Polecane posty

szymi4512    1

Witam. Czy jest jakaś różnica w zadawaniu TMRU rano a wieczorem? kiedy lepiej to robić czy niema to najmniejszego znaczenia? ;)

 

Pozdrawiam


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi sukcesywnie walczyć z przyzwyczajeniami ojca i tyle :-D A co z otrębami pszennymi? Warto je dosypywac do paszowozu przy cenie 500 zł za 1t? Posiadają jakieś użyteczne wartości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zadawać najlepiej w środku dnia, a nie po nocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

no to wiadomo że za widoku, ale sa jakieś różnice np. jak sie zada rano to wiecej pobieraja czy odwrotnie?


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

Zawsze możesz ze swoich zbóż ułożyć mieszalniki ew na klepie ku w stodole mieszankę pełnomocnika z dodatkami jak masz dużo zboża i skoro stary twój lubi tak te zboże to łopata i niech miesza da się zrobić tania 20 z przyzwoita energia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2997    4

Mam krowy mleczne. Całe lato chodzą na pastwisko i dostają gotowa śrutę nie pamiętam jaką wieczorem napiszę,w zimę dostają i belkę sianokiszonka rano i drugą wieczorem i tą śrute. Mam 26 krów o średniej wydajności 4 tys litrów. Tylko niektóre dadzą 5-6tys a inne 2-3tys niesieję kukurydza ale teraz zasieję 1.5ha.białko i tłuszcz jest w normie a dokładniej podam wieczorem. I właśnie mam pytanie czy robić coś z tym zywieniem czy bardziej przyłożyć się do genetyki. Takie żywienie jest dla mnie dobrę bo mało pracochłonne i tanie.

Edytowano przez karol2997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Jaką śrutę dostają albo co wchodzi w jej skład, sianokiszonke jakiej jakości wcześnie cięta czy późno? Białko, tłuszcz, mocznik jakie? Żywienie tu leży plecakiem to i genetyka nie pomoże. Ile te krówki dają w szczycie albo jak startują w laktacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Genetyka musi mieć podłoże w tym przypadku żywieniowe bo co z super genetyki jak nie zapewni się odpowiednich warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mam krowy mleczne. Całe lato chodzą na pastwisko i dostają gotowa śrutę nie pamiętam jaką wieczorem napiszę,w zimę dostają i belkę sianokiszonka rano i drugą wieczorem i tą śrute. Mam 26 krów o średniej wydajności 4 tys litrów. Tylko niektóre dadzą 5-6tys a inne 2-3tys niesieję kukurydza ale teraz zasieję 1.5ha.białko i tłuszcz jest w normie a dokładniej podam wieczorem. I właśnie mam pytanie czy robić coś z tym zywieniem czy bardziej przyłożyć się do genetyki. Takie żywienie jest dla mnie dobrę bo mało pracochłonne i tanie.

 

Radzę zacząć od żywienia, bo wysokowydajny hf poleje mleka i szybko wyciągnie kopyta. To co od hf-ki zyskasz, zabierze ci weterynarz. Obserwuje to u sąsiadów i widze zapadnięte boki, oczy i zmierzwioną sierść. 

Ja na 20 szt. sieję 8 ha kukurydzy. Krowy dające 20 l na udój zjadają u mnie 30-40 kg kukurydzy (dziennie, więcej rano, resztę po powrocie) i idą na pastwisko(teraz bela do oporu). 

Dopóki nie zmieniłam żywienia, nie wiedziałam, że krowa może nas*ać cały kanał. Ale jak potrafi tyle zjeść i wypić ponad 100 l dziennie...

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

30-40 kg kukurydzy, to chyba zawartość w dawce TMRu  na jedną sztukę na dobę. Ponieważ przy tradycyjnym karmieniu taka ilość chyba powinna być rozłożona na chociaż dwa razy? czy się mylę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wierzyć mi się nie chce w te 40 kg kukurydzy na dobę. Nieraz podawaliście tutaj przykładowe dawki to było 20-30kg.  Ile zjedzą sianokiszonki jak są napchane kukurydzą? Nie masz kłopotów z kwasicą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aras8593    7

Co sądzicie o mojej kiszonce z kukurydzy?

Sucha masa               27,76%

popiół surowy w sm     4,93% 

białko ogólne w sm      9,4% 

tłuszcz surowy w sm    4,03% 

włókno surowe w sm  22,96% 

NDF w sm                  45,81% 

ADF w sm                  25,34% 

Skrobia w sm             34,93% 

pH                                3.84

JPM                              0,29 JPM/kg 

BTJN                          15,92 g/kg paszy 

BTJE                          20,61 g/kg paszy 

BTJP                            5,24 g/kg paszy

sMo                            73,77%

 

  I jedno pytanko, czy wartość 0,29 JPM jest odniesiona do kg paszy, czy kg sm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2997    4

Sorka zapomniałem sprawdzić jutro podam. Sianokiszonka jest słabej jakości, mam bardzo słabe ziemię i musze kosić trochę później. Co do mleka to tak jak pisałem jedne dają po 15l na dzień większość 20-25l a rekordzistki po 35l. Oczywiście w szczycie laktacji. Teraz dodatkowo zakupiłem wysłotki tofi. Rozmaczam je w wodzie i tu mam pytanie w jakiej ilości je zadawać?

Dodam że w tym roku niemiałem byka więc zacielałem sztucznie i właśnie były z tym problemy.

Co do genetyki to przy moich warunkach raczej pójdę w simentalki lub krzyżówki z h-f.

Edytowano przez karol2997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

40 kg kukurydzy dziennie (nie na raz, tylko rano i wieczorem) zjadają u mnie największe sztuki w szczycie laktacji. Bez TMR jest ciężko i wymaga to stania na głowie, ale jest możliwe. Strukture nadganiam sianem na noc. Dodatki buforujące w każdej treściwej  i kwasicy nie ma. Treściwych razem z palmfatem mam 3. Te najlepsze dostają w 6 dawkach. Razem jest ok 9 kg. Najsłabsze krowy(max 25 l na dzień) połowy nie są w stanie zjeść. Widocznie takie geny.

 

Nie mocz wysłotek. Krowy uwielbiają je chrupać. Wprowadzaj je stopniowo np. 1 kg dziennie. Jak skończyła mi się qq, to dawałam na każde 10 l mleka 1kg wysłotek. Drogo to wychodzi,ale efekt  będzie.

 

Mieszańce to może dobry pomysł, ale też potrzebują dobrych bel. Zbieraj młodszą trawę i nie za suchą.

 

 

Thomas2135, w 18 Gru 2014 - 21:49, powiedział:snapback.png

Wierzyć mi się nie chce w te 40 kg kukurydzy na dobę. Nieraz podawaliście tutaj przykładowe dawki to było 20-30kg.  Ile zjedzą sianokiszonki jak są napchane kukurydzą? Nie masz kłopotów z kwasicą?

Liczył mi to żywieniowiec 2 lata temu. Stosuję z powodzeniem, jeśli qq mi się uda i jest smakowita, a krowa ma prawidłowy apetyt. Modyfikuję tylko treściwe i dodatki, żeby było ok. 

Edytowano przez kris14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wychodzisz czasem z obory? 6razy dziennie paszę treściwą. Jak Ty znajdujesz na wszystko czas? Do takich rzeczy super byłby robot paszowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

niecwiem jak tam u was ale u mnie przy 35 procentach sm krowy nie zjadza wiecej jak 45 kg tmr. gdzie kuku jest 25 kg. a sianokiszonki 13.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

jakie prawidłowe parametry mleka powinny byc by nie było problemy z rozrodem..? mam 4,3 tłuszcz a białko 3.3.czy jest ok czy cos trzeba dodac a cos ująć w zywieniu???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

niecwiem jak tam u was ale u mnie przy 35 procentach sm krowy nie zjadza wiecej jak 45 kg tmr. gdzie

kuku jest 25 kg. a sianokiszonki 13.

No widzisz u mnie też podobnie plus tresciwe to i tak wychodzi sporo ale widać słabi z nas hodowcy i mało wiemy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

jakie prawidłowe parametry mleka powinny byc by nie było problemy z rozrodem..? mam 4,3 tłuszcz a białko 3.3.czy jest ok czy cos trzeba dodac a cos ująć w zywieniu???????

pilonuj by u sztuk po wycieleniu parametr białka nie spadał duzo ponizej 3 ,0 a najlepiej jak by sie utrzymywał zalezy jeszcze ile te krowy mleka  bo rozumiem ze to wynik ogolny z mleczarni z calego stada 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj