Polecane posty

rolstudent    182

Ale ja mówię o jednym a ty o drugim.

Ja wiem co to ruchamax.

A pisze o vilocym. To preparat ktory dawkuje się po 200-250 gram zamiast buforu i drożdży. Choć ja osobiście daje go 100 gram plus normalnie bufor plus drożdże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

 

Po zainteresowaniu się tematem (mądry Polak po szkodzie), 

na 'moich' drożdżach nie ma w/w informacji, ale napisaliśmy do producenta.

Natomiast są w ofercie drożdże 'żywe' z koncentracją 1x10^10 600,000,000,000 CFU/kg cokolwiek to oznacza. 

 

 

Moje pytanie- czy 'żywe' sa lepsze od sypkich? 

Jaka wartość jest godna uwagi przy jakiej cenie?

 

Drożdże żywe stymulują żwacz, inne są tylko dodatkowym i dość drogim źródłem białka. Kiedyś na problemy żwaczowe dawałam odpowiedni stabilizator ph i paczkę drożdży piekarniczych. Teraz wybór jest ogromny. Czym większa koncentracja, tym mniej dajesz. Ja mam takie, których daje się 2g /szt/dzień. Więcej powoduje biegunkę. 

Najważniejsze to dostarczaj odpowiednią ilość energii na początku laktacji(kukurydza mielona). Białka masz dużo z młóta, więc możesz zaoszczędzić na soi. Staraj się łączyć białkowe i energetyczne w jednym podaniu.

Mnie udało się tym razem też przedobrzyć. Dają świetnie, ale rozród siadł i somatyka się posypała. Mocznik w każdej grupie był o 80-100 za wysoki...Nauczka, żeby nie popadać w skrajności.

Wejdźcie pod ocenę. Wystarczy 15 szt, żeby przylecieli bardzo chętnie. U mnie Mlekovita dobrze na to patrzy i płaci 2 gr do litra. Do 20 l /dzień wychodzi na zero, a korzyść nie do przecenienia, jeśli nauczysz się korzystać z wyników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koleżanko przezuwaczka wiem ze to reklama ale jakiej firmy masz te drożdze?  jak podajesz wraz z treściwymi czy jak? na razie mam trochę mało krów pod ocenę ale po nowym roku wskoczy parę jałówek to zobacze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

Każdy dużo pisze na temat drożdży, a może ktoś napisze z jakiej firmy poleca i dlaczego? U mnie z dolfosu 120zł za 20kg(50g na szt), z josery 95zł za 20kg(100g) z Agro centrum 86zł 20kg (150g)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubasik    0

ja biore z Dolfosu jestem zadowolony, z Michałem z Dolfosu zawsze można pogadać i dobrze doradzać mają swoje farmy na których testuja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

Każdy dużo pisze na temat drożdży, a może ktoś napisze z jakiej firmy poleca i dlaczego? U mnie z dolfosu 120zł za 20kg(50g na szt), z josery 95zł za 20kg(100g) z Agro centrum 86zł 20kg (150g)

dawałem rozne rodzaje drozdzy obecnie stosuje juz od jakiegos czasu drozdze KenoYeaST  ktore maja 25x10*10 CfU /g i płace 118 zl dawkowanie 50 g  sa na pozywce z drozdzy alkocholowych co dodatkow stymuluje zwacz i maja ciekawy szczep u mnie sie sprawdziły i cena nie najwyzsza a efekt jest , brak problemow metabolicznych i krowy apetyt maja ze złoby wylizane 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

Ja dopiero zaczynam z drożdżami i jestem w fazie testów. Mam małe stado i daje z ręki na qq. Killacid zjadały chętniej niż dolcell obecnie daje pansen-pilot. Jak narazie podskoczył mi tłuszcz i białko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kilacid z Agrcentrum do jakieś nieporozumienie. Jak pisałem pełno w tym mączek, śruty kukurydzianej i trochę drożdży. Na worku napisane jak coś kojarzę podawać przez okres 2 czy 3 tygodni i przerwać. O ile mi wiadomo to drożdże nie namnażają się w żwaczu i stanowią tylko pożywkę dla bakterii celuloitycznych. Jeśli te bakterie mają się utrzymywać drożdże trzeba podawać ciągle. Do docela i innych z czasem się przyzwyczają i nie zjedzą kukurydzy jak nie posypiesz najpierw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

Kilacid to chyba bufor z drożdżach a nie drożdże tak mi się wydaje

Skoro tak napisali ze przerwać to tym bardziej bufor przyomina dobre drożdże to same drozdze a to już kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam a co sadzicie o strawnosci kiszonkiz kukurydzy ...  ja w tym roku sialem p8567  z pioniera i  od 2 miesiecy zaczelismy skarmiac i nie wiem czy to od tej kiszonki czy od pozostaych pasz   ale wieczorem 20  mialem 2 a teraz w grudniu 4 ponad 20  najlepsza 27   w doju porannym czasowo u mnie teraz wychodzi kolo 11 :13 czas do dojenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz napisać to po polsku w bardziej zrozumiały sposób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

witam a co sadzicie o strawnosci kiszonkiz kukurydzy ...  ja w tym roku sialem p8567  z pioniera i  od 2 miesiecy zaczelismy skarmiac i nie wiem czy to od tej kiszonki czy od pozostaych pasz   ale wieczorem 20  mialem 2 a teraz w grudniu 4 ponad 20  najlepsza 27   w doju porannym czasowo u mnie teraz wychodzi kolo 11 :13 czas do dojenia 

kolego nie pij tyle jak wchodzisz na forum i napisz jeszcze raz o co ci chodziło  na trzezwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

co nie skumaliscie ;]

pytam o wasze wnioski na temat :  wplyw strawnosci kiszonki z kukurydzy w zywieniu krow mlecznych

wydaje mi sie ze u mnie wlasnie to spowodowalo znaczny wzrost mleka .... hmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Dumałam, co oznaczają cyferki... teraz chyba rozumiem.

 

Dobra qq jest niezastąpiona. Jeśli jest w dobrym momencie ścięta i ma dużo energii to krówki leją, jak trzeba. U mnie w szczycie też tak było. Teraz mam dużo z wiosenno-letnich wycieleń, ale średnio dają 22 l/ dzień, więc jestem z nich bardzo dumna.

 

Właśnie otrzymałam wyniki laboratoryjne pasz. Qq wyszła najlepiej. Wszystko książkowo tyko 30 % sm to o 5% za mało. Niestety deszcz padał w trakcie cięcia, a robotę niebardzo przerywać.

 

Drożdże, jak znajdę opakowanie, podam nazwę. Są po 40 dag specjalnie do TMR. Ja domieszuję do własnej trściwej. Namieszane na tydzień i torebka do śmieci poszła. Więcej muszę kupić.

 

 

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

wasnie mam dylemat ....

1  kukurydza strawna 8na 9  w katalogu pioner kiszona

2 dodatek drozdzy  (josery)

3 trawa z pola pokos 2  zamiast trawy z TUZ

4 dosc duzy dodatek bialka soja rzepak

tyle zmienilo sie u mnie od pazdziernika   zootechnik zmierzyl u najlepszej 27  co dalo na rw 51litrow   a wg    http://wycena.izoo.krakow.pl/index.php?item=1     krowka ma  -500kg  wydajnosc po ojcu

dotychczas  zdazalo sie doic do 20 na doj  nic ponad to

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

witam a co sadzicie o strawnosci kiszonkiz kukurydzy ... ja w tym roku sialem p8567 z pioniera i od 2 miesiecy zaczelismy skarmiac i nie wiem czy to od tej kiszonki czy od pozostaych pasz ale wieczorem 20 mialem 2 a teraz w grudniu 4 ponad 20 najlepsza 27 w doju porannym czasowo u mnie teraz wychodzi kolo 11 :13 czas do dojenia

Grzesiu przecież od zawsze bylo wiadomo ze inwestowanie w dobrej jakosci pasze się oplaca. mam tu na myśli dobór odpowiednich odmian czy mieszanek traw. nawożenie i zbilansowanie tego wszystkiego.

 

sprawność to tylko jeden z ocenianych elementów. pamiętaj ze do efektu zawsze liczy się więcej czynnikow. jak masz dużo skrobi o dużej strawnosci zawsze przekłada się to na mleko. Ogólnie w kuku bardziej strawne sa rosliny jak to sie tłumaczy na polskie stale zielone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

wasnie mam dylemat ....

1  kukurydza strawna 8na 9  w katalogu pioner kiszona

2 dodatek drozdzy  (josery)

3 trawa z pola pokos 2  zamiast trawy z TUZ

4 dosc duzy dodatek bialka soja rzepak

tyle zmienilo sie u mnie od pazdziernika   zootechnik zmierzyl u najlepszej 27  co dalo na rw 51litrow   a wg    http://wycena.izoo.krakow.pl/index.php?item=1     krowka ma  -500kg  wydajnosc po ojcu

dotychczas  zdazalo sie doic do 20 na doj  nic ponad to

i na czym polega Twój dylemat , na tym ze zaczeły wiecej mleka dawac??  krowa o krtorej piszesz dała 51 ale jej pol siostry po tym samym byku moga dawac po 12 l na udój badz mniej srednio i moze tak wychodzic a jeszcze inne moga pod 60 dobijac , napisz cos wiecej o swoim zywieniu  i co chcesz tu zmienic ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

No pochwalić się chce i ma czym. Ja od moich wycisnęłam w tym roku max, cel na przyszły: poprawić rozród i utrzymać wydajność. Wydajność p

oprawić mogę tylko genetyką i paszowozem kiedyś:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

genetyke zawsze trzeba poprawiać tak samo jak i dbać o wydajność i rozrod. i ogulnie o długowieczność. moj cel w ubylych 60 tyś litrow mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Życzę spełnienia ambicji.

 

Moje cele:

1. Nauczyć się żywić(czym więcej wiem, to myślę, że więcej muszę się nauczyć).

2. Mieć (zasłużyć na) wysoko wydajne krowy(inwestuje w najlepsze nasienie, więc małymi kroczkami do celu).

3. Wybudować nową oborę.

4. Mieć satysfakcję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a propos zywienia mam taki przykad z dzis :

krowka ocielona 6.12    do tej pory dosc ladnie pobierala pasze i proidukowala mleczko  az tu wczortaj wieczorem oraz dzis rano widze kiszonka z kuku nie dojedzona pasza tresciwa tylko troszke zjedzona za to bardzo smakuje slome  i kiszonke z traw  

   diagnoza  brak energii  spowodowal uwolnienie zapasow tluszowych i krowa odczuwa nie chec do pobierania energetycznych pasz

podane z rana glikol  i woczorem juz widze dobry apetyt

 

a propos pasz na nowy sezon  jakie odmiany kuku polecacie   ... mam na mysli lepsze domiany np  pioner maisadour lg itd      ale o podwyzszonej  strawnosci   fao 230-270

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Typowy przykład deficytu energetycznego i witaj ketozo ale tak to jest jak się doi po 30 czy 40 litrów w kilka dni po wycieleniu. Co do kukurydzy to ja sieje A98 z pionier i jest super wg mnie, strawność wysoka z analizy paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam kilka pytań odnośnie żywienia krów śrutą zbożową. U nas od zawsze dawało się mieszankę pszenżyto/zyto+owies/jęczmień bo ojciec był tak nauczony i nadal sobie nie wyobraża żywienia bez tego. Teraz zadajemy systemem TMR i tez sie dosypuje śrutę. Jednak musimy zwiększyć powierzchnie uprawy kukurydzy i chce to zrobic kosztem zboża o czym mój starszy nie chce słyszeć. Jaką rolę odgrywa w żywieniu śruta zbożowa? Jakie posiada wartości? Czy jest konieczna i czym ją ewentualnie zastąpić?

Tego samego też chciałbym się dowiedzieć o otrębach pszennych w ktore starszy od zawsze się zaopatruje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Najważniejsze są pasze obiętościowe tj.kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka do tego pasze białkowe. Co do ziarna które wymieniłeś to zrezygnuj z żyta bo z nim to tylko problem w żywieniu bydła reszta może być. Ja osobiście sieje znikome ilości zbóż na rzecz kukurydzy bo ona jest najważniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

waldifox mnie uprzedził ale ma 100% racji. Zbóż wcale nie uprawiamy. Uprawiamy tylko trawę i kukurydze. Tez ciężko było do tego przekonać starsze pokolenie ale inaczej nie da się wyżywić stada. Zboże dobrej jakości i inne dodatki można dokupić ale dobrych objętościowych nikt Ci nie zrobi i sprzeda a to od nich zależy sukces w żywieniu.

Zamiast zboża krówki dostają mieloną kukurydze. Myślę że nie warto podawać krowom słabych pasz treściwych bo tylko je zapychamy i zmniejszamy pobór objętościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj