Polecane posty

@Mateusz kredę i kwaśny węglan możesz wsiąść, ale ten bufor mix to lipa wg mnie bo po co Ci wit. A, D, E takie rzeczy masz w premiksie, ale niech inni Ci doradzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

dynie zbierałem prosto z pola, na przyczepę i później w rajbarke, trochę z tym roboty bo codziennie musi być świeża, i to później wsypywałem do paszowozu, w listopadzie załadowałem 2 przyczepy na maksa i przykryłem plandeka, i tak powoli spasałem ja,

 

a co do pryzmy to była zle wyprofilowana i zle okryta folią, woda która sypała po foli leciała miedzy ściany i do silosu, akurat tak sie trafiło ze czekała ona cały rok do momentu spasania, i przez to tej wody ciągle przybywało, pamiętam do dzid jak woziliśmy trawę to była prawie jak siano, a jak otworzymy silos to z wycinaka woda leciała ciurkiem, parametrami była super, 21%białka w suchej masie, ph 2,8 , i pachniała jak ogórki w zalewie octowej tylko 100 razy mocniej,

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Ph naprawde niskie krowy poprostu ci padały same czy problemy metaboliczne wykończyły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek7    0

@a8185

A znasz może szczegóły odchowu cieląt? Wychów 'zimny"? Jak są karmione od początku, kiedy są odsadzane? Termin 1 zacielenia/wycielenia, orientujesz się?


...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oseski stoją w pojedynczych iglach a dorosłe sztuki w grupowych. Wszystko zadaszone jest wiatą, w razie mrozów i duzysz wiatrów opuszczane są kurtyny. Starsze sztuki w budynkach lekkiej konstrukcji z wybiegiem

Przez pierwsze dni zycia odpanaje są siara 3 razy dziennie. Następnie preparat mlekozastępczy plus granulki z dodatkiem ziarna kukurydzy i owsa. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do owsa to powiem, ze mozna nim w 100% zastąpić ziarna kukurydzy i efekt bedzie troszkę lepszy.

Po dwóch miesiącach przechodzą na pasze stałe (wprowadzane stopniowo) Konkretnych dawek nie powiem bo jest ich ok 10 chociaż różnią sie od siebie bardzo nieznacznie ale cały czas sporzadzane są z tych samych pasz objetościowych ( kiszonka z qq, lucerny, gps, słoma) i sruty rzepakowej plus odpowiednie dodatki witaminowe. Wygląda to mniej wiecej jak TMR na ok 25 litórw.

Zacielane są nie wczesniej niz przed 15 miesiącem. Po badaniu usg jezeli jałowka jest zacielona przechodzi na dawkę z tych samych komponentów tylko mocno rozcienczoną GPSem.

 

Postaram się wrzucic wieczorem jakies zdjecie jak wygląda cielętnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Po tych wszystkich Twoich postach o Nowych Jankowicach nasuwa mi się takie podsumowanie, że na początku piszesz że nie trzeba dawać drożdży i buforów bo znasz metody na tanią pasze bez tych komponentów, później się okazuje że byłeś na takim stadzie gdzie tego nie stosowali i mają super wydajność krowy nie hcorują i dalej przewija się ta tania pasza i duży zysk i takie tam, ale jak zacząłeś opisywać te całe gospodarstwo to tą tanią pasze zaczęły przesłaniać karygodne błędy w zarządzaniu stadem, bo problemy z rozrodem są ewidentne, i te parametry co podałeś to podałeś te które Ci podali pod publike, bo ja sprawdziłem te informacje i mają parametry rozrodu gorsze niz podałeś a jałówki nie koniecznie są inseminowane sexowanymi, no i ta informacja o dokupowaniu jałówek... Trzeba na prawdę miec rozwalony ten rozród, a ten Twój najlepszy inseminator to jest jednym z wielu inseminatorów i widocznie maja problemy z dogadaniem się skoro jałówki kupują, oni powinni tira jałowek sprzedawać co jakiś czas a nie kupować. No i na koniec - jeżeli się ma 2500 hektarów to można jakoś ładnie te uprawy rozplanować i pobawić się w kiszone kolby, w ziarno w rękawie i inne rzeczy, ale jak to się ma do naszych hodowli które sa już wyżyłowane na maxa w stosunku do ilości ziemi, no i nie każdy może sobie pozwolić na uprawę np lucerny.

 

Jeżeli chodzi o Twój owies którym chcesz zastąpić kukurydze, to jakbyś poczytał jakieś badania, jakiekolwiek, to byś wiedział że kukurydzy nie da się zastąpić, tzn można ale efektu takiego dobrego nie będziesz miał, najlepiej jest dawać 3 komponenty, granulki, owies i ziarno kukurydzy, tak wynika z badań jakie czytałem i u mnie na gospodarstwie od kilku lat to stosuję i jest super.

Edytowano przez stolarz88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Otóż moj drogi kukurydze jak najbardziej mozna zastąpić owsem. W dodatku cieleta bedą miały ładniejszą sierść. To nie mój pomysł bo ja tego nie badam. Kukurydza w zywieniu cielat jest rodem z USA dlatego ona a nie owies. Osobiście stosuje tak jak piszesz 3 komponenty (granulki owies i ziarno qq)

 

Parametry rozrodu nie są pod publike. Widziałem zapisy. Nikt nie chodził ze mną pod rączke i nie opisywał mi co jak wygląda. Jak kogoś udało mi się dorwać i o cos zapytać to tyle mojego. Poprostu ktoś spier*olił sprawę i nie było komu sie nami zająć. Było 15 praktykantów w jednym miejscu. Dużo informacji mam od zwykłych robotników którzy naprawdę rzetelnie wystawiali opinie na wszystko, jak sprawuje się jaki traktor, kombajn czy prasa itp... wódki też nam nie żałowali. Zootechniczke trudno było złapać ale jezeli była w gospodarstwie to chetnie z nami rozmawiała. Za to dojarz zawsze miał czas.

 

100% jałowek jest krytych sexowanym nasieniem niewiem skąd masz te informacje. Mi udało się usiąsc na komputerze przejrzeć wszystko, z jednego gospodarstwa mam nawet skany (uzytkowosci mlecznej). Inseminator w jankowicach jest jeden. Oprócz tego jest dojarzem i wykonuje korekcje racic. Faktycznie rozród kuleje ale przy takich wydajnościach w tak wielkim stadzie niewielkie błędy o tym decydują.

 

Z 2500 ha na prod zwierzecą przeznaczonych jest niecałe 400 ha wiec to tez diametralnie zmienia to co mowisz. Mam 40 krów i tez kisze ziarno w rekwie bez żadnego problemu. Owszem nie kazdy moze sobie pozwolic na lucerne ale trawa tez jest swietną alternatywą. Jak to sie ma do naszych gospodarstw??? Od tego zaczął sie moj wywód - Podstawą jest maksymalizacja pobierania pasz objetościowych, a bufory czy tłuszcze chronione szczególnie przy niskich wydajnościach są zbedne. !! Czy w małym gospodarstwie nie można osiągnąć sukcesu w ten sposób?? Zaoszczedzone pieniądze proponuje przeznaczyć na dobrą swiatową genetykę to napewno przyniesie wieksze rezultaty.

 

Jestem na tym forum bardziej w roli obserwatora. Nie mam żadnych podstaw zeby klamac. Zbieram i analizuje wszystkie informacje. Nie neguje żadnych sposobów i technik żywienia bo każde gospodarstwo jest inne. Mowię o różnych schematach ktore można wykorzystać w wielu z nich. Czytma forum, piszę do uzytkowników i pytam jak oni robią u siebie, zeby móc wyciągnąć różne konsekwencje. Widzę ze wzbudziłem wiele kontrowersji ale to przynajmniej poudziło do rozmowy. Powiem szczerze, ze nie spodziewałem sie takiego poruszenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Proponuje porównać sobie Nowe Jankowice do OHZ Osięciny i wyciągnąć wnioski gdzie jest lepiej i czy warto oszczędzać na żywieniu żeby było tanio ale coś za coś. Podpowiem w OHZ osięcinach w 2013 roku zostało sprzedane ponad 150 szt jałówek, teraz nawet już sprzedają pierwiastki bo mają tyle bydła swojego na wymianę i nie wszystkie jałówki kryte są seksem, mają kilkanaście krów które przekroczyły 100 tyś. wydajnościami z poszczególnych też nie muszą się wstydzić tu się nie oszczędza tu ma być dobrze i powiedz mi teraz kto teraz lepiej na tym wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Osięciny wygrają ze wszystkim tyle kasy co się tam pompuje na ten ośrodek robi swoje, tam po prostu musi być dobrze, a my rolnicy musimy jednak koniec z końcem wiązać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Stosował ktoś może otręby grochowe w żywieniu krów.

Parametry:

Energia - 13,95MJ

Białko - 22,6%

tłuszcz - 4,4%

wilgotność - 14%

skrobia - 62%

sacharoza - 1,7%

popiół surowy - 1,6%

 

Cena 925 zł/tona. Co myślicie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik3512    0

Mam problem z żywieniem. Krowy (10sztuk) rano przy dojeniu dostają 1 kostkę siana na 5 sztuk. Po dojeniu dostają kiszonkę z kukurydzy ( krowy do 4 miesięcy po ocieleniu dostają nawet 60 litrów. Krowy powyżej 4 miesięcy od ocielenia dostają 40 litrów kiszonki. wysokocielne 20 litrów. ) Na to dostają ospę z owsa i pszenicy 40 litrów ( 4 litry na sztukę oczywiście w zależności od produkcji mleka i cielności) wraz z odżywką dla krów mlecznych z sano ( nazwy nie pamiętam ) oraz kredę pastewną. Na południe dostają słomę 1 kostkę na 5 sztuk. o godzinie 16 dostają po 5 litrów ospy wraz z odżywką. gdy wyjedzą dostają słomę. przy dojeniu dostają 2 kostki siana na 5 sztuk. po wydojeniu dostają jeszcze kostkę na 5 sztuk. wczoraj zakupiliśmy odżywkę dla krów mlecznych z mocznikiem którą będziemy stosować na kiszonkę z kukurydzy. Z wydajności krów jesteśmy bardzo nie zadowoleni wynosi około 3800. Nie chcemy otrzymać mega wydajności ale chcielibyśmy aby krowy zaczęły dawać więcej mleka lub dawać równo aż do zasuszenia a nie podają 4 miesiące po ocieleniu i ich produkcja się kończy. Co sugerujecie co im zacząć stosować do jedzenia ? JEDEN LITR kiszonki czy ospy waży pół kg

Edytowano przez rolnik3512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na pewno na tym sianie długo nie pociągniesz. Powinieneś zacząć robić dobre jakościowo sianokiszonki, które mają większą wartość niż siano. W dawce przede wszystkim brakuje białka. Co to za "odżywki", bo o czymś takim nie słyszałem w żywieniu. Z treściwą też nie szalejesz, więc nie dziw się, że wydajność niska. Kukurydzę także szybko ucinasz i to znacząco, bo o 1/3. Jakie krowy hodujesz? To zwykłe ncb czy pomieszane coś z HF?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

QQ to on daje ponad miarę 30kg to jest sporo. A ta odżywka to pewnie unipro xp bo to ma sporo białka i mocznik. Może tym je pogoni..ale wystarczyła by zwykła śruta rzepakowa na początek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Osięciny pasza jaką dają to soja wysłodki tofi jęczmień ziarno qq witaminy bufory i tłuszcz chroniony drożdże w tym roku był mój znajomy i opowiadał nieźle na tym wychodzą obornik wypychany turem z szuflą żadnych wynalazków typu zgarniacze

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Nie jest tak jak piszesz mammut1, na której oborze był Twój znajomy? w Michałowie, Jarantowicach, Chotelu,Osięciny czy może tylko w jałowniku w Latkowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Mój znajomy pracował przy krowach mówił że taką pasze mieszkali bo paszowóz się popsuł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

s

Stosował ktoś może otręby grochowe w żywieniu krów.

Parametry:

Energia - 13,95MJ

Białko - 22,6%

tłuszcz - 4,4%

wilgotność - 14%

skrobia - 62%

sacharoza - 1,7%

popiół surowy - 1,6%

 

Cena 925 zł/tona. Co myślicie o tym?

Człowieku daj sobie spokuj z tym g..... bardzo słaba strawność za ta kase masz srute slonecznikową 38%białka i strawanosc 80%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Jakie macie propozycje na proporcje paszy treściwej dla krów dla komponentów:

-pszenżyto

-jęczmień z owsem

-otręby pszenne

-śruta rzepakowa

?

Jaka jest optymalna procentowa zawartość białka w paszy treściwej dla mlecznic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Dzięki KARGO. Nie stosowałem tego tylko dostałem informacje że jest niedaleko dostępna.

Znalazłem właśnie w tabelach INRA, że strawność zawartego w tym białka wynosi tylko 63%, słonecznikowa 86%.

Edytowano przez mikaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

 

Jaka jest optymalna procentowa zawartość białka w paszy treściwej dla mlecznic?

 

dla krów w laktacji optymalna zawart. b.o. to 18% w paszy treściwej. Jeśli w paszy objętość. jest brak białka, stosujemy treściwą o większej zawart. b.o

optymalna zawart. śruty rzepakowej w mieszance to 25% (max 30%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tebo    0

A ile maksymalnie w śrucie może występować suszonego ziarna kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelek7    1

daję dla krów sianokiszonkę, kukurydzę i gniecione zboże (owies,pszenżyto + groch), co lepiej kupić do tego pełnoporcjówkę 18, czy Multimlek (chyba 40% białka)

firma oczywiście twierdzi, że multimlek (jest dużo droższy od pełnoporcjowej) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

a brakuje Ci zboża? Bo jeśli nie to koncentrat prawdopodobnie wyjdzie taniej. Pełnoporcjówka 18% w tym roku w moim przypadku to jakieś 4 % za mało, no chyba że masz bardzo dobre sianokiszonki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEMONxXx    13

daję dla krów sianokiszonkę, kukurydzę i gniecione zboże (owies,pszenżyto + groch), co lepiej kupić do tego pełnoporcjówkę 18, czy Multimlek (chyba 40% białka)

firma oczywiście twierdzi, że multimlek (jest dużo droższy od pełnoporcjowej) ??

 

Srednio orientuje sie w tym temacie ale jak z własnych zbóż dostarczysz odpowiednią ilość energi to możesz brać 40% B + jakieś witaminy. Pełnoporcjówka jak dajesz mało swojego zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj