Polecane posty

statek    140

Sprytne :-D naprawde tak dużo spasasz pszenzyta?

 

daje tylko jeczmien, nie mam pszenzyta. Uprawiam pszenice ale ja sprzedaje. Wpisalem przykladowa recepture, kazdy moze inaczej zrobic

fajne:) a może ktoś chetny aby zrobić taki plik do całej dawki tmr?

 

chyba filozofii nie ma, wpisujesz paramtery wzor z DLG i jedziesz


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

zrobiłem prosty akrusz w exelu do robienia paszy

 

https://www.dropbox....enie paszy.xlsx

 

 

popieram, to jest bardzo prosta rzecz którą każdy może sobie zrobić w domu przy filiżance kawki, mając podstawową wiedzę jak działa exel.

Ja mam rozszerzoną wersję takiej tabelki opartej na systemie francuskim :)

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

Witam mam takie pytanie ze względu na to że dopiero zaczynam prace z krowami mlecznymi i zbudrzetem u mnie skromnie oraz dodam że ziemia u mnie jest klasy 6 nie wszystko jestem w stanie posiać by móc wykonywać różne pasze. Przechodząc do rzeczy mam 4 sztuki bydła nie są one czysto rasy mlecznej. Jak narazie daje im siano, słome mieszankową,śrute (owies,jęczmień,żyto) i woda do picia myśle nad zrobieniem sianokiszonki. Niektórzy z tego co widze dają ziemniaki krowom czy to dobre? I tu moje pytanie w jakich dawkach im podawać ile razy dziennie? Nie chce by zbyt durza ilość lub zbyt mała źle na nie wpłyneła. Z góry dziękuje za pomoc:)

 

Aha dodam że latem pasą się na łące i jak stosować żywienie latem i jak zimą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Ja bym ziemniaków nie dawał sianokiszonka i kukurydza moim zdaniem to podstawa jest a reszta dodatki paszowe to już jak kto woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

Źle się troche określiłem chodziło mi ile siana, słomy sianokiszonki i jakie proporcje owsa jęczmienia i żyta w śrucie dawać na jedną krowe i ile razy dziennie najlepiej im dawać chodzi mi o zime i jak to w okresie wiosna- puźna jesień podawać gdy jest to okres wypasu krów na łące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Od wiosny do jesieni jeśli Ci się passą na łące,to daj im po zejściu z pastwiska śrutę z dodatkiem koncentratu,lub samą jak budżet jest słaby u Ciebie.Siano i całe żywienie.Woda chyba nie muszę mówić to podstawa.

A zimą wyjść masz dużo,kiszonka z kukurydzy,z trawy,wysłodki,i jeszcze mniej już popularne liście buraczane.Proporcję będziesz widział w czasie skarmiania ,jak zjadają,ze śrutą ostrożnie bo się przeżrą jak za dużo dostaną.Musisz wprowadzać powoli dawki i dostosowywać do swoich krów,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Bydło przebywa na łące od początku lipca. W oborze dostają kiszonkę z kukurydzy i śruty zbożowe. Dostają też przed rannym wyjściem sianokiszonkę. Dostałem wyniki z mleczarni i ku mojemu zdziwieniu białko spadło z 3,2 do 2,9. Jakie pasze energetyczne zastosować aby podnieść białko do poprzedniego poziomu ? Czy stosowanie śruty sojowej i rzepakowej jeszcze bardziej pogorszy sytuację ? wydajność stada około 7 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeremy    0

W żywieniu bydła mlecznego możesz tez pamiętać o podawaniu młóta, najlepiej jest je stosować w żywieniu krów mlecznych w początkowej i środkowej fazie laktacji… sam podaje wysłodziny od http://www.domino.org.pl drogo nie wychodzi, a podobno lepiej wpływa na ilość i jakość mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Witam wszystkich. jestem świeżym użytkownikiem tego forum ale czytajac wasze wypowiedzi dużo można wywnioskować na temat żywienia krów mlecznych. :) Jestem młodym chodowcą bydła mlecznego jak i mięsnego ale szukałem rozwiązania wszędzie i nigdzie nie mogę go znaleść;/ mam nadzieje że ktoś spróbuje mi pomóc:)

utrzymuje obecnie 21 krów (z czego 2 są zasuszone ale niedługo dojdą 2 ponieważ jałówki będą się cielić) i niepokoi mnie ich wydajność. szukam jak żywić je w okresie letnim, mniej więcej co i jak dawać, np. co rano, a co wieczorem ponieważ od ok. 10 do 17 lub 18 są na pastwisku.

ułożyłem własny schemat który wywnioskowałem z tego forum.

Rano żywie je tak.

reszte sianokiszonki z wieczora poprzedniego mają więc to im podgarniam i posypuje troche śrutą zbożową ( zboże to - mieszanka i przenżyto głównie, troche żyta i pszenicy też się znajdzie), następnie gdy to wyjedzą wygarniam im do betonu i daje im kiszonke z kukurydzy, na to idzie posypka buforu oraz paszy 20%, po wyjedzeniu tego idą na pastwisko

Wieczór:

po powrocie krowy mają nałożoną kiszonke z kukurydzy, na to idzie kreda pastewna, śruta sojowa i rzepakowa ( sojowej daje połowe co rzepakowej ze względu na wysoką cene), nastepnie bufor i znów troche paszy 20%

a na kolacje dostawają sianokiszonkę, nie jest mokra mógłbym powiedzieć nawet że jest podsuszona bo przegapiłem troche zbiór;/

Stosuje to od 2 dni ponieważ stwierdziłem że tak bedzie lepiej niż w poprzednim żywieniu.

i właśnie jeszcze raz prosze was o pomoc, ewentualnie ułożenie co jak i kiedy podawać. krowy mam HF i HO po 50, 75 a nawet 100%. przy dojnych 19 sztukach mleko mam na poziomie 620-700 i niepokoi mnie własnie to że mleko ,,skacze'' raz jest 710 a po 2 dniach 680, nastepnie 620. tak miałem ostatnio a dzisiaj znów mam wynik 692l. mysle ze powinienem osiągnąc wynik w granicach 750-800 litrów. wszystkie pasze jakie stosuje są z firmy De Heus czy jak to się tam pisze.:)

z góry dzięki wielkie i pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Co do żywienia to najlepiej wejdż po ocene urzytkowości mlecznej, bedziesz miał wtedy podane parametry mleka od kazdej krowy osobno, w grupach laktacyjnych i zbiorcze, na tej podstawie żywieniowiec najlepiej z Polskiej Federacji Hodowców Bydła ułoży Ci dawke pokarmową. Mleko skacze właśnie dlatego że pasze nie były u Ciebie zbadane na zawartość białka, możliwe że jedna bela sianokoszonki ma większą zawartość białka i dlatego mleka jest więcej a inna kolejnego dnia już jest gorsza a co za tym idzie mleka jest mniej.

Ja tak miałem na początku miesiąca, krowy jadły 2 bele kiszonki z innej łąki i ku mojemu zdziwieniu przelałem chłodnie ;P 2 dni póżniej bela inna i już 30 litrów mleka mniej :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Dziękuje za odpowiedz, z będę miał chwile czasu to na pewno skorzystam bym bardziej że krówki są pod oceną Federacji :) tylko zastanawia mnie to ile powinno być mleka przy 20 dojnych obecnie krowach bo myślę że mógłbym mieć te 800 litrów co drugi dzień przy odbiorze a może się myle i powinno być mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ja ostatnio się przejechałam na DDGS-ie, i to na poważnie. Gościu ma firmę, jest Włochem i sprzedaje trafny DDGS. Firma która sprowadza tą paszę (z Ukrainy) ma siedzibę w Wa-wie, handlują solą drogową i paszą, węglem itd. Część paszy puścili dla Włocha pod Lublinem, i stamtąd kupiliśmy 0,6t tej paszy. A mieliśmy wziąć całe 4 tony. Po aferze o nielegalnym obrocie nieoznakowanej paszy skończyło się, i magazyn przeniósł w okolice Przasnysza.

 

A czemu trafny? bo było w nim do groma węgla drzewnego. Tłumaczył się tym że pasza tak była podsuszana drzewem, ale jakoś tego nie rozumiem, jaka suszarnia działa w taki sposób że węgiel przedostaje sie do paszy? chyba to gazem sie robi, a nie drzewem.

Po drugie, nie zdążyłam skarmić nawet 20 kg tej paszy (dosłownie), bo na trzeci dzień stopniowego wprowadzania dodatku, krowy przestały całkowicie pobierać paszę, dostały wodnistej biegunki i straciły całkiem mleko. Facet się zmył i się wypiera że pasza od niego jest ok.

 

Skolei gospodarz który ma krowy niedaleko ode mnie też daje DDGS krowom, i chwali to że sie ładnie doją.

 

Morał jest taki z tej mojej opowieści że

 

DDGS jest dobrą paszą mlekopędną dla krów, pod warunkiem że pochodzi z pewnego źródła, nie zawiera zanieczyszczeń i masz w ręku dowód zapłaty, skąd jest wzięty.

 

A ja wolę stosować wysłodki toffi. To też jest pasza mlekopędna, z tymże do wysłodków musisz uzupełnić białko bardziej jelitowe. Zaś DDGS sam w sobie zawiera w miarę zrównoważona ilość białka i energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borubar    1

Witam, chciałbym prosić o pomoc osoby które znają się w żywieniu.

Ze względu na spadające ceny mleka w naszym rejonie, chciałbym przyciąć trochę koszty paszy zastępując czymś tańszym. W skład wchodzi zboże z własnego gospodarstwa i śruty.

Na jedną krowę przypada:

5kg śruty zbożowej (60% pszenżyta, 25% jęczmienia, 15% owsa)

2kg śruty poekstrakcyjnej rzepakowej

1kg śruty poekstrakcyjnej sojowej

Dodatki witaminowe z Josery

200g witaminy Lacto Plus Keragen

100g MultiBuffor

90g PasenPilot

 

 

Z góry wielkie dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

nie do końca czaje o co chodzi, to jest skład mieszanki którą już stosujesz i chciałbyś coś zmienić, czy chcesz zmienić na coś takiego tylko nie wiesz czy dobre proporcje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan_Zagadka    3

Witam ma pytanie za 100 pkt mianowicie w jakich ilościach poszczególnych składników karmilibyście krowy mleczne 100% hf (z wydajnością 10 tyś 11 tyś poparte certyfikatem sprowadzone z danii bądź niemiec kilka miesięcy po pierwszym wycieleniu) w grę wchodzą sianokiszonka, siano, słoma żytnia, owsianka, kiszonka z qq, kiszonka z młodego żyta, kiszonka z łubinu słodkiego, oraz ziarno żyto, owies i łubin. Odrazu mówie że niebędę pakował krowom żadnej chemii. I na koniec przeciętna wydajność jaka mnie interesuje to minimum 25l na dobę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Panie Zagadka.

Zrob Pan analizy pasz bo kieszonka kiszonce nie równa. Paszowoz pan ma?

 

Co to znaczy ze nie bedziesz pakowal chemi?po wycieleniu niedasz soli kwasow tluszczowych czy mocznika? A moze z witamin zrezygnujesz.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan_Zagadka    3

puki co to narazie to tylko spekulacje ale będzie rozdawane ręcznie. Słyszałem wiele złego o moczniku (podobno żywotność krów przez to jest krótsza) A co do witamin i soli był bym skłonny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pazdzioch    1

mam takie pytanie mam kukurydze {kiszonkę} , pszenżyto i żyto na śrut i słomę. ile czego muszę dać żeby mieć efekty w mleku i jakie jeszcze witaminy dokupić co byście doradzili ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Witam ma pytanie za 100 pkt mianowicie w jakich ilościach poszczególnych składników karmilibyście krowy mleczne 100% hf (z wydajnością 10 tyś 11 tyś poparte certyfikatem sprowadzone z danii bądź niemiec kilka miesięcy po pierwszym wycieleniu) w grę wchodzą sianokiszonka, siano, słoma żytnia, owsianka, kiszonka z qq, kiszonka z młodego żyta, kiszonka z łubinu słodkiego, oraz ziarno żyto, owies i łubin. Odrazu mówie że niebędę pakował krowom żadnej chemii. I na koniec przeciętna wydajność jaka mnie interesuje to minimum 25l na dobę.

 

jeżeli rzeczywiście masz takie sztuki, to weź konkretnego żywieniowca. Przy tak wysokiej wydajności lepiej nie ucz się się sam żywić HFów, bo to jest naprawdę ogromne wyzwanie, i trzeba mieć nie lada wiedzę na ten temat. Więcej szkody narobisz sobie jak sam bedziesz je próbował żywić metodą prób i błędów. U tak wysokoprodukcyjnych HFów zwłaszcza w okresie pierwszego okresu po wycieleniu, nie może się wkraść żadna ekonomia na stół paszowy. Kilka błędów w żywieniu i po laktacji.

A po co kupujesz dojące się już? stres zwiazany z transportem, zmianą klimatu otoczenia, stada i obsługi, przeganianie, moze tak wpłynąć , że mleko to zobaczysz od nich dopiero w następnej laktacji. Poważnie, lepiej wziąć jałówki na 3 mies. przed ocieleniem, i dać im czas na zaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu.

 

mam takie pytanie mam kukurydze {kiszonkę} , pszenżyto i żyto na śrut i słomę. ile czego muszę dać żeby mieć efekty w mleku i jakie jeszcze witaminy dokupić co byście doradzili ?

 

witaminy dla krów w okresie laktacji, Josera Lacto... nie pamietam, Bergophor, Dolmiks BmLactan z Dolfosu,

brakuje Ci białka, może być sruta rzepakowa, soja nie jest droga obecnie, dobre są makuchy z soji i rzepaku, nieco tańsze niż poekstrakyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan_Zagadka    3

Ja tych krów jeszcze nie posiadam bo przed takim zakupem musze się mocno obyć w temacie. Czytałem już wiele postów na ten temat ale postanowiłem napisać własny który konkretnie by opisywał moją sytuację. Znam gościa który właśnie kupił takie krowy i mówił że żyła złota podobno zwróciły mu się w rok I nie było zadnych problemów. Choć szczeże mówiąc to ja wolałbym kupic jakieś polskie jałowice bo są mniej wybredne I z jakością mleka jest znacznie lepiej a co do ilości to według mnie też bomba. Co do zywieniowca to nie jestem tu dobrze rozpoznany I niebardzo wiem Ile take usługa może kosztować. Pisze z telefonu więc wybaczcie za błędy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj