Polecane posty

Gość   
Gość

Jeden pisze że przy kwasicy kał jest gęsty, drugi że luźny... Jak to w końcu?

 

Ja pisałem opierając się na swoim przypadku jak wygląda kał przy kwasicy. Co do smrodu Komodo ma rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@statek jaki mocznik stosowałeś?? :huh: skoro masz 42% s.m. w kiszonce z trawy to jak to zróbiles przyczepą?? :P dało ci się ugniatać i nie masz strat?? I jak długo dajesz tłuszcz chroniony??

@komodo a ty jaką masz dawkę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Tluszcz daje drugi rok. Problemy z ketoza zostaly zmniejszone choc nie ukrywam ze czasami trafi sie sztuka której musze pilnowac i wlewac glikol.

Zebralem to w silos. W pryzme bylby problem

Pozdro z udoju:p


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to QQ masz mokrzejsza chyba bo jesli by tez miala okolo 40% sm to chyba ten tmr bylby za suchy troche tak mi sie wydaje przynajmniej

@a8185 nie mam TMR-u wiec ci dokladnie nie rozpisze wkazdym razie jedza do syta bo niedojadow jest dla jalowek troche a tresciwej dostaja od 8-10kg dwa rodzaje swoja okolo 22% bialka z wszystkimi dodatkami i gotowa 26% bialka na popedzenie ;)

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

qq ma 32%

 

to polecam Ci zrobic tzw. dopalacz, bonus i wymieszac w betoniarce tłuszcz chroniony, qq mielona lub jeczmien (qq jest lepsza bo mnie zakwasza niz zboze) i soje. Mam teraz dodatek specjalistyczny z cholina chroniona, niacyna i drozdzami. Stosuje pierwszy miesiac a mam kupiony na 3. Po 2 miesiacu napisze o efektach, poki co nie chce robic reklamy lub antyreklamy. Tani nie jest bo prawie 10zl kg i daje sie go 300gram dziennie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja dodaje do paszy premiks 25kg na tone ktory ma 8000mg chronionej choliny w 1kg niacyny tez sporo 15000mg i biotyny 100000mcg i drozdze daje zywe z sano 25kg na 2t paszy takze dostaja ale mialem zrobic dla wycielonych wlasnie cos na bazie tluszczu chronionego pasze ale jakos wyniki mnie skutecznie odciagaja od tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Żywe drożdże można mieszać w mieszalniku ? Bo słyszałem że straty są i lepiej z ręki sypać jakie jest wasze zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

ja z witamin dla krów stosuję camisan z sano (cena za worek 110zł) może macie coś lepszego na zamianę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Te ilosci ktore maja premiksy sa takie aby napisac ze ta biotyna i niacyna jest.

Jesli dasz 200gram dziennie to bedziesz mial 1600mg niacyny i 5000 choliny. A zeby to zadzialalo to musi byc dziennie dostarczone 10000 mg niacyny i 12000 mg choliny.

Ostatnio analizowalem te wszystkie cudowne premiksy i te wszystkie magiczne magiczne dodatki sa napraede w malych ilosciach stad moje zainteresowanie innymi dodatkami


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Panowie jakie bufory moglibyście polecić? W necie natknąłem się na takie produkty:

http://www.josera-polen.de/agrar/uploads/media/pdf/22756_jos_folder_multibuffer_plant_v1_poglad_030412.pdf

http://www.blattin.pl/produkty,223,blattin_bufor_mix.html

 

Krowy dostają 100g kwaśnego, 100g kredy no i drożdże oraz do tego słomę 1kg na łeb. Dodam, że średnio dla krowy z wozu przypada ok 6kg samych śrut a dla najwydajniejszych dziennie nawet do 13kg więc to jest sporo, do tego jeszcze niestety dochodzą mokre objętościówki. Niby po krowach nie widać objawów kwasicy bo kał jest gęsty i nie ma nie strawionych pasz ale tabulogram pokazuje stosunek tł/bi 1,15, średni tłuszcz 3,87 i białko 3,45 więc trochę tłuszcz za niski. Jestem ciekawy czy takie bufory by coś pomogły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jesli masz dobra strukture paszy w wozie, i pasza gdy sciskasz reka i puszczasz nie zbija sie w klebek to buffor jest zbedny. Stosowałem nie jeden produkt i mozesz sypac co chcesz ale jak spie**** zrobienie wozu, przemieszasz lub niedomieszasz to nic nie pomoze.

 

Jak to 6 do 13 kg????????

rozwiń to bo az sie za glowe chwycilem:)

czego tyle dostaja?

ten stosunek jest podkwasiczny i do zaakceptowania.

 

Napisz ile dajesz qq i trawy i ile maja wilgotnosci i bialka.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

kiszonki jesli ma tyle bialka to w zupelnosci wystarczy bo jak da malo QQ to bedzie musial uzupelniac energie

Właśnie się zastanawiam czy nie lepiej dać te 10 kg mniej kukurydzy i wzamian dać 10 kg trawy przy tak wysokim białku. Wg. mnie taniej uzupełnić energię niż białko, bo przy takich cenach kukurydzy jak w tym roku można kupić mokrego ziarna i je zakisić. Nie wiem i niechce mi się teraz liczyć jak by to wyszło ale wiadomo jakie są ceny soji, więc sądzę że wyszło by to taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

No tak od 6kg do 13kg samych śrut :) Średnio na łeb do wozu trafia 2kg śruty zbożowej własnej, 2kg śruty kukurydzianej, 1kg soi i 1kg rzepaku, a dla najwydajniejszych daję do 6kg paszy 18%, 0.5-1kg korektora (soja,rzepak, tłuszcz chroniony) i 0,5kg lactostartu na rozdojenie no i dla tych przed i po wycieleniu daję jeszcze trochę śruty kukurydzianej. Ogólnie objętościówki słabe bo i ziemia słaba. Sianokiszonka 17% białka, s.m 34%. QQ nie podam bo jeszcze nie mam analizy bo od nie dawna daję nową kiszonkę z qq i jeszcze nie przyszły mi wyniki, ale szalu z energią nie ma dlatego nadganiam tymi śrutami. Stąd moje obawy o podkwaszenie, wiem stosunek 1,15 nie jest zły bo to takie minimum ale szukam rozwiązania żeby go trochę podnieść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Panowie jakie bufory moglibyście polecić? W necie natknąłem się na takie produkty:

http://www.josera-po...glad_030412.pdf

http://www.blattin.p..._bufor_mix.html

 

Krowy dostają 100g kwaśnego, 100g kredy no i drożdże oraz do tego słomę 1kg na łeb. Dodam, że średnio dla krowy z wozu przypada ok 6kg samych śrut a dla najwydajniejszych dziennie nawet do 13kg więc to jest sporo, do tego jeszcze niestety dochodzą mokre objętościówki. Niby po krowach nie widać objawów kwasicy bo kał jest gęsty i nie ma nie strawionych pasz ale tabulogram pokazuje stosunek tł/bi 1,15, średni tłuszcz 3,87 i białko 3,45 więc trochę tłuszcz za niski. Jestem ciekawy czy takie bufory by coś pomogły?

 

na ile litrow dajesz te 6 kg paszy a na ile 13 ? mieszasz to w mieszalnkiku? napisz cos wiecej o tej tresciwej i o sianokiszonce jaka masz

a co do buforu to bym polecil kenovitamin bufor extra z zywymi kulturami drozdzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Te 6kg zjedzą średnio z tmr-u mam ustawiony na jakieś 24-25l. Reszta z ręki własna pasza śrutowana, zboże soja i rzepak 18% białka, no i ten korektor i lactostart tak jak pisałem wyżej. Po wycieleniu i do nie całych 100 dni najwydajniejsze dadzą powyżej 50l a średnio to tak 40-47 litrów. Z paszami nadganiam bo teraz trafił mi się akurat taki okres, że powycielało mi się sporo dobrych wieloródek i średnia z próbnego udoju wyszła 31 litrów, gdzie nawet w poprzednich miesiącach miałem dużo pozdajanych i późno zacielonych krów to wydajność wychodziła aby 26-27l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jaki masz mocznik?

te 13 kg to kolosalna jak dla mnie liczba.

Napisz ilosci qq i trawy ktore dajesz do wozu na sztuke.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja przy takich wydajnosciach zrobil bym mieszalnik na 25% bialka i ok 7,5 mj energi dawal mniej tresciwej np 5 kg a dla tych po wycieleniu zrobil bym oddzielna pasze tresciwa na start dodawana w zaleznosci od wydajnosci i ta premie na tluszcz\u chronionym bym zrobil taka z 10 mj energi i 1,5 -3 kg bym dawal w zalenosci od tego jaka masz kiszonke z trawy i kukurydzy,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

12kg sianokiszonki i 25kg qq. Mocznik teraz wyszedł za duży bo średni z federacji aż 294 a z mleczarni zawsze wychodzi 240-270, no ale to przez to, że dostają dużo białka na rozdojenie krowy do 100 dnia i tam wychodzi mocznik ok 300 normalnie, bo jak by był dużo poniżej to na mojej stanowiskowej oborze ciężko by było o ruję. Z tym mocznikiem to też różnie jest nie wiadomo komu wierzyć.

 

Kyllee trafna uwaga z tą treściwą, robiłem też taką ok 25% i miej podawałem ale u mnie się nie sprawdziła, jakoś krowy zaczeły dostawać zapaleń nie wiem czy to było na pewno spowodowane tak wysoko białkową treściwą ale odszedłem od tego sposobu

Edytowano przez Mateusz16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

popieram uzytkownika kylle. Jesli taki masz wydajnosci to trzeba mniej objetosci a wiecej koncetracji energii i bialka

To jaka masz srednia z obory?

 

12kg sianokiszonki i 25kg qq. Mocznik teraz wyszedł za duży bo średni z federacji aż 294 a z mleczarni zawsze wychodzi 240-270, no ale to przez to, że dostają dużo białka na rozdojenie krowy do 100 dnia i tam wychodzi mocznik ok 300 normalnie, bo jak by był dużo poniżej to na mojej stanowiskowej oborze ciężko by było o ruję

 

a powinny dostawac wiecej energii niz bialka do 100 dnia.

Mocznik powinien byc kolo 200. I pewnie pierwsza ruja jest kolo 120-150 dnia? jaki okres miedzywycieleniowy?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Teraz ok 30l, utrzyma się tak pewnie przez jakiś czas bo jeszcze parę wycieleń będzie na stycznia i lutego ale później zacznie spadać. Z rujami to różnie jest. Sporo rui zaczyna pojawiać się już w 60 dni i jak widzę, że wszystko jest ok to kryję bez względu ile by dawała ale są też takie co i doją 150 dni i nie są cielne mimo inseminacji, najgorzej pierwiastki

 

Jak jest u was średni dzień laktacji? U mnie druga połowa roku to było ok 220 dni dopiero teraz w grudniu zleciało na 160 dni stąd ta wydajność

Edytowano przez Mateusz16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

moglo z tymi zapaleniami byc tak ze zle zbilansowales bialko do energi albo bialko zle dales za duzo zwaczowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

moim zdaniem az prosi sie o wiecej energii do 100 dniu. Z wozu zdjalbym 2kg kukurydzy i dawalbym ja tylko dla tych ktore maja do 150 dnia. Nie masz problemu przy takim wozie z zatuczaniem sie?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Energie zdjąłbym gdybym miał lepszą kiszonkę z qq, jednak w tym roku na górkach kukurydza nie miała praktycznie kolb więc nawet dla tych krów powyżej 200 dnia by tej energii brakowało, miałbym za duże spadki mleka a przy takiej cenie za mleko to sobie na to nie pozwolę :) Dla tych wycielonych faktycznie może brakować tej energii ale jakoś ketozy są rzadkością, muszę dokładniej sprawdzić ich wyniki. Te krowy co uda się szybko zacielić i w miarę dobrze do końca doją to się nie za tuczą, gorzej z tymi mniej wydajniejszymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Mateusz16 Moim zdaniem bufor jest zbędny. Grunt to dobra struktura TMR. Strasznie dużo tych trsciwych. Zapewne wiesz maksymalnie 60% suchej masy mogą stanowić pasz treściwe, u ciebie chyba lekko jest to przekroczone. Radziłbym, zrezygnować z tych wszystkich "specyfików" na rozdojenie itd bo to strata pieiedzy a wprowadzić ziarno kukurydzy bo faktycznie może brakować energii i od nowa ułożyć dawkę. Przydał by sie zaufany zywieniowiec z dobrym programem i wiedzą ale wiem ze o takich cieżko. <_<

 

Zapewne wiesz ze wydajności nie buduje się dodając kolejne kg tresciwej tylko zwiekszaniu pobierania TMRu. Np dawka na stole paszowym moze byc na 30l a krowy bedą dawać i ponad 50 pod warunkiem że bedą jeść i jeść bez opamietania. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

a8185 No tak zgadzam się z Tobą trochę dużo idzie tych śrut ale nic nie poradzę na to, muszę dać tym krowom bo każdy wie jakie w tym roku udały się objętościówki. Sianokiszonki stare, późno zebrane a qq z małym stosunkiem kolb do zielonej masy :( Nie bardzo podoba mi się sposób ustalenia tmr-u dla całej grupy bez dodatku treściwych z ręki lub stacji. Jak krowa która po wycieleniu da 50l i ma jeść tmr ustalony na 30l jakoś mi się to nie widzi :) Krowa w szczycie laktacji powinna pobrać suchą masę Tmr-u równej 4% swojej masy ciała. No to krowa niech waży 600kg x 4% = 24kg sm, wystarczy to na 30l a skąd jeszcze weźmie na 20l? Później będzie ciężko z tym żeby więcej wciągnęła mieszaniny chociaż by jej tyłek miodem smarował. Niech mnie ktoś oświeci jak to z tym jest bo sam tego nie praktykowałem a jestem ciekawy jak to wypada w gospodarstwach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj