Polecane posty

zonaRolnika    1

Wyszły na pastwisko i poszły na młode zyto i tu się przykwasiły, tłuszcz z 4,40 spadło do 3,20 :/ Nie mam nic siana wiec pytam czym mogę to zastapic,wogle da sie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzen32    0

Najlepiej preparatami odkwaszającymi np Rumphos . A czy to "przykwaszenie" objawia się tylko spadkiem tłuszczu?

Jak nie ma siana i słomy to najlepsze są drożdze lub jakieś śruty z nasion oleistych. Poza tym to dziwne, bo młode zielonki podnoszą tłuszcz w mleku ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może izielonki podniosą tłuszcz w mleku pod warunkiem że zatrzymasz treść żołądkowa podając siano słomę ku kurydzę śrutę.Bez tych pasz treść przeleci przez krowę i stąd te kwaśice.Zielonki powinny być tylko dodatkiem do podstawowej paszy.Ale jak to bywa kończy siękukurydza izaczyna się kłopot ,na samej trawie to imleka nie będzie i problemy z zacieleniami. kup im chociarz słomy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

Witam. Chciałbym zwiększyć wydajność moich krówek. Doję ich aktualnie 27 co dwa dni sprzedaję ok 1150 litry co daje średnią ok. 21.3 l na dzień od sztuki. Niestety nie mam obory pod oceną lecz ma się to zmienić w najbliższym miesiącu. Ostatnie parametry mleka to 3.4 białko 4.3 tłuszcz i 194 mocznik. pasze treściwe mieszam sam, nie zdaje TMR-u

Na paszę treściwa składa się :

40kg pszenżyta

80 kg mieszanki zbożowej ok 65% owies i 35% jęczmień

50 kg paszy de haus krowimix 18 basic

25kg śruty rzepakowej

10 kg śruty sojowej

5 kg koncentratu Soymax SOYMILK

 

Takiej mieszanki każda sztuka dostaje średnio 2x4kg (rano i wieczorem) oraz ok 1 kg paszy de haus w ciągu dnia

oraz

18 kg kiszonki z kukurydzy

20 kg sianokiszonki (co drugi dzień na noc dostają siano)

 

Nie badałem jakości paszy lecz wszystko jest zbierane w terminach i z dobrych odsiewanych co ok 5-6 lat łąk

Mam nadzieje że ktoś coś pomoże. dodam jeszcze ze od dobrych kilku lat pracuję nad genetyką.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

hej a stosuje ktos z was tłuszcz chroniony dla krów po wycieleniu, jesli tak to powiedzcie jaki i skąd go bierzecie i jeszcze za jaką cene??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44
Napisano (edytowany)

marcin 1997 taka wydajnosc to ja przy pastwisku wyciagam plus dodatkowo 3.5 kg jeczmienia na sztuke i 1 kg sruty rzepakowej teraz.Podstawa to jakie masz krowy ?jak dajesz 9 kg sruty dziennie to masz faktycznie mala wydajnosc

 

PRZY 20L DZIENNIE POWINIENES SOBIE PORADZIC BEZ TYCH DROGICH DODATKOW Z FIRM PASZOWYCH

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8
Napisano (edytowany)

To akurat wiem.. i nie taka była moja prośba ;) wiele osób uważa ze mam za tłuste krowy i przez to ich wydajność jest mniejsza mimo to ze dostaja dobre dawki.

Edytowano przez Marcin1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

@Marcin1997, sugeruję abyś zmienił proporcje i zrezygnował z koncentratu na rzecz śruty sojowej, np:

pszenżyto 20%

mieszanka 26%

śruta kukurydziana 20%

śruta sojowa 14%

śruta rzepakowa 14%

+ bufor jeśli dajesz 8kg dziennie (np. dolbuf pro 2%)

+ drożdże (np Dolcell 1%)

+ witaminy (np. BM Lactan 2%)

 

dodatki podałem przykładowe więc tu musisz sobie przeliczyć sugerowaną dawkę tych do których masz dostęp


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

po co mu takie zywienie jak do seicento wlejesz paliwa lotniczego to i tak nie poleci tak samo z tymi krowami.Genetyka to problem pana kolegi

 

marcina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad2112    3

Koledzy .proszę o radę , pokończyły sie kiszonki z trawy i kukurydzy ,krowy dostają tylko trawę do oporu co dokupić krową aby utrzymć optymalnie mleko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Najlepiej to i to. Wysłodki nie zakwaszają żwacza (nawet działają leczniczo na bakterie żwacza, dobre ph), tylko powyżej 2,5kg na jeden odpas musi je moczyć, bo pęcznieją w żwaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturooo    126

Panowie co myślicie? Czego brakuje bo brakuje na pewno :), Rano krówki dostają siano ze słoma wymieszane z zielonką(tzw sieczka) na to treściwa (żyto, mieszaniec owsa z jęczmieniem, przenżyto), dzisiaj kupiłem wysłodki melasowane (zacząłem niecały kg na sztukę na raz (dwa razy dziennie- w jakich porach podawać, na śrutę czy może pomiędzy?potem kilka razy dziennie sieczka z zielonką, i na wieczór też z tym że na to śruta no i te wysłodki. Oczywiście w międzyczasie woda :). Kiszonka z kuku niestety sie skończyła jakiś czas temu dlatego dla krów w początku laktacji dokupiłem wysłodki.Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek poradę

Zapomniałem dodać krówki dostają jeszcze dwa razy po 75g na sztukę tego oto ekoplonu http://krowkamarkety.com.pl/pasze-ekoplon-mix-vit-bm-mieszanka-dla-bydla-25kg,c86,p863,pl.html

Edytowano przez arturooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Czy stosował ktoś może kiszone ziarno pszenżyta i jęczmienia? Może znacie jakieś opinie na ten temat? Planuję zrobić ok 40ton w rękaw na okres jesienno-zimowy ale nie wiem czy będzie sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

kisilismy kiedys w belach jeczmien z ziarnem ... problem taki że trzeba by bylo je zniszczyc przed kiszeniem ..... prasa tego nie zrobiła apo drugie myszy zaczely to atakowac ....i wyszlo dla opasów ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Czy ktoś z was stosuje w żywieniu krów rzepak Jeśli tak to w jakiej ilości i co zastępuje w mieszance a czego trzeba dodać ?

Ja stosuje kiszone ziarno ale kukurydzy i kisze je w big bagu.

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

śruta rzepakowa to głównie komponent białkowy ale i energetyczny. 1-1,5kg dziennie na sztukę. Zastępuje droższe koncentraty. Jest to białko dożwaczowe więc dla bydła powinno się stosować łącznie z soją czyli białkiem jelitowym żeby był lepszy bilans. Kiszone ziarno kukurydzy to pasza energetyczna więc to zupełnie inna sprawa;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Tak kolego wiem o śrucie rzepakowej ale pytałem o zastosowanie rzepaku takiego prosto z pola tylko gnieciony albo śrutowany a to już co innego myśle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj