Polecane posty

reebok    5

no już taka podsuszona z II pokosu ale mam jeszcze jakieś 200 balotów pierwszego, ale problem jest taki że one nie zjadają tego wszystkiego , zostaje jakieś 25 % , co prooponujesz ?

Dodaj jeszcze drożdże aktywne z josery pansen pilot lub blattin rumen aktiv 100g/szt na lepszy apetyt.

 

Paszowóz na 30 szt. - około 24l mleka

750 kg kiszonki z kukurydzy

350kg sianokiszonki

90kg zboża, otręby usuń z dawki

55kg rzepak

20kg soja

5kg witamin

 

Podaj jakie masz białko, tłuszcz, mocznik?

Melasa też super sprawa.

 

Pozdro.

Edytowano przez reebok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogdan12344    0

Na 1t:

Śruta rzepakowa 250kg

Śruta sojowa 150kg

Jak nie masz lucerny- mocznik 5kg

Żyto 100kg

Ziarno kukurydzy śrutowane 200kg

Owies 200kg

Drożdże aktywne Josera pansen pilot 15kg

Lacto plus extra 25kg

Kwaśny węglan 25kg

Kreda patewna 10kg

 

Jakby miały mało energii, to więcej kukurydzy śrutowanej, a mniej owsa. Zależy jak dobrą masz kiszonkę z kukurydzy.

 

Pozdr.

 

Dzieki za ułożenie dawki, mam jeszcze jedno pytanie,ile dawkować takiej paszy na 1 szt/dzień. Krowy mam z dużym dolewem hf a doją jakoś słabo w tym roku,w kale są resztki nie strawionych ziaren kukurydzy,może to wina tego że nie stosowałem do tej pory drożdzy.

Edytowano przez bogdan12344

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Jeśli kukurydza zebrana lipną sieczkarnią i są całe ziarna to nawet drożdże nie pomogą. Ale na prawdę warto je zastosować. Jak będzie mało energii, to uzupełni się śrutą kukurydzianą. Dużo zależy też od sianokiszonki. Podaj białko, tłuszcz i mocznik w mleku.

Pasze zadawaj ze względu na wydajność:

20l-4kg

25l-5kg

30l-6kg

35-38l - do 8kg

 

Pasze treściwe dziel na mniejsze porcje. 3kg na jeden odpas max.

 

Powinno się bujnąć.

Edytowano przez reebok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Po ile u was można kupić melasę? Ja kupowałem prosto z cukrowni ale to kupa papierkowej roboty i zachodu żeby dostać ten towar. Płaciłem wtedy jakoś 700zł za tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Woda do paszowozu jeśl masz suchą paszę powinna też pomuc tylko niewiem czy się da dobrze rozprowadzić .Najlepszą kiszonka z qq jest wtedy jak z 6miesięcy się kisiła lepiej krowy trawią i niema ziaren w kale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z ta melasa to prawde mowiac jest dosc dobry pomysł ale robota przy niej jest niewdziaczna :( spadek wydajnosci jest normalny tylko ze po 2 msc powinna byc juz jakas poprawa. co do dzielenia na grupy to przy 30sztukach to bedzie dosc uciazliwe..obore masz uwieziowa czy wolnostanowiskowa?

Wolnostanowiskową, czemu robota jest niewdzięczna ?

 

Dodaj jeszcze drożdże aktywne z josery pansen pilot lub blattin rumen aktiv 100g/szt na lepszy apetyt.

 

Paszowóz na 30 szt. - około 24l mleka

750 kg kiszonki z kukurydzy

350kg sianokiszonki

90kg zboża, otręby usuń z dawki

55kg rzepak

20kg soja

5kg witamin

 

Podaj jakie masz białko, tłuszcz, mocznik?

Melasa też super sprawa.

 

Pozdro.

 

białko 3.3 tłuszcz 4.1 a mocznik nie mam pojęcia , mówiąc o witaminach masz na mysli te blatti rumen czy jeszcze jakieś dodatkowe ? myślisz że po takiej dawce powinny się bujnąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Melasa jest dość gęsta i trzeba ja nieco rozcieńczyć. Niewdzięczna w podawaniu jest tylko jak nie ma się paszowozu. U ciebie to nie problem. Pamiętam cenę ok 1000 zł za tonę. Co punkt to inna cena. Mają to w mauzerach 1000l. Na 1000l wchodzi ok 1,3t. Niestrawione ziarniaki, pomijając te nieuszkodzone to objaw deficytu białka, zakwaszenia lub też zbyt krótkiego okresu skarmiania. Flora żwacza nie jest w stanie w pełni trawić skrobi kukurydzianej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Mam problem :

Do niedawna krowy dostawały: 12l qq, 5,6l młóta browarniango, 3-5 śruty (głównie własna produkcją pszenica, jęczmień, otręby pszenne, dodatki ruty rzepakowej, koncentraty mlekoma, kraftmilk) do tego siano ok 1,5 beli na dwa dni (35 krów) i 1,5 lucerny (balotowane) też na dwa dni. Krowy mają zadawane 2 x dnia rano 5-6, wieczór ok 6-7. Dodatkowo po wieczornym doju albo tuż przed i w południe dostają słomę.

I nic by nie było w tym złego Dawały ok 450 l dziennie. Do dawki żywieniowej jw. od niedawna zaczęliśmy dodawać wysłodki burczane (5l) i co krowy obcięły mleko 300 l czyli ponad 150 w dół (krowy są dojone 3 x: 6,13,21) i nie wiem co jest wiadomo zmiana a le po woli powinno się poprawiać a tutaj nic oraz gorzej co to może być czy za dużo razy dojone czy coś nie tak w żyweniu

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Z dojeniem 3 razy dziennie przy takiej wydajności to daj sobie spokój.

W dawce na pewno brakuje energii daj ziarno kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

ymek994ziomek05@ samych drożdży Rumen Activ powinieneś dać około 3 kg + podobną ilość jakiegoś premiksu (np też z Blattinu Super Premium) i dobrze by było bufor (np Blattin Bufor mix). Z melasą dobry pomysł, podniesie smakowitość i nie będzie taki suchy TMR. Jest taki produkt też jak Glimel (glikol z melasą) około 2l na sztukę dziennie, można rozcieńczać z wodą.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ymek994ziomek05@ samych drożdży Rumen Activ powinieneś dać około 3 kg + podobną ilość jakiegoś premiksu (np też z Blattinu Super Premium) i dobrze by było bufor (np Blattin Bufor mix). Z melasą dobry pomysł, podniesie smakowitość i nie będzie taki suchy TMR. Jest taki produkt też jak Glimel (glikol z melasą) około 2l na sztukę dziennie, można rozcieńczać z wodą.

Wszystko z blattinu ?Jaka jest cana tych poszczególnych drożdży , premiksów ? . Zapomniałem dodać żę w skład paszy dla krów wchodzą wysłodki buraczane , myślałem że się podniosą po tym ale efekt był odwrotny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

niekoniecznie z blattinu może być też inna firma tak dla przykładu podałem. Chodzi o to, że powinny być żywe kultury drożdży + bufor (co razem zapobiega kwasicy) + premiks witaminowy na lepsze pobieranie i zdrowotność. W składzie pełnoporcjowej są wysłodki czy oddzielnie dodajesz i w jakiej ilości? Normalnie pobierają paszę? zaobserwowałeś jeszcze jakieś objawy czy tylko spadek wydajności?

 

Ceny tych premiksów są różne w zależności od składu i dawkowania na przykładzie:

drożdże:

Rumen Activ 100g/szt - 110zł (25kg)

Dolcell 50g/szt - 120zł(20kg)

bufor:

Blattin Bufor mix 200-400g/szt - 60zł(25kg)

Dolbuf 60-70g/szt - 86zł(20kg)

Dolbuf Pro 100g/szt - 70zł(20kg)

Premiksy witaminowe zaczynają się od 63zł do 106 za 20-25kg przy dawkowaniu 100g/szt (w zależności od wydajności).


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Wolnostanowiskową, czemu robota jest niewdzięczna ?

 

 

 

białko 3.3 tłuszcz 4.1 a mocznik nie mam pojęcia , mówiąc o witaminach masz na mysli te blatti rumen czy jeszcze jakieś dodatkowe ? myślisz że po takiej dawce powinny się bujnąć ?

 

Tak powinny, najwyżej się skoryguje później. Parametry mleko masz ok. Również polecam blattin bufor i wit.super premium.

 

Na somatykę.. higiena doju i środowiska.

 

Pozdro

Edytowano przez reebok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie dawałem żadnych premiksów , drożdzy i tak dalej ... powiedz mi od czego zaczać , które dodatki są najważniejsze , bo kazdy coś proponuje i w końcu wychodzi że z 10 tych premiksów musiałbym kupić , wysłodki są mieszane razem ze wszystkim w paszowozie , z takich szerszych obserwacji to to że krowy po 3-4 latach stają sie 3cyckowe tzn w jednym całkowicie zamiera mleko ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

LamboEVO100@ tak jak mówi reebok higiena doju i środowiska, typowych leków nie doradzę bo na nich się nie znam ale jeśli pytasz o premiks to na priv masz wiadomość;)

 

ymek994ziomek05@ proponowałbym Ci zacząć od żywych drożdży i zwykłego premiksu a z czasem zobaczysz efekty i w zależności od wydajności mlecznej lepszy premiks możesz stosować. Wiadomo, że wysokowydajne potrzebują więcej witamin bo są mocniej "eksploatowane" więc muszą się regenerować. Drożdże poprawią ich trawienie i będzie lepsza przyswajalność paszy. Co do zamierania mleka nie będę strzelał ale jak się dowiem to dam znać, póki co może ktoś inny Ci coś doradzi;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

Tak zacznij od drożdży i witamin. Podaj do jakich firm masz dostęp w swojej miejscowości, to coś się wybierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@ymek994ziomek05 właśnie miałem zapytać czy stosujesz jakieś dodatki. Przede wszystkim musisz zacząć buforować całą dawkę. Poszukaj dobrego buforu, bo krowy mogą Ci się podkwaszać. Stąd może pojawiać się właśnie brak apetytu i spadek mleka.

Tej melasy wystarczy, że podasz chociażby 1 kg na sztukę to zmieni sporo w dawce. Melasę rozcieńczysz, aby łatwiej rozprowadziła się paszowozie. Nie musisz przecież podnosić energii w dawce tylko polepszyć smak i związać komponenty, bo TMR może być za suchy. Druga sprawa to mieszanka witaminowa. Jeśli nie stosowałeś nic wcześniej to komórki powinny się obniżyć. Jak koledzy radzą dobre drożdże także poprawią trawienie i powinny podmieść tłuszcz w mleku.

Na początek powinieneś wszystko podawać w dawce jak podaje producent. Później możesz nieco zmniejszyć np witamin bez obaw o skutki uboczne. Buforować jednak powinieneś cały czas, bo to podstawa. Te zapalania mogą być właśnie od nadmiaru mocznika we krwi.

Wystarczy mieszanka witaminowa, bufor i drożdże i tyle na początek. Na tych dodatkach nie ma co oszczędzać, bo to nieopłacalne i później masz więcej strat niż oszczędności na tych dodatkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DZięki panowie, będę musiał się zastosować do tego co mówicie . Jedyne firmy jakie mi przychodzą na myśl to sano i nutrena. ale na pewno w okolicy są jakieś inne firmy.Jaki polecacie bufor, witaminy i drożdże ? CZy melasę też dostanę w takim zakładzie ? . CZy nie myslicie że jeżeli zacznę nagle dawać krową te wszystkie dodatki to mogą dostać zapalenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Po jakim najkrószym czasie od podania jednej dawki pasz tresciwych dajmy na to 2kg mozna podac nastepna dawke kolejnych 2kg. Przy dwukrotnym rozdawaniu kiszonki z kukurydzy w ciągu dnia kiedy i gdzie znaleźć miejsce na trzecia dawke tresciwych dla czesci stada. Jak macie zorganizowane w przedziałach czasowych tradycyjne zywienie oparte na kiszonce z qq i sianokisoznce zywienie, chodzimi o pore dnia i ilość zadawanej paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Ja robię to mało profesjonalnie i w nieregularnych odstępach czasu ale tak mi najbardziej pasuje:

8 rano (przy doju skubią pozostałości sianokiszonki z wieczora) kiszonka z kuku i treściwe, 10 sianokiszonka do oporu, 16 kukurydza i treściwe a jak zjedzą to sianokiszonka do oporu, a o 21 sypię najwydajniejszym sztukom jeszcze treściwe. Wiem, że biegać do obory o 21 to bo się nie za bardzo chcę, ale jak potrzebny mi prawie cały wolny dzień to sianokiszonkę daję zamiast o 10 to zaraz po tym jak zjedzą kukurydzę i mam spokój do 16 przy zachowaniu zadawania treściwej 3 razy dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

No ale wracając do mojego postu mało jedzenia mówicie ale zmiana z 3 n 2 to zaraz pewnie będę miał problemy z wymionami zapalenie etc. teraz mam takie sztuki że jak troszkę przetrzymam to jest lipa i trzeba zastrzyk lub smarowanie i mleko w pi... Oczywiście jeśli chodzi o krowy to 35 ale nie wszystkie doją ale litraż i tak przeliczam na wszystkie..

Być może zwiększę dawkę kiszonki z qq może to pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Kolego, ale są i stada gdzie wydajność wynosi nawet ponad 30 l na krowę średnio, i mino wszystko doją 2 razy dziennie. no ale to Twój czas więc nie będę Ci rozkazywał jak masz robić, wyraziłem tylko swoje spostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj