Polecane posty

7891Firefox    53

Witam , napisem program w Excelu, który wylicza ilości dawek pokarmowych dla krów mlecznych z podanych pasz według norm INRA .Z programu może korzystać każdy na własną odpowiedzialność . Mam nadzieję ,że ten program znacznie ułatwi żywienie bydła mlecznego . Będę wdzięczny za wskazanie wad i sprawdzenie poprawności obliczeń . http://chomikuj.pl/k...,3440697375.xls

 

hej zajrzałam do pliku. Tabelka fajna, kolorowa, poklikałam trochę w niej.

Podoba mi się to że kalkulator przelicza optymalną podaż s.m. dla danej sztuki oraz dopasowuje ilość kiszonki z qq do reszty dawki, tak aby ilość suchej masy sie zgadzała.

Podoba mi się to że został wykorzystany współczynnik podstawiania - chodzi tu o pomniejszenie pobrania suchej masy paszy objętościowej o ilość paszy treściwej w dawce

Fajne jest też to że kalkulator przelicza ilość paszy dla całego stada, pokazuje mozliwą ilość mleka jaką sie uzyska z całej dawki jak i z treściwej.

Ale jest kilka rzeczy które mógłbyś zrobić aby ulepszyć kalkulator, bo szczerze powiedziawszy szału tu nie ma. Dałeś tylko pozycje dla objętościowych i tylko 2 dla treściwych. Ja bym tu zwiększyła możliwość wyboru. Układajac dawkę treściwej chciałabym wziąć pod uwagę nie tylko 2 rodzaje paszy, ale wszystkie jakie mam zamiar uzyć, a jest ich nawet około 7 składników, Więc niestety kalkulator przeznaczony jest tylko dla tych co stosują tylko rzepak i zboże.

dalej, nie do końca jest dobre to że kalkulator sam przelicza odpowiednia ilość składników tresciwej. Nie wiem dlaczego ale nie podsumowałeś ilości parametrów w dawce (JPM itd) i za każdym razem BTJN w sugerowanej dawce przekraczała mi BTJE, a różnica pomiędzy tymi dwoma parametrami nie powinna przekraczać 50g.

Ja bym jeszcze pokusiła się w tym arkuszu do obliczeń % białka ogólnego w treściwej, % włókna surowego w objetościowej. No i więcej mozliwości wyboru pasz.

To by było na tyle, gratuluję pomysłu, i życzę powodzenia w udoskonaleniu arkusza, jesteś na dobrej drodze. Myślę że pomozesz tym nie jednej osobie.

pozdrawiam

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Witam , napisem program w Excelu, który wylicza ilości dawek pokarmowych dla krów mlecznych z podanych pasz według norm INRA .Z programu może korzystać każdy na własną odpowiedzialność . Mam nadzieję ,że ten program znacznie ułatwi żywienie bydła mlecznego . Będę wdzięczny za wskazanie wad i sprawdzenie poprawności obliczeń . http://chomikuj.pl/k...,3440697375.xls

 

Co mogę powiedzieć, fajna kalkulacja, ale szału nie robi. Dobry kalkulator powinien sam wyliczyć skład paszy. Poczytaj o problemie mieszanek i zapoznaj się z dodatkiem Solver do Excela. Dodaj jeszcze skrobię i białko nieulegające rozkładowi oraz cenę, a otzrymasz zacne narzędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukza86    1

a stosował ktoś bufor lidermix z turow nutrition? jak on wypada na tle innych buforów jestem mało doświadczony opieram sie tylko na tym co oni mi każą dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

brakuje mi trochę energii w dawce... czy jeśli dorzucę po 1kg przenżyta na sztukę to dostarczy więcej energii niż białka?

bo mój znajomy upiera się że przenżyto to pasza białkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

pszenżyto to nie jest pasza białkowa tylko energetyczna :D choć też zawiera w sobie nieco białka bo jakieś 13% b.o. w kg s.m.

@akernolat niezły ten Twój znajomy ;):P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

no wiesz, u mnie niektórzy uważają że kukurydza sianokiszonka i troche zboża jako białka i krowy mleko dają:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadi    8

moim zdaniem bardziej się opłaca bo ma lepszy skład i do tego w cenie znacznej różnicy nie ma ( chyba 10 zł droższy activ). zawiera żywe kultury drożdży, po których nie widać niestrawionych połówek ziaren qq.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

akernolat

 

Ja bym nie dawał pszenżyta krowom bo to nie jest dobre jedynie dla świń .Co do energii to kukurydza jak chcesz zwiększyć a białko to bele sianokiszonki.Może mleko i dają ,sami dajemy to co mówisz sianokiszonka i kukurydza ale teraz zaczeliśmy dawać na krowy co mają sie cielić soje rzepak i witaminy to będziemy mieć porównanie czy warto ;) a myślę że efekty będą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

w nieduzych ilosciach przenzyto czy zyto niezaszkodzi a parametry zboza to temat rzeka bo jest pszenica 12-13bialka a jest 16-17 i pszenzyto podejrzewam ze tez przy odpowiedniej technologi mogloby miec wiecej bialka aczkolwiek nigdy nie sialem ale kupne badalem to miala 12 bialka

a jesli chodzi o ten bufor de heusa to lepszy jest Bestermine Synchro z alg morskich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid1112    0

Zamiezam kupic kilka sztuk jałówek rasy hf .Po przeczytaniu wielu tematów wiele sie nie dowiedziałem , dowiedziałem sie ze nalezy je karmic inaczej niz inne rasy a przez złe karmienie mozemy je tylko zniszczyc .

I dlatego postanowiłem załozyc nowy temet zeby dowiedziec sie cos dokładnego o zywieniu tych krów , poniewaz niechcem ich zmarnowac.

Mam nadzieje ze mi pomozecie .

PS:Nie pytajcie sie jakiego rodzaju pasze mam a jakiej nie bo tej której nie mam juz jutro moge miec :)

WIELKIE DZIEKI ZA POMOC

 

Połączone

Edytowano przez razor275
Dublowanie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

Kolego o te mucki to bedziesz musial bardziej dbac niz o swoja kobiete ^^ oczywiscie to tylko przenosnia,ale fakty sa jednak faktami. Witaminki,dobre koncentraty,kiszonka z kuku,sianokicha i dobrej jakosci siano to podstawa,a jak beda mialy ruch to juz polowa sukcesu. Sa to wydajne fabryki mleka ale delikatne i szybka eksploatacja ich. Do tego kulawizny choroby stawow, problemy poporodowe itd.ale cos za cos. my odeszlismy na rasy miesno-mleczne nie dadza po te 40l ale 25-30na dzien wyciagna. Ale mniej problemow zdrowotnych lepsze zacielenia wycielenai i lepiej sprzedac. A co do zywienia to chlopaki z tego co pamietam to tam dobrze opisywali co i jak. Ale to kazdy ma swoja taktyke i ty wlasna bedziesz musial opracowac. I krowa pyskiem sie doi. Pamietaj. Ale jak cie stac na zakup paszy to i zywieniowca sobie zatrudnij. Ale luzna lyda az takspecjalnego menu nie trzeba im ukladac,wiec bez pani Gesler sie obejdziesz :P A po ile ten towar bedziesz mial? A jesli to twoj pierwszy start w ten biznes to daj se siana kup se chawire na rogatkach miasta podejmij prace i jeszcze dobra wodke postawisz :D Koledzy zlinczuja mnie ze ci odradzam,ale ja nic nie mowilem :ph34r: PZDR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zamiezam kupic kilka sztuk jałówek rasy hf .Po przeczytaniu wielu tematów wiele sie nie dowiedziałem , dowiedziałem sie ze nalezy je karmic inaczej niz inne rasy a przez złe karmienie mozemy je tylko zniszczyc .

I dlatego postanowiłem załozyc nowy temet zeby dowiedziec sie cos dokładnego o zywieniu tych krów , poniewaz niechcem ich zmarnowac.

Mam nadzieje ze mi pomozecie .

PS:Nie pytajcie sie jakiego rodzaju pasze mam a jakiej nie bo tej której nie mam juz jutro moge miec :)

WIELKIE DZIEKI ZA POMOC

 

Połączone

 

To załatw i mi tak z 50t kiszonki z kukurydzy... Żywienie jałówek to jeszcze nie taki problem, ale do wejścia w laktacje trzeba je przygotować.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Czy takie żywienie może doprowadzić do zasadowicy rano dostają sianokiszonkę, ok 12.30 3kg śruty(40%owies,10% pszenżyta 10% kukurydzy, 10% śruty rzepakowej 15% DDGS kukurydziany 10% otręby pszenne i pozostałe 5% witaminy,kwaśny węglan i kreda) + dodatkowo z ręki 0,2 kg soi i 0,4 śruty rzepakowej i znów sianokiszonka i wieczorem 3kg śruty + 2kg wysłodków toffi gold i na noc sianokiszonka i słoma pszenna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek120    0

czesc wszystkim, mam pytanie, od kiedy zaczynacie dawać jałówkom kwaśny węglan, krede, drożdże i bufor??

 

nie tylko o jałówki mi chodzi, ogolnie o chów od cieląt do krów wysokowydajnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

u mnie bufory/węglany dostają tylko mućki które pobierają sporą ilość treściwej, czyli dojne. A reszta czyli drożdże i witaminy dostają wszystkie sztuki (małe też) względem wieku. Kredy nie stosuję bo woza pasz. nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

pewnie zaraz wyskoczycie do mnie ze nie podalem Wam co dokladnie daje krowom, mam tylko pytanie ostatnio bialko mam srednio na poziomie 3,50 a tluszcz niecale 4. Brakuje bialka w dawce czy energi ? czy to od tego nie zalezy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jaki masz mocznik w mleku ,ponieważ on bardziej obrazuje czego w dawce brak ,czy białka czy energii ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68
Napisano (edytowany)

@Meg5 mocznika nie znam.. Nie jestem pod kontrola

Edytowano przez emattti

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Każdy pyta czego mu brakuje, a nie chce powiedzieć wszystkich danych, dla mnie oprócz parametrów mleka, mocznika to główną rzeczą jest ilość produkowanego mleka na dzień, średnio na 1 krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szkoda ,że choć mleczarnia nie bada ogólnego moczniku ,ponieważ to daje choć ogólny zarys jak żywisz krowy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Przy takim stosunku tłuszczu do białka to ewidentnie brakuje włókna w dawce albo idziesz w kierunku kwasicy, napisz co dajesz i jak dajesz ( po kolei). Poziom energii przy takim białku powinien być ok ale trudno mówić nie znając mocznika. Zbadaj mleko w laboratorium na mocznik to będzie można więcej pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj