ten zaczepnych ton? Napisalem Ci tylko, że ja najpierw badań glebę zanim jak głupek nasypie wapna na pole. Czytaj kolego ze zrozumieniem! Wyraźnie napisałem, że dawałem soje. Ale, że mam dobre kieszonki z lucerny i kończyny, to przestałem dawać. Nie dyskutuj ze mną, bo nie masz szans. Czytaj i ucz się, bo ja wiecznie żyć nie będę. Zawsze coś wiedzy liźniesz i nie będziesz wpisywał bzdur. Chcesz, żebym Ci doradził to ładnie poproś! Po prostu byku hahaha;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

sorry ale kiszonka z lucerny i koniczyny nie zastapi białka jelitowego. Nie twórz reguł na podstawie jednego stada. Być może masz krowy które więcej niż 8 nie dadzą i ok, ale są też inne stada które stosują soje, i bedą ja stosowały nawet mając kiszonki o 22% zawartości białka. 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

chyba następnym razem zajadę do Ciebie na szkolenie a nie towarzysko he he

a jeszcze tak odnośnie bilansowania białka... przeczytałem gdzieś że najlepiej przyswajalna jest pasza która ma 13% białka, to czy (w uproszczeniu) kiszonka z kukurydzy by miała 9% białka to przy dawce dziennej np 20 kg kiszonki powinno się dorzucać 0.8 kg białka czyli gdzieś 2,3 kg śruty rzepakowej?

*pomijam zapotrzebowanie bytowe zwierzęcia itp*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorry ale kiszonka z lucerny i koniczyny nie zastapi białka jelitowego. Nie twórz reguł na podstawie jednego stada. Być może masz krowy które więcej niż 8 nie dadzą i ok, ale są też inne stada które stosują soje, i bedą ja stosowały nawet mając kiszonki o 22% zawartości białka.

Kolego ja nie tworzę reguł. Nie czepiaj się mnie bezpodstawnie! Ja napisałem co jest u mnie i jak się sprawdza, jakie żywienie. Ty zaś radzisz stosować soje i rzepak nie znając pasz obietosciowych. Pogódź się z tym, że przez internet możesz sobie jedynie pofilozofowac, co w praktyce nijak się nie przełoży.... A może to 1,7kg rzepaku jest akurat? Hahaha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

gdyby było akurat to chyba by nie pytał o porade?

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Po co ten zaczepnych ton? Napisalem Ci tylko, że ja najpierw badań glebę zanim jak głupek nasypie wapna na pole. Czytaj kolego ze zrozumieniem! Wyraźnie napisałem, że dawałem soje. Ale, że mam dobre kieszonki z lucerny i kończyny, to przestałem dawać. Nie dyskutuj ze mną, bo nie masz szans. Czytaj i ucz się, bo ja wiecznie żyć nie będę. Zawsze coś wiedzy liźniesz i nie będziesz wpisywał bzdur. Chcesz, żebym Ci doradził to ładnie poproś! Po prostu byku hahaha;).

poprostu glupoty piszesz i tyle. co tu gadać. Szynon zresztą uwaza tak samo. ale co cie z błędu będziemy wyprowadzać. wież sobie dalej ze jesteś najmadrzejszy i wiesz wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

musisz dorzucić bialka i napewno energi

 

proponuje 10 kg trawy na 20 kg kuku. plus dodatki

Nie zgodzę się z kolegą! Daj 11 KG trawy i 20,5 kuku... Hahaha dobre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

to zaproponuj swoją wersję dla daremw :)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poprostu glupoty piszesz i tyle. co tu gadać. Szynon zresztą uwaza tak samo. ale co cie z błędu będziemy wyprowadzać. wież sobie dalej ze jesteś najmadrzejszy i wiesz wszystko.

a kto to Szynon? To ten od 1,7 rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Szymon to ja :P


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

byku ty czepiasz sie szczegółów jak dziecko w podstawówce. a my tu lecimy pewnymi skrutami myśliwym. Darek w przeciwieństwie do Ciebie załapał o co chodzi. zreszta napewno ty tez masz stosunek trawy do kuku zbliżony 1 do 2

reszta to juz jest korekta.

to tak jak z tymi badaniami. ja je robie tylko nie musze się tym chwalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szymon to ja :P

Szymon ja mam na imię Zbyszek. Może zaczniemy od początku bez zbędnych docinek i mądrości. Zalogowalem się tu, żeby się czegoś dowiedzieć i pomoc,jak będę w stanie i nie potrzeba mi jakiś zbędnych utarczek itd., itp. No chyba, że chcecie, to do waszej wiadomości, że radzę sobie w taki sytuacjach i na prawdę nie jestem tu po to, żeby drzeć przysłowiowe koty...

byku ty czepiasz sie szczegółów jak dziecko w podstawówce. a my tu lecimy pewnymi skrutami myśliwym. Darek w przeciwieństwie do Ciebie załapał o co chodzi. zreszta napewno ty tez masz stosunek trawy do kuku zbliżony 1 do 2

 

reszta to juz jest korekta.

 

to tak jak z tymi badaniami. ja je robie tylko nie musze się tym chwalić.

Już się czegoś nauczyłeś! Brawo!

Teraz żegnam panów, bo jutro trza krówska doić. Mimo wszystko miłej nocki zycze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

to po kiego czorta przecytowales 5 czy sześć postów pokoli wszystkich krytykując?

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

tak jak mówi rolstudent bedzie najbezpieczniej

Do tego daj 1kg rzepaku na glowe i z 0,5kg soji :)

ale nie będzie to spora ilość białka do której trzeba dorzucić energii?

od razu mówię że z bilansowaniem dawek to ja mam tyle styczności... co kot napłakał :) ogólnie to metoda prób i błędów no i czytanie, ale teoria jakoś średnio do mnie dociera i wolę posłuchać praktyków.

to teraz przykładowo zakładając (tylko przykład).

10 kg sianokiszonki, 20 kg kiszonki z kukurydzy, 1 kg śr rzepakowej i 0.5 kg śr sojowej (oczywiście witaminy itp), dalej do dyspozycji mam pszenżyto i mieszankę [owies (70%) + jęczmień (30%)] i dla bardziej wydajnych krów po 4 kg, nie mam nic więcej co by dostarczyło energii ale nie widzę problemu w kupieniu ziarna kukurydzy czy co tam innego trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to po kiego czorta przecytowales 5 czy sześć postów pokoli wszystkich krytykując?

Mam prawo. Zacytuj mnie gdzie tak było panie wszechwiedzacy. Odniosłem się do tego co napisałeś, a z góry napisałeś jakie dawki wapna trzeba dawać i nic nie było o badaniu gleby. Po kiego? Jesteś za cienki w uszach, żeby ze mną polemizować więc odpuść i zacznij normalnie pisać, bo nie masz szans. Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś, pomysł 3 raz i wtedy dopiero się wypowiadaj. Edytowano przez ZbigniewByku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj