Polecane posty

rolstudent    182

Trochę mnie zaskoczyłeś pisząc że można podać aż taką dożą ilość soi nie przetworzonej , co innego taka paszowa to rozumiem.

Ta sa maksymalne dawki. Mysle ze tak po 1kg możesz bezpiecznie dawać. A tak najlepiej to zrobić analizę i wrzucicw inre czy cos innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bopietras    3

Witam

 

Drodzy forumowicze czy pomożecie mi ustalić jakąś dawkę dla krów.W tej chwili dostają kiszonkę z qq, własną śrutę owies+żyto (stosunek 2:1), koncentrat i sianokiszonkę.Chcę dodatkowo wprowadzić wysłodki buraczane (granulat)oraz może trochę drożdży,ewentualnie jeszcze coś witaminowego.Wszystko celem podniesienia wydajności.Mam troche problem z soamtyka.Ogólnie nie ma większych problemów z krówkami,chorują sporadycznie.Wyniki to Białko 3,2 tłuszcz 3,9 mocznik 180. Do tej pory to głownie ojciec zajmował się żywieniem ale uważam że można troche zmienić jego stare metody.

Był bym wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zacznijcie od tego, że witaminy minerały to nie ewentualność tylko dodatki pierwszej potrzeby. Jak wygląda żywienie witaminowe, że masz kłopoty z somatyką? Przy takim moczniku wprowadzanie wysłodek jeszcze go bardziej obniży co też może powodować jakieś problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
W tej chwili dostają kiszonkę z qq, własną śrutę owies+żyto (stosunek 2:1), koncentrat i sianokiszonkę.

Podobnie zaczynałam swoją przygodę 3 lata temu, tylko to moje krówki mnie do tego zmotywowały, bo cierpiały z powodu mykotoksyn w qq. Nikt nie umiał mi pomóc i znaleźć przyczyny, aż pewna dobra dusza z ODR namówiła mnie na przejście pod ocenę. Żywieniowiec z Federacji nauczył nas, jak spożądzać dobre objętościowe i mieszać własne treściwe. Wydajność wzrosła średnio o 2-3 tys, ale musieliśmy diametralnie zmienić myślenie.

 

1. Najważniejsze są dobrej jakości pasze objętościowe(czym lepiej pobierane, tym mniej potrzeba koncentratu)

2. Śrutami uzupełniasz zapotrzebowanie na produkcję mleka(jeśli daje więcej, to dostaje więcej)

3. Dodatki mają na celu zniwelować eksploatacje zwierzęcia, zapobiec chorobom metabolicznym, poprawić ph, uzupełnić mikroflorę, niedobory witamin, mikroelementów itp

3. Karmienie należy rozdzielić na tyle odpasów ile się da, wyglądających podobnie.

przykładowe karmienia tradycyjne nieTMR: obj1(qq), UDÓJ PORANNY, tres1(własne+śr. poest. rzepakowa+dod), obj2, tres2(koncentrat premia u mnie śr. qq + śr. poestr sojowa + dod witaminy), obj3, obj1, UDÓJ WIECZORNY, tres1, obj2, tres2, obj3

4. Łączyć, gdzie się da energia+białko w jednym podaniu.

5. Nie tuczyć krów i jałówek(dopiero po dwóch latach walki o prawidłową kondycję udało mi się zobaczyć, że mogą dawać po 40-42 l dziennie bez zaawansowanej genetyki)

6. KETOZA to choroba źle karmionej krowy. Zatuczenie w drugiej połowie laktacji, powoduje "zjadanie się" w następnej, w celu wyprodukowania mleka, co objawia się brakiem apetytu. Czym większe możliwości produkcyjne, tym większa skala problemu.

 

itd.

Potem popadasz w drugą skrajność, jak ja :P Mocznik był za długo powyżej 300 i pogorszył mi się rozród. Gdy daję zielonki lub wysokiej jakości bele, dużo śrut, to wypinają się na słomę, sianko i łatwiej o zakwaszenie. Zwiększam bufory, drożdże i tak w kółko, aż minie szczyt laktacji i wtedy nie wybrzydzają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

przyszły mi wyniki i jedna sztuka ma tłuszcz 6.45, białko 3.77, mocznik 177 i stosunek 1,71 dostaje sianokiszonkę, kiszonkę  z kukurydzy ok 15kg  śrutę z własnych zbóż 5kg  mleko 22,5kg/dzień jak mogę obniżyć stosunek białka do tłuszczu 

 

w jakiej kondycji jest ta sztuka? pewnie dość tłusta? jakie stadium laktacji?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Zawartość składników pokarmowych oraz wartość pokarmowa w wybranych paszach

 

http://www.izoo.krakow.pl/zalaczniki/tabele_pasz/Tabele-pasz-wart-pok-dla%20przezuw.pdf

 

Może komuś się przyda, bo ja na razie uczę się, jak z nich korzystać. Praktyka jest, a teorii za mało...

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

w jakiej kondycji jest ta sztuka? pewnie dość tłusta? jakie stadium laktacji?

krowa jest w dobrej kondycji lecz nie jest zbyt tłusta a jest w 80 dniu laktacji i ogólnie jak zaczołem dawac kiszonkę z kukurydzy to wszystkim sztuką spadł mocznik a podskoczył tłuszcz i białko. Średnia z całego stada to :

mleko 17,2, tłuszcz 5.82, białko  4.23, stosunek biał/tłszczu 1,38 i mocznik 170

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Myślę. że to taki typ krowy. Nie jest super wydajna, bo nadmiar energii daje w parametry, a nie w ilosc. Też mam kilka takich. To, że spadł mocznik świadczy o lepszym wykorzystaniu białka. Jest w szczycie ma wypasione białko i jest w dobrej kondycji, czyli nie ma ketozy. Prawdopodobnie na swoje możliwości dostaje za dużo śrut. Jeśli się nie będzie otłuszczać, to nic nie rób, bo może zmniejszyć mleko. Chyba, że przekroczysz kwotę, to oszczędniej ze śrutą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jak dobrze ze wy patrzycie na każdą krowe osobno. Ja raczej patrze na stado. Zresztą w oborach wolnstanowiskowych inaczej sie nie da. U mnie indywidalnie traktuje sie tylko ketoze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja patrze na poszczególne krowy, lecz wynik całego stada daje najwięcej i wszystko zależy jaka jest obora jeśli uwięziowa to trzeba patrzeć raczej na poszczególne szt. a jeżeli wolnostanowiskowa to już na całe stado a co myślisz o   moich wynikach całego stada :

mleko 17,2, tłuszcz 5.82, białko  4.23, stosunek biał/tłszczu 1,38 i mocznik 170

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Na pierwszy rzut oka to nachodzi mi tylko stwierdzenie. Krowy kończą laktacje. A a ty dajesz im sporo owsa włókna i ograniczasz bialko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Zgadzam się z diagnozą :D taki mocznik na koniec laktacji jest ok.

Co do analizy, nie zgadzam się, że ogólne wyniki są najważniejsze. Jeżeli stado jest duże należy porównywać wyniki w grupach laktacyjnych. Jeśli wszystkie są w podobnej, to spoko. Jeśli jednak tak nie jest, to lipa, bo parametry mogą się zafauszowywać nawzajem. Przykładowo krowa1 tł 2,5, biał 2,9 i krowa2 tł 5,5 biał 4,6 razem będzie w normie, a to może być kwasica i koniec laktacji. Jeszcze dobrze, jak są genetycznie podobne, tak jak w dużych, mocno postępowych oborach. U mnie jest taka różnorodność, że żywieniowiec z 15 letnim stażem uznał moje stado za ogromne wyzwanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Przezywaczka trochę inaczej traktuje sie takie stado jak moje gdzie ja teraz zasuszonych mam 40 sztuk a inaczej jak ktos wszystkich ma tyle. Owszem przejrzeć sztuki trzeba z osobna ale dawkę ustala sie na grupę i traktuje sie grupę a nie krowę. To co podałeś jako przykład to typowy objaw przy złej strukturze tmr czy pmr. Sortowanie.

U mnie na stadzie ciężko jest żywic krowę indywidalnie. Wiec żywisię grupę. A krowy sie do niej dobiera.

 

Stada które sa dobrze zywione i prowadzenie w ubylych krowach piwinny miec przynajmniej 40 tyś litrów mleka. Jesli tak jest to śmiało można pogratulować. I życzyć jeszcze większych sukcesów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Żebyś traktował wszystkie indywidualnie, to byś od nich nie wychodził. System wolnostanowiskowy jest super, ale utrudnia dopieszczenie najlepszych sztuk. Mam znajomego, co ma ten system, Jego stadko ma średnią wydajność 10 800. Biegają sobie krówki i żyją w luksusie. Wypasiona hala udojowa itp, Niestety rozród szwankuje i najlepsze(15 000) są odganiane od stołu paszowego i wody...

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan_Zagadka    3

Witam przepraszam ze wskakuje w srodek konweracji ale mam drobne pytanie czy sianokiszonka z lucerny i trawy dobrzy wspólgra z qq oraz czy podnioslo by to produkcje mleka jako tako 

 

Przepraszam za bledy pisze z telefonu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

No pewnie że podniosą wydajność mleczną, szczególnie lucerna jest paszą objętościową o dosyć dużej zawartości białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Czy to prawda, że lucerna po kukurydzy nie lubi być siana? Podobno oprysków stosowanych na kukurydzę się boi. Wapnowanko i pewnie urośnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Lucerna jest jedną z roślin na którą są najdłuższe okresy karencji dochodzące nawet do 2 lat i jest to jawnie zapisywane na środkach ochrony roślin. Nawet wapnowaniem cudów nie zdziałasz wszystko nadal będzie siedziało w glebie i nie zostanie zneutralizowane dopóki nie ulegnie degradacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krupekf16    8

Witam czy ktoś stosuje łubin w żywieniu krów mlecznych, bo w związku z dużymi płatnosciami w 2015 sporo osób deklaruje nastawic sie na tą uprawe w związku z czym pewnie po żniwach łubin bedzie tanszym zamiennikiem np rzepakówki

Edytowano przez krupekf16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj