Polecane posty

stolarz88    52

No ja bym się do końca nie zgodził z zootechnikiem, bo żywienie do 3 miesiąca życia jest trochę zmienne. To tak, u nas np poimy mlekiem w proszku do 3 miesiąca życia, do wiaderka zaraz po porodzie dostają w równych ilościach ziarno kukurydzy owies i gotowe granulki, dzięki temu bardzo dobrze rozwija się żwacz, wzrost nie jest taki duży jak przy samych granulkach ale jak wskazują ostatnie badania dr Kowalskiego jest to najlepsze rozwiązanie, dostają to do czasu aż nie będzie widać całych ziaren w kale, czyli około 2 miesiąca życia, od 2 miesiąca można dopiero wtedy zacząć wprowadzać siano czy sianokiszonkę, a później u Nas nie dostają w ogóle kukurydzy czy to w postaci ziarna czy kiszonki, do końca (aż się nie wycieli) lecą na samej sianokiszonce i dostają około 1 kg zboża z dodatkiem rzepaku, witamin, bo moim zdaniem jałówki trzeba wychowywać na białku a nie energii.

 

Thomas2135, zadzwoń do Federacji i załóż sobie ocene a nie będziesz jakieś azotesty kupował :P serio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

a z czego stosujesz granulki? podawać tego do oporu? czyli zrobić mieszankę 1 kg ziarna kukurydzy 1 kg owsa i 1 kg gotowej mieszanki np CIelak 2 z sano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikxxx    0

A teraz moje pytanie. Na rynek weszło sorgo. Niby niezła sprawa. Ale czy ktoś mi powie czy sorgo można dawać na zielono? Czy tylko i wyłącznie kiszonkę? chodzi mi dokładnie o odmiane Rona 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Granulki to powiem Ci że biorę jakie mają tam gdzie kupuje,teraz chyba z trouw nutrition Happy baby :) ale to nie zwracam na to uwagi, no wsypuje to worka na oko każdego składnika po równo, może trochę mniej kukurydzy, bo jak za dużo wsypie to sporo zostawiają, daje tego na maxa ile zjedzą, no i stały dostęp do wody ważny, u nas od 3-4 tygodni, bo wcześniej i tak jakoś nie piły...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

O Azotestach wiedziałem tylko cena wydała mi się bardzo wysoka. Nie wiem czym się zasugerowałem. Tutaj podają cenę 25,50 zł za sztukę. Za pasek czy opakowanie. Ile może być ich w opakowaniu? http://abis.info.pl/produkty.html

http://abis.info.pl/...zotest_opis.pdf

Moim zdaniem te 25,50 to ilość sztuk w opakowaniu w mniejszym 25, większe 50 sztuk. Ciekaw jestem ceny bo to ciekawe rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@stolarz88

A w jakim wieku zacielasz?? I cały czas od 2 miesiaca do wycielenia dajesz 1 kg zboża z dodatkiem rzepaku i witamin??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

co myślicie żeby zrobić starter dla krów mlecznych do 100 dnia o składzie:

1,1kg mielone ziarno kukurydzy

0,4 soja

0,4 startmilk z wipaszu

0,05kg tłuszcz chroniony

0,05kg witaminy z beta karotenem

 

Łącznie 2 kg

Natomiast krowom 2 tygodnie przed wycieleniem połowę tej dawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Od 2 do 3 miesiąca dostają od krów treściwą tak może trochę ponad 1kg, ona ma 25% białka, raczej bym powiedział że od 3 miesiąca dostają te 1kg treściwej (żyto owies 80% z 20% rzepaku jest może, tak na oko mówię bo nie przywiązuje większej uwagi...), daje witaminy z sano dla jałowek, sode i krede w równych ilościach, a ile na sztukę to nawet nie wiem:P Jałówki w pierwszych miesiącach życia nie przyrastają jakoś super, ale tak jak skończą te 6-8 miesiący to ładnie idą w górę, są w fajnej kondycji, sianokiszonkę dostają zawsze 2-3 pokos z torfowych więc też zależy jaka partia bel się trafia, na niektóre czasami nie chcą nawet patrzeć :P Dostają ruje różnie,gdzieś połowa około 12 miesięcy coś tam pokazuje, czasami mocno czasami mniej, reszta trochę później, do 15 miesiąca raczej wszystkie same pokazują... Zaczynam zacielać od 15 miesiąca, choć sporo sztuk o wiele wcześniej by się nadawała, taką mam zasadę i jej się trzymam, no ale co najważniejsze, większość sztuk zaciela mi się sexowanym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

To masz nadmiar białka i nieznaczny niedobór energii . Mam ten sam problem ,ponieważ w tym roku kiszonka z kukurydzy u mnie , to tylko wygląda jak kiszonka z kukurydzy ,nic poza tym.

 

 

A że tak zapytam skąd to wiesz tzn jest jakaś książka na to, program..., Chciałbym móc w przyszłości sam sobie odpowiadać na takie pytania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem te 25,50 to ilość sztuk w opakowaniu w mniejszym 25, większe 50 sztuk. Ciekaw jestem ceny bo to ciekawe rozwiązanie.

Faktycznie to ilość sztuk. W pośpiechu przeoczyłem. Napiszę do nich e-mail i dam znać. Myślę, że we wtorek będę w Olsztynie to dam mleko do zbadania. Będę wiedział w końcu czy krowom brakuje białka czy energii. Żywimy podobnie, więc sprawa ziarniaków może się wyjaśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
A że tak zapytam skąd to wiesz tzn jest jakaś książka na to, program..., Chciałbym móc w przyszłości sam sobie odpowiadać na takie pytania

Mam taką podręczną tabele ,jak się nie mylę jakieś 1,5 roku były wstawiane tu chyba w tym temacie . Ale tak jak kolega wyżej pisze ,też korzystam z pism rolniczych i sporo w internecie czytam . :)

Edytowano przez Meg5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

co myślicie żeby zrobić starter dla krów mlecznych do 100 dnia o składzie:

1,1kg mielone ziarno kukurydzy

0,4 soja

0,4 startmilk z wipaszu

0,05kg tłuszcz chroniony

0,05kg witaminy z beta karotenem

 

Łącznie 2 kg

Natomiast krowom 2 tygodnie przed wycieleniem połowę tej dawki?

 

jednorazowo możesz krowie podać 3kg mieszanki treściwej. Przelicz sobie te składniki np na 50kg mieszanki przez proporcje. Wydaje mi się że 50g witamin to trochę mało dla krowy wchodzącej w szczyt, choć też nie wiem jakie to witaminy. Ja daję z Bergephora i tu wskazanie jest 100-150g dla krowy w laktacji.

A jakiś bufor czy drożdże, myślałeś o czymś takim?

 

Krowa powinna zacząć dostawać treściwą na 3 tyg przed ocieleniem, stopniowo, zaczynając od 0,5 kg, a kończąc na 3kg w dniu ocielenia jednorazowo, czyli ta ilość x2/dzień. Takie dodatki jak tłuszcz chroniony nie jest dodatkiem dla zasuszonych, to dodatek dla takich krów które mają większe zapotrzebowanie w laktacji, niż mogą pobrać paszy. Szkoda sobie kieszeń patroszyć ;)

No i dla krów zasuszonych nie dawaj tych samych witamin co dla dojących się, gdyż różnią się stosunkiem wapnia do fosforu.

Krowa zasuszona która dostaje witaminy bogate w wapń, czyli takie dla wysokoprodukcyjnych w laktacji, nie zmobilizuje wapnia z kości w dniu ocielenia, może dostać hipokalcemii, zalegnie czy dostanie gorączki mlecznej, jak kto woli sobie to nazwać.

Ale nie wiem jakie witaminy dajesz. To tylko tak od siebie piszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Od 2 do 3 miesiąca dostają od krów treściwą tak może trochę ponad 1kg, ona ma 25% białka, raczej bym powiedział że od 3 miesiąca dostają te 1kg treściwej (żyto owies 80% z 20% rzepaku jest może, tak na oko mówię bo nie przywiązuje większej uwagi...), daje witaminy z sano dla jałowek, sode i krede w równych ilościach, a ile na sztukę to nawet nie wiem:P Jałówki w pierwszych miesiącach życia nie przyrastają jakoś super, ale tak jak skończą te 6-8 miesiący to ładnie idą w górę, są w fajnej kondycji, sianokiszonkę dostają zawsze 2-3 pokos z torfowych więc też zależy jaka partia bel się trafia, na niektóre czasami nie chcą nawet patrzeć :P Dostają ruje różnie,gdzieś połowa około 12 miesięcy coś tam pokazuje, czasami mocno czasami mniej, reszta trochę później, do 15 miesiąca raczej wszystkie same pokazują... Zaczynam zacielać od 15 miesiąca, choć sporo sztuk o wiele wcześniej by się nadawała, taką mam zasadę i jej się trzymam, no ale co najważniejsze, większość sztuk zaciela mi się sexowanym :)

 

dzięki wielkie za odpowiedź:)

a mógłbyś się jeszcze odnieść to mojego składu starteru?

 

jednorazowo możesz krowie podać 3kg mieszanki treściwej. Przelicz sobie te składniki np na 50kg mieszanki przez proporcje. Wydaje mi się że 50g witamin to trochę mało dla krowy wchodzącej w szczyt, choć też nie wiem jakie to witaminy. Ja daję z Bergephora i tu wskazanie jest 100-150g dla krowy w laktacji.

A jakiś bufor czy drożdże, myślałeś o czymś takim?

 

Krowa powinna zacząć dostawać treściwą na 3 tyg przed ocieleniem, stopniowo, zaczynając od 0,5 kg, a kończąc na 3kg w dniu ocielenia jednorazowo, czyli ta ilość x2/dzień. Takie dodatki jak tłuszcz chroniony nie jest dodatkiem dla zasuszonych, to dodatek dla takich krów które mają większe zapotrzebowanie w laktacji, niż mogą pobrać paszy. Szkoda sobie kieszeń patroszyć ;)

No i dla krów zasuszonych nie dawaj tych samych witamin co dla dojących się, gdyż różnią się stosunkiem wapnia do fosforu.

Krowa zasuszona która dostaje witaminy bogate w wapń, czyli takie dla wysokoprodukcyjnych w laktacji, nie zmobilizuje wapnia z kości w dniu ocielenia, może dostać hipokalcemii, zalegnie czy dostanie gorączki mlecznej, jak kto woli sobie to nazwać.

Ale nie wiem jakie witaminy dajesz. To tylko tak od siebie piszę.

 

ja teraz napisałem tylko skład tego starteru (napisałem 50 g witamin, które są specjalne gdyż zawierają dużo beta karetenu)

 

Gdyż i tak każda krowa już otrzymuje 100 g witamin, 100 kawśnego węglanu, 50 moczniku i 50 drożdży.

A ten starter to ma być na ten poczatek, oczywiście do tego dostają normalnie tmr i pełnoporcówkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

mówiąc pełnoporcjówkę to myślisz o gotowej paszy z firmy jakiejś czy sam robisz?

 

Firefox czy dobrze Cię zrozumiałem, proponujesz dawać krowie 6kg paszy treściwej w dzień porodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

A że tak zapytam skąd to wiesz tzn jest jakaś książka na to, program..., Chciałbym móc w przyszłości sam sobie odpowiadać na takie pytania

http://www.kpodr.pl/...rowotnoci-stada Tu masz co nie co.

@Damian jeśli dajesz dużo treściwych to można, inaczej nie ma sensu.

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nie widzę takiej potrzeby. Jałówki powinny rosnąć na sianokiszonce i ewentualnie jak niektórzy dają( np. ja) kiszonce z kukurydzy. Te pasze nie zakwaszają, więc nie widzę sensu. Jałówka, czy krowa przeżuwając tę sianokiszonkę wytwarza wystarczająca ilość śliny, aby dostatecznie buforować treść żwacza. Dawkowanie sody(kwaśnego węglanu) też ma swoją granicę w przypadku krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

mówiąc pełnoporcjówkę to myślisz o gotowej paszy z firmy jakiejś czy sam robisz?

 

Firefox czy dobrze Cię zrozumiałem, proponujesz dawać krowie 6kg paszy treściwej w dzień porodu?

 

mówię o gotowej z firmy, a dokładnie to wimilk 22% komplet z wipaszu. ( całkowity brak zboża zadecydował a nie sporządzaniu własnej treściwej)

 

ja 2 tygodnie przed wycieleniem zaczynam stosować to co krowom dojnym, lecz w mniejszej ilości, i daje 1 kg tej pęłnoporcjowej, oczywiście powoli zwiększając.

do tego chce dołożyć 1 kg tego starteru... co myślisz o jego składzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

co myślicie żeby zrobić starter dla krów mlecznych do 100 dnia o składzie:

1,1kg mielone ziarno kukurydzy

0,4 soja

0,4 startmilk z wipaszu

0,05kg tłuszcz chroniony

0,05kg witaminy z beta karotenem

 

Łącznie 2 kg

Natomiast krowom 2 tygodnie przed wycieleniem połowę tej dawki?

Ja tam nie jestem za kupowaniem gotowych pasz, no ale jak chcesz, ja też nie mam zboża i jakoś nie kupuję gotowych treściwych. Co do Twojego starteru to niby jest tam to co powinna ta krowa dostawać po porodzie czyli sojowa, ziarno kuku karoten, tylko jest pytanie, czy Ci to się zbilansuje. Bo treściwą się bilansuje razem z sianokiszonką i kiszonką z kukurydzy, a ja nie wiem ile czego dajesz i jaka jest tego wartość i jak na to krowy reagują, jak Ci się to zbilansuje i krowy po porodzie od tego będą dawały Ci dużo mleka, za dużo Ci nie wychudną i ładnie się zacielą tzn że dobry starter dajesz :P Ja jak już bym premiował krowy to w stosunku do wydajności a nie ilości dni, czyli dał bym te 100 dni dla wszystkich a tym najlepszym dalej bym dawał. Jak dajesz kiszonkę z kukurydzy przed porodem to ziarna już nie musisz dawać, soje trzeba dać żeby się przyzwyczaiły, tłuszcz chroniony to też chyba nie potrzebny krowom przed porodem, karoten czy tak mocno potrzebny przed porodem, ciężko powiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

moim zdaniem potrzebny, bo karoten bardzo powoli się przyswaja... a dużo sztuk juz zacielam około 60 i to z pozytywnym skutkiem. Co do kiszonek to je juz mam w miarę zbilansowane z treściwymi. A ten starter ma być takim dodatkiem, co do przedłużenia niektórym krowom to też o tym myślałem...

dzięki wielkie za podpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witamina A bardzo korzystnie wpływa na jakość siary po porodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

@stolarz88 tak jest, ok 6 kg treściwej na cały dzień, czyli 3kg rano i 3 wieczorem, lub po 2kg trzy razy na dzień. Ale oczywiście nie przez cały okres zasuszenia, tylko już przed samym terminem na 2 -3 dni przed ocieleniem. Kiedyś rozmawiałam o tym z żywieniowcem z federacji, ze w okresie zasuszenia można między jednym a następnym dniem dzienną dawkę treściwej zwiększać maksymalnie o 0,5kg. Poprostu bakterie nie będa w stanie tego przyswoić jak dziś dasz kilo a jutro 3 na raz, wszystko pójdzie w kał i jeszcze żwacz stanie w poprzek ;) U mnie tak dostają stopniowo i maja się świetnie. Startują w laktację całkowicie przygotowane, i następnego dnia po porodzie dostają 6 kilo treściwej którą dalej zwiększam stopniowo do 10kg, w zależności ile krowa mleka daje, tak aby nie przesadzić.

Mam obecnie właśnie taką hfkę która zjadza 10kg na dzień już 4-ty miech i daje równo mleka 37-39 l. Kał ma super, mleko też, ziarek w kale nie ma, już miesiąc jak zacielona bez powtórek. Ach żeby wszystkie takie moje były ^^ pozdr

 

tak jeszcze dodam coś, że kiedyś miałam taki przypadek, krowa sie wycieliła, i dostała przez niedopatrzenie podwójną porcję treściwej (tak się zdarza jak więcej niż jedna osoba chodzi przy mućkach :ph34r: ) i niestety, przestała żreć, żwacz stanął jej w poprzek, a za tydzień weterynarz sprowadzał jej trawieniec na swoje miejsce... więc dziś zawsze po ocieleniu dostają pójło, ale gdy pora ocielenia pokrywa się z wieczornym lub porannym obrokiem to treściwą dostaje następnego dnia.

pozdr idę spać bo pobudke mam rano :P

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj