Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
emattti    68

No w sumie racja ;) ale jak bede mielil to chyba najlepiej jak najdrobniej, chyba nawet na jeszcze mniejszym sicie jesli da rade ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Śrutowałem jęczmień i pszenżyto na 3 to zostaje z niego mąka niemal. Z kukurydzą powinno był podobnie. QQ i na 4 byś wystarczająco ześrutował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

kukurydza na sitach 2 inaczej będzie nie strawiona wiem bo sam kupuje ziarno i śrutuje otoczka ziarna jest bardzo twarda i musi być śrutowane drobno , kupujcie ziarno i śrutujcie samemu bo w śrutowanym mogą być jakieś domieszki innego ziarna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

hej chlopaki a czy mozna by było rozpuscic mocznik w wodzie i wlac do bali z kiszonki z traw i wten sposob zwiekszyc % białka?? mieszkam na podhalu i mam kiepskie trawy i dlatego pytam nad tym mocznikiem czy byloby to dobre na poprawienie jakosci kiszonki i tym sposobem zwiekszyc wydajnosc krów, co wy na to?? beda taka kiszonke krowy jadły i bedzie to bezpieczne dla nich czy nie za bardzo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiekk    7

Będzie się opłacało i nic nie będzie szkodzić. Ale w tym wypadku to apteka jak przesadzisz to krowy albo nie będą jadły albo biegunki dostaną od zbyt dużej zawartości mocznika a co za tym idzie źle to wpłynie na wątrobę. Pomyśl może nad poprawą całej dawki żywieniowej dla krów a nie tylko sianokiszonki jak chcesz zwiększyć wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

jeden bel wazy okolo 500kg 35%sm a wiec okolo 180kg, chcialbym zeby po dodaniu do bela mocznika kiszonka miala ok 20% bialka wiec policzylem ze moja kiszonka slaba ma ok 12-14% bialka wiec powinienem do jednego bela dodac okolo 6kg mocznika, czy to jest dobre obliczenie czy raczej powinienem zaczac od mniejszej dawki? wiem ze krowy beda mialy wtedy bardzo duzo energi, dawalbym im wtedy jeszcze zwykle siano i ze 3 kg wyslodkow melasowanych i 3 kg sroty(pszenica1/3, jeczmien1/3, owies1/3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Ja osobiscie uwazam ze lepiej by bylo dodac do tej sruty ze zboz srute rzepakowa i ew troszke sojowej i ziarna kukurydzy i zobaczyc co bedzie sie dzialo z mlekiem pozniej ew mocznik i witaminy z biotyna na ochrone watroby ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

node3mer tak jak napisał Arkadi pomimo tego że zrobisz niższą i dłuższą to nie znaczy że się nie popsuję owszem jest to duży plus bo szybszy pobór ale bez dobrego ugniecenia nie da rady, u nas w tym roku cały dzień w deszcz była koszona, i leży dobrze bo była dobrze ugnieciona.

Romek120 radzę Ci tak samo jak kolega wyżej my zaczeliśmy dawać od początku laktacji krowom rzepak soje witaminy otrębe przenną i mielony owies i mleko poszło w górę, ważne jest żeby stopniowo zwiększać dawkę bo jak odrazu zawalisz nie wiadomo ile to krowa nie strawi, musi żwacz się przystosować do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

chlopaki, mam dwa ha zboz i planuje za dwa lata zasiac na nic lucerne mieszancowa, pytan o nia tutaj bo w tamtym temacie o lucernie nikt nie odpisuje. sa to ziemie IV klasy, sa one tak srednio i nawet ciezko zakwaszone, ile potrzebowalbym wapna na te 2ha, wiem ze daje sie tez gnojowice i to tez polewam pod zboza, co proponujecie jeszcze dodac zeby urosla lucerna na 3-4 pokosy??? a co do tamtego to jakbym dawal tylko kiszonke z tym mocznikiem to wiadomo ze z krowami bedzie zle, i wiem ze musze dodac energi wiec dlatego ta srota i wyslodki, jak sie wszystko wyrowna i mocznik bedzie na poziomie 200 to wtedy bede dodawal dalsze sroty bialkowe rzepak albo soje w zaleznosci od wydajnosci krow, ja chcialbym sie przede wszystkim dowiedziec czy te 6kg mocznika na 1 bela czy nie bedzie za duzo? chce byc pewny czy to krowom befzie smakowalo a jak nie to zmniejsze dawke, dajcie odp na te pytania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

chlopaki, mam dwa ha zboz i planuje za dwa lata zasiac na nic lucerne mieszancowa, pytan o nia tutaj bo w tamtym temacie o lucernie nikt nie odpisuje. sa to ziemie IV klasy, sa one tak srednio i nawet ciezko zakwaszone, ile potrzebowalbym wapna na te 2ha, wiem ze daje sie tez gnojowice i to tez polewam pod zboza, co proponujecie jeszcze dodac zeby urosla lucerna na 3-4 pokosy??? a co do tamtego to jakbym dawal tylko kiszonke z tym mocznikiem to wiadomo ze z krowami bedzie zle, i wiem ze musze dodac energi wiec dlatego ta srota i wyslodki, jak sie wszystko wyrowna i mocznik bedzie na poziomie 200 to wtedy bede dodawal dalsze sroty bialkowe rzepak albo soje w zaleznosci od wydajnosci krow, ja chcialbym sie przede wszystkim dowiedziec czy te 6kg mocznika na 1 bela czy nie bedzie za duzo? chce byc pewny czy to krowom befzie smakowalo a jak nie to zmniejsze dawke, dajcie odp na te pytania?

 

dla krowy bezpieczna dawka mocznika to 100 gr ma dzień przy żywieniu np. k.kukurydzy w 70% czyli mi wychodzi niecałe 4, i ostrożnie z tym mocznikiem, zbilansuj najpierw dawkę za pomocą programu jak już masz przebadane kiszonki i monitoruj mocznik w mleku żeby nie przekraczał 220

Edytowano przez BlomiSS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

statek daję mocznik więc On moze pomóc wydaję mi się że 100g to stanowczo za dużo na początek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam, dziś przyszły pierwsze wyniki z pfhbm i jest masakra mocznik od 280 do 580 :blink:

i np jedna ma takie parametry:

ml-20,8

%tł-5.85

% białka -4.22

ks-169

mocznik- 479

i był żywieniowiec i stwierdził, że sianokiszonka jest przenawożona azotem czy to możliwe, akurat tej krowie daję sianokiszonkę do oporu i śruty 2x 2kg o składzie: 10% DDGS, 10% śrutowane ziarno kukurydzy, 10%otręby pszenne, 10% pszenżyta, 20 % koncentratu 38%b.o z neorolu, 37 % owsa i 3% witamin. Dlaczego jest taki wysoki mocznik bo najwyższy od krowy to 622! Pilne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil6251    3

to zależy który dzień laktacji ale mocznik jest zawysoki a ta sianokiszonka ile mam % białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jakiej rasy są te krowy, bo takie białko i tłuszcz to tylko u Hf-a przez zgonem ...

Z takiej ilości paszy treściwej mocznik o takiej wartości jest niemożliwy, coś narzeczy musi być z objętościową .

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

nie wiem dokładnie ile sianokiszonka ma % białka, lecz była koszona w późnej fazie więc chyba, nie ma dużo białka, żywieniowiec stwierdził, że łąki przenawoziłem azotem i to może być przyczyna, lecz ja saletrę 34% N (280kg/ha) dałem na początku maja a kosiłem początek czerwca więc nie wiem czy to może być przyczyną, krowy są zwykłe czarno białe, jedna już koniec laktacji po badaniu zasuszona miała mocznik 622, tłuszcz 8,13 i białko 3.83 i ona ok 7 dni przed zasuszeniem dostawała, sianokiszonka z starej trawy ok 10 kg i słomę pszenną wiec nie powinien być aż taki wysoki, próba była robiona na wieczornym udoju. Jak ktoś by miał czas i chęć pomocy wyniki mogę przesłać na maila, bo nie wiem jak wstawić na AF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Witam, dziś przyszły pierwsze wyniki z pfhbm i jest masakra mocznik od 280 do 580 :blink:

i np jedna ma takie parametry:

ml-20,8

%tł-5.85

% białka -4.22

ks-169

mocznik- 479

i był żywieniowiec i stwierdził, że sianokiszonka jest przenawożona azotem czy to możliwe, akurat tej krowie daję sianokiszonkę do oporu i śruty 2x 2kg o składzie: 10% DDGS, 10% śrutowane ziarno kukurydzy, 10%otręby pszenne, 10% pszenżyta, 20 % koncentratu 38%b.o z neorolu, 37 % owsa i 3% witamin. Dlaczego jest taki wysoki mocznik bo najwyższy od krowy to 622! Pilne

1 sprawdz czy w koncentracie jest mocznik w skladzie i jakie ilosci a co do kiszonki to ktory to pokos i ile czasu minelo od rozsiania nawozu do zebrania ?? i jeszcze jedna wazna zecz ile dajesz azotu na kukurydze??? watroby sie posypia jak taki mocznik bedziesz miał dluzszy czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

sprawdziłem i w składzie, nie ma mocznika a co do sianokiszonki to od siania azotu minęło od 4-6 tyg do koszenia, więc chyba azot już ,,wyparował'' a kukurydzy nie mam lecz w tym roku sieję. Wcześniej nie byłem pod oceną to się nie wiedziało, a teraz wszystko widać co jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Moje stado jest już sporo lat pod oceną i powiem Ci,że niektóre wyniki wywołują u mnie smiech,zwłaszcza LKS;np od jednej pierwiastki przyszedł wynik 4500 tys. somatycznych,od nast.2500 tys.a mleko oczywiscie bielutkie,co przy takiej somatyce,to powinien być kisiel,a nie mleko.Tak więc rada dla Ciebie,żebys wyniki z oceny traktował z rezerwą,bo u mnie jak z wyników wynikało,że mocznik jest w normie tj;190-220,to częsc krów miała kwasicę,a z nast. udoju było odwrotnie,mocznik za wysoki,a stado w porządku. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Witam. Mam pytanie dotyczące żywienia bydła po wycieleniu, a konkretnie czy u każdej sztuki stosujecie glicerynę lub glikol po wycieleniu, a jeśli tak to jak długo i jak go podajecie? Ja ostatnio podawałem glicerynę każdej sztuce, która miała poziom białka poniżej 3 %, ale to jest strasznie męczące, krowy nie chcą tego pić a zwykłą butelką to trzeba uważać żeby krowa nie zbiła np o płot albo po prostu żeby butelka nie pękła w jakiś inny sposób.

Teraz mam zamiar podawać śrutę kukurydzianą, a glicerynę wlewać tylko krowo którym wyskoczy ketoza.

Podpowiedzcie jak to wygląda u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

co do tych próbnych udojów i liczby LKS to różnie z tym bywa, to prawda,

może być tak też że wymie wyglada normalnie, jest miekkie, może lekko limfatyczne a mleko na pierwszy rzut oka też w porządku, bez frędzli, białe, a przez cedzak nie chce lecieć. I okazuje się że niby zdrowa krowa ma milion LKS, czasami 2mln, u mnie rekordzistka ostatnio miała 3 mln LKS, ma przewlekłe zapalenie tkanki śródmiąższowej wymienia. I nie wiedziałabym o tym gdyby nie podwyższone LKS w raportach. Konsultowałam to z wetem, da się to wyleczyć jedynie poprzez długotrwałą kurację maściami, bo antybiotyk tego nie weźmie.

Wyniki z oceny zależą w dużej mierze od dawki jaka poprzedzała udój.

 

A co do tego co mamy na etykietach w paszach - jaki producent napisze na etykiecie zawartość mocznika skoro nie jest to wymagane w przepisach? Koncentraty i pasze uzupełniające mają odgórnie ustalone w przepisach o paszach co ma byc na etykiecie. I wcale nic tam nie ma o zawartości mocznika, za to przy koncentratach jest wymagana ilośc białka ogólnego. A białko ogólne z prawdziwym białkiem może miec niewiele wspólnego.

 

Myślę że problem Kolegi z tym mocznikiem rozwiązałaby szybka analiza paszy. Zwłaszcza sianokiszonek. Skoro jesteście pod ocena to koszt jednej próbki wyniesie w federacji tylko 30zł. Jeśli nie znajdziecie szybko przyczyny to poniesiecie straty na zdrowotności i płodności stada. A to o wiele wieksze koszta.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

witam

mam taki problem z krowa, dostaje 20kg kukurydzy, 8 kg wysłotek mokrych z buraków, 12 kg sianokiszonk,i 5kg pełnoporcjowej 23% i 60g mocznika, drozdze. parametry bi 3,58 tl 4,00 sm 13,11 mocznik <100. na tej samej paszy sredni mocznik stada 178. sa sztuki ponad 200, ponizej 150 takze. juz przez 3 kolejne udoje mocznik stoi w miejscu, mleko po woli zaczyna spadac . co jej jeszcze dac, moim zdaniem bialka jest juz dosyc duzo. prosze o sugestie o ewentualna korekte w dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

brak bialka to mowi mocznik ...... u mnie mam podobnie mocznik mam 160 -190 w mlekpolu... jakie sa wasze odczucia co do badań tej mleczarni i poziomu mocznika ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj